Dr. Jonice Webb i Emocionalna Zanemarenost u Detinjstvu

S obzirom da mi je izreka Robin(a) Williams(a) posluzila kao povod da napisem razlicit odnos ljudi prema samoci moze se nesto reci i o njegovom zivotu i smrti. Pored toga sto je bio talentovan humorista i glumac, bio je i veliki altruista. Njegovo samoubistvo je dotaklo srca mnogih, ali je i iznenadilo. Mada je pojavno imao sve atribute uspesnog zivota (slava, novac, sarm) nije bio srecan. Time se, po ko zna koji put, potvdila cinjenica da je sreca psihicko stanje koje se postize iznutra , a ne spolja.

Iako je depresija uzeta kao jedan od mogucih razloga zasto je Robin Williams oduzeo sebi zivot, njegov slucaj je dosta komplikovan. Tri meseca pre nego sto se ubio dijagnozovana mu je Parkinsova bolest, da bi se nakon smrti ili obdukcijom ustanovila i demencija (DLB). Pored toga, lecen je od zavisnosti od kokaina i alkohola. Svakako da je njihovo uzimanje imalo stetan efekt i na telo i na mozak.

U svemu tome, mislim da je njegovo detinjstvo imalo ogroman uticaj na njegove izbore i ponasanje. Njegovi roditelji su imali kucu sa 40 soba i bili su veoma bogati. Medjutim, bili su stalno odsutni. Cesto je bio sam ili u drustvu sluzavke.

Jednom prilikom je i izjavio da je kao dete bio nizak, bucmast, veoma sramezljiv i usamljen. Takodje je rekao da je talent za humor najvise razvio zahvaljujuci svojoj majci. To je bio najefikasniji nacin da ga ona primeti i posveti mu malo paznje, sto je zaista zalosno.

Prema vecini simptoma, reklo bi se da su psihicke teskoce Robin(a) Williams(a) nastale jos u ranom detinjstvu kao posledica emocioalne zapostavljenosti. Dr. Jonice Webb je svojom dvadesetogodisnjom praksom, kao klinicki psiholog, uocila i identifikovala Childhood Emotional Neglect (CEN). Njena knjiga “Runing On Empty-Overocome Your Childhood Emotional Neglect” je zaista dostojna paznje i vredi je procitati.

Poznato je da traume (pogotovo iz detinjstva) kao i dugotrajne stresne situacije i zivotne okolnosti, odnosno reakcije na njih, mogu uzrokovati razlicite psihicke poremecaje. Zato se obicno traga za njima kada se nastoji otkriti razlog psihicke teskoce kod ljudi. Dr Jonice je zapazila da vecina njenih depresivnih pacijenata nije imala neke posebne traume u detinjstvu. Roditelji ih nisu zlostavljali ili na bilo koji nacin maltretirali.

Po njoj, nije problem u tome sta su roditelji ucinili detetu, vec sta nisu. Oni su ih ignorisali ili nisu uvazavali njihove emocionalne potrebe. Vecina roditelja je volela svoju decu i to nije radila namerno, vec iz neznanja. Mnogi od tih roditelja su i sami, kao deca, imali slicno iskustvo i to su prenosili na svoju decu. Takodje, nisu posvecivali paznju disciplini niti su ih ucili odgovornosti.

Posto emocije te dece nisu uvazavane u njima se javio osecaj unutrasnje praznine. Kao odrasli imaju teskocu da razumeju vlastita osecanja, samim tim i osecanja drugih. Zbog toga misle da su drugaciji. Smatraju da je to njihova greska, da nesto nije u redu s njima, ali ne znaju sta. Cesto razmisljaju o samoubistvu itd.

Takvo iskustvo formira Polusvesni ego koji otezava detetu da uspostavi neposredan kontakt sa svojom sustinom, pa ne oseca radost i zivotni elan. Umesto toga unutrasnja interakcija se svodi na Polusvesni ego koji demoralise i stvara pesimisticke misli.

Izraz depresija je postao uobicajen u svakodnevnom govoru mada se iza njega kriju razlicite vrste poremecaja. Depresija potice od latinske reci deprimare, sto znaci pritisnuti dole ili potisnuti. Taj izraz je zaista adekvatan, jer u vecini slucajeva upravo objasnjava ono sto se desava.

Medjutim, postoje razlicite vrste depresije, odnosno razlicite vrste potiskivanja koje zahtevaju i razlicite terapije ili lecenja kao npr. kognitivna terapija ponasanja, psihodinamicna, interpersonalna itd. Terapije se ponekad koriste u kombinaciji s lekovima. Narocito kada su u pitanju organski poremecaji. Ukoliko je moguce bolje je izbeci lecenje lekovima, jer imaju lose nuspojave.

Kao sto postoje fizicke zakonitosti po kojima funkcionise telo, postoje i psihicke po kojima funkcionise svest. Psihicke zakonitosti su suptilnije. Nije ih lako uociti i razumeti kao fizicke. Medjutim, one su od izuzetnog znacaja posto se nalaze u vezi s fizickim i tako uticu na telo.

Na primer, misli i osecanja uzrokuju fizicke ili fizioloske promene u telu sto se vidi iz placebo efekta i sugestije. Dovoljno je pomisliti na limun da bi se pljuvacka pocela luciti. Osecanja straha, besa, tuge, stresa uticu na pritisak ili rad srca kao i mozga tako da dolazi do drugacije elektricne i hemijske aktivnosti u njemu itd. Dakle, telo i psiha se nalaze u stalnoj interakciji. Psihicke promene stvaraju organske i obrnuto. Dugotrajan disfuknkcionalan nacin razmisljanja moze prouzrokovati fizicke promene u mozgu.

Frojd je u mnogome unapredio psihologiju time sto je otkrio i ukazao na neke psihicke zakonitosti, od kojih je najznacajnije delovanje ili uticaj nesvesnog na svesno koje dovodi do razlicitih poremecaja. Razvojem novih metoda i tehnologije psihologija, kao nauka, je ostvarila zapazen progres. Ipak, zbog kompleksnosti i suptilnosti svesti, jos uvek je ostalo dosta toga neistrazenog. To ostavlja mogucnost novih otkrica, a time cesto i drugacijeg sagledavanja i tumacenja nekih, vec otkrivenih pojava.
 
Poslednja izmena:
Sve je receno.Odlicno! Stvarno odlicno!

P.S.

Upravo sam pokusavala objasniti na forumu psihologija o svim oblicima depresije i kako se ne leci i ne tretira jednako. Mislim da je potrebno ljude obrazovati.Osim navedenih depresija u tvom blogu, da napomenem Post partum depresija, sezonske depresije, depresije izazavne PTSS, depresije vezane za oduzimanje slobode ( od zatvora do npr. dugog boravka u bolnicama) i depresije izazvane tezim bolestima, depresije posledice mobinga .. etc.
 
Poslednja izmena:
Hvala i tebi Sfyontull. Rekla bih da ima vise dece, odnosno ljudi s takvim iskustvom, koji nisu svesni razloga svoga psihickog stanja. Shodno tome, nisu ni u mogucnosti da pomognu sami sebi ili ucine nesto u vezi toga.

Takva deca/ljudi takodje mogu imati preteran osecaj krivice. Ali, tu nije niko kriv, pa ni roditelji. Covek moze biti kriv za nesto sto cini svesno ili namerno. Vecina tih roditelja nije svesna onog sto cini, jer i sami imaju “emocionalnu slepu tacku” koju nose kao posledicu svoga vaspitanja.

Kada znamo bolje, radimo bolje. Dobro je da bar jedna generacija postane svesna toga, pa da se potrudi da ima drugaciji odnos sa svojom decom i time prekine “lanac” disfunkcionalnosti.
 
Poslednja izmena:
....odmah da kažem , da ne zaboravim , OSEĆAJ KRIVICE , je alatka za bezuslovno rukovođenje sa odgovornim i manje odgovornim ljudima...to je jaram....on , OSEĆAJ KRIVICE , zbog te svrhe svoje , ugrađuje se sistemarski kod dece , kao kakvo sveprisutno stanje...u toj njegovoj programskoj ugradnji u naša duhovna stanja , učestvuju na samom početku našeg mentalnog odgoja sa vaspitanjem i obrazovanjem , roditelji , familija , vaspitači , učitelji , naročito veroučitelji , nastavnici , ideolozi , mediji , institucije , vlast - a operativno ga koriste i dopunjuju ljudi koji snama rukovode u društveno korisnim procesima našeg delovanja....interesantno , kad god neko pokuša da vrdne mimo uobičajenih šema u mišljenjima , u sistemu njegovog socijalizovanja , psiholog ga obrađuje preko osećaja krivice....konačno , svi mi kao roditelji pa i kao rukovodni delatnaci , ugrađivali smo to stanje kod svog potomstva i kod ljudi sa kojima smo u odnosima i manipukisali sa njima preko tog stanja.....tako da u ovom opisanom slučaju nema nikakve saosećajne tragedije nit ikakve posebnosti....daleko su tragičniji slučajevi dece rudara dijamanata u južnoafričkoj tamnici ...no nebitno je !

...ovde izdvajam značaj nedostatka ljubavi u vaspitanju , odrastanju i životu od detinjstav ap sve i u zrelom dobu kod čoveka - kao dokaz destruktivnog uređenja ljudske duše....posebno ističem taj nedostatak kod dece , pri odrastanju - koji promenom uslova i životnog doba ne eliminiše nedostatak...

...prošlost je nepopravljiva , a sleđenje njenih životnih načela , naročito u sopstvenom emotivnom životu , pogubno je za život...

....sve u svemu , ljubav je hrana za život...bez nje nema života !
 
sofija06;bt288696:
Loncar, slazem se s tobom da ljubav ima presudan znacaj u razvoju ljudi. Pozdrav!

...evo ti sad - što ti je ovo trebalo !?...sad više nema šta da se ispriča i da razvija polemiku....ne možemo da gajimo dijalog i da delujemo na okulinu - da ih opominjenjemo , podsećamo pa što ne , i osvešćujemo....nu , pa dobro...
Hvala na suglasju !

....( malo šale u zbilji , nije na odmet ).....
 
Lonacar, duzina mog odgovora u vecini slucajeva zavisi od vremena koje mogu izdvojiti za kompjuter. Imam dosta ostalih obaveza i aktivnosti, tako da nisam uvek u stanju da napisem duzi post. S obzirom da si na civilizovan nacin izneo svoje misljenje, nastojala sam da se bar javim kratkim odgovorom.

Ponekad je razlog tome, upravo, polemika koju nastojim izbeci. Ne samo sto predstavlja gubljenje vremena, jer se njome nista ne postize, vec degradira i temu i sagovornike, posto ima karakteristike svadje i sujetnog nadmetanja. Zbog toga sagovornici i ne slusaju jedni druge, niti nastoje shvatiti sustinu napisanog, vec pristrasno brane svoje ubedjenje i pored ociglednih nedoslednosti i nelogicnosti.

Ja sam za razmenu misljenja u kojoj se sagovornici medjusobno postuju i uvazavaju ili izbegavaju napad na licnost, vec se zadrzavaju na temi. Trude se da ostvare medjusobni sporazum i time dobiju jasnije razumevanje onog o cemu govore.

Tako sta se moze postici tek onda kada se odbaci sujeta. Nadmene ili “usijane glave” ne mogu ostvariti potrebnu neutralnost da ostvare konekciju preko objektivnosti ili zdravog razuma i logicnog rasudjivanja posto su pristrasni i nerazumno brane svoje ideje.

M.L.King je jednom prilikom rekao:”Niko ne moze da vam uzjasi ledja ukoliko nisu savijena.” Svaki covek je odgovoran za sebe i svoje ponasanje. Samo od njega zavisi izbor reakcije na akcije drugih ljudi. Od svakog coveka zavisi kakav odnos uspostavlja s drugima i gde postavlja granicu tolerancije da bi zadrzao svoje ljudsko dostojanstvo.

Da li ce se neko osvescivati, ne zavisi od nikog osim samog coveka i njegovog stava? Ja ovde iznosim svoje misljenje, a kako ce ga ljudi tumaciti, prihvatati ili posmatrati ne zavisi samo od mog izlaganja, vec i od njihovog shvatanja.

Postoji izreka koja kaze da neki ljudi posmatraju zivot kao luku sigurnosti s povremenim momentima opasnosti, dok ga neki vide kao opasnost s povremenim momentima sigurnosti. Naravno, da ce takva prizma posmatranja uticati na percepciju, pa ce neko videti zaveru i manipilaciju i tamo gde je nema.

Svesna sam toga da svaki covek na svoj nacin tumaciti ovo sto pisem. To je izvan mog domena uticaja. Zsto se ne zamaram s tim. Drago mi je ako neko ovo sto pisem pronalazi korisnim ili bar zanimljivim, ukoliko ne, nije mi jasno zasto onda dolazi ovde?
 
Poslednja izmena:
...pa dobro Sofija....ovo je više razgovor nego tematska rasprava...ja bar uvek tome težim - razgovoru , koji je lepo ako je to moguće , pretvoriti u nekakvu saznajnu razbibrigu....zato i ne volim kad se o istinama kaže da su relativne - jer tad u pežurativnom smislu ljudi sve pistovećuju i izjednačavaju ( laži se izjednačavaju sa istinom i poistovećuju - pa se ljudi kvare )...pre sam da se kaže da istina može biti samo objektivna ( lična , grupe ljudi , skupa , doktrinalna politička ili religijska - i ona najvažnija . naučna objektivna istina ) , oću reći , važeća u ovom trenutku , sa saznanjem da će u budućnosti biti korigovana , dopunjena , proširena ili naglavačke izmenjena...dokaz za ovakvo nekakvo viđenje istine može biti i civilizacijska saznanja o materiji ( atom - nedeljivi - pa proton i elektronske ljuske - pa iza toka mnogo toga i subatomske čestice )...no za ovaj svet to je nebitno....
....no zapade mi za oko ovo "manipulacija gde je nema" .....ja stojim na stanovištu , rekao bih životnom , sa kojim živim posve prijateljski mirne duše , da je sve u prirodi , svaka čestica žive , naročito biološke prirode , sklona manipulaciji , zbog svog opstanka , razvoja i rasta...čak i u lepoti cveta ( od oblika , pa preko mirisa , boja i živih radnji - smišljenim pomeranjem latica , tučka ili pak prašnika ) je čista evolutivna manipulacija , rekao bih koketiranje sa okolinom zarad evolutivnog opstanka , razvoja i rasta....i kad je reč o cvetu , toj stvari se divimo i veličamo takvu manipulaciju...a ona , i kod cveta biljke može biti samo smišljeni deo ratno ubilačke strategije....primer za to su biljke mesožderke - muholovke....ali to je tako...manipulacija je sastavni deo opstanka...svet koji nije opstao u prirodi , jednim svojim delom je imao i prevaziđenu manipulativnu strategiju.....
.....hoću da kažem , da je manipulacija sastavni deo opstanka bioloških živih oblika , pa je sastavni deo i opstanka ljudske prirode....u nas , možemo idetifikovati bar dve vrste manipulativnih moći : svesnu i nesvesnu....u ovu nesvesnu , spada sve ono što je posve za sve ljude normalno - kao recimo pristojno stajanje i čekanje u redu...ali ako se proceni da to što se čeka , većina neće dočekati , onda se pribegava raznoraznim lukavstvima da se dođe do te stvari , preko reda , dok sve ne krene nizbrdo i ne počne da se koristi čak i gruba sila....e to strpljivo čekanje , može imati svoje korene u strategiji i moćima manipulacije...ovo govorim sa namerom da malkice dublje se zaviri u poreklo ovog ljudskog svojstva , bez koga nije ni jedna ljudska priroda....pa šta je recimo ulepšavanje čoveka pred mogući ljubavni događaj , nego svojevrsna manipulacija !
...naravno , rećiće nogi , kao što su prihvatljive takozvane bele laži u odnosu na neprihvatljive crne laži , tako je prihvatljiva i svaka bela manipulacija , u odnosu na crne i zle.....uredu...ja samo upozoravam da je svaki čovek manji ili veći svesan ili nesvesan manipulator - te da međ ljudima nema po tom pitanju najvnih i nevinih.....
...samo znam da očovečenjem preko takozvanih belih stvari , doćićemo do takozvane čiste ljudske duše !

....a ovo : zašto upšte dolazimo ovde !?...to je veliko pitanje...zaista...a veliko je , kolika je veličina raznolikosti i posebnosti svakog čoveka ponaosob....no neke stvari su nam zajedničke , po tom pitanju....

...vreme....svi imamo slobodno vreme za ovu komunikaciju....
...radoznalost....priroda naša je radoznala i ljubopitljiva ....
...zabava....ma koliko to mnogima smetalo , mnogi su ovde zbog zabave...koja je u odnosu na mnoge druge izuzetno jevtina , raznovrsna i bez mnogih elemenata kontrole....
...dokoličarenje neobavezno....
...saznajno dokoličarenje...
...razgovrno dokoličarenje...
...dokazivanje i samoreklamiranje ...
...zamlaćivanje i smaranje drugih - botiranje...
...samo lečenje...
...i iz mnogo drugih razloga....

...no , ovaj sajber svet stanovništvu je dat zbog svojevrsnog kontrolisanja i upravljanja sa njim.....net je ispočetka bio samo vojno komunikacioni sistem imperijalnih sila , multi nacionalnih korporacija sa oružanim vojnim jedinicama i sličnim vladajućim sistemima....

...no nema veze....otišao sam od centralne teme - mada i to skretanje ima svoje korene u roditeljskom emotivnom zanemarivanju , pa stoga tokom života kao odrasli tragamo svud i na svakom mestu , u svakoj prilici za trunke pažnje , nekakve ljubavi ili takovih stvari ; pa posle to u svesti krpimo i sastavljamo u nekakve celine , rekao bih , kaliodoskpske emotivne slike :
images
 
Loncar, drago mi je sto u tvom odgovoru nema primese sujete i pokusaja da se obezvredi sagovornik, vec sto si kroz njega izneo samo svoje misljenje o razlicitim temama. Mada, razmatranje vise tema odjednom moze imati nedostatke u vidu duzine teksta i vremena prilikom njihovog temeljnijeg ili adekvatnijeg razmatranja. Bolje je kada se zadrzi na jednoj temi.

Sto se tice slobodnog vremena za komunikaciju ovde, ono nije isto za sve ljude. Sve zavisi od njihovih okolnosti ili nacina zivota. Na primer, penzioner koji nije u radnom odnosu, kome zena kuva i odrzava kucu, imace vise slobodnog vremena na raspolaganju od mlade majke koja je u radnom odnosu, koja odrzava kucu, kuva, posvecuje vreme muzu, deci, njihovom vaspitanju itd. Takva majka mora davati prioritet svojim obavezama. Ne bi bilo u redu da posvecuje vreme kompjuteru dok su joj deca gladna ili kuca zapustena.

Sama spoznaja jeste relativna, mada unutar nje postoje istine (cinjenice) koje se temelje na fizickim ili uzrocno-posledicnim zakonitostima, pa se mogu empirijski dokazati. Rec cinjenica, upucuje na nesto sto je cinjeno/ucinjeno ili kompletirano, zavrseno. Nesto sto je ocigledno, sto se potvrdilo i sto se stalno potrvrdjuje kroz praksu. Zato se uzima kao obrazac, princip, zakonitost ili pravilo po kojem nesto funkcionise. Tako na primer, cinjenica ili istina je da je 2+2=4, ako bacis loptu uvis-vratice se dole, ako je nesto zatvoreno-nije otvoreno.

Dakle, cinjenice su uocene ili otkrivene opste zakonitosti Logosa/logike ili reda i smisla koji se nalazi u srzi funkcionisanja i odrzanja univerzuma. Zbog toga one sluze kao osnova, polaziste i orijentacija prilikom novih spoznaja ili otkrica kao i u komunikaciji medju ljudima. Mi ih obicno definisemo kao objektivnost, realnost, “zdrav razum” (engleski, common sense) sto se bukvalno moze prevesti kao zajednicki smisao, misljenje ili opazanje karakteristicno za ljude sa “zdravom” ili funkcionalnom svescu.

Postoji vise razloga zasto je znanje ljudi relativno i zasto se pravi ogromna greska ukoliko se ono nastoji predstaviti kao apsolutno ili nepromenljivo. Jedan od njih je sama cinjenica da mi imamo nepotpun uvid u fizicke zakonitosti i funkcionisanje univerzuma. Da, jos uvek ima toliko toga nejasnog i neistrazenog. Nova otkrica mogu drasticno izmeniti trenutno razumevanje nekih cinjenica ili istina. To bi na neki nacin bio pojavni razlog relativnosti spoznaje.

Sustinski razlog je sama svest. Svest je najmisteriozniji entitet univerzuma posto predstavlja sam zivot ili smisaonu promenu i razvoj. Sve sto postoji, postoji u njoj, iz nje i kroz nju. Bez svesti ili zivota u ljudima, ne bi moglo biti ni svesti, istina ili zivota izvan ljudi, onakvog kakvog ga oni vide ili dozivljavaju.

Ljudi nisu jedina ziva bica u ovom univerzumu. Ukoliko postoje inteligentnija bica od nas, sigurno je da oni imaju i kompleksniji dozivljaj postojanja a, time i kompleksnije cinjenice i istine od nas, kao sto i mi imamo kompleksniji dozivljaj postojanja od psa ili ptice.

Isto tako, svaki covek sa svojom jedinstvenom inteligencijom i iskustvima, ima i unikatan dozivljaj postojanja koji utice na njegovo shvatanje objektivnosti, cinjenica ili istine. Zbog toga se i govori o razlicitoj percepciji ljudi.

Mislim da se pojam manipulacije stvarno izmanipulisao i izgubio svoje prvobitno znacenje. Rec manipilacija potice od lat. reci manus, sto znaci ruka, cime se zeli ukazati na vesto rukovanje ili upravljanje necim radi postizanja licnih interesa. Prema tome, manipulisanje je svestan, a ne nesvestan cin. Da bi neko bio u stanju da rukuje ili upravlja necim on mora biti inteligentan ili znati sta radi, tako da ja to ne bi prosirivala na vegetaciju.

U svakom slucaju da je nagon opstanka univerzalan. Postoji i u biljnom i u zivotinjskom svetu kao i u ljudima. Ja sam ga okarakterisla kao Telesnu svest. Medjutim, ono sto izdvaja ljude od biljaka, to je razum koji daje posebnu kompleksnost njihovoj inteligenciji ili njihovom dozivljavanju i razumevanju postojanja. Zbog toga manipulacija predstavlja stvar izbora kod ljudi. Ne manipulisu svi ljudi. Sto god neko vise spoznaje duhovne zakonitosti postaje svesniji, iskreniji i odgovorniji i prema sebi i prema svojoj okolini. Ne koristi manipulaciju kao sredstvo kojim postize svoje ciljeve.
 
Poslednja izmena:

Back
Top