Dokazi da je fizičko kažnjavanje deteta štetno po dete

Lupiti dete po zadnjici je udaranje!!

Ne postoje nikakvi dokazi da je šljuskanje blagorodno za dete dok sa druge strane postoji mnogo dokaza da takvo ponašanje roditelja lako može biti okidač za sociopatiju ili strah od ljudi.

"Najčešći su uzroci da su psihopate u detinjstvu ili preterano strogo vaspitavane, tj. kažnjavane,"https://sr.wikipedia.org/sr/Psihopatija

"Primeri negativnih životnih događaja koji uključuju nasilje nad decom"http://www.danas.rs/dodaci/psihologija/antisocijalni_poremecaj_licnosti_i_psihopatija.62.html?news_id=217421

"Izloženost verbalnom, fizičkom ili seksualnom nasilju u detinjstvu"http://www.psihoterapija.org.rs/tekstovi/item/28-antisocijalni-poremecaj-psihopatija

"Najčešći su uzroci da su psihopate u djetinjstvu ili pretjerano strogo vaspitavane tj.kažnjavan "https://www.facebook.com/RodnaRavnopravnost/posts/475637889125635

"S druge strane, sociopatija je uglavnom produkt traume iz djetinjstva i fizičkog/emocionalnog zlostavljanja."http://www.karike.com/blog/287759/ka...e-od-psihopata

"Najčešći su uzroci da su psihopate u djetinjstvu ili preterano strogo vaspitavane, tj. kažnjavane,"https://prezi.com/vy9ezkvmezrv/psihopatija/
 
Poštovani Vladimire,mislim da par cuski po guzi djetinjoj nije na odmet.Pa i mene su roditelji davali takve vaspitne mjere i izrasla sam u normalnu osobu bez psihickih poteskoca.A kad vidim danasnju malu djecu........Pa mislim da potpuno odsustvo ovakvih mjera ipak nije dobro.Za mene je gore psihicko prevaspitavanje.A malo boli pomaze da se lose misli preobraze u dobre namjere........
 
Dakle, eto šta znači čitati bez razumevanja.

Nasilje, preterano nasilje, fizičko zlostavljanje, sve to što si linkovao - nigde ne uključuje običnu pljusku po guzi, niti neke "regularne" batine koje većina dece ponekad dobije.

Da se čitalo Nušića, Ćopića, Lakovića, Ršuma, Tvena - gde ima mnogih opisa ćuški i batina - možda bi se bolje razumevalo napisano.
Pucnuti dete po ručici zato što je krenulo da gura prst u utičnicu svakako nije fizičko zlostavljanje.

Naravno da je bijenje dece uvek znak nemoći roditelja da problem reši na adekvatniji način.
Ali nema savršenih roditelja.

Roditelj koji za sebe veruje da je savršen je daleko opasniji za psihičko zdravlje deteta od roditelja koji dete ponekad bije.
 
Poslednja izmena:
O čemu se ovde radi? Radi se o psihopatskom ponašanju roditelja, koje naravno da od dece pravi psihopate, bilo da se radi o fizičkom ili mentalnom zlostavljanju.
Definitivno se ne radi o normalnom vaspitanju dece.
Pored toga, uporediti šljusku, ćušku (na početku teksta) sa zlostavljanjem, preterano strogim vaspitanjem, batinjanjem, mentalnim i emocionalnim maltretiranjem, seksualnim nasiljem itd. i proglasiti je uzrokom sociopatije i stvaranjem psihopate od deteta itd, je u najmanju ruku.....nedopustivo, čak i običnoj, nestručnoj osobi.
Naslov bloga bi trebalo promeniti kako bi bio usklađen sa tekstom i linkovima, kad je već namera da se piše stručan tekst.
Pored toga termin "psihopata" je jako širok pojam, i nisam baš sigurna da je to zahvalna tema za blog, posebno ne ovako napisano.
 
sanja*;bt282646:
Dakle, eto šta znači čitati bez razumevanja.

Nasilje, preterano nasilje, fizičko zlostavljanje, sve to što si linkovao - nigde ne uključuje običnu pljusku po guzi, niti neke "regularne" batine koje većina dece ponekad dobije.

Da se čitalo Nušića, Ćopića, Lakovića, Ršuma, Tvena - gde ima mnogih opisa ćuški i batina - možda bi se bolje razumevalo napisano.
Pucnuti dete po ručici zato što je krenulo da gura prst u utičnicu svakako nije fizičko zlostavljanje.

Naravno da je bijenje dece uvek znak nemoći roditelja da problem reši na adekvatniji način.
Ali nema savršenih roditelja.

Roditelj koji za sebe veruje da je savršen je daleko opasniji za psihičko zdravlje deteta od roditelja koji dete ponekad bije.

Ako bi samo mogla da navedeš šta je to rekao Nušić ili Laković ili..............

Za sada ja imam samo Duška Radovića ali sam otvoren za nova znanja....

Duško Radović :

1. Ako vec tučete svoju decu tucite ih bez razloga jer su svi ostali razlozi gluplji.

2. Ne kažnjavajte svoju decu I kada su kriva jer će ih život kažnjavati I kada nisu.

3. Onaj ko ne zna da vaspitava decu bolje da ih ne vaspitava, bolja su nevaspitana deca nego loše vaspitana.


Artur Schopenhauer:

1. Ko nije spreman da trpi, radije neka ne rađa.
 
Imam jetrvu koja je po doktoru Spoku, amerikancu, vaspitavala svoju decu...to je značilo da im uvek u svakom trenutku, tihim glasićem govori gde su pogrešili i da se to ne radi...sećam se kako čučne i objašnjava deci...a sećam se, bogami, i momenata kada ne čučne, nego nalupa svog gedžavog klinca koji neće ni da lizne ručak...toliko o doktoru Spoku i njegovoj pedagogiji.... danas ni sin, ni ćerka ne govore sa njom......ja sam uz ogromnu ljubav, svoju decu vaspitavala tako da znaju da ih volim najviše na svetu, da sam im prijatelj, da imaju poverenja u mene, ali da je moj autoritet morao da bude ispoštovan kada je to bilo neophodno.... danas sam voljena majka dva zrela muškarca, emotivna, vredna, radna, poštena, socijalizovana i kulturna toliko da cice i cece i polugole radodajke i turbo ludila zaobilaze u širokom luku. jer to nje bila sfera življenja ni u roditeljskoj kući, ..e, da, vole da čitaju, tome sam ih isto naučila..... i nisu traumatizovani što su ponekada, retko dobili po neku ćušku...ne, tome se i danas smejemo i to sa velikim razumevanjem...ostali smo majka i sinovi kakvi se poželeti mogu...i još nešto, svoje sinove ljubim i grlim i danas,kao i oni mene, onako kao kada su bili mali, iako već obojica imaju po četrdesetak godinica.... i to su divni trenuci međusobnog uživanja.....ovo je moja priča da se i pored poneke ćuške, deca mogu sa uspehom izvesti na put, bez straha od trauma i dijagnoza psihopatoloških slučajeva, koji su rezultat zlostavljanja dece, a ne vaspitanja ljubavlju.
 
LJILJA MMM;bt282652:
O čemu se ovde radi? Radi se o psihopatskom ponašanju roditelja, koje naravno da od dece pravi psihopate, bilo da se radi o fizičkom ili mentalnom zlostavljanju.
Definitivno se ne radi o normalnom vaspitanju dece.
Pored toga, uporediti šljusku, ćušku (na početku teksta) sa zlostavljanjem, preterano strogim vaspitanjem, batinjanjem, mentalnim i emocionalnim maltretiranjem, seksualnim nasiljem itd. i proglasiti je uzrokom sociopatije i stvaranjem psihopate od deteta itd, je u najmanju ruku.....nedopustivo, čak i običnoj, nestručnoj osobi.
Naslov bloga bi trebalo promeniti kako bi bio usklađen sa tekstom i linkovima, kad je već namera da se piše stručan tekst.
Pored toga termin "psihopata" je jako širok pojam, i nisam baš sigurna da je to zahvalna tema za blog, posebno ne ovako napisano.

Ali u naučnim radovima koje sam postavio nigde se tačno ne precizira kako zlostavljanje izgleda to je tvoje mišljenje da ćuška nije zlostavljanje.

Tako da kako znaš da naučni radovi ne ciljaju baš na ćušku kao izvor ovog zla koje se zove sociopatija, kako znaš?

To što ćuška zvuči slatko i bezazleno a zlostavljanje ima mnogo strašniji prizvuk izvini ali ne znači apsolutno ništa.

Takođe ni naučni radnici koji su pisali ove radove nisu držali sveću roditeljima dok su ovi "vaspitavali" tako da ni oni sa sigurnošću ne mogu da tvrde šta se stvarno dešavalo i kako zlostavljanje stvarno izgleda.

Ako si čak i površno pročitao ovo što sam postavio video si "verbalno zlostavljanje" koje je takođe navedeno kao mogući okidač za sociopatiju što znači da može da nastane i da te niko rukom ne pipne i ne stavi prst na tebe.

Ćuška u ovom svetlu sasvim drugačije izgleda zar ne.:bye:
 
Vladimir M.;bt282656:
Ali u naučnim radovima koje sam postavio nigde se tačno ne precizira kako zlostavljanje izgleda to je tvoje mišljenje da ćuška nije zlostavljanje.

Tako da kako znaš da naučni radovi ne ciljaju baš na ćušku kao izvor ovog zla koje se zove sociopatija, kako znaš?

To što ćuška zvuči slatko i bezazleno a zlostavljanje ima mnogo strašniji prizvuk izvini ali ne znači apsolutno ništa.

Takođe ni naučni radnici koji su pisali ove radove nisu držali sveću roditeljima dok su ovi "vaspitavali" tako da ni oni sa sigurnošću ne mogu da tvrde šta se stvarno dešavalo i kako zlostavljanje stvarno izgleda.

Ako si čak i površno pročitao ovo što sam postavio video si "verbalno zlostavljanje" koje je takođe navedeno kao mogući okidač za sociopatiju što znači da može da nastane i da te niko rukom ne pipne i ne stavi prst na tebe.

Ćuška u ovom svetlu sasvim drugačije izgleda zar ne.:bye:

Kao što rekoh, preširoka je tema da bi se ovako ispisala, posebno što ste stavili naučne radove. Njih ne sporim, samo Vaš deo teksta tj. prvu rečenicu, odnosno reš "šljuskanje" koju stavljate u kontekst tih ozbiljnih naučnih radova
 
Neverovatno je koliko se ovde niko ustvari ne bavi detetom vec sobom pravdajuci se na ovaj ili onaj nacin da li zbog sopstvenih zabluda ili utiska sve zavisi .
Ne postoji razlog zbog koga roditelj treba da udari dete pa ni cuskom ! Umesto da motri na njega dok je malo non stop roditelj ce da ga udari po ruci da ne bi gurnulo prste u struju , grozno....
To sto ne pratimo svoju decu na pravi nacin i sto nam je sve vaznije od njihove dusevne patnje trpe deca jer dete mentalno i duhovno zavisi od roditelja!
Danas za dete niko nema vremena a nacin zivota zahteva stopostotnu posvecenost je r mu ti nisti roditelji namecu uzasan , kommplikovan i bolan zivot koje dete ustvari i ne zeli...
Kao sto ce pijanac uvek naci razlog da se nazdere tako ce i roditelj uvek naci razlog da udari dete sve dok ne shvati ( ako ikada shvati ) da dete nije njegov rob a ni vlasnistvo.
Dete nikada ne treba udariti jer to je veliki greh ... :(
 
Vladimir M.;bt282653:
Ako bi samo mogla da navedeš šta je to rekao Nušić ili Laković ili..............
Ili ovi drugi za koje jednako nisi čuo? :)

Kladim se da i za Radovića znaš tek u okviru ovih par aforizama koji se dele u sklopu ideološkog pamfleta.
Bilo bi zanimljivo videti danas Radovićevu reakciju na idiotizme tipa "pljuska po guzi je fizičko zlostavljanje".

Za sada ja imam samo Duška Radovića ali sam otvoren za nova znanja....
Pa otvori se za osnovnoškolska znanja najpre. Lektira za prva četiri, pa onda dalje.

Duško Radović :

1. Ako vec tučete svoju decu tucite ih bez razloga jer su svi ostali razlozi gluplji.

2. Ne kažnjavajte svoju decu I kada su kriva jer će ih život kažnjavati I kada nisu.

3. Onaj ko ne zna da vaspitava decu bolje da ih ne vaspitava, bolja su nevaspitana deca nego loše vaspitana.


Artur Schopenhauer:

1. Ko nije spreman da trpi, radije neka ne rađa.
Niko nije rekao da treba biti decu (ako si to zaključiol to je zbog nedostatka kulture čitanja, jer se čitanjem i kroz nastavu književnosti razvija sposobnost razumevanja pročitanog), niti je iko rekao da je bijenje dece ispravan i poželjan vaspitni postupak.

Dakle, Radović je u pravu.
I Šopenhauer je u pravu, ali njega si - o, zašto to ne čudi - pogrešno shvatio.

U pravu je Radović sa savetima roditeljima da ne biju decu.
Ali Radović nije bio retardiran. On nije smatrao da je puc po guzi fizičko zlostavljanje. Za takvo shvatanje moraš biti Fema, a ne Radović.

To je kao kada bi rekao da je vakcinacija dece potencijalno opasna.
Ja se slažem s tim - ukoliko se vakciniše dete koje nije sasvim zdravo, ukoliko vakcina nije čuvana na adekvatan način, ukoliko je eksperimentalna, isl - to zaista može biti opasno.

Ali je sumanuto tvrditi da je vakcinacija u svakom slučaju loša, i još biti kreten pa reći da vakcinacija per se izaziva autizam.

Oni koji bi zabranili pljus po guzi zato što pljus po guzi izaziva psihičke poremećaje, imaju jednak mentalni sklop kao oni koji bi zabranili DTP vakcinu jer izaziva autizam.
 
...cim je rijec o kaznjavanju , onda je zastranjenje i nema nista sa didaktikom sa pedagogijom, psihologijom...etikom i Emociologijom...
...dijete koje se sibom po rukama opomene ili nekakvim zabranama , to je majcinsko-ocinsko 'ponasanje' a ostalo je izlijevanje nekakvog bijesa...nezadovoljstva i sl...dijete nikad ne pamti sibu ako je bilo u krivu ili u nestasluku ali nepravedno 'kaznjeno' nikad ne zaboravlja...
 
faraonn;bt282733:
P.S.
...ti sad i ne smijes
kci vise nije djevojcica
Ona je sad Djevojka...:D
jedinu pljusku od mene i jeste dobila kad je počela da se devojči, tamo negde u sedmom razredu, pa me prvi put slagala i otišla s ekipom ne tamo gde je rekla, nego u deseto selo na žurku, i još se nije javljala na telefon.

Pred društvom sam joj zavalila šamarčinu kad je izašla iz kola.
Više nikad nije slagala, više nikad se nije desilo da se ne javi, i uvek sam znala gde je.

I baš pre nekoliko dana, kad smo pričale o nekim drugima koji mlate decu na dnevnoj bazi, kaže ona: "Sećam se onog šamara - al zaslužila sam ga, nema šta!"
 
sanja*;bt282736:
jedinu pljusku od mene i jeste dobila kad je počela da se devojči, tamo negde u sedmom razredu, pa me prvi put slagala i otišla s ekipom ne tamo gde je rekla, nego u deseto selo na žurku, i još se nije javljala na telefon.

Pred društvom sam joj zavalila šamarčinu kad je izašla iz kola.
Više nikad nije slagala, više nikad se nije desilo da se ne javi, i uvek sam znala gde je.

I baš pre nekoliko dana, kad smo pričale o nekim drugima koji mlate decu na dnevnoj bazi, kaže ona: "Sećam se onog šamara - al zaslužila sam ga, nema šta!"

To se zove "stokholmski sindrom".Oteti zavole svog otmičara, zlostavljani zavole svog zlostavljača. To što ona misli da je zaslužila ne znači ništa.

To što si uopšte iznela njeno mišljenje meni govori da nisi sigurna u svoje postupke prema tom detetu pa ti treba potvrda i iz drugih izvora ali i njeno mišljenje, da je suprotno sigurno ga ne bi iznela ovde.
 
Kako deca bivaju vaspitavana , uglavnom kroz ponasanje, imitiranje, ponavljanje, kopiranje, pracenje-znaci da roditelji koji tuku, udaraju, zlostavljaju, dele cuske, prenose obrasce proslosti.
U sustini znaci da se ne razmislja o roditeljstvu i "roditeljovanju" nego se prenosi nauceno.Ljudi koji ne poznaju sebe ne poznaju ni svoju decu.
Samar, cuska, pljuska znace da je roditelj iscrpio njegove inteligencije izvor za resenje problema u vezi sa svojim detetom.
Roditelji koji zlostavljaju svoju decu znaci da njihova iscrpljena ili unistena psiha ponavlja obrasce samounistavanja kao potvrdu svoje boli.

Deca su mali ljudi koji osecaju cak i sakriveno i precutano u okviru porodice i porodicnih odnosa ali nisu u stanju da verbalizuju svoja osecanja i ono sto oni znaju.
Postoje ljudi koji misle da je ljubav dovoljna za vaspitavanje.Ova romanticna ideja je izvor mnogih tragedija.Jer na kraju krajeva moze se rodti dete koje se voli zato sto je "nase"ali ciji karakter, licnost i kognitivno razvijanje ide na zivce, ne svidja ni majci ni ocu kao i obratno sto se dete moze rodti u kuci gde on svoje roditelje i porodicu voli ali se oseca potpuno stran kao "da sam rodjen na pogresnom mestu i pogresnim ljudima".
Problem sa citatima i clancima kao gore u blogu sto su navedeni je da su sveopsti, zurnalisticki, populisticki napisani sto moze dovesti vise pogresnih shvatanja na povrsinu nego razumevanja.
Psiha je stvar magicne moci .Ona ne zna za vreme. Sve je u njoj uvek "sada".Te dete koje je dobilo cusku i pre dvadeset godina moze to da prezivljava u snovima ili kroz obrasce ponasanja u ovom trenutku...
Zamislite kako zive zlostavljani i posle trideset godina jer u psihi se to desava "sada".
 
Poslednja izmena:

Back
Top