KANTAR ZA GLUPOST

anim2bdf209cf8547ab4319g.gif


(sve reči do sad ispisane, pa i ove, samo su zapisi spisateljkine duše i života....prelepog života....da mogu, kada se prozori sećanja isprljaju po malo da ih obrišem i gvirnem kroz njih, kada me život slomi da se podsetim gde spava snaga. Ovo je knjiga koju ostavljam u amanet onima koji hode za nama koračajući tragovima našim.....našoj deci)​


KANTAR ZA GLUPOST


Mirna, tiha ulica uživa u predvečernjem suncu. Kuće izgledaju drugačije, dvorišta takođe. I ljudi su drugačiji. Sve je okupano rozikastom svetlošću što klizi lagano niz ulicu. Žamore krošnje, ruže ćućore, šareno sitno cveće se smeši. Ona dva bujna žuta karanfila vode debatu koji je lepši. A treći, nesrećnik, nije se uklapao u kereću hortikulturnu koncepciju ispred kuće. Ponekad se naše, moja i njihova, zelene vizije jako, jako razlikuju hahaha……I ne samo zelene. Psi u naselju se ne čuju. Sve je u nekoj lenjoj, blagoj tišini. A sunce.......eee, ono se skriva iza zidova, ograda. Izađe, pa nestane i sve tako lepršavo bojeći život oko sebe. To je ono vreme koje tako lako poprima sve druge boje, intenzivne, žive. Vreme smiraja. Vreme kada sunce kreće na počinak, te poslednjim širokim pokretom svojom zlatno-crvenom pelerinom obuhvati ceo svet.
Taman donesoh kafu na veliki trem, da odmorimo nas dvoje nakon celog dana čuvanja malog svica, jer su mu roditelji neizostavno morali na svadbu. Sva sreća, te je taj događaj u Beogradu hahaha Naše prvo čuvanje je prošlo odlično, prelepo i uživali smo svo troje. A sad, kafa i smiraj za nas dvoje. Na početku je ćutalica, što uživa sama u sopstvenom miru, a onda razgovoruša. Fontana priča, jorgovan miriše, kafa miriše. Mrki i Mara, punih stomaka, leže kraj kapije i posmatraju ulicu. Zapravo, čekaju da se vrati član čopora, Maki, koji ode da budućem tastu popravlja bravu na lokalu. A možda i čekaju da se vrate naši inostrani gosti koji tog jutra otputovaše za selo. Ma, ko će ga znati, kereća posla, ali je činjenica das u tu kod kapije, kad god fali neka od ovaca iz njihovog stada hahaha Tek, svi smo ćutali i odmarali uživajući u pozdravu sunca. Čak je i beli komšijski pulin ćutao. Jako nervozan pas odgajan u ljudskim i fizičkim uslovima koji nisu za njega, njegovu narav, temperament i svrhu.
Pulin zalaja. U okvir kapije od crnog kovanog gvožđa stade jedna malena prilika i pored nje krupan čovek preko 50 godina. Onda stiže i mama gurajući u kolicima drugu bebu, i baka. Minijatura od čoveka ciči i deka mu pokazuje kako da gurne ručice kroz rešetke na kapiji i mazi kucu, pulina. Naravno, da je pas stao da se mazi jer su ga deca iz ulice tako naučila dok je još bio mala bela debela skakutava pufna, što je pogrešno i izuzetno opasno. Ali pufna poraste i postane pas čuvar sa svojim pravilima službe. Deca pamte malu belu veselu pufnu. Pulini su izuzetni psi čuvari. Autohtoni ovčarski pas kome uvek treba radni zadatak, prostranstvo, jurcanje, izuzetno izdržljiv i u najsurovijim uslovima, hrabar, temperamentan i tvrdoglav, jako pametan i privržen gazdi i objektu čuvanja. Svakako nije za urbano malo dvorište, sa starim življem, a još manje za gazdu početnika. Pričasmo, komšijskoj deci i roditeljima, i gazdi, da ne maze štene kroz kapiju, ali ne vredi. Ipak, decu iz ulice smo naučili da našoj kapiji ne prilaze, a o guranju ruku kroz kapiju (a može I odrasla osoba da gurne ruke između šipki) da se pas pomazi nema ni govora, kao ni namerno izazivanje pasa udaranjem štapom u kapiju, lajanjem, zavijanjem, dranjem, a i hranjenje je strogo zabranjeno. Ako hoće, zovu nas, i onda mogu i da uđu, i da maze pse, daju im keksić, poigraju se, ali je uvek neko od nas tu. Mnogo dece smo tako naučili ponašanju sa psima, ne samo u dvorištu nego i na Savi, na ulici, i mnogo odraslih ljudi. Upravo je obuku prošao rođak Macine sestre. Čovek je Englez iz Londona i kada je došao kod nas u goste, pre nekoliko dana, plašio se pasa. Kada ga je Maca dovezao sa aerodroma, gost je ostao u kolima, a mi smo pse, koji su veselo i znatiželjno trčali oko kola, znajući da je neko nov tu, uveli u kuću. Beše poteško, posebno Mrkija odvojiti od kola, jer dečko samo radi svoj posao, ali je na kraju ipak poslušao strogu komandu. Onda je gost izašao, seo za sto na tremu. Zaova mu je objasnila da bude miran, da ne mlati rukama, ne viče i da se ne plaši jer nema čega. Psi će, kada ih pustimo, pojuriti ka njemu ali će ga samo studiozno omirisati, tj. upoznati i zapamtiti, kao mi ljudi kada se rukujemo pri upoznavanju pa zapamtimo oči, lik, kosu, stisak ruke. On je došao na njihovu teritoriju uz dozvolu gazdi, i najkulturnije je da ga pozdrave……na svoj način. Pa i ljudi se ne upoznaju isto na svim delovima planete. Ova metoda uvek pali kada se neko plaši pasa a dolazi u dvorište. Ovako su svi pod kontrolom, i psi i gosti. Sačekasmo nekoliko minuta da se Englez smiri. Ono dvoje su nestrpljivo čekali njuški nabijenih u vrata hahaha.
“Be now? Ok?”
“Ok.” kaže dubok uzdah. Šta ću mu, znao je da imamo pse.
Mrkiša u stampedu sa otvorenim čeljustima I očnjacima što se bele, omlati repom po muškatlama na tremu, krupne plave engleske oči se iskolačiše hahahahaah Maruškino kretanje oko ne može ni da snimi. Pre neki dan je ulovila miša. I Maza i Šaša-Maša su lovile mišove. To ti je bretonac…brži od informacije od oka do mozga čovečijeg. Glave oko engleskih cipela, pa uz nogavice…..pogled u lice, okret i pravac u travu da se prilegne i posmatra kretanje gosta. Gotovooooooooo……E, sad može u toalet, da se osveži, pa kafa. Vrlo brzo se gost potpuno normalno kretao po dvorištu i kući i isto tako normalno ponašao. Samo se ponekad osvrne kada oseti da ga Mrkiša nečujno prati hahahahaah

„Bože, da li je on normalan? A i ove dve stoje i gledaju odobravajući. Ama šta to rade pobogu?“
Maca se iskrenu da vidi. “Ljiljana, sedi i ne interveniši.“
„Ma sedim, ali........ intuicija mi proradila i sve igra u meni. Sedim, ali oči ne skidam sa komšijske ograde. Od mesta gde je mališa do naše kapije ima 10 metara. Naša dva psa i dalje mirno leže kraj kapije i posmatraju.
„Znala sam.....skočih i povikah trčeći. „Ne...ne....ne“. Jes’ da sam džepno izdanje ali se čujem, bogu fala na ravnoteži. Desna mi je ruka u vazduhu sa ispruženim kažiprstom koji govori „ne“. Čovečiljak je u sekundi potrčao preko onih 10 metara i pravo na našu kapiju sa ispruženim ručicama. Mara i Mrki su na nogama. Ne laju, ne skaču, samo su ustali. Deda me je video i čuo. Na pola metra od kapije uspeo je da zgrabi mališu sa leđa. Baba prilazi detetu. Stoje svo troje tik ispred kapije. Ne pada im na pamet da se malo odmaknu jer ugrožavaju obezbeđeni prostor. Ovi krzneni ne reaguju jer ja dolazim, te oni nemaju posla. Pravilo čuvara.
„Pobogu ljudi šta to radite? Pa to se ne sme.“ ljutito izgovaram.
„Dobro, dobro......vidim, piše na kapiji „čuvaj se psa“......
E, ova izjava poubija sve moje reči. Zanemeh, ali Mrki nije. Prednje šape na šipkama od crnog gvožđa, malo gurnu njušku kroz šipke na pakiji i zalaja jednom kratko dubokim glasom. Od te zvučne slike deda i baba automatski ustuknuše unazad .......zna moj Pas da vrši obuku. Nadam se samo da su shvatili šta su uradili unučetu, a kako će ga odučiti, e, to ne znam.
„Bravo Mrkiša, bravo Maruška.....keksić?“
Juriiiiiiiiiiiiiš između ruža, jer tu je prečica preko koje pametne ruže više ne puštaju grane, i kočenje ispred vrata špajza hahahahahaah
Sunce je već otišlo da odmara. Popih malo hladne kafe, zapalih cigaru i pitam se, pitam:
„Koja količina gluposti treba da se poseduje da se ovako nešto detetu pokazuje? Ne postoji taj kantar“.
………………
Juče ispred radnje sretoh čoveka sa nemačkim ovčarom na povodcu. Pas je mirno sedeo pored gazde. Naiđoh. Sa bezbedne razdaljine, da ne ugrožavam njegov prostor i prostor njegovog gazde, osmehnuh se psu osmehom “baš si lep” na šta on usta. Gledamo se.
“Smem li da mu priđem?”
“Ne praktikujem. Iskreno, ne znam kako će reagovati”.
“Naravno. Nema problema. I mi imamo dva psa. Jedan je nemački ovčar, zato sam prišla psu.”
“Da nisu ona dva psa pored kapije?”
“Jesu, čekaju me da se vratim iz radnje, jedna ovca je napustila stado”.
“hahaha baš tako. Jako privrženi psi. Baš je lep”
“Hvala. Dobri su to psi. Prijatno.”


poziraju :heart::heart:

attachment.php


PS Dobar dan.....stigoh napokon da završim priču, :worth: a o ovom usamljenom cvetiću dan i noć sledi posebna priča :D
 
...ako imas pse
ne komentarisi sa onima
koji nemaju ili ih nijesu imali
oni su za takve samo hir
ili otpor prema nekom prohtjevu neshvatljivom
pas znanih pasmina
predvidljiv je i ne odskace od svojih karakteristika
a kad krene onda se mijenja...
...ukrstene pasmine su nepsi i njih drze oni koji imaju u sebi gen rusilacki
sve vrste imaju odgovarajuce gospodare
i tezak je udarac kad ti jos neko pocne o borbama i njihovim bulovima...
...i onda ja pozelim vuka...
...imam stenforda i belgijskog ovcara...nije uputno ali kasno je...
I tako ,-Ljikane...rasplinuto ali velika je teritorija bivsih
vukova...
Pulin je nesto drugo
on je pas kojeg bi morao
svako imati
da bi ynao sta je pas i zasto je on prozvan covjekovim prijateljem...
 
faraonn;bt272049:
...ako imas pse
ne komentarisi sa onima
koji nemaju ili ih nijesu imali
oni su za takve samo hir
ili otpor prema nekom prohtjevu neshvatljivom
pas znanih pasmina
predvidljiv je i ne odskace od svojih karakteristika
a kad krene onda se mijenja...
...ukrstene pasmine su nepsi i njih drze oni koji imaju u sebi gen rusilacki
sve vrste imaju odgovarajuce gospodare
i tezak je udarac kad ti jos neko pocne o borbama i njihovim bulovima...
...i onda ja pozelim vuka...
...imam stenforda i belgijskog ovcara...nije uputno ali kasno je...
I tako ,-Ljikane...rasplinuto ali velika je teritorija bivsih
vukova...
Pulin je nesto drugo
on je pas kojeg bi morao
svako imati
da bi ynao sta je pas i zasto je on prozvan covjekovim prijateljem...

Ma ne komentarišem ništa o psima, osim sa onima koji ih imaju.
To je pravo izbora koje mnogo obavezuje imaoca psa.
Ali, i pored svog truda koji uložiš, kad naiđeš na ovako glupo ponašanje ljudi, ostaneš nem i nemoćan. A pred zakonom i sobom, kao gazda, vazda si kriv za razne hodajuće ljudske gluposti

Pulin nije pas za svakog, ali je jako dobar pas. Kada se karakteri spoje, razumeju i sinhronizuju, onda je lep život i za psa i za čoveka, bez obzira na rasu.
Svaka rasa bilo koje životinje, kao i bilo koja vrsta biljke, pa i ljudi, traži određene uslove. Tek tada, sva lepota karaktera u svrsi se njegovoj ogleda kao u ogledalu, jer svako postojanje svrhu ima, ali svaka svrha uslove nema, te se kao u krivom ogledalu ogleda.
 
Poslednja izmena:
Kiki_GNR;bt272052:
Svaka čast :D :klap:

Kisići za medenjake :cmok2: :heart2:
Čudi me da se englez toliko plaši pasa :lol:

.

Hvalaaaaaaaaaaaa :zag:
Plaši se jadničak. A kad je shvatio da Mrki i Mara spavaju na jastucima u hodniku ispred vrata gde on izlazi na spratu kad ustane...mislim mora da siđe dole.....eeeeeeee, to da si videla :zcepanje: Zamoljena zaova da dežura da ovaj ujutru, onako bunovan, slučajno ne izađe sam :lol: i da mu to objasni. Ali nije bilo problema. Posle je sam špartao gore-dole a psi za njim :rotf:
 
Jako lepa prica. Samo onaj ko je delio svoj zivotni prostor sa psima moze razumeti kakva je to ljubav i zasto se za psa kaze da je najbolji covekov prijatelj. Imao sam tu cast da imam pudlu 18 godina i mogu slobodno da kazem da nikada vise necu imati drugara kao sto je on bio!
 
kokan09;bt272061:
Jako lepa prica. Samo onaj ko je delio svoj zivotni prostor sa psima moze razumeti kakva je to ljubav i zasto se za psa kaze da je najbolji covekov prijatelj. Imao sam tu cast da imam pudlu 18 godina i mogu slobodno da kazem da nikada vise necu imati drugara kao sto je on bio!

Hvala. Tačno tako. Samo onaj ko je bio deo čopora to može da razume. Sretan si zbog tih 18 godina.
Zato treba da pročitaš moje kereće priče, jer ćeš ih pravilno pročitati.
 
faraonn;bt272049:
...ako imas pse
ne komentarisi sa onima
koji nemaju ili ih nijesu imali
oni su za takve samo hir
ili otpor prema nekom prohtjevu neshvatljivom
pas znanih pasmina
predvidljiv je i ne odskace od svojih karakteristika
a kad krene onda se mijenja...
...ukrstene pasmine su nepsi i njih drze oni koji imaju u sebi gen rusilacki
sve vrste imaju odgovarajuce gospodare
i tezak je udarac kad ti jos neko pocne o borbama i njihovim bulovima...
...i onda ja pozelim vuka...
...imam stenforda i belgijskog ovcara...nije uputno ali kasno je...
I tako ,-Ljikane...rasplinuto ali velika je teritorija bivsih
vukova...
Pulin je nesto drugo
on je pas kojeg bi morao
svako imati
da bi ynao sta je pas i zasto je on prozvan covjekovim prijateljem...

Pulin, crna, kratke dlake nazvali smo je Lesi. Ali, kao što napisa Ljiljana, nije to pas za dvorište treba mu prostor za kretanje. Živahno to beše stvorenje, svojeglavo i posesivno. Meni je bilo desetak godina, plašila sam se pasa, macaka i svega što je hodalo svetom na cetiri noge. Lesi u pocetku malena crna pufna sa belim šapicama i belim trouglom na grudima, nije delovala mnogo zastrašujuce... stavili su mi je u krilo a ona, izgrickala me je svojim malim oštrim mlecnjacima, svi su se oko mene smejala bilo im je simpaticno kako mi gricka uši i liže po licu. nehotice je uhvatih za kožu na vratu i grickanje se smiri. Rasle smo zajedno, naucila sam kako da se ne plašim psa, inace grickala me je kad god nisam htela po njenom. Naucih još nešto, kada pocne da me gricka uhvatim je za donju vilicu i ona se smiri. Shvatila sam da sam ja bila njena ovca koja je trebala da sluša. Skidala je moju odecu sa štrika i sakrivala je u svoju kolibu, cuvala me je i na taj nacin. Ono što je najvažnije, naucila me je da razumem životinje a samim tim sam se oslobodila straha.
Pulina treba svako imati, ali da li pulinu treba svako?
 
Pre neki dan pricam sa snajkom o Džoniju, voli da se istrci sokakom onako za svoju dušu, ima i kolegu u susednoj ulici. Milina jedna videti ih kako se pozdravljaju i zajedno krecu u obilazak svog atara. Snaja se plaši da Džoni nekog ne napadne, kažem joj, "Nije problem u psu nego u ljudima".
Danas vracam se iz grada, vidim jednu kerušu mešanac, malo je manja od nmackog ovcara. Prati jednu ženu sa detetom, ona zastane i da joj kiflu ali kuja je pogleda i ceka da krene, videlo se da traži nekog kome bi pripadala. Odoše niz ulicu. Kasnije sretnem istu tu kuju kod mene na uglu, prošla je pored mene...

Super ti je prica Ljiljana, probudila si mi secanja... :) :heart:
 
Tamišarka;bt272067:
Pre neki dan pricam sa snajkom o Džoniju, voli da se istrci sokakom onako za svoju dušu, ima i kolegu u susednoj ulici. Milina jedna videti ih kako se pozdravljaju i zajedno krecu u obilazak svog atara.

.....probudila si mi secanja... :) :heart:

Sad si ti meni probudila sećanja...

Meda je posle očeve smrti ostao sam sa mamom...ali imao je on svoje društvo iz kraja...Nije se dao šetati na povocu, više je voleo sa svojim društvom...a beše u komšiluku mala kujica, pa kad mama pusti medu, on ode do njene kapije : Av, Av, Av...kujica izađe i oni krenu u svoj svakodnevni ritual - obilazak. Umeli su da odu na drugi kraj grada gde se nalazi veterinarska stanica, pa su nam prijatelji "zavideli", jer naš Meda sam ide kod veterinara :lol:

Jednog dana na poslu počnem da plačem iz čista mira...suza suzu sustiže...pita me koleginica šta mi je, ja ne znam... Pozovem mamu telefonom...Medu i njegovu drugaricu su ubili lovci sa sačmarama, plaćenici.... :sad2:

Mama više nikada nije mogla da uzme novog psa....

Neka počivaju u miru sve pseće duše koje su nam oplemenjivale život :heart:
 
Tamišarka;bt272067:
Pre neki dan pricam sa snajkom o Džoniju, voli da se istrci sokakom onako za svoju dušu, ima i kolegu u susednoj ulici. Milina jedna videti ih kako se pozdravljaju i zajedno krecu u obilazak svog atara. Snaja se plaši da Džoni nekog ne napadne, kažem joj, "Nije problem u psu nego u ljudima".
Danas vracam se iz grada, vidim jednu kerušu mešanac, malo je manja od nmackog ovcara. Prati jednu ženu sa detetom, ona zastane i da joj kiflu ali kuja je pogleda i ceka da krene, videlo se da traži nekog kome bi pripadala. Odoše niz ulicu. Kasnije sretnem istu tu kuju kod mene na uglu, prošla je pored mene...

Super ti je prica Ljiljana, probudila si mi secanja... :) :heart:

Dobro jutro :kafa:
Oš i ti malo? :zag:

Hvala. Ma to ti je život. Ljudi mnogo više dostignuća imaju u gluposti nego u pameti, bar što se mog kerećeg iskustva tiče. Evo ti ovaj Englez. Momak od 25 godina i niko mu nikad nije objasnio osnovna pravila oko pasa, da razume zašto pas nešto radi, te se godinama plašio. Zamisli toliki stres. Mi pričali, zaova prevodila, i očas posla čovek shvatio. Onda je bio oduševljen makljažom između Mare i Mrkog i njihovom igrom, kako jedno drugo zovu na igru, kad im je vreme za hranu, kako ljubomorišu oboje kad jednog maziš, zašto potrče kao bez duše na kapiju i zašto mu ne dozvoljavamo da ih pomazi jer onda neće moći od njih da se odbrani a šape će biti svuda po njemu :rotf: I strah pobeže :D
 
Tamišarka;bt272066:
Pulin, crna, kratke dlake nazvali smo je Lesi. Ali, kao što napisa Ljiljana, nije to pas za dvorište treba mu prostor za kretanje. Živahno to beše stvorenje, svojeglavo i posesivno. Meni je bilo desetak godina, plašila sam se pasa, macaka i svega što je hodalo svetom na cetiri noge. Lesi u pocetku malena crna pufna sa belim šapicama i belim trouglom na grudima, nije delovala mnogo zastrašujuce... stavili su mi je u krilo a ona, izgrickala me je svojim malim oštrim mlecnjacima, svi su se oko mene smejala bilo im je simpaticno kako mi gricka uši i liže po licu. nehotice je uhvatih za kožu na vratu i grickanje se smiri. Rasle smo zajedno, naucila sam kako da se ne plašim psa, inace grickala me je kad god nisam htela po njenom. Naucih još nešto, kada pocne da me gricka uhvatim je za donju vilicu i ona se smiri. Shvatila sam da sam ja bila njena ovca koja je trebala da sluša. Skidala je moju odecu sa štrika i sakrivala je u svoju kolibu, cuvala me je i na taj nacin. Ono što je najvažnije, naucila me je da razumem životinje a samim tim sam se oslobodila straha.
Pulina treba svako imati, ali da li pulinu treba svako?

Baš tako, ne treba mu svako.
Da, to je pulin. Ona je samododelila sebi radni zadatak, da te čuva :lol: To rade svi radni psi. Ako im gazda ne smisli zadatak, oni ga sami smisle. Zato moji kopaju rupe i okopavaju cveće, ali samo u našem odsustvu :zcepanje:Pošto tebi nije mogla prići uvek, nosila je tvoju stvar da te čuva. I jesu posesivni, kao svi psi čuvari.
 
mari47;bt272079:
Neke babe i dede i da ne šetaju unučad...Posle pune novine kako je pas povredio dete :roll:
Ljiljana, tvoja energija da sve rečima oslikaš, vredna je :cvet:

Pa kako da ih nauče kad ni sami ne znaju.
Dete učiš da jede, piše, kako se prelazi ulica, kako se ponaša u javnosti, kako se uči, kako se vozi bicikla, koristi kompjuter....ma svemu onome što znaš, ili znaš pogrešno.
Blagodarim :zag:
 
LJILJA MMM;bt272077:
Baš tako, ne treba mu svako.
Da, to je pulin. Ona je samododelila sebi radni zadatak, da te čuva :lol: To rade svi radni psi. Ako im gazda ne smisli zadatak, oni ga sami smisle. Zato moji kopaju rupe i okopavaju cveće, ali samo u našem odsustvu :zcepanje:Pošto tebi nije mogla prići uvek, nosila je tvoju stvar da te čuva. I jesu posesivni, kao svi psi čuvari.
Pogodila si me u sred srede :) Moja Lesi pulin, bila je keruša svojeglava ali zahvaljujuci tome imam u secanju raznih događanja vezanih za nju, mislim da ce uskoro biti neka pricica ;) <3 :zag:
 
Kiki_GNR;bt272075:
Sad si ti meni probudila sećanja...

Meda je posle očeve smrti ostao sam sa mamom...ali imao je on svoje društvo iz kraja...Nije se dao šetati na povocu, više je voleo sa svojim društvom...a beše u komšiluku mala kujica, pa kad mama pusti medu, on ode do njene kapije : Av, Av, Av...kujica izađe i oni krenu u svoj svakodnevni ritual - obilazak. Umeli su da odu na drugi kraj grada gde se nalazi veterinarska stanica, pa su nam prijatelji "zavideli", jer naš Meda sam ide kod veterinara :lol:

Jednog dana na poslu počnem da plačem iz čista mira...suza suzu sustiže...pita me koleginica šta mi je, ja ne znam... Pozovem mamu telefonom...Medu i njegovu drugaricu su ubili lovci sa sačmarama, plaćenici.... :sad2:

Mama više nikada nije mogla da uzme novog psa....

Neka počivaju u miru sve pseće duše koje su nam oplemenjivale život :heart:
Da... oni se daju do poslednjeg daha...
Evo price o jednom pravom gospodinu avljijaneru ;)

http://forum.krstarica.com/entry.php/35326-Aga-Banatski
 

Back
Top