Zasto krademo Srbiju?

Kada bi se piraterija smanjila za "svega" dva do dva i po procenata, otvorilo bi se bar 1 200 radnih mesta, a i drzava bi dosta novca zaradila - kazu strucnjaci, procenivsi danasnji nivo piraterije u Srbiji. Zamislite, hiljadu i dve sotine novih radnih mesta - da ne zbunim ljude ovolikim nulama! To jeste veliki, ali ako ga uporedimo sa oko 900 000, odnosno devet stotina hiljada (opet, da se ne zbunimo) zvanicno neyaposlenih ljudi - kakva je racunica? Ne bi trebalo da budete matematicki genije, pa da vidite da je odnos vesi nego zalostan.
Naravno, ovakve projekcije su dali, ako drugi, nego "strucnjaci" iz raznih kompanija koje se bave softverom u nasoj zemlji. Ne mogu a da se ne zapitam da li je ovde rec o stvarnoj zabrinutosti za drzavu i za njen budzet ili jednostavna briga za tih istih komapnija za svoj profit. Jer, da se ne lazemo, ne gubi samo drzava novac zbog nepostojanja poreza na piratske softverske programe, vec i te firme.
Zanimljivo je koliko je "duh naroda" razvijen u nasoj zenlji. Sve zele i imeju elana da pomognu Srbiji.
Pa, neka pomognu! Tako sto ce povecati plate i omogucite gradjanima da kupe originalni disk koji kosta "svega" nekoliko hiljada dinara. Naravno, govorimo o kompjuterskom softveru, ili, receno srpskim jezikom - racunarskim programima. Muzicki diskovi su jeftinini. Njih mozete kupiti za "samo" nekoliko stotina dinara.
Sad, kad smo sve ovako lepo napisali, zasto kupujemo piratske diskove i ostecujemo "majku Srbijiu"? Verovatno zato sto je prosecna plata u nasoj zemlji oko 28 hiljada dinara, verovatno zbog toga sto najpotrebnije namirnice kontinuirano poskupljuju, verovatno zbog toga sto je gorivo toliko skupo da je voznja automobilom luksuz... Da nastavim? Zato sto je skoro milion ljudi na Birou za nezaposlene, zato sto vise od polovine gra]ana Srbije radi "na crno", zato je naci posao ovde isto kao i rezervisati odmor na nekoj drugoj planeti... Postoji toga jos - ali bi mi onda trebalo mnogo prostora.
Dakle, za rezimiramo. Jednostavna matematika - vise novca omogucuje bolju i skuplju kupovinu. Takvom matematikom bi trebalo da se bave ministri finanija i ekonomije... [/FONT]
 
Sad, kad smo sve ovako lepo napisali, zasto kupujemo piratske diskove i ostecujemo "majku Srbijiu"?
Zato shto mozhemo. :mrgreen:


Shnalu na stranu, iako je ona rachunica s pochetka skoro sigurno preterana, tachno je da piraterija predstavlja problem. Ali mora postojati i neka hijerarhija u reshavanju problema, kao shto si ti i napisao. Piraterija je, dopadalo se to softverskim firmama ili ne, ipak negde na zachelju tog sleda.
 
Preterana je računica, nego šta. zato što oni koji su je sačinili kapiraju da bi svako od nas neizostavno i kupio ono šo je za dž daunloadovo. Al tu malkice greše. Neću bre da kupujem diskove samo da bi Anđelina mogla da kupi još jedno crnče ili da bi ona Ejmi nešto-haus mogla da se u miru drogira. Ili da Bili stekne još koju milijardu sa kojom i tako ne zna šta će.
Ako nas i pritisnu ići ću nekad u bioskop i koristću free software ko i do sad. Boli me uvce.
P.S. Plus što nisu izračunali koliki bi mali pirati ostali bez posla... ni to nije lepo =)
P.P.S. I ja stalno nosim šnalu na stranu. Mnogo mi glupo stoji al ne mogu da odolim.
 
aaa nisam lepo videla, ovde se radi o domaćem softveru.
Tek tu cela priča nema smisla: ako nekoj firmi treba softver specijalizovan za njene potrebe - platiće. A ako ne, onda domaće softverske kompanije i nemaju tu šta da traže.. izi
 
Kada bi se piraterija smanjila za "svega" dva do dva i po procenata, otvorilo bi se bar 1 200 radnih mesta, a i drzava bi dosta novca zaradila - kazu strucnjaci, procenivsi danasnji nivo piraterije u Srbiji.

Ma daj bre... Kako ti zamisljas da prosecan Srbin zivi bez piraterije...?!

Covek nema novca... beda... I onda kada malo krade od jbnih Amera... To je piraterija...?!

Mani ti Srbiju... Kada nesto nasi programeri objave u Srbiji... podrzacu to... Jbs ti programera koji radi za strane firme i pritom ja trebam da mu placam...

Ok... Daj mi 3000 evra pa cu da kupim originalni 3D Studio Max...

Mrzim ovakvo drzavno uredjenje i smatram da ga treba unistiti...

Jbs pojedinca koji se bogati do iznemoglosti...

Ja sam za to da celokupno znanje bude dostupno svima...!

Dokle god bude bilo pojedinacnog ljudskog interesa bice ovakvo sranje...

Stop TERORIZMU!!!
Ziveo SLOBODAN svet!!!
 
ma jadni ameri,a oni se kao ne bave muzickom piraterijom...ma daj,isti su kao i bilo ko drugi,eksploatisu samo tako.
i naravno da cu da skidam sa neta sve sto mogu a ne da kupujem.i ne grize me savest :)
 
i ja potpisujem.
trebalo bi mi mnogo više para od mamine ušteđevine kada bih svu ovu muziku na kompu (mnooooogo giga) kupila legalno.
što znači da je ne bih kupila uopšte.
što znači da bih ostala neprosvećena, nekulturna i neobrazovana.
što bi sa njihove, kao altruističke, tačke gledišta moglo opet da se posmatra kao nepravda.
ovako pevam džez popodne i ne zarađujem od toga. koga ja tu štetim?
a, da! domaće diskove kupujem u prodavnici, da se razumemo.
a) koštaju do 10evra
b) ima neuporedivo manje naslova koje bih volela da imam
c) jbg, i oni kupuju paradajz u maksiju!
 

Back
Top