narcis

Primetila sam da je to prilican problem na Forumu.Ljudi koji su narcisi. Ali cesto se koristi taj pojam za sve i svakoga sto nije uvek tacno. Mnogi polaze od toga da je narcisizam nesto sto vlada medju zenama zbog konstantne brige o izgledu. Razocaracu mnoge, narcisizam je uglavnom vise prisutan kod muskaraca. Malo samoljublja u licnosti svih nas je uvek zdravo.Medjutim postoje i ljudi koji stvarno imaju problem a nekima je problem u toj meri velik da se svrstava u Narcisoidni Poremecaj Licnosti.
Cak i najbolje obucenim psiholozima je tesko odrediti kada je neko narcisoidan a kada ima narcisoidni poremecaj licnosti.
Prva Frojdova postovka o narcisizmu se pokazala kao netacna.I jos uvek je misterija,sta je uzrok da neko postane narcisoidan ili da ima narcisoidni poremecaj licnosti.

Kako se narcisizam cesto mesa sa egoizmom ovako se moze prepoznati narcisoidna osoba pa i osoba sa tim poremecajem u licnosti:

Sarm
Samozadovoljstvo
Potreba za divljenjem
Dominantnost
Manipulacija
Preterivanje u sopstvenom vrednovanju
Arogancija
Nedostatak empatije
Opsesivan odnos sa sobom ( licnosti) i stalna zelja za moci
Paranoja
Napadi besa
Prisutnost ljubomore na sirem nivou ( kao i zelje za osvetom)
Uverenost da su jedinstveni i posebni ( unikatni)
Nisu u stanju da podnesu bilo koju kritiku ( cak i razmisljanje drugacije od njihovog-osecaju se ugrozenima)

Ako neko iz vase okoline ima 5 od gore navedenih osobenosti, najverovatnije je narcisoidan/ na ili ima taj poremecaj licnosti.
Cuvene narcisoidne osobe: Pablo Pikaso,Napoleon....

Napadi besa kod narcisoidnih ljudi nastaju zbog njihove nesposobnosti da se osecaju krivim.
Njih zbunjuje takodje nemogucnost prepoznavanja nekih emocija kod ljudi u direktnoj okolini i tokom razgovora.
Ljudi koji zive sa nekom narcisoidnom osobom prepoznace napade besa koji se vracaju u odredjenim vremenskim razmacima.Kako je kod narcisoidnih osoba bes vrlo prisutan i odvaja ga tanka granica on takodje zbog nedostatka osecanja krivice i blizine te granice, upraznjava osvetu kao reakciju.On nije u stanju normalo da se ljuti.Takodje nije u stanju da ulazi i vodi normalne rasprave.Mozete se pojaviti u jeku diskusije i sa enciklopedijom u rukama – on/ona vam nikada nece priznati da ste u pravu ili dati diskusiji novi zaokret u smislu konstruktivnog doprinosa.Zato je najbolje, njihove napade negirati ili otici sa mesta diskusije.
U javnom oku i u prisutnosti mnogih , narcisoidna osoba izbegava da pokaze svoju narav.
On / ona bukvalno idu u ofanzivu sarma.Ovo je u vezama sa narcisoidnim osobama najteze- jer vama niko ne veruje u vasu pricu i opis stvarnosti vase veze.U ocima drugih su “On/Ona je tako divan, dobar!”
Najveci strah narcisoidne osobe je da bude “razotkriven”.Mada. Ne preporucujem nikome.
Narcisoidni ljudi pretvaraju svoj bes u usmerenu akciju osvete koja zna dugo da traje( kod NPL zna i godinama da traje).Jer pored nesposobnosti da oseca krivicu , narcisoidni poseduju jedan veliki strah: da budu napusteni, ostavljeni.Ako ste odlucili izaci iz jedne veze sa nekim koje narcisoidan ili ima taj poremecaj licnosti, obavestite sve u svom okruzenju od porodice i prijatelja do kolega na poslu.








:bye:
 
A A ...........
Jednom davno je bio neki novosadski kviz, i jedna rubrika je bila da klinci daju neki opis a učesnici treba da pogode.
to je znalo biti pravo mučenje za takmičare.
Klinka je postavila pitanje: Četvrtasto pa okruglo?
Odgovor je bio :Pink Panter
E tako u ovakvim nabrajanjima Krugova , Kvadrata, osobina i kvalifikacija nalazim sebe i druge ljude.
P.S. Pink Pantera niko nije pogodio i klinka je bila Pobednik
 
Kakve žene pa Narcis je bio muško :D
Žene samo izvode besne gliste :rotf:
Narcisoidnost je pojava usled zastoja u razvoju ličnosti a svaka faza tog razvoja tzv,procesa individuacije ima svoje zamke i opasnosti a danas se taj proces izgleda i svesno ometa da bi se lakše sa ljudima manipulisalo i u tome imaju udela i stručnjaci ,naravno,kako bi bez njih,gazde ih svuda koriste.
 
Poslednja izmena:
zxy;bt236243:
Kakve žene pa Narcis je bio muško :D
Žene samo izvode besne gliste :rotf:
Narcisoidnost je pojava usled zastoja u razvoju ličnosti a svaka faza tog razvoja tzv,procesa individuacije ima svoje zamke i opasnosti a danas se taj proces izgleda i svesno ometa da bi se lakše sa ljudima manipulisalo i u tome imaju udela i stručnjaci ,naravno,kako bi bez njih,gazde ih svuda koriste.

sve znas! c.. ta idi...ali kako izgleda besna glista?..nesto kao,jao kako se zove taj film ..tremori neki..?? eeh kopnim
 
Gloriana;bt236246:
sve znas! c.. ta idi...ali kako izgleda besna glista?..nesto kao,jao kako se zove taj film ..tremori neki..?? eeh kopnim
Dobro,sad ću ozbiljno koliko mogu i znam da objasnim zašto sam žene stavio u drugi plan kad je reč o narcizmu.
Iz mita o Narcisu vidi se sa se radi o mladiću (ljubimcu Velike majke) usredsredjenom na sopstveno telo sa akcentom na falusu kao suštine tela i narcističke ličnosti.Mladići u ovom stadijumu još nemaju muškosti ni svesti o svome duhovnom Ja ,oni su više voljeni nego što vole,.Bez formiranog karaktera su i bez akcije.Ali Narcis se okreće od Velike majke ,on neće da voli,okreće se samom sebi i smrtno zaljubljuje u sopstvenu sliku. Ovde je vidljiva i težnja svesti i jednoga JA koje postaje svesno sebe (dakle razvoj samosvesti i samorefleksije)
da vidi sebe u ogledalu.Ovde srećemo već samooblikovanje i samosaznanje kao oslanjanje svesti na sebe samu i to nalazimo kod mladića u dobu mladalaštva tj puberteta.Nimfe koje uzalud ljube Narcisa samo su personalizovane afroditske sile i odolevanje njima je identično otporu Velikoj majci.
Pre nego što mladićko Ja dodje do svog potvrdjivanja mora uspešno da se izbori sa zmajem Velike majke.(Tu mogu da pomognem i ja jer to mi je hobi,hahaha)Dalji razvoj mladića trebalo bi da bude u pravcu centroverzije a ne autoerotike kao kod narcizma .Treba imati u vidu da u tom dobu mladićkom JA mladića je nerazvijeno i nesigurno i ta nesigurnost vodi dvema pojavama:narcizmu sa preteranim naglašavanjem svoga ja sa samodopadanjem i egocentrizmom a druga je bol zbog postojanja na ovom svetu -pesimizam.
Koliko ja znam kod nrcizma se radi o fazi u razvoju tj zastoju u razvoju kod mladića.a priznajem da psihologiju žene mnogo manje znam.:confused:;):D
Ps
Sad vidim da sam malo izmešao mit i njegovu interpretaciju na psihološkom planu ali to je to isto.Svaki mit ima svoju mesto u razvoju ljudske svesti i svoju psihološku osnovu.
 
Poslednja izmena:
Verujem, da bi se Frojd sa tobom odmah saglasio.Cak se i meni svidja tvoje objasnjenje!Narocito deo koji objasnjava sta se krije iza njihove maske: depresija, strah i praznina.Da,svidja mi se tvoj pa skoro romanticni opis.Mada pesimizam nije isto sto i depresija.Mene su ucili da je u pitanju emocionalna nerazvijenost gde je narcisist bukvalno "usamljen u centru paznje."
Interesantni ljudi.Puno se moze dobiti od njih ulizivanjem...:zper:
 
Gloriana;bt236253:
Verujem, da bi se Frojd sa tobom odmah saglasio.Cak se i meni svidja tvoje objasnjenje!Narocito deo koji objasnjava sta se krije iza njihove maske: depresija, strah i praznina.Da,svidja mi se tvoj pa skoro romanticni opis.Mada pesimizam nije isto sto i depresija.Mene su ucili da je u pitanju emocionalna nerazvijenost gde je narcisist bukvalno "usamljen u centru paznje."
Interesantni ljudi.Puno se moze dobiti od njih ulizivanjem...:zper:
A za žene opsednute svojom lepotom( i koje odviše polažu i računaju na nju) mislim da retko ostvare sreću jer postanu plen predatora koji pre žele da lepotu oskrnave nego da je poštuju.Ali šta se stvarno dešava medju ženama pojma nemam jer tu vlada zavera ćutanja u odnosu na mušku stranu.Ali kad čitam o mitovima iz perioda matrijarhata i kako su muški prolazili jeza me podilazi jer simptomi neki i danas su vidljivi.Da li veruješ da su muškarci bežali u zbegove i tamo se krili jer su su žene zarad plodnosti zemlje sa njima svašta radile pa i njive djubrile a što je najsmešnije nisu dugo ni znale da im muški decu prave.Kažu da današnja tajna društva muška vode poreklo iz tih vremena :hahaha:
 
zxy;bt236259:
A za žene opsednute svojom lepotom( i koje odviše polažu i računaju na nju) mislim da retko ostvare sreću jer postanu plen predatora koji pre žele da lepotu oskrnave nego da je poštuju.Ali šta se stvarno dešava medju ženama pojma nemam jer tu vlada zavera ćutanja u odnosu na mušku stranu.Ali kad čitam o mitovima iz perioda matrijarhata i kako su muški prolazili jeza me podilazi jer simptomi neki i danas su vidljivi.Da li veruješ da su muškarci bežali u zbegove i tamo se krili jer su su žene zarad plodnosti zemlje sa njima svašta radile pa i njive djubrile a što je najsmešnije nisu dugo ni znale da im muški decu prave.Kažu da današnja tajna društva muška vode poreklo iz tih vremena :hahaha:


iju zar ima zena opsednutih svojom lepotom!?a sta su radile sa njima :think:?Izgleda mi interesantna prica-pa postavi blog!
 
SONIN;bt236264:
Po ovome nimalo nisam narcisoidan , izgleda da sam Karamfilast , dal znas i njihove osobine :klap:
Pa u vreme mita o Narcisu svi ti mladići miljenici boginja -majki imaju zajedničko da su lepi i ljupki i njihov narcisoidni karakter stoji u prvom planu a mitološki su simbolizovani cvetovima narcisa ,zumbula ,,ljubičica ,može i karamfila;),koje kasnije muški patrijahalni mentalitet povezuje sa mladim devojkama.:D
 
zxy;bt236267:
Pa u vreme mita o Narcisu svi ti mladići miljenici boginja -majki imaju zajedničko da su lepi i ljupki i njihov narcisoidni karakter stoji u prvom planu a mitološki su simbolizovani cvetovima narcisa ,zumbula ,,ljubičica ,može i karamfila;),koje kasnije muški patrijahalni mentalitet povezuje sa mladim devojkama.:D
Ali pazi ,ne radi se samo o prošlim vremenima.Uloga i značaj majke za odrastanje mladića u toj ranoj fazi je važna i po razvoj mladića delikatna i opasna.Za kasno sazrevanje mladića danas uveliko su krive majke i njihov zaštitnički odnos koji ometa osamostaljivanje.Majka je jedan od zmajeva koje treba mladić da savlada da ostvari sebe.
 
Gloriana;bt236266:
iju zar ima zena opsednutih svojom lepotom!?a sta su radile sa njima :think:?Izgleda mi interesantna prica-pa postavi blog!
Pa svake godine su birale mladića -kralja za tu godinu da bi ga na kraju mandata ubile i rastrgle i delovima njegovog tela nadjubrile njive.To se dugo održalo pa je kasnije zamenjenoi sa životinjskom žrtvom ali dotle su mnogi stradali :rotf:
A eto ,seti se samo šta je Dalila sa Samsonom uradila.To je isto primer surovosti ženske boginje protiv muške ,patrijahalne ,svesti.
 
Poslednja izmena:
Gloriana;bt236253:
Verujem, da bi se Frojd sa tobom odmah saglasio.Cak se i meni svidja tvoje objasnjenje!Narocito deo koji objasnjava sta se krije iza njihove maske: depresija, strah i praznina.Da,svidja mi se tvoj pa skoro romanticni opis.Mada pesimizam nije isto sto i depresija.Mene su ucili da je u pitanju emocionalna nerazvijenost gde je narcisist bukvalno "usamljen u centru paznje."
Interesantni ljudi.Puno se moze dobiti od njih ulizivanjem...:zper:
Koliko znam Frojd je govorio da mladić da bi postao zreo čovek mora na svom putu razvoja da "ubije" najpre majku a potom i oca.Pod tim je mislio da se treba prvo osloboditi zaštitničke i pokroviteljske uloge majke čija dominacija može da zaustavi put razvoja i da izazove pojavu narcizma sa svim karakteristikama koje sam u predhodnom komentaru opisao a potom i autoriteta oca tj vrednosti koje taj autoritet zastupa i da se potom izbori za svoje vrednosti.
A ulizivanje je većini ljudi odvratno mada se to uglavnom ne pokazuje a taština učini svoje pa i nehotice čovek tajne odaje;):D
 
Poslednja izmena:
....pobrojana svojstava narcisoidne osobe , više odgovaraju psihopatama / rekao bih , današnjim recikliranim radikalima i socijalistima ( mada opozicija nimalo ne zaostaje za ovima ) na vlasti / i onda se može govoriti i o psihopatizaciji društva....ako svojstva naricisoidne osobe vezujemo za mit ( a samo tako možemo i da koristimo taj termin ) , onda ZXY dosta uverljivo skreće pažnju i korektno stvar postavlja....a rekao bih o mitovima da su kazivanja o postanku i poretku stvari i da se kazuju kroz metaforično pripovedanje...ta metaforična pripovedanja, s' vremenom i sa civilizacijskim napredkom čovečanstva, imaju i drugojačija sagledavanja i viđenja iz kojih uvek s'nova dolaze nam spoznavanja mudrosti koja je pohranjena u mitu ...

( / zbog ove edukativne moći , naša vlast sve daje kroz nekakva mitska viđenja ....doduše , naša mitologija nije na toj razini na kojoj je svetska, pa i nije značajna za okruženje -- više je za lokalno zaglupljivanje i ispiranje ionako već praznih naših glava /)

...a to kako nas uče , kako domaći tako i ovi stranski učitelji , to je posebna priča ...jednom rečju oni nas destruktivno uređuju i na destrukciji ljudskoga uma zasnivaju novi svetski poredak -- tako da njihova naoka o mentalnim stanjima kreće se putem porobljavanja a ne putem prosvetljenja ....to je manje više nauka jevrejštine i protestanštine u delovanju ...ili tako nekako...

...da se vratim Narcisu....to je izuzetno lep , savršen beli cvet...kratkog je veka ali veličanstvene vitke i skladne linije ...najavljuje smenu vremena i bujanje u rađanju....dakle, spada u red retko lepih cvetova...zbog ovih i mnogih drugih veličanstvenih svojstava mit njime imenuje mitsku ličnost ...u tome nema ničeg ružnog , pogrešnog i sramnog ... samo zli, ružni i nakazni uče ljude da je lepota zlo , da je bolje biti korov nego najlepši cvet...
...dakle, mit može biti i odbrana svega onoga što nosi lepota cveta Narcisa u bašti života...
 
123loncar;bt236289:
....pobrojana svojstava narcisoidne osobe , više odgovaraju psihopatama / rekao bih , današnjim recikliranim radikalima i socijalistima ( mada opozicija nimalo ne zaostaje za ovima ) na vlasti / i onda se može govoriti i o psihopatizaciji društva....ako svojstva naricisoidne osobe vezujemo za mit ( a samo tako možemo i da koristimo taj termin ) , onda ZXY dosta uverljivo skreće pažnju i korektno stvar postavlja....a rekao bih o mitovima da su kazivanja o postanku i poretku stvari i da se kazuju kroz metaforično pripovedanje...ta metaforična pripovedanja, s' vremenom i sa civilizacijskim napredkom čovečanstva, imaju i drugojačija sagledavanja i viđenja iz kojih uvek s'nova dolaze nam spoznavanja mudrosti koja je pohranjena u mitu ...

( / zbog ove edukativne moći , naša vlast sve daje kroz nekakva mitska viđenja ....doduše , naša mitologija nije na toj razini na kojoj je svetska, pa i nije značajna za okruženje -- više je za lokalno zaglupljivanje i ispiranje ionako već praznih naših glava /)

...a to kako nas uče , kako domaći tako i ovi stranski učitelji , to je posebna priča ...jednom rečju oni nas destruktivno uređuju i na destrukciji ljudskoga uma zasnivaju novi svetski poredak -- tako da njihova naoka o mentalnim stanjima kreće se putem porobljavanja a ne putem prosvetljenja ....to je manje više nauka jevrejštine i protestanštine u delovanju ...ili tako nekako...

...da se vratim Narcisu....to je izuzetno lep , savršen beli cvet...kratkog je veka ali veličanstvene vitke i skladne linije ...najavljuje smenu vremena i bujanje u rađanju....dakle, spada u red retko lepih cvetova...zbog ovih i mnogih drugih veličanstvenih svojstava mit njime imenuje mitsku ličnost ...u tome nema ničeg ružnog , pogrešnog i sramnog ... samo zli, ružni i nakazni uče ljude da je lepota zlo , da je bolje biti korov nego najlepši cvet...
...dakle, mit može biti i odbrana svega onoga što nosi lepota cveta Narcisa u bašti života...


Zasto?Zasto vlada cak i u komentarima nevidjena gorcina, nezadovoljstvo?Cast izuzetcima.
 
Ne uzimaj previše k srcu to Gloriana.
Poznajemo se mi ovde uglavnom svi.
Eto,prijatelj Lončar naprimer je do skora sjajan boem bio
izmenuo se načisto kad se uozbiljio ;):D
ali situacija je kod nas takva
da ko ogorčen nije treba da se zamisli šta mu je :hahaha:
al da se živi mora dalje
ma .....samo nek se pleše a čitanost bloga raste :per:
biće možda od svega na kraju i neke fajde ;):D
 
Gloriana;bt236291:
Zasto?Zasto vlada cak i u komentarima nevidjena gorcina, nezadovoljstvo?Cast izuzetcima.

...možda je zaista doba nemilosrdnosti... a možda smo na neki volšeban način programirani da jedni budu drugima vukovi , a ovi njima tek samo janci za klanje...
.....judaizam sa islamom i dan danas ima kult žrtvenog janjeta...čak se bira bez takozvanog vizuelnog felera...što belje, to veći oprost i bužija blagodet...neki naučnici , koje su podučili drugi naučnici , u tome vide približavanje bogu - i to na nekoj naučnoj osnovi objašnjavaju ... mene muči ta nauka i njena ljudskost onoliko...kako se može uspostaviti bliskost s' nečim / pa nek to bude i božanstvo / preko nečije krvi ...pa ako u ovom belim jaganjcima (zaklanim) , vidi se belina ( duhovnost) ; kako sa oduzimanjem života duhovnosti bilo čijom može se preko krvi njegove čovek približiti bogu ( ljubavi, lepoti , znanju - dobroti )...
...mnim da je to pala nauka palih anđela....

...nadam se da moje prisustvo nije nekoj beloj duši mrsko !?...volim naprosto ljudska razmišljanja o Narcisu...tek sam nameran da ga branim - ako mi se ne uskraćuje takav pokušaj !
 
..kao što rekoh, Narcis je savršen prolećni cvet , koji ima kratak život - samo u periodu prolećnog intenzivnog stvaranja ...može se reći da je un kruna prolećnog rađanja...pa ako ta svojstva stavimo u ljudsku duhovnost , onda je to čista neiskvarena duša koja blista ...dakle, govorimo u izuzetnoj spoljašnjoj i unutrešnjoj lepoti .... ako sad iz ovog ugla razmatramo mitskog Narcisa , onda ne možemo mu zameriti što volo sopstvenu lepotu ...ako mu zamerimo na tome , tvrdeći da je samoljubiv , zar ta naša tvrdnja nije rođena u zavisti koja je od vremena stvaranja bila roditeljka mržnje...opravdavajući svoju zavist i tek rođenu mržnjom manipulativnim pojmom iskazujemo i zlonamerno lukavstvo , koje je roditeljka podlosti ....dakle , reč je o opanćavanju dobrog i lepog, iz podle mržnje...a samo rugobije , telesne pa i duhovne mrze , svekoliku lepotu ...
...mit se bavi i problemom zavođenja , koje smešta u ogledalo----kao što rekoh , mitska kazivanja su višeslojne metafore, pa možemo videti jezero kao oko majke zemlje , a ogledanje može biti i u duhovnom ogledalu ...dakle, ovde oko majke zemlje može se videti kao duhovno ogledalo ; a svak zna da plemenita duša ogleda se u sebi srodnoj duši --- a oči su kažu ogledalo svačije duše...kad se sretnu dve plemenite duše jedna u drugoj se ogledaju kroz oči njihove....dakle, svak će prepoznati u majci zemlji dobro i lepo / savršenstvo , ali ona u retkima prepoznaće sopstvena svojstva ( makar sa naznakama o savršenosti )...a i ona , mitski pa i kosmički ima potrebu da se u nečemu ogleda... ludilo je kad se neko ogleda u sebi samome ---zato postoje drugi ; dakle stvar je u razlici...dakle, zemlja zavodi ljudsku dopadljivost i korisnost , da se ogleda u njima - da vidi razliku između dopadljivosti ljudske i svoje božanske lepote , kao i da spozna razliku između ljudske korisnosti i svoje dobrote.... naravno da Narcis bulji , da tako kažem , u oko ( dušu ) savršene majke prirode - pa neće valjda da bulji i današnje branioce pinkovizovane nauke i kačevendizovane svetosti ...
....okreni obrni , mnim da je mit hteo da nas prosvetli ....za nauku današnju, to ne mogu da kažem , a naročito za njene slepo poslušne resavce...zašto da se potencijalna saznanja kriju pred formalnim manipulativnim kanonizovanim neznanjima...

...kažu da je isak Njutn otkrio silu zemljine teže...manipulativna kanonizovana retorička prevara...Isak je sa kanonizovanom dinamikom izrazio matematičkim modelom tu silu i njenim zaokruživanjem stvar uprskao ... kao i mnogi danas, pošao je od toga da je zemlja okrugla ili pak lopta, pa je na osnovu te gluposti zaključio da je homogena , pa je i njena privlačna sila svud kontinuirana...i dan danas ovome uče decu a to je toliko netačno do zla boga...nit je zemlja okrugla , nit loptasta , a ponajmanje je njena sila privlačenja , svud po njoj konstantna ... ali malo ko priča da je Isak kao vođa kraljevske akademije izbrisao sve pre njega i zabranio razvoj fizike za vreme njega ....Dakle, Njut nije u vezi ovoga išta otkrio , jer ova sila postoji u našoj svesti nezavisno od nje same...on je samo dao matematičke modele očiglednih pojava ... konačno cela fizika a sa njom i Njutnova dinamika izvan naše svere gotovo ne važi , a iz dana u dan se dokazuju sve veće greške i odstupanja već pomenutih matematičkih modela....slava mu , ali saznanja idu dalje...i baš zbog te gnome da sve teče , pa i saznanja, kanonizovana / tabelarna nauka / sa svojim resavcima smatra da je duhovna lepota Narcisa ružna stvar !

...kad klincu kažete da je belo lepo - to mu dođe kao normalna stvar...ali kad mu kroz obrazovni proces sve učinite relativnim i pokvarite u njemu pojmovnik , onda imate svu vlast nad njim...
 
123loncar;bt236296:
...možda je zaista doba nemilosrdnosti... a možda smo na neki volšeban način programirani da jedni budu drugima vukovi , a ovi njima tek samo janci za klanje...
.....judaizam sa islamom i dan danas ima kult žrtvenog janjeta...čak se bira bez takozvanog vizuelnog felera...što belje, to veći oprost i bužija blagodet...neki naučnici , koje su podučili drugi naučnici , u tome vide približavanje bogu - i to na nekoj naučnoj osnovi objašnjavaju ... mene muči ta nauka i njena ljudskost onoliko...kako se može uspostaviti bliskost s' nečim / pa nek to bude i božanstvo / preko nečije krvi ...pa ako u ovom belim jaganjcima (zaklanim) , vidi se belina ( duhovnost) ; kako sa oduzimanjem života duhovnosti bilo čijom može se preko krvi njegove čovek približiti bogu ( ljubavi, lepoti , znanju - dobroti )...
...mnim da je to pala nauka palih anđela....

...nadam se da moje prisustvo nije nekoj beloj duši mrsko !?...volim naprosto ljudska razmišljanja o Narcisu...tek sam nameran da ga branim - ako mi se ne uskraćuje takav pokušaj !
Ali pazi ,ne prevrši da ne budeš na kraju sumnjiv ti:eek: ;):hahaha:
 
zxy;bt236315:
Ali pazi ,ne prevrši da ne budeš na kraju sumnjiv ti:eek: ;):hahaha:

...od pamtiveka bila je puku/rulji , a posebno njihovim gospodarima sumnjiva svaka odbrana nevino optuženih i opanćanih...to je izdaja kolektivnog bića ...to je zaljubljenost u istinu i sebe sama - to je posedovanje sebe sama , poštovanje časti i dostojanstva i negovanje sopstvene čestitosti i pravičnosti ...to je mnogo toga što raskrinkava ništavilo mase...dakle, svaka takva odbrana za palanački diskurs je lični "sunovrat" branioca....

Narcissus_poeticus.jpg


...ovaj cvet u narodu poznat kao " SUNOVRAT"...nije primenjivan u narodnoj medicini, stoga i neznaju se njegova lekovita svojstva ....zna se, da ga domaće životinje i divlje zveri ne koriste u ishrani , jer je za njih otrovan pa ga izbegavaju ...inače je redak planinski cvet koji nastanjuje visoke alpe i karpatske vrhove ... kultivisan , sreće se po baštama okućnicama....u vazama brzo kopni - nije dugotrajan ...cveta u maju i junu....o njegovoj lepoti ne treba ništa reći - slika govori sama za sebe....narod vruje da je takva lepota greh , zlo koje čoveka sa takvom lepotom vodi u sunovrat....rulja ko rulja....
 
...kad me čačkaš ZXY, sad se setih Sokratove odbrane...uvek sam opijen čitao njegovu besedu pred skupštinom / tadašnjim vrhovnim sudom ( kako to ja vidim )...i dan danas uzmem ponekad i pročitam tu besedu sudijama porotnicima....često se pitam šta su mislili tad, oni koji su glasali za to da je Sokrat kriv...ponekad mislim da je njihova sujeta odradila sve, da nisu koristili sopstveni razum...imam blagi utisak , da je ta Sokratova beseda u završnom govoru bila presudna stvar koja im je sujete ustoličila iznad razuma....dakle, smatram da belina Sokratovih spoznajnih moći i njena nedostižna uzvišenost, izazivala je bolnu spoznaju lične ništavnosti i minornosti...shvatili su na jedan štetan način po čovečanstvo, da njih civilizacija neće imati po čemu da pamti ako ne ubiju međ sobom najboljeg...ovo duhovno stanje koriste manipulanti ; otuda se i tolike negativnosti pripisuju lepoti --- pa i ovoj koju moja ništavnost nastoji nekako da izvuče na svetlost dana i približi makar sebi ... no , nastaviću o ovome jer stvar zaslužuje pažnju...pa pošto uveženiji od mene , kao i mudriji po službenoj dužnosti neće, kud ( čitaj : kulturno umetničko društvo - folklorna sekcija) ...ću... šta... ću !
 
Poslednja izmena:

Back
Top