Drumski razbojnici

Idem ja ulicom, večeras, ne tako davno, pre nego što je počela kiša, i ispred katedrale me zaustavi neki tip (u Švajcarskoj bih mogao da ga tužim za tako nešto, jer tamo niko nema pravo da zaustavlja bilo koga osim ako neće da ga pita za neku ulicu) rečima: „Gospodine, srpski govorite?“ - „Honj do uou knonj?“ - odgovorih ja. On se začudi, a ja opet: „Honj do uou knonj?“ - „Molim?“ - reče on, a ja opet - „Honj do uou knonj?“ - „Ne razumem vas“ - predade se on. A ja mu opet velim: „Kažem - ʻHow do you know?ʼ - na ćirilici, kao - ʻХоњ до уоу кноњ?ʼ - pošto me pitaš da li govorim srpski.“ On se nasmeja. A ja mu velim: „I ne valja ti red reči u rečenici. Ne kaže se - ʻSrpski govorite?ʼ - nego ʻGovorite li srpski?ʼ - i to bi morao znati ako već pitaš nekoga da li govori srpski.“ On me pita otkud mi to - „Honj do uou knonj?“ - a ja mu rekoh da sam pročitao pre malo više od dve godine u novinama, tačnije u Beogradskom dnevnom listu „Novosti“, na tadašnjem radnom mestu, naočigled tadašnjih kolega, uz smeh svih nas, i rekoh mu da zbog toga, od tada, bojkotujem ćirilicu, i užasno se protivim zloupotrebi ćirilice na taj i takav način. I on ostade bez teksta. Skoro da je zaboravio zašto me je zaustavio. I ja ga podsetih da me je zaustavio i pitao govorim li srpski jezik, da je video da ga govorim bolje od njega, te šta zapravo hoće. I on poče da slaže, prilično nevešto, neku priču, kako sakuplja novac za neku crkvu i... trajda rajda... opsa sa... ha ha ha... Ja mu velim da ne pripadam nijednoj crkvi i da ne dam novac ni za kakvu crkvu, te da sam paganin, i da se nikada neću odreći svoje staroegipatske paganske religije, a kome smeta - može ***** da mi prošeta... ha ha ha... Čovek ostade bez teksta. Je6o te život, drumski razbojnici obukli kravate i postali „pristojni ulični presretači“, a glavni motiv je jadni i bedni novac... tuga jedna... Isto kao što višestruki ponavljači postaju gurui a najveće neznalice postaju predavači... U šta nam se svet pretvorio i dalje pretvara? U kanalizaciju. Pa da pišam na kanalizaciju. Ojha. Pišam na pola sveta, jer mi druga polovina ne smeta. I, da, ne dam novac apsolutno nikome. A kome smeta neka me tuži... Ili još bolje... kome smeta - neka mi ***** prošeta... Ojha, ojha, ojha ha...
 

Back
Top