Slobodan Milošević - telefoni 02

Stenogrami prisluskivanja porodice Milosevic u Karadjordjevu (2)
Hocu da gradim a vi sve razgradjujete


Milane, jesi li popravio erkondisn: Razgovor o pokucstvu i Madlen Olbrajt



Odmah nakon razgovora s Klintonom, koji je trajao tocno 11 minuta, Milosevic je nazvao nepoznatu osobu kako bi dogovorio sadrzaj priopcenja za srpske medije. Bio je vrlo zadovoljan i osobno je izdiktirao tekst sugovorniku, vjerojatno tajniku svoga ureda.
U 21.40 razdragani Milosevic naziva i ministra vanjskih poslova u vladi SRJ Milana Milutinovica. Zeli mu prepricati razgovor s americkim predsjednikom.
S. Milosevic: Sta radis bre Milane?
M. Milutinovic: Evo, svasta.
S. Milosevic: Jesi popravio erkondisn?
M. Milutinovic: Jesam, sve sam zavrsio.
S. Milosevic: Jesi ga ponovo stavio?
M. Milutinovic: Jesam.
S. Milosevic: Trazio sam te oko pola dva pa nije bilo nikoga.
M. Milutinovic: Ja sam ostavio poruku ovim mojima da cu biti na mobilnom.
S. Milosevic: E pa ja sam te trazio... Dobro, javio mi se Klinton.
M. Milutinovic: Da. Imali ste poduzi razgovor. Sadrzajan.
S. Milosevic: Da, da.
M. Milutinovic: I kako je to izgledalo? Kad je bilo? Pre pola sata?
S. Milosevic: Pre jedno pola sata, mozda malo vise, ali posto smo gledali film... bogami pre pola sata. Nekoliko smo stvari razgovarali, ali ja sam mu rekao da je valjda sada logicno i jasno kako bi trebalo da ubrza punu normalizaciju odnosa izmedju SRJ i SAD. I on kaze da misli kako moze sa mnom da radi i dobro saradjuje... (Nastavlja se razgovor o nekim zahtjevima bivseg zapovjednika NATO i generala Dzordza Dzulvana koje je Milutinovic odobrio i u pismenoj formi uputio u sjediste NATO.)
M. Milutinovic: Ne, ali velika je stvar sto se Klinton usudio tako da razgovara pred Olbrajtovom (bivsa drzavna tajnica a u vrijeme kada je snimljen ovaj razgovor americka veleposlanica pri UN, koja je imala vrlo ostra stajalista prema srpskim vlastima, op. a.).
S. Milosevic: U, da znas kako je lepo razgovarao.
M. Milutinovic: Mora da se sklonio u klozet aviona.
S. Milosevic: Zajebavas, mislis da se plasi Olbrajtove?
M. Milutinovic: Ma baba je bre! Ma ti ne znas kako je!
S. Milosevic: Znas ti kako je on poceo razgovor. Strasno je bio ljubazan, neverovatno ljubazan, jednostavno ne mogu da ti objasnjavam sada.
M. Milutinovic: Znas zasto se ja smejem? Meni je ova baba svasta rekla, ali i ja njoj.
Pa ona meni kaze: "Vi se meni svidjate pa ja cu sve da vam kazem".
S. Milosevic: Pa ja ne znam jesu li oni svi bili s njim.
M. Milutinovic: Jeste, jeste. Ona je bila u avionu, Holbruk (Ricard Holbruk, glavni mirovni posrednik predsjednika Klintona, covjek koji je
okupio sve zaracene strane na mirovnim pregovorima u Dejtonu op.a.). I zato ti kazem da je to jos vece postignuce.
Brifovanje "Politike"
Dan kasnije, 14. sijecnja (januara) 1996, sudeci prema transkriptima, Milosevic vise nije bio tako zadovoljan medijskim odjecima njegova razgovora s Bilom Klintonom. Beogradska Politika objavila je negativan uvodnik o posjeti americkoga predsjednika Bosni cije su teze bile u potpunoj suprotnosti s onime sto je Milosevic zamisljao. Uslijedio je poziv srbijanskog predsjednika direktoru i glavnom uredniku Politike Hadzi Draganu Anticu, zvanom Struja, inace bliskom prijatelju Miloseviceve obitelji, posebice kceri Marije.
Milosevic: Jesi li danas citao Politiku?
Antic: Ne, nisam. Zasto? Je li ovo oko Tuzle?
Milosevic: Slusaj, bre. To je sramota! Ja znam da ti ne citas svoje novine, ali bre, krupne stvari kao sto je boravak americkog predsjednika u regionu ne mozes da pustis, bog te ****, svakoj susi da radi sta hoce. Sto je najgore Politika se smatra da prenosi zvanicno misljenje Klintona, bog vas ****! Zasto da ga ispljujete? Prvo, nije uopste zasluzio da bude ispljuvan, naprotiv dosao je u najboljoj nameri. Drugo, kako sme to Politika da napravi?
Antic: Mislite da ga je ispljuvao? (pisac Politikina uvodnika op. a)
Milosevic: On ga nije ispljuvao, on ga je zgazio, bog te ****! Da je dosao tu da se slika, da je dosao da zabasuri sto je bio dezerter iz Vijetnama, sto je umjesan u aferu Vajtvoter, da je dosao najcrnje i najgore stvari da uradi, bog te ****!
Antic: Da.
Milosevic: Jeste li vi normalni, bog vas ****! Ocu ja da gradim a vi svi da razgradjujete sto god stignete, da pljujete po svemu i da sutirate.
Antic: Stvarno ne znam.
Milosevic: Mislim to. Veruj mi, to je dogadjaj bez presedana.
Antic: Da.
Milosevic: Da se tako ispljuje americki predsednik za pozitivnu stvar koju radi. Pa **** vas bog, niste ga tako ispljuvali kad je bilo bombardovanje.
Antic: Da, da...
Milosevic: A posle mi pricas da podrzavate politiku mira. ****** majku Klintonu koji je dosao u region upravo zbog toga.
Antic: Da, znam... Sto sad da radimo?
Milosevic: Nista, napravite komentar kako treba.
Antic: Evo sad. Ja cu danas da napravim. Sad cu ja da napravim oko ove posete njegove. I to sve sto je bilo i sto je vezano za ovo... da je bilo izuzetno pozitivno .
Milosevic je nastavio, uz obilje psovki, primjerice "Kazite ko pise novine da njih brifujemo, majku im *****!", objasnjavati Anticu sto treba naglasiti u novom komentaru a posebno mu je bilo vazno da se razjasni kako Klinton nije posjetio Zagreb.
Milosevic: I reko vam je da ne ide u Zagreb (Milosevic podsjeca na brifing sto ga je za novinare odrzalo jugoslavensko Ministarstvo vanjskih poslova op.a.). I nije isao u Zagreb ni u Sarajevo. Promenio je avion u Zagrebu. Sa C-17 je preso na boeing 747 za preko Atlantika. Jer je promenio avion tamo. To stoji svuda u novinama a ti na prvoj stranici pises da je otputovao u Zagreb! On nije otputovao u Zagreb nego za Vasington preko Zagreba.
Antic: Ne, to je...
Milosevic: To vam je sve rekao Milutinovic (ministar vanjskih poslova op.a.). Niste to hteli da uvazite.
Antic: Ne, to je bila Tanjugova (drzavna novinska agencija op.a.) formulacija.
Milosevic: Ne interesuje mene Tanjugova formulacija...
Antic: Da, mi smo...
Milosevic: Zasto se onda s vama razgovara ako vi onda pustite da na jedno uho udje a na drugo izadje...
Lep na tatu
U ozujku (martu) 1997. Marko Milosevic je otputovao u Italiju. Prema onome sto je vidljivo iz ranijih telefonskih razgovora jasno je da je u Rimu zelio korigirati zubalo, nabaviti nove "mekane" kontaktne lece te operirati klempave usi. Ideja se nije pretjerano dopala ocu Slobodanu pa je sina pokusao uvjeriti da mu mozda takvi zahvati nisu potrebni.
Razgovor je snimljen 15. ozujka (marta) 1997. u 23 sata i 54 minute.
Slobodan: Dobro je lepi moj. Slusaj Marko. Ja sam razgovarao s jednim doktorom i malo sam razmisljao svojom glavom. Ti to uopste ne treba da operises.
Marko: Jao tata, mislim, znao sam da ces...
Slobodan: Cekaj malo da ti objasnim nesto. Znas zasto tebi to sad izgleda tako? Tebi to tako izgleda je l’ si ti uzasno mrsav i svaki magarac u tvojim godinama izgleda tako i cim se malo popunis i sto se kaze stabilizujes to ce sve da legne kako treba. I ja sam izgledao jos gore kad sam bio mrsav.
Marko: Pa vidi, slazem se, ali ja nemam nameru da se prolepsam za 15 godina.
Slobodan: Marko, ocu da ti kazem da se posledice mrsavosti ne mogu tako, to ti se samo cini zato sto si strasno mrsav. I pile ima iza usiju malo da se skine onog misica da se pojede. A ti imas samo kost, razumes, prema tome svako nasilje nad prirodom je glupo a drugo lep si ko lutka na tatu. Nemoj da se zajebavas, eto!
Marko: Tata...
Slobodan: Ja sam protiv i ja sam roditelj, eto.
Marko: Odlicno. I ja sam za i ja sam punoletan.
Slobodan: E ako si punoletan ima da te prebijem kad se pojavis ovde.
Marko: Ne sekiraj se tajko, pa jesi se cuo s Gasparotijem (talijanski biznismen i prijatelj obitelji op.a)?
Slobodan: Nisam i ocu da ti kazem da je to samo zato sto si mrsav. Glava ti je usiljena, stomak ti je kao petodinarka. Sto ne dodas na stomak jos kais slanine?
Milosevic je prebacio liniju kod Dojcila Maslovarica, veleposlanika SRJ pri Svetoj stolici, jos jednog prijatelja obitelji, koji je, isto kao i maloprije otac, pokusao Marka nagovoriti na odustajanje od estetske operacije usiju.
Dojcilo: Nemoj bre to da radis. Ma jesi li ti lud? Koja ti je zenska nabila kompleks?
Marko: Nijedna zenska mi nije nabila kompleks ali bre ne mogu da vozim skupa kola, da se oblacim lepo i da budem klempav kao stoka.
 

Back
Top