LIČNI STAV

Promena ustava Srbije - da ili ne?
publije - danas 08:12
Zašto se na Balkanu ne može ništa trajno održati? Relativno mlad ustav dobija kritike i zahteve za njegovu reviziju. Da li to znači da svaka promena vlasti treba da iziskuje i promenu osnovnog prevnog akta države?



Publijev blog , zatvoren je za komentare , pa moram na ovakav način da iznesem stav o ovome ; a ujedno omogućim da i drugi o tome nešto kažu ako žele !

Naime ja stojim na stanovištu da važeći ustav nije pravni akt , niti to treba da bude. Po meni pravna akta su zakoni i uredbe izvršne vlasti ; stoga je on dokument u kome pravna akta crpe načela koja konkretizuju kroz članove zakona i podzakonska akta.Dakle, ustav mu dođe kao neki intelektualni / duhovni načelni kodeks sa kojim jedno građanstvo određuje / definiše / svoju zajednicu i njene duhovne vrednosti po kojima će se graditi u njoj suživot građanstva u sdadašnjosti i dalekoj budućnosti .
Dakle, ja polazim od predpostavke da neka etička načela, kao i građansko demokratska , imaju gotovo nepromenjive vrednosti u civilizacijskim milenijumskim tokovima --- stoga ih treba uneti u vrhovna državotvorna dokumenta kao što je ustav .
Stoga stojim na stanovištu, da ovako ispisani dokumenti imaju vekovnih vrednosti koje napajaju njihovo građanstvo i izabrane njihove zakonodavce - državnu upravu.
Lično nisam našao nekih milenijumskih, pa ni vekovnih vrednosti u našim poslednjim ustavima ( kao ni onima od pre ) -- koji su pisani pod političkim diktatima ratno zločinačko profiterske kamarile ; opterećen kvazi vrednostima iznešenim u memorandumu SANU.
On je imao za cilj da stvori načelne osnove po kojima će se zakonodavno podvuče crta ( zoranova ideja o mirenju sa zatečenim stanjem -- šta je pobijeno pobijeno je ; šta je pokradeno pokradeno je ; svi smo tu gde jesmo, onakvi kakvi smo ; idemo dalje bez glavnog vinovnika, sa zatečenih pozicija --- normalno da on nije moga dalje od očeve doktrine koja je služila predhodnim udrugama sa zločinačkim radnjama / mislim na zorana / ) i legalizuje ratno zločinačke poduhvate ( koštunicina teorija prava / zakon je sila iznad razuma , časti , poštenja i ljudskosti / ), navodno sve u ime nacionalnog pomirenja i državnih interesa koji su iznad ljudi .
Za mene je najveća glupost, da sam ja u njemu građanin koji je i narod ?.. Ako živim u građanskoj državi , onda sam ja građanin i stariji sam od države ( moj život pripada meni i ona garantuje za njega ) ; odnosno država meni služi i meni je podređena i ja nju kontrolišem --- jer je ja tvorim ..Ako li pak živim u narodnoj državi , onda je država iznad mene ( starija je od mene ) i ja njoj služim te moj život je podređen njoj i ona traži kad god joj treba da ga žrtvujem za bilo koje njene interese i u bilo koje njene svrhe - bezpogovorno - odnosno, ona mene kontroliše u svakom pa i u biološkom pogledu..

Dakle , ovakav ustav više niko ne potrebuje --- odslužio je svoje . Ne zbog mene , već zbog onih koji misle da su snjim sve legalizovali ( kako kažu: i oprali ) , kupili čast i poštenje --- te im sad treba građanska država u kojoj će imati moćnije garancije za svoj život i imetak . Ovo kažem , jer istorija je pokazala da u narodnim državama pre se uspostavljaju revolucionarni prevrati koji zagovaraju novu socijalnu pravdu sa poštenijom raspodelom kapitala / imovine/ vlasti ; nego bilo kakva druga pravda iz građanskog korpusa prava .
Uostalom komunjare , monarhisti , socijalisti i njihovi potomci to dobro znaju . Šumadfinci i moravci, samo u prošlom veku na taj način stekli su pet šest novopečenih buržoazija . To sve zna i ova današnja -- plaši se " misterije nevino prolivene krvi / otetog / opljačkanog !

Dakle, naši dosadašnja vrhovna akta - ustavi , nisu imali ni u naznakama neke vrednosti u bilo kom smislu ---stoga, bilo je i zaočekivati ovakve zahteve o izmenama . Mislim da je jako bitno ; čak najbitnije ko zagovara promene i koje novopečene buržoasko tajkunske familije finansiraju tu kampanju .
 
Kakv Ustav prijatelju?
Kako se poštuje?
KO JE PO USTAVU IMAO PRAVO DA SE ODREKNE DELA TERITORIJE
I ZAR TO USTAVNI SUD NEBI MORAO DA OBORI?


Kako reče Domanović Zemlja stradija
 
....mi kakvu pamet imamo ( ustavotvornu ) mogli smo Da u ustav upišemo kako je srbija sve do kineskog zida ( a ima istoričara- akademika čak - koji tvrde da je makedonski srbin i da su te teritorije srpske --- "gde su srpski grobovi tu su i srpske zemlje" ; tako nekako beše ---- tako da i tu imamo nekakvo pravo po ustavotvornosti srpštine ) .... a čik nek se tad neko odrekne tih zemalja "kineskih" .... a koliko vidim i kinezi smatraju nas zemljacima / ima ih svud tma i tušta - glavne su fore za sirotinju ; da nije njih, išli bi goli i bosi -- pored ovih patriota i ovolikog patriotizma ...
...pre tri meseca, izbeglica sa kosova kupio dve kuće u mom kraju ( jadan sirotan izbegli maltretirani patriotski srbin ) .... nije imao čovek za više ... izbegao sa kosova u dva nova mercedesa ( sirotinjska - nova reč tehnike ; juče rašnje proizvodnje - da ti jezik ispadne iz usta ) ... za mesec dana, podigao do komšija ogradu visoku tri metra ( metalnu , stabilnu , neprozirnu od pancir lima ) , a sa ulice postavio zid od metalnih roletni ( podigni spusti ) ... ovih dana počinje da pokriva i plac ... mnoge mu ptičice sleću u dvorište ... ovako sam nešto video u filmovima tipa : AlkaPone i nesalomivi .... verovatno nije znao jadničak da ustavni sud nije se odrekao tih zemalja - srpskih ; pa otišao u crveni krst i oni ga otpremiše ovako kako je kod nas došao i dadoše mu instrukcije naseljeničke kakve je dobio ....
...ne valja samo što prvi komšija njegov već stavio tablu metar sa metar ---- " PRODAJEM KUĆU HITNO" ... a možda i grešim u vezi ove table i tog njegovog komšije ... možda je to patriotizam .... a možda ljudi pospešuju samoorganizovanje neke oslobodilačke vojne ... ko zna zašta je to dobro .... mislim to što se zbiva oko mene ... koliko vidim sve je to legalizovano ... mislim na taj rad crvenog krsta sa tim mercedesima i kućama... i ja kad izbegnem vrovatno ću iz patriotskih razloga da izbegnem nenormalno bogat ( ma nisam ja od te fele patriotske --- ja sam sve pošteno i časno stekao .... verovatno ću da budem streljan kao izdajnik i državni neprijatelj )..
 
Poslednja izmena:
ГДЕ СМО ТО НА СРЕТЕЊЕ ПОГРЕШИЛИ

Свака влада се штимовала како Вожд хоће! Када је требало донети Устав Србије, Милош Обреновић је био велики противник намери будуће владе.

„Ми смо држава нова и шта ће нама та новотарија!“- говорио је он, владајући сам како је хтео.

Али, први пут је интервенисала и међународна заједница. Стигао је „хатишериф“ 1833. године, да се Срби више не зајебавају са државним институцијама, ако желе у Европу.

Па Милош, куд ће - шта ће, постави разна Попечитељства на Трифунској скупштини, у фебруару 1834.год. Под притиском Јевропе, која је одувек желела да нам кроји судбину! Одабрао је Милош људе из разних струка за министре унутрашњих и спољашњих дела, за правду, војску и цркву. Па чак и за просвету, коју је презирао из дна душе. Али, наш мудри владар није именовао и председника те своје владе.

„Ја ћу лично да се обрачунавам са министрима!“- поручио је Милош задртој Јевропи....

/Господар тако хоће-Орфеј/

Ако хоћемо даље, морамо се вратити назад и искрено одговорити на ово питање.
Дакле,где смо то на Сретење погрешили?
 
...verovatno smo izbegli susret s ljudskošću , poštenjem i znanjem...ko zna !?...mi i dalje veličamo oco i brato ubice ; zločince nad sopstvenim narodom ; neznalice i p'sihopate ; secikese i gulikože .... i to nam ne smeta ; koliko vidim ... niko se ne buni ...ove pobrojane biramo za vođe i tako to ...prkosimo toj jevropi staroj kurvi, cifilističkoj opajdari -- kako bi rekao vladika velimirović otac nebesne srpštine ....tako je to bratac : drven i andrić grad sa sarajevskim pravoslavljem i crnogorskim na daleko čuvenim čojstvom i junaštvom --- pride današnja kosovska čast i poštenje !
 

Back
Top