Majka

Za većinu ljudi majčinska ljubav ostaje najdragocenije iskustvo nesebične, bezuslovne ljubavi koja ih prati tokom njihove zemaljske egzistencije. To je, verovatno, jedan od razloga što ima toliko lepih izreka posvećenih majkama.

Immanuel Kant: “Nikad neću zaboraviti moju majku jer je ona bila ta koja je posadila i negovala seme dobrote u meni. Otvorila mi je srce prema impresijama prirode; probudila mi je razumevanje i prosirila horizont, i njena percepcija je imala stalni uticaj u usmeravanju moga života.”
------------
Erich From: “Dete u presudnim prvim godinama života, ima iskustvo njegove majke kao sveobavijajuću, protektivnu, održavajuću snagu. Majka je hrana; ona je ljubav, ona je toplota; ona je zemlja. Biti voljen od majke znači biti živ, biti ukorenjen, biti udomljen."
-------------
Katharine Butler Hathaway: “Svako zna da dobra majka daje njenoj deci osećanje poverenja i stabilnosti. Nekako sama njena odeća deci izgleda drugačije od odeće drugih. Sam dodir njene suknje ili rukava umiruje uznemireno dete.”
-------------
George Washington: “Moja majka je bila najlepša žena...Sve što jesam mogu da zahvalim njoj...Njoj pripisujem uspeh u životu kroz moralno, intelektualno i fizičko obrazovanje koje sam od nje primio.”
------------
Stevie Smith: “ Majko, tako te volim" - reklo je dete. "Volim te više nego što znam. Spustilo je glavu na majčino rame i njihova ljubav im je dala toplinu.”
---------
William Gerhardi: “ Nema misli ili osećanja koje ne mogu podeliti s mojom majkom , i ona je kao moja druga savest, njene oči kao ogledalo reflektuju moj imidz.”
-----
"Haec ornamenta sunt mea. “ Cornelia, Gracchi-jeva majka, je jednom imala u poseti ženu iz Compania. Pošto je žena napravila veliki show od pokazivanja njenog nakita, koji je bio najlepši u to vreme, Cornelia se uzdržavala od razgovora sve dok joj se nisu pojavila deca. Onda je, pokazujući na svoju decu rekla: “Ovo je moj nakit.” (Valerius Maximus)
------------
Edison: “Moja majka me je stvorila. Ona je bila tako istinita i tako sigurna u mene, tako da sam osećao da imam nekog za koga da živim - nekog koga ne smem razočarati. Sećanje na moju majku će uvek biti blagoslv za mene.”
---------
Anna Crosby: “Istinska tajna majčinstva - ljubav. Nešto što novac ne može kupiti.”

--------

D. Briscoe: “Večita tuga svake majke je ta što dodje vreme da više nije u stanju da unese čaroliju u tvoj život niti da otkloni nevolje.”

----------------

Honoré de Balzac:“Majčino srce je bezdan u čijim ćeš dubinama uvijek jedno pronaći - spremnost na oprost.”

---------

Winston Churchill: “Za moj interes ona nije ostavila ni jednu žicu neizvučenu, ni jedan kamen ne prevrnut, ni jednu krmenadlu neispečenu.”

--------------

E Bersot: “Mnoge su ljepote u svemiru; ali najlješe djelo stvaranja je majčino srce.”

----------

J. F. Cacho: “Jedna majka ima nešto Božjega i mnogo anđeoskoga.”

-----------

Pol Zan: “Majke daju našem duhu toplinu, a očevi svetlost.”

--------------

Merime: “Najveća usluga koju jedan otac može da učini deci jeste da voli njihovu majku.”

----------

Bertrand Russell: “Dozvoljavam da kleveću žene samo oni koji priznaju da su zaboravili kako su imali majku.”

------------

Indijska poslovica: “O nebu i majci nikada nismo u stanju da govorimo dovoljno dobro.”

-------------

Indijska poslovica: “Majka je božanstvo, a otac bogatstvo doma.”

---------------

V. Hugo: “Muškarac ima samo jednu sigurnu ljubav - ljubav svoje majke.”

----------

“Bog ne može biti svugdje, zato je stvorio majke!”

-----------------------

“Majka razume ono sto dete ne kaže.”

--------------

Irska poslovica: “Svaki čovek najviše voli njegovu draganu, ženu najbolje, a majku najduže.”

-------------

"Bogato dete često sedi na krilu siromašne majke.

-------------

Collete: “Taj ljupki glas; Kako bih mogla plakati od sreće da ga sad čujem.”

----------------

Victor Hugo: ”Prelomila je hleb na pola i dala ga deci koja su halapljivo jela. 'Nije zadržala ništa sebi'- gundjao je Vodnik. 'Zato što nije gladna'-rekao je vojnik. 'Zato što je majka.'-rekao je Vodnik."
 
Poslednja izmena:
Pa navela si skoro sve
al ja ću opet da dodam
one zagonetne reči dve Geteove
"Eh majke ,majke" pa ko hoće
nek sa Ekermanom istražuje
njihovo značenje. :per::D
 
Poslednje pismo majci koje više nema:

"Zalud moje godine provedene u nauci, kad ona biješe jalova.
Moli tamo za mene, majko, ako mozes, tom maurskom tužbalicom
za izgubljenu dušu svoga sirotog neukog sina."

Tesla
 
Svakoga jutra svanu tvoje zelene oči.
Gledam te kako nailaziš ispod visoke stare kruške.
Nijedna žena nije toliko lepa.
Kako da ti kažem:

Nikada nisam sreo tako lepu ženu, majko !

Takve reči se tebi ne govore.
Tebi se ne govori ni strah.
A šta ako ima Boga..?

/Život zakačen za oblak-Orfej/
 
Zxy, svesno-nesvesno, misli-osecanja, duh-dusa, nisu nista drugo nego polarnost svesti. Zato ljubav, kao srz nesvesnog, i jeste jedinstvena, nemanifestovana, nevidljiva, misteriozna dubina ili snaga iza vidljivog, pojavnog univerzuma.
 
Hvala Peli za ispravku. Sto se tice druge, iako je svejedno da li se kaze: Jevrejska ili Zidovska, prevod u tvojoj izreci mi se nakako vise svidja.;):cvet:
 

Back
Top