Neka razmišljanja o slobodi volje

Нико се не може померити са места ако нема мотив који ће га на то покренути.. баш као марионету конац.

Оно што је конац луткама у позоришту то је мотив за човека. Могу ако хоћу, али не могу да хоћу, морам сачекати мотив да бих хтео и да бих урадио. Као што марионета мора сачекати повлачење конца да би померила руку.
У деловању слободе нема.
Поента је да човек нема власт над својом вољом, самим тим ни над својим деловањем и да је потпуно та његова воља везана за мотиве који је покрећу. Сам човек је ту "неми посматрач" те марионетске представе где његову вољу покрећу мотиви а да он ту ништа не може. Спољашњи свет доставља мотиве. Најачи од њих побеђује и покреће нас на деловање...нужно! То што ово пишем овде и сада, значи да је то тренутно најачи мотив који ме покренуо. Ја не могу својом вољом ево оставити ово писање и отићи на улицу и дубити на глави. Зашто? Јер немам довољно јак мотив за то? То је за мене немогуће да урадим... као што је за ону марионету немогуће да подигне руку.

Међутим, када би рецимо сада добио позив неке хипотетичне лутрије која би ми понудила премију под условом да изађем на улицу и дубим на глави, ја бих то и урадио, јер би тада имао довoљно јак мотив. И урадио бих то нужно.
Овако иако могу ...то је за мене немогуће све док не наиђе такав мотив.

Ставите се и сами у ту ситуацију.
Да ли можеш ево изаћи напоље на улицу и дубити на глави? Можеш ако хоћеш, ништа лакше од тога, али да би то хтела мораш сачекати довољно јак мотив, тј конац који ће те покренути. Без тога, стојиш у месту.

То је очигледна демонстрација неслободе воље у деловању.

Ali svako ima slobodu da bira izmedju razlicitih motiva.

Нема слободу да бира, него ће га покренути најачи мотив у тој ситуацији нужно. Ту нема никавог избора
Али, пустимо апстракције које се разбијају о усађене догме и уобичајена мишљења на која сте навикли, као јаја о зид и узмимо пример.

Ево, даћу ти два мотива између како кажеш ти имаш слободу да бираш.

1) Да устанеш са те столице.
2) Да изађеш на улицу и дубиш на глави.

Ти тврдиш да имаш слободу воље и да можеш изабрати било који од ова два мотива.
Па изволи. Изабери овај други. Изађи на улицу и дуби на глави.

Епа видиш. То што стојиш у месту укопан доказује чак и вама догматама да немате слободу деловања. Него најачи мотив побеђује и покреће вас на деловање нужно. Као што најачи ударац билијарског штапа покреће билијарску куглу, која нема избора. Који штап је најаче удари тај ће је и покренути.

Слобода избора би била када би могао да мењаш реаговање своје воље на исте мотиве.
Рецимо, ако ти се свиђа нека девојка, ова глумица на пример:

MeganFox2007MTVMovieAwardsz7YB0gtAtqwl_zps73bacf62.jpg


Она дакле делује као мотив привлачења на вољу већине мушкараца. Сада, слобода воље би била да делујеш на своју вољу тако да ова девојка престане да ти се свиђа. А то је немогуће за човека.

Симпатији према тој девојци можеш супроставити само неки противмотив (то је она прича о киселом грожђу рецимо) али не можеш изменити деловање тог мотива на твоју вољу на тај начин. Не можеш мењати своју вољу. Везан си за њен карактер као марионета за конце.

ps. Mорам подсетити да слободе има у суштини. Нема је у емпиријском, али је има у интелигибилном карактеру. Зато, и свако има илузију слободе јер наслућеје ту метафизичку слопбоду којa јe основа његoвог бића али која је изван појавног света, док је у појави потпуно везан марионетским концима.

Више о слободи воље..овде:
http://forum.krstarica.com/entry.php/7319-Sloboda-volje
 
Smislenost se može naći kod genijalnog pesnika. Poete u krajnjim momentima egzaltacije mogu katkad doći do transcendentnosti.

Ne može nikakva produkcija grandiozne arhitektonike savremenoga sveta informatike da priđe jednoj slici Rafaela.

Poezija je najgenijalnija produkcija, a muzika i njena harmoničnost je izraz božanstvenosti u potpunosti.
 
zxy;bt193852:
Neverovatno je kako ljudi teško prihvataju ovo čak i kad je ovako lepo i jasno prikazano.Ali to samo dok ne razmisle malo bolje a onda polako uvidjaju kako zaista stoji stvar sa slobodom volje.

У праву си. Ево како изгледа типична расправа о томе. Пренећу је овде као наставак овог блога:

To nisu dva motiva, nego dva ponudjena postupka.

У реду.
1) Устани са столице да би се протегнуо.
2) Изађи на улицу како би дубио на глави и тиме мени доказао да имаш слободу воље.

Јел боље овако?

Сада имаш два мотива између којих можеш да бираш и извршиш било који од њих независно од њихове јачине којим делују на твоју вољу.

Па изволи? Изађи на улицу и дуби на глави.

Da li ces poverovati da postoji slobodna volja ako to uradim, ili ako ne uradim?

Ако урадиш.


Uradio sam. Jel sad verujes da postoji slobodna volja?
Урадио си мало сутра!
Али чак и да си урадио ..то и није толико захтеван мотив. Зато узмимо онај Шопенхауров. "Отићи у далеки свет".

То је за тебе немогуће. Све док не наиђе неки довољно снажан мотив који ће те на то натерати.

Rekao si da ce ti biti dovoljan motiv ako ja to uradim, i kad sam uradio, ti si promenio svoj motiv, i sad ti odjednom to nije vise dovoljna motivacija da prihvatis slobodu volje. Dakle, odlucio si da promenis svoj motiv. Eto dokaza da postoji slobodna volja.

Прво, лажеш да си урадио... и та лаж би барем теби требала да докаже да ниси у стању то да учиниш све док не наиђе довољно јак мотив за то.
А то што хипотетички има свакаквих људи па и таквих који би и то урадили подстакнути неким безвезним мотивом не утиче на поенту.
Код сваког поједница морамо наћи мотив које ће на њега деловати или неће деловати. То није универзално али је поента универзална.


Нe mozes da znas da li lazem ili govorim istinu, mozes samo da pretpostavljas. A kada na osnovu pretpostavki tvrdis nesto kao da znas, a to oslikava onoga na koga se odnosi na negativan nacin, to se naziva kleveta. Dakle, ne kleveci.

Могу. Постоји вероватноћа која се приближава извесности а то је у овом случају. Ти ниси изашао на улицу да дубиш на глави, јер то није довољно јак мотив за тебе. А чак и када би био.. то не мења поенту реченог.


Znaci da si promenio svoj motiv, jer si prvo rekao da ces poverovati u slobodnu volju u tom slucaju, a sad kazes da ti ni to ne bi bila dovoljna motivacija. Tim menjanjeh sopstvenih motiva dokazujes da postoji slobodna volja.
Изврћеш ствари и хваташ се за реторику уемсто за суштину. То сам рекао вођен чињеноцом да доказвиање мени на интернету није довољан мотив да било кога ,осим можда неког лудака, натера на тако нешто.

То је ЛИЧНО ТЕБИ ПОКАЗАТЕЉ неслободе воље...јер предпостављам да ниси лудак...Ако се варам, то је моја грешка..и пример је лично за тебе неодговарајући..признајем. Али не и поента на коју пример указује.
 
Poslednja izmena:
И на крају смо дошли до овога:

To sto neki ljudi naprave zaokret od 180 stepeni u togu svog zivota dokazuje da nije tako, vec svako moze da se promeni ako tako hoce.

Доказује да је неко наишао на мотиве на које до тада није а не да се променио. "Вук длаку мења али ћуд никада".

Stoike nije to motivisalo, pa su njihove promene u karakteru daleko vece nego kada neko predje u islam ili hriscanstvo (gde ga plase paklom i podmicuju rajem.)

Није то али нешто слично. Стоици нису тражили награду у рају него награду на овом свету. Њихов мотив је била срећа...Како неко да буде срећан чак и у усијаном бронзаном волу?


Ne postoji tu nuznost. Nego takav covek ima motive da deluje i tako sto ce biti tuzan, i tako sto ce biti radost, i tako sto ce biti smiren, a on izabere svojom slobodnom voljom koji god hoce motiv, i u skladu sa tim tako misli i tako deluje.

:zroll: НЕМОЈ МИ ГОВОРИТИ ДА МОГУ ЛЕТЕТИ када не могу. Ако неке околоности изазивају у неком тугу он не може следећег тренутка пред истим околноситма осећати радост . То је ФАКТ!!! Шта ти друго могу рећи?

Ево, ако ниси геј надам се да осећаш привлачност пред овом сликом

nm1083271.jpg


Сада, имаш ли моћ да ево следећег минута осећаш одобојност? А да не призовеш било какве протвимотиве свести?
 

Back
Top