BITANGE I PRINCEZE

Sa svojih osamnaest godina bila sam svedok mnogih brakova, propalih brakova, savrsenih brakova (kada zena idealizuje svakodnevno kupovanje cipsa i coca-cole za drustvo koje dolazi da gleda fudbalsku utakmicu), brakova koji nisu mogli biti sasvim savrseni i brakova apsolutno nesavrsenih.
Uvek po zenskoj strani, dopustila sam sebi da muskarce podelim na dobre i lose. Bioloski receno, dobri muskarci izumiru, ostaju nam ovi losi. Postoji istina i o tome - ne postoji dovoljno dobar muskarac, svaki dobar muskarac ima svoju losu stranu, a los muskarac... je los.
Danas opstaju brakovi nasih majki i oceva koji su trajali po dvadeset godina, cak i kad ne ide, da li iz navike, radi dece, ili drugog, ali oni uvek nalaze svoje razloge da opstanu, mada je i ta zrtva danas relativna.
Puna sudopera, dolazenje s posla u hladnu monotoniju muske bezbrige, cuvanje dece koja vremenom postaju NjENA, a bila su zajednicka, briga o novcu kojeg nema i nikad nije bilo, i najzad, plakanje do jutra zbog napomenutog i milion drugog dok natovljeno bure hrce pored nje - na to se zeni sveo i brak, i zivot.
Probudim se svakog jutra s mislju:"Nikad se necu udati." Cilj opstajanja je da sebi rodim dete, da mu pokazem prave vrednosti i umrem ostvarena, ne da trpim budalu koja bi me posle pet godina omrzla jer mi je od ribanja otisla kicma, od nemastine zubi, od nespavanja lepota, ili sam postala debela i ruzna,dok me uporedjuje sa devojkama i vraca se na stadijum nezrelog klinca.
Danas promenis decka kroz mesec dana, na kraju dobijes osud okoline o nepostenju - jedino sto nam je ostalo od pra, pra dedova. Ali, nasi su dedovi bili lafcine, voleci jednu zenu na zilion nacina, znajuci prave vrednosti zivota, znajuci sta zele, ostvarujuci i postujuci porodice.
Sada je drugacije. Upoznas nekog, budete tri meseca zajedno, onda mu se svidi druga, i ode.
Da li se za nekog takvog treba udati ?
Secam se da mi je jedan decko jednom rekao:
-Mama se razvodila dva puta, kaze da se nikad ne bi ponovo udala, da su muskarci svinje...
-Mozda je u pravu.
-Znaci, ja sam svinja ?!
-Ja to nisam rekla...
 
Pa nije bas sve tako crno...ima dobrih brakova...ali da bi brak bio dobar, potrebna je ljubav, poverenje, razumevanje...
Mogla bi o ovome da pisem i pisem, ali ukratko nisu ni zene zlatne...daleko od toga da branim muskarce a pljujem po zenama...samo, ima moj muz jednu izreku "od dobrog niko ne bezi"...

"Sada je drugacije. Upoznas nekog, budete tri meseca zajedno, onda mu se svidi druga, i ode. "...isto tako i zeni moze da se svidi drugi i da ode...nema tu velike razlike...nema garancije...brak nije TV ili sporet, pa dobijes garanciju i uputstvo za upotrebu...koliko si spremna da das, toliko dobijes...cak i vise...zavisi od tebe ...i muskarci nisu svinje, velika vecina nije....
 
..tekst je lep , kao kazivanje na imenovanu temu ..lako se čita..odlično !..

..no mora se reći da je kao životna preporuka diskutabilan ...


... ako sad kažem nešto kao navodno u ime glas razuma, mogu da me dožive dame kao đavoljeg advokata i svrstaju u muške svinje ... zato ću da reskiram i kažem nešto u ime još ne rođenih ..

...naime , ljubav bez njih nije ljubav - to može biti iluzija od emocija i obično se svede na odnos izvan kuće zabave bez direktne naplate usluga.. za rađanje tih predivnih stvorenja, treba ljubavi - bar malo više da zatrepere leptirići u stomaku ( kako se to kaže u in stilu )...za odrastanje tih divnih stvorenja, potrebna je porodica ( mama, tata, baka , deka , tetka . čika , ujka , ujna, strina, teča i ona plejada rođaka koja nas izluđuje ), s' kojom se svi izazovi rašćenja i starenja lako i jednostavno prevazilaze i savladava gradivo zvano život..ako porodice/familije nema , imate pomalo uskraćen naraštaj za raznorazne ljubavi ..tako , s' vremenom dobijate frustrirane i depresivne tipove..a posle nije važno , svaki dan srećemo takve ljude na rukovodećim mestima ..nauka tvrdi da se bez te porodice i familije proizvode psihopate koje teže psihopatizaciji celog okruženja / društva ..
..nije šala rađati ( naročito u ovako teškim i podosta nečovečnim vremenima ) ; a još manje rođeno doživeti kao sopstvenu igračku i uskratiti mu ambijent i šanse u njemu, za čovečan emotivan razvojni put i rast ..ne znam dal me razumete .. velika je odgovornost zasnivati porodicu i u njoj stvarati ljude .. treba mnogo ljubavi i čovekoljublja --a onda čovek nije sitničav , egocentran i sujetan - tašt ...
 
Pa nije bas sve tako crno...ima dobrih brakova...ali da bi brak bio dobar, potrebna je ljubav, poverenje, razumevanje...
Mogla bi o ovome da pisem i pisem, ali ukratko nisu ni zene zlatne...daleko od toga da branim muskarce a pljujem po zenama...samo, ima moj muz jednu izreku "od dobrog niko ne bezi"...

"Sada je drugacije. Upoznas nekog, budete tri meseca zajedno, onda mu se svidi druga, i ode. "...isto tako i zeni moze da se svidi drugi i da ode...nema tu velike razlike...nema garancije...brak nije TV ili sporet, pa dobijes garanciju i uputstvo za upotrebu...koliko si spremna da das, toliko dobijes...cak i vise...zavisi od tebe ...i muskarci nisu svinje, velika vecina nije....

Sto je Loncar rekao, diskutabilno je. No, verovatno misljenje zavisi od okoline u kojoj odrastes. Ne bih ovim prozvala muskarce, vec govorila o onom cega sam sama bila svedok, nazalost. Volela bih da sam odrasla u sredini gde mogu cesce sretati dobre brakove i odanije muskarce. Samo u mojoj porodici, muskarci su svi odreda da l' familijarno, ne znam, bili sovinisticke svinje, slobodno govorim o tome, sa zenama koje su se oko njih zaista trudile i izrodile im dobru decu (ne uzimam samu sebe za primer), volele ih, trpele, oprastale sve pijanke, terevenke i njihovu genom prenosljivu tiraniju. Pa mi zato niko nikad nece objasniti sta je to dobro u muskarcu. Istina jeste da se s njima a ni bez njih ne moze.
Imam jednu repliku na tu dobru
"od dobrog niko ne bezi"
. Sama ja ulazim u period "sretanja" i upoznavanja muskog sveta na zreliji nacin, i sve vise uvidjam da sto vise dajem manje mi se vraca.
Mislim da bih zarad paznje skidala te zvezde s neba koje ne postoje. Al' opet, kad tad, svi oni odu. Jednostavno odu.
"Držale su te u šaci, a ja na dlanu. Velika je razlika u tome."
 
Lena </3;bt192676:
Sto je Loncar rekao, diskutabilno je. No, verovatno misljenje zavisi od okoline u kojoj odrastes. Ne bih ovim prozvala muskarce, vec govorila o onom cega sam sama bila svedok, nazalost. Volela bih da sam odrasla u sredini gde mogu cesce sretati dobre brakove i odanije muskarce. Samo u mojoj porodici, muskarci su svi odreda da l' familijarno, ne znam, bili sovinisticke svinje, slobodno govorim o tome, sa zenama koje su se oko njih zaista trudile i izrodile im dobru decu (ne uzimam samu sebe za primer), volele ih, trpele, oprastale sve pijanke, terevenke i njihovu genom prenosljivu tiraniju. Pa mi zato niko nikad nece objasniti sta je to dobro u muskarcu. Istina jeste da se s njima a ni bez njih ne moze.
Imam jednu repliku na tu dobru . Sama ja ulazim u period "sretanja" i upoznavanja muskog sveta na zreliji nacin, i sve vise uvidjam da sto vise dajem manje mi se vraca.
Mislim da bih zarad paznje skidala te zvezde s neba koje ne postoje. Al' opet, kad tad, svi oni odu. Jednostavno odu.

Nisi srela pravog...onog koji je za tebe i za koga si ti...i da, imas to predubedjenje o muskarcima da su losi, da nisu vredni truda...verovatno iz razloga koje si navela, da si to gledala oko sebe...ali nisu svi takvi...ne mozes generalizovati...ima ih divnih i onih koje treba izbeci po svaku cenu...i ne odu svi...oni pravi ostaju, veruj na rec....ali moras verovati...i znas ono "kakve su ti misli, takav ti je zivot"....
 
..tekst je lep , kao kazivanje na imenovanu temu ..lako se čita..odlično !..

..no mora se reći da je kao životna preporuka diskutabilan ...


... ako sad kažem nešto kao navodno u ime glas razuma, mogu da me dožive dame kao đavoljeg advokata i svrstaju u muške svinje ... zato ću da reskiram i kažem nešto u ime još ne rođenih ..

...naime , ljubav bez njih nije ljubav - to može biti iluzija od emocija i obično se svede na odnos izvan kuće zabave bez direktne naplate usluga.. za rađanje tih predivnih stvorenja, treba ljubavi - bar malo više da zatrepere leptirići u stomaku ( kako se to kaže u in stilu )...za odrastanje tih divnih stvorenja, potrebna je porodica ( mama, tata, baka , deka , tetka . čika , ujka , ujna, strina, teča i ona plejada rođaka koja nas izluđuje ), s' kojom se svi izazovi rašćenja i starenja lako i jednostavno prevazilaze i savladava gradivo zvano život..ako porodice/familije nema , imate pomalo uskraćen naraštaj za raznorazne ljubavi ..tako , s' vremenom dobijate frustrirane i depresivne tipove..a posle nije važno , svaki dan srećemo takve ljude na rukovodećim mestima ..nauka tvrdi da se bez te porodice i familije proizvode psihopate koje teže psihopatizaciji celog okruženja / društva ..
..nije šala rađati ( naročito u ovako teškim i podosta nečovečnim vremenima ) ; a još manje rođeno doživeti kao sopstvenu igračku i uskratiti mu ambijent i šanse u njemu, za čovečan emotivan razvojni put i rast ..ne znam dal me razumete .. velika je odgovornost zasnivati porodicu i u njoj stvarati ljude .. treba mnogo ljubavi i čovekoljublja --a onda čovek nije sitničav , egocentran i sujetan - tašt ...

Hvala.
Razumem potpuno. Hvala Bogu, odrasla sam uz oba roditelja. Ipak, i pored toga, osetila sam manjak paznje i ljubavi. Moj otac je ljubav gledao kroz materijalne stvari. Ne sumnjam da me je voleo, ali tu ljubav nije znao da pruzi i pokaze. A takve stvari bole, pa izgradis sebi svoj svet zene sa detetom bez oca, u kome mislis da je majcinska ljubav dovoljna.
Citav zivot gledam njegovo sklanjanje u stranu, dok se ona kida, lomi, cima, nervira i zrtvuje, i kako posle svega toga ne imati ovakvo misljenje. Neko ce me razumeti, neko osuditi.
Meni je majcinska ljubav bila dovoljna, da kazem, mada samo ja u sebi znam to krpljenje osecanja koje nedostaje.
No, da ne duzim pricu, slazem se sa tim da detetu treba neizmerne ljubavi kako bi raslo srecno i zadovoljno. Ja sam bila srecna i zadovoljna u trenucima koji bi se uvek zavrsavali, trajno nikada nisam.
 
Nisi srela pravog...onog koji je za tebe i za koga si ti...i da, imas to predubedjenje o muskarcima da su losi, da nisu vredni truda...verovatno iz razloga koje si navela, da si to gledala oko sebe...ali nisu svi takvi...ne mozes generalizovati...ima ih divnih i onih koje treba izbeci po svaku cenu...i ne odu svi...oni pravi ostaju, veruj na rec....ali moras verovati...i znas ono "kakve su ti misli, takav ti je zivot"....
Da imam sebi jednu takvu prijateljicu pri ruci, Luna, verujem da bih mnogo vedrije razmisljala. :) Puno te pozdravljam, hvala na iskusnim savetima !
 
Pisanje lepo, tema neiscrpna, samo ne dozvoli da svi ti negativni i ružni primeri sa svojim groznim rezultatima formiraju tvoj konačan stav o nečemu tako lepom što je tema mnogih pisaca kroz vreme, kao i mnogih pisaca na ovim blogovima.. bori se za sebe.. ne predaj se..

z:poz:
 
Pisanje lepo, tema neiscrpna, samo ne dozvoli da svi ti negativni i ružni primeri sa svojim groznim rezultatima formiraju tvoj konačan stav o nečemu tako lepom što je tema mnogih pisaca kroz vreme, kao i mnogih pisaca na ovim blogovima.. bori se za sebe.. ne predaj se..

5bdbc836b0948ab8a2f52d776e4eaea6.gif

Hvala. :)
 
Najbitinije je da shvatis da u zivotu NE POSTOJE GARANCIJE ni za sta, izvini, ali da li mozes da budes sigurna u to da ces se sutra probuditi ziva? Prema tome, ako stalno zivis u strahu (od ovoga ili onoga), kao da si zivot prezivala upola.....i to ce ti biti jasno, ali kasno....zasto onda trositi energiju kada jednostavno mozes da uzivas? I zasto se porediti sa drugima? Svi smo mi jedinstveni, pa su nam i samim tim odnosi sa ljudima jedinstveni. Ne mora da znaci da ce i tvoj brak biti los / dobar ako je drugima takav. Bice onakav kakvim ga ti napravis....
A najgore je kada dodjes u situaciju da kazes sebi: E necu ja vise da dajem, nek daju oni meni malo.....Tada upadas u zacarani krug iz koga nikada vise neces izaci i nikada vise neces biti srecna....I nemoj molim te da se poredis sa nasim majkama i njihovim brakovima....svaka njima cast, ali to je bilo neko potpuno drugo vreme, a i da nije, TI SI NEKA SASVIM DRUGA koja ima izbor da stvari postavi drugacije i izbegne greske nasih majki (ali mozda napravi neke druge, nove greske heheh).
I sto stalno moras da imas decka, svaki drugi mesec neko drugi? To je nesto najgluplje sto je izmisljeno u ovom nasem vremenu, tako se oslabljuje zivotna i pozitivna energija, dozvoljavas svima da ti pridju isuvise blizu, narusavas svoju lepotu i mladost dajuci je onima koji je ne zele i ne postuju....Ti zasluzujes nekog ko ce da te cuva ko malo vode na dlanu, a takav ce ti doci onda kada budes bila svoja, sveza, blistava, puna nade, ljubavi prema sebi i celom svetu oko tebe i puna zelje da nekome svoju ljubas das cisto i bez kalkulacija, pa makar opet izgubila sve...
 
Preambiciozne ste u opisivanju lošeg...
Pročitajte Kamasutru,ali OD KORICA DO KORICA! I onda se pojavite na ovakvoj temi-jer ništa vi
devojke i žene ne kapirate...
Šta mislite da vaše rašireno međunožje mora biti alfa i omega sveta-Biblija prirode?To nisu ni
muški viseće-stojeći ukrasi!
Naučite iz Kamasutre da je ljubav,a naročito BRAK sveta bašta koju MORATE svakodnevno,ali
SVAKODNEVNO zalivati,đubriti finim sastojcima,ulaziti u nju doterani da se biljkama svidite,a ne lenji i s viklerčinama
(mužu u krevet)koji prave uvojke za imaginarnog princa na belom konju jer ova debela mešina pored vas to definitivno nije...
Pa još kad bi naučile kako da razgovarate s partnerom,a da mu budete simpatični,a ne da vam žabe i munje iz usta-od kojih
se beži u kafanu,kladionicu,na pecanje...z:mrgreen:
Koju sam naivnost i neznanje ovde zatekao-ne mogu da se načudim...
Ona moja sve zna i posle decenije je budim sa skuvanom kafom i poljupcem...z:poz:
 
I sto stalno moras da imas decka, svaki drugi mesec neko drugi? To je nesto najgluplje sto je izmisljeno u ovom nasem vremenu, tako se oslabljuje zivotna i pozitivna energija, dozvoljavas svima da ti pridju isuvise blizu, narusavas svoju lepotu i mladost dajuci je onima koji je ne zele i ne postuju....Ti zasluzujes nekog ko ce da te cuva ko malo vode na dlanu, a takav ce ti doci onda kada budes bila svoja, sveza, blistava, puna nade, ljubavi prema sebi i celom svetu oko tebe i puna zelje da nekome svoju ljubas das cisto i bez kalkulacija, pa makar opet izgubila sve...

hvala na ovim recima. Znas, ne bih sama pozelela promene u roku od mesec - dva, to je nesto na sta si danas jednostavno prinudjen - da se uklopis u sistem, zaista GLUP SAVREMENI SISTEM. Ukoliko se odreknem bar iole dobijene paznje ostajem duze vreme sama, onda pocnem da mrzim suprotni pol, da stvaram sliku o tome kako cu postati baba-devojka. Zaista sada, medju nama mladjima, ne postoje osobe sposobne za duze veze, pritom odane. A ja bih volela da nekog volim i neko voli mene.
U potrazi za pravim, probas mnogo toga, na kraju se sve te veze zavrse kako se zavrse zbog toga sto to nije onaj pravi.
Za ljubav se kazu treba boriti, ali posle pokusaja i pokusaja, iscrpis svoje nade da ces naci sebi osobu sa kojom ces imati pristojnu vezu i dalji zivot (zavisno), i znam da je glupo u mojim godinama govoriti jos uvek zakljucno o svemu, ali kao i vreme sve se menja, i pod uticajem neke virusne infekcije neverovanja u ljubav i sami mi, koji tezimo ka lepsim ostvarenjima, gubimo pojam za prava iskrena osecanja.
 
Koju sam naivnost i neznanje ovde zatekao-ne mogu da se načudim...

Mozda si ti drugaciji od onih o kojima govorim, mozda "ta tvoja" zna kako da "cirkulise" i pored svega navedenog, a sigurno je od mene podosta starija. ;) U svakom slucaju, sreca je na tebi i tvom braku. Drago mi je zbog tebe. Ali znam i to da svako sebi moze priznati da cvece cveta samo u bajkama.
Uzgred, ja imam
osamnaest godina
i tek upoznajem stvarnu sliku odnosa medju zenama i muskarcima. Zakljucak je da nikada nece biti dovoljno osuda ni dovoljno opravdanja ni sa cije strane, jer to zavisi od osobe do osobe.
Ali, naglasavam, licno ja, susretala sam se sa
o kojima govorim.
MOZE ME SVAKO OSUDITI, biti srecan onaj ko se ne pronadje, i da se ucuti onaj ko se pronadje.

Pozdrav !
 
Sve treba probati, jer dok ne probaš samo gubiš vreme jalovo nagajuđajući.
Ako sam dobro razumeo, to je upravo suprotno tvom glavnom cilju u životu,
ne biti jalova.

Sve treba probati
čak i pisanje.
 
...život nije zimska stalaža sa slatikišima , a čovek veselo dete koje proba svaku teglu .. nit je život drakstor sa samopusluživanjem ; a ponajmanje je ljubavna ili pak seksualna gondola u njemu -- pa na brzaka uzmi , plati , probaj , baci ; sutra ponovo kupi neki nov proizvod ....

...ne treba sve probati ni na stalaži / još manje sa gondole u drakstoru / a ponajmanje u moru života ...mnogo što šta da se sagledati i bez probe ... konačno , čovek je promišljeno biće a ne degustator nadničar ... sa police ljubavi ne proba se sve ; a ponajmanje po upustvu iz kame ... to životno upustvo je za purišu ( onog koji bos hoda po zemlji i spava na njoj )... nije kama izlečila indiju od bosonoge sirotinje , već je sirotinju razmnožila i oduzela im ljudskost u indiji i sličnim mudrim zemljama ...

...danas u nas teško je naći pravu vaspitnu meru na bilo kom planu - pa i u emotivnom svetu ...nama za uzor služe ratni profiteri , zlotvori , politički kriminalci , bogati ponavljači , pinkovizijski velikani --- rekao bih šljam i ološ ... mladim ljudima je teško u tom mnoštvu da izaberu čovečan uzor za sebe i svoj svet problema ...
.. ta današnja mladost , izrastala je gledajući sa ratišta kako patrite izveštavaju dok svinje jedu ljudske leševe ... raznorazni zokilendi , cecilendi , džejlendi su im nuđeni kao vrhovna umetnost ... časni obilići koji su vadili mrtvima zlatne zube šepurili se kao oslobodioci i junaci ... u takvom okruženju nije normalno biti normalan ...

... roditelji te današnje omladine nisu znali da prepoznaju opasnost za sebe i svoje porodice.. mnogi su naseli na plemensko palanački patritizam i spašavajući se ogrezli u alkoholizam , porodično nasilje - sociološku bedu ...

..pomalo je odurno slušati ljude , koji su opljačkano isprali u ovoj državi razbojnika , te sa pozicije krvavog novca mudruju ( glupiraju se u sopstvenoj pokvarenosti i zlobi ) mudruju o životu kao preživari za tuđim jaslama , sve misleć da novcem mogu da kupe sve ( znanje , lepotu -- čast , uvažavanje , poslušnost ) ...

...čovek ima samo jedan život ; jednu čast i jednu ljudskost ... a treba da zna da se prvo gubi lako čast ; s njom ode ljudskost a život tad i ne postoji ... bez časti i ljudskosti živ si a kao i da ne živiš ...stoga o svakom koraku treba podobro razmisliti i nastojati da se prepozna opasnost po čast, ljudskost i život .. ne probaj , pre nego što o svemu dobro ne promisliš ...
 
I da,
...danas u nas teško je naći pravu vaspitnu meru na bilo kom planu - pa i u emotivnom svetu ...nama za uzor služe ratni profiteri , zlotvori , politički kriminalci , bogati ponavljači , pinkovizijski velikani --- rekao bih šljam i ološ ... mladim ljudima je teško u tom mnoštvu da izaberu čovečan uzor za sebe i svoj svet problema ...
.. ta današnja mladost , izrastala je gledajući sa ratišta kako patrite izveštavaju dok svinje jedu ljudske leševe ... raznorazni zokilendi , cecilendi , džejlendi su im nuđeni kao vrhovna umetnost ... časni obilići koji su vadili mrtvima zlatne zube šepurili se kao oslobodioci i junaci ... u takvom okruženju nije normalno biti normalan ...
 

Back
Top