Hvala ti što ubijaš me...ovako,srećnu!

.

Hej,brate moj po mladosti....druže moj po bivšoj,ex-Yu državi!
Noćas me na ovom mestu naše prošlosti vraćaš u jedno davno bajkovito vreme.
U potisnuto,nikad zaboravljeno sećanje me vodiš...i prve misli koje mi prolaze glavom su košmarno
isprepletene,i tužne i radosne.
I one ti kažu ove teške reči: "Hvala ti,prijatelju...ubijaš me,ovako srećnu...!"

Možda i ove po stolu rasute crno-bele fotografije naših likova na beskonačnim žurkama Studentskog grada
kasnih sedamdesetih,izazivaju noćas plimu srca i plave dušu poznatim mirisom mladosti.
I ova domaća,svetska a naša "Žuta osa",što besomučno teče našim od godina već sasušenim krvotokom,
u vazduhu stvara tako jasnu celuloidnu traku nekadašnjih kino-dvorana.
Kroz nju,sa drhtajem u srcu i suzom u oku,vrtimo slike naših srećnih dana iz razrušene magične zemlje
na brdovitom Balkanu.

Puno je vremena prošlo,stari moj...
Decenije su pogubljene negde izmedju želja i mogućnosti...izmedju onoga što smo nameravali i onoga što
nam je udeljeno.
Nesalomiva je i bez dokaza optimistična bila ta naša mladost...takva,kakva nijedna druga više neće biti.
U očima smo nosili zvezde,u rukama držali čitav svet,na reveru smo sa ponosom udarnika kačili neverovatne
ideale,a u glavi tajili sve genijalne planove uma za njihovo ostavrenje.
U pogledu su nam gorele iskre,kresnice žara kojima su naše usplamtele usne govorile...istovetno,bilo da je
reč o ljubavi ili o politici.

Ne,nije mi tuga što sa uzdahom gledam prepoznatljive slike naše požutele mladosti....znaš me,govorim uvek
istinu,pa i kada to i nije preporučljivo.
Nije mi tuga,jer sam uverena da sam svoj dug društvu u celosti izmirila...kako kaže naš Mika "mislim da sam
pošteno platio kiriju za svoj boravak ovde".
Pružila sam sopstveni doprinos čovečanstvu,onoliko koliko je to bilo u mojoj moći...a kažu da je taj doprinos
bio više nego dovoljan.
Poljuljale su me,ali me nisu i razorile sudjene tuge...nisam se dala.
Prkosila sam im snagom koja je bila moje najveće bogatstvo.
Nisu me progutali rastanci,u svakome sam videla i onu njihovu drugu,svetlu stranu..."ko zna zašto je to dobro",
znaš već.
Jer,u svakom našem porazu postoji i nečija Pirova pobeda...

Ubiše me samo sećanja,dragi moj...
Želim još uvek nemoguće...želim da ih zagrlim i tako stisnute skupim pod pokrivač snova.
Želim da ih vežem u boščaluk...u ovu zaboravljenu reč našeg podneblja.
Kad se nevesta oprašta sa svojim devojaštvom,ona sakuplja lične dragocenosti u veliku svilenu maramu
...u boščaluk.
Krajeve jedinog svog imetka vezuje u čvrst čvor...kao da time želi da one zauvek ostanu tako bezbrižne i srećne.

Brate moj po mladosti,po izgubljenim idealima...teška nam je ova noć,preteška!
Vraćaš mi,evo,po neku vrelu suzu koja neosetno gorčinom svojom boji snove naše.
Sećaš me na sve one naše ispijene kafe i krigle piva tokom vrelog leta na usijanom betonu praznog grada.
Sećaš me na te iste kafe i vino kuvano u mirisu karanfilića tokom velikih zima u kome je sneg čarobno izgledao
...kristalno čist u blještavoj belini dok nam tiho škripi pod nogama,u ledenom mirisu severca koji seče naš dah.
Vraćaš me u sećanje kada smo često besciljno lutali duboko usnulim Beogradom i redovno,pod zaštitom mraka,
krali mirisne smokve sa drveta pored baba Savetine kuće u Gospodar Jovanovoj...
Vodiš me ponovo u kružne šetnje Kalemegdanom i u obilazak ušća Save i Dunava,onako u kretnji zamišljenih koncentričnih krugova.
Onaj miris vrućeg hleba i pite od višanja...mmmm,tako je stvaran da ga i grozno ustajali dim ovog kafea ne može prekriti.
Širio se iz radnje našeg pekarskog majstora,čiča Milana....i trajno ostao uvučen u moje nozdrve.
Takvih pekara odavno već nema,zameo ih vetar....mirisa takvih je nestalo zauvek.

Srce mi se steže dok u vazduhu lebdi slika u kojoj se u boli grlimo,kupujemo cveće i odlazimo da ga položimo
na prag večne Njegove kuće.
On je bio jedan iz naše "raje",jedan poseban,jedan što je zauvek ostao deo nas.
Zaustavljam dah na pomisao o našem sadašnjem porodičnom životu...opet smo usamljeni,više nego ikad ranije.
Izgubili smo najveće,sudbinske ljubavi zbog čudnih puteva Gospodnjih...o svojoj si ti odlučio,o mojoj Tvorac lično.
Čvor koji mi narasta u predelu stomaka,širi se,i bol mi steže grudi dok me tuga sa tvog lica posmatra.
Ne dam te,generacijo moja...tako moram,jer time i sebe branim.

Prijatelju moj,sličan meni po pobedama i porazima,po istovetnoj krvi...
Sećaš me na duge,iscrpljujuće razovore u kojima je tema uvek bila ista...uzroci,posledice i načini prevazilaženja
nestale ljubavi.
Čitave eseje smo ispredali o tome,godinama ih je naš govor usmeno beležio.
Da smo ih pisali,pametnice muška moja,bila bi to sjajna studija o umeću voljenja...ne bi je se postidela ma koja pisana reč,bila bi ona dostojna svake književne kritike.

Hvala ti za ove najlepše uspomene,gromadni zelenooki moj....
Vratio si mi sećanja na one moje platonske ljubavi zbog kojih sam naivno uzdisala,misleći da svet sutra više neće postojati.
Podsetio si me večeras i na one "ozbiljnije" koje sam brzo preboljevala u lekovitom stisku tvoje tople ruke i kroz umirujući zagrljaj tvojih širokih ramena.
Jer,govorio si mi,kako već znaš ubedljivo,i ja ti bezrezervno verovala:
"Znaš,draga moja Lejla...ne čitaju svi Lorku i malo njih razume Kastanedu.Mnogi od njih ne znaju da postoji i život iza ogledala...takvi ne imeju da sanjaju,lepotice moja..."

Brate moj po duši i srcu,po pesmama do kraja nikada ispisanim...
Vratio si mi potisnutu tugu,onu autentičnu Borinu "žal za mladost"...ali,vratio si mi i hiljadu razloga za ponovni
osećaj sreće.
I evo,dok sedimo ovde u našoj "Rupi",kako smo zvali ovaj suterenski kafić u čika Ljubinoj,tik uz naš Filozofski,
dižem ovu čašu i nazdravljam našem zajedničkom vremenu.
Izgovaram zdravicu u pomen našem najlepšem delu života.
Živeo ti meni,brate moj po slovu i peru....po sećanju na vreme jedne neprevazidjene mladosti!
Samo ove reči još imam da ti dam: "Hvala ti kolega moj,prijatelju stari....hvala ti što ubijaš me,ovako srećnu !!








Ps.

Mom saborcu iz ratnih dana Mladosti,đetiću sa Cetinja Miodragu Vujoviću,psihologu i pesniku.
Još jednom,srećna ti ova naša Nova,Mijo moj....sinoć je ona izgledala mnogo srećnija nego što je to večeras.




....
 
faraonn;bt189919:
...Studentski grad
soba 625/ I
bejah divalj i mlada lavovi Brandovi
po glavi San ljetnje noci sipaju do boka IV
i nema posjete a misli samo
tamo lete...
...tako je bilo u rane a i kasne
sedamdesete....

...meine,-Princesin...

Studentski grad, soba 1669..četvrti sprat F krila... IV. bloka.

I bili su Brandovi "Mladi lavovi" u kratkim kožnim jaknama na Harley-Davison motorima...
I Šerbedžija je gostovao u amfiteatru Studentskog,na početku svoje karijere,tek afirmisan..

I plakao je ceo studentski svet tog Studentskog grada 4.maja `8o...nikada više se nije toliko plakalo za nekim.

"Možda če još biti mladosti,ali ne više ovakve..." Arsen je to znao.....

Da tako je bilo i u ranim i u kasnim sedamdesetim...bajkovitim,sada to znamo.



Eh,moj Faraone........:heart:
 
faraonn;bt189928:
KSFF...klub i diskoteka na Filosofskom...Faraonn vodi Diskoteku 4. godine , sve dok Gospoda i krem iz Ulice29,-tog Naroda
ne izmislise recept da tako vise ne ide jer u njhove dzepove nista ne ide...

...meine,- Princesin...

z:shock:

Vodio godinama diskoteku na mom Filozofskom,Vladiko pesnika?! :zaljubljena:

Bože,možda smo se i sretali....ko zna?:D

A evo opet nas ovde...čudni su putevi Gospodnji,moj Faraonne....:zag:
 
..poslije PMF....treci sprat je bio moj...na mojoj Filosofiji prof. S.Zunjic...i na Psihologiji prof. Steinberger...pedagogija prof.Cvetkovic...
...da...da...a ispod stola
i sad odzvanjaju dodiri
zamisljene proslosti
generacijo,-moja...

...nekako je visilo u zraku
...zeleno...ja ljublju tebja
zeljonae...cvetnaja valsebnasti...

...meine,-Princesin...
 
faraonn;bt189931:
..poslije PMF....treci sprat je bio moj...na mojoj Filosofiji prof. S.Zunjic...i na Psihologiji prof. Steinberger...pedagogija prof.Cvetkovic...
...da...da...a ispod stola i sad odzvanjaju dodiri
zamisljene proslosti generacijo,-moja...

...nekako je visilo u zraku
...zeleno...ja ljublju tebja
zeljonae...cvetnaja valsebnasti...

...meine,-Princesin...

:D

"Dodirni me ispod stola koljenom,generacijo...ljubavnice.." podseća nas Arsen.

Odzvanja prošlost ovim našim praznim hodnicima sadašnjosti.
Promiču slike nečega tolko lepog da se čini kao da i nije bilo stvarno.
Uspomene mladosti.
Kao u snovidjenju...

Život je samo san,moj Faraonne....:heart:
 
faraonn;bt189939:
...samo sto se iz sna mozemo i probuditi
ali iz zivota moramo samo,-otici...

...noc skuplja vijeka."-tako je govorio, vladika Rade...
...meine,- Princesin...

"Postoji nekad trenutak veći i teži i od večnosti" govorio je Mika.
Baš kao i "noć skuplja od vijeka",što mudro reče vladika Rade.

Sa tim se pomiriti moramo,nema nam druge....život teče dalje.
A kakvi ćemo posle tog trenutka i takve noći da postanemo ....:sad2:..:možemo samo da naslutimo.


Moj Faraonne....:kiss:


.
 
Poslednja izmena:
krokus;bt189983:
Lejla,prikljucujem se davnim lepim godinama nase mladosti...Arsenu,Serbedziji...Da li smo vise reagovali srcem ...mozda nismo dovoljno pripremljeni za ova kvarna vremena bez duse..

Nismo pripremljeni za ovakva vremena,draga....mi smo iz nekog drugog filma.

Evo,za sve nas....to samo Josipa ume da kaže na ovaj način:


Volim što si svratila,Krokus....:D
 
hakim bej;bt190570:
Kada sam ja bio mlad, slusao se progresivni rok.

Ta zemlja nije nestala, nosimo je u sebi. Neko poneo malo zemlje, meni zapao grumen, zaglavio se tamo gde mi je nekada bilo srce.

A kada sam ja bila mlada,ovo nam je bila himna...mislim,najlepša ljubavna pesma u to vreme ( i jedna od najlepših,za sva vremena).

:zaljubljena:

I meni je isti takav jedan grumen zastao u predelu tamo gde mi je srce...

Valjda se zato tako dobro i razumemo,Hakime Bej.....:heart:
 
...Ubiše me samo sećanja,dragi moj...Želim još uvek nemoguće...želim da ih zagrlim i tako stisnute skupim pod pokrivač snova....

ux lejlo vratila si me u mojijex petnaest godina kada sam prvi put krocila u Bonafides xmm
milina exxxx :) ... tix nekih godina se slusalo


Xvala za vremeplov odrazu moju u ogledalu :cvet:
 
...jutros bih opet poranio i cika Ljubinom do Konja da podjem , da sretam sebe u svijetlu nesvjesnog
tj. kada nijesam bio svjestan da sam sretan...kada nijesam osjetio huk onoga iza brda sto se valja...
Nije mladost kriva ali je osudjujem sto me malo nije osamarila ili barem ustinula ...no, moguce je da je to
sve po PISANOM ILI RECENO , TAKO I MORALO BITI...
Ujevic bi o stazi trnja...
V.Nikolic bi o...i opet jesen...
I.Sarajlic bi...mala, velika moja...
Miljkovic priziva i danas Slobodu da pjeva...

...moja ,-Princezo...
 

Back
Top