Quantcast

Zvuci i mirisi zivota i asocijacije

momcilo95

Poznat
Moderator
Poruka
7.651
Zvuci koje svakodnevno cujemo (bilo da je rec o nekom najobicnijim ili slozenim, tipa neka melodija) asociraju nas na nesto u zivotu, probude secanje na neki dogadjaj, film, muziku, tezak ili lep period, itd. Po ko zna koji put (pa i sad malopre), kad cujem zvuk helikoptera, u glavi mi se stvori scena iz Apokalipse Danas, kad razulareni americki vojnik, psihoticnog lica, puca po vijetmanskim kravama, uz pesmu CCR-a "Fortunate son", i bukvalno nista osim toga ne mogu da povezem sa zvukom helikoptera. Isto tako neki miris moze da reminiscencira uspomenu na neki dogadjaj, npr dezodorans "Brut" koji je cale koristio u periodu kad me je svako jutro budio da idem u vrtic, i dan danas podseca na taj traumatican period i bukvalno mi izaziva gadjenje.

Koje su vase asocijacije? Navedite, pa da vidimo, mozda nam se neke i mečuju. :zaljubljena:

Eurus

Domaćin
Poruka
4.684
Dedino iskašljavanje nakon što je ozbiljno oboleo od astme, pa ostavio cigare i dve godine iskašljavao katran
Ali me je na neki čudan način umirivao taj zvuk, znala sam da je živ i da se bori i da funkcioniše
I sada vrlo često kad čujem nekog starca da se iskašljava, volim da zatvorim oči i zamišljam da je to deda, jer dokle god se iskašljavaš = živ si

I verovatno majčin vanity kutak, bez premca, sve najlepše i najnežnije asocijacije, prvenstveno na proleće; parfemi, karmini, pudrijere
Kad su renovirali kupatilo, malo mi bilo žao, 3 decenije uspomena raznete čekićem