Званично писмо државе

Које писмо по вама треба да буде званично у Србији ?

  • ћирилица

  • latinica

  • neko treće pismo...


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
ТАКАВ ЈЕ МЕНТАЛНИ СКЛОП ЋИРИЛОБОРАЦА.

Први светски рат. Срби у Америци славе Дан независности и подижу српску заставу која У СРЦУ СРПСКОГ ГРБА ИМА ХРВАТСКУ ШАХОВНИЦУ,национални симбол народа који је у то време био ОКУПАТОР И ПРЕСЛОВЉИВАЧ У СРБИЈИ.
 

Prilozi

  • 4.7.1918..jpg
    4.7.1918..jpg
    67,4 KB · Pregleda: 9
Извини, можеш ли ово да ми преведеш на српски? Видим да пише нешто, али не знам који је језик. Српски дефинитивно није.

Јеси ли из Хрватске? Федерације БиХ?

Ja sam iz Turske, iz Burse pa mi srpski ne ide najbolje a mislio sam da razumete turski.
Try this, maybe can help you.
http://translate.google.com/#tr|sr|

You can write in Latin or Cyrillic, not both at same time. :)

Eğer her ikisi aynı anda, Latin veya Kiril yazabilirsiniz.
 
Проблем са овом дискусијом је у томе што је она уствари не језичке него политичке природе, само што они који се залажу за укидање латинице користе језичку расправу као маску. Стварно не могу више да читам те теорије како ето папа и комунисти су се удружили нама Србима да доакају. И то не зато што то не би било тачно, него зато што усађује комплекс жртве и осећање инфериорности у колективну свест.

Да замислимо за тренутак када би нека власт у Србији спровела оно за шта се наши латиноборци залажу: да се укине и забрани коришћење латинице. У стварности, истог часа бисмо имали масован покрет свих оних који би то (с разлогом) видели као намерно удаљавање од европских цивилизацијских вредности и протестовали би тако што би одбијали да пишу ћирилицом, него само латиницом. И онда бисмо се поделили на оне који пишу ћирилицом (СНС, радикали, ДСС, Нова Србија...) и оних који користе латиницу (ДС, ЛДП, Г 17+...). Значи поделу коју сада имамо на политичком нивоу (поделе су у политици нормалне, зато су стари Грци политику и измислили) ми ћемо да пренесемо на културолошки и цивилизацијски план. Не знам на који начин би то донело корист за Србе, а могу да наведем много начина на који би то донело штету.

Ствар је заправо, у тлачењу: тражи се да МИ, који пишемо ћирилицом, тлачимо ЊИХ, који пишу латиницом. Такав је ментални склоп латинобораца. Непрестано се сами осећају потлаченим, ускраћеним, превареним, а једини начин да то превазиђу је да они тлаче неког другог. Или си потлачен или ти тлачиш. Нема то везе са језиком. То је психолошки феномен.

Obavezno pročitati. :klap:
 
Да замислимо за тренутак када би нека власт у Србији спровела оно за шта се наши латиноборци залажу: да се укине и забрани коришћење латинице. У стварности, истог часа бисмо имали масован покрет свих оних који би то (с разлогом) видели као намерно удаљавање од европских цивилизацијских вредности и протестовали би тако што би одбијали да пишу ћирилицом, него само латиницом. И онда бисмо се поделили на оне који пишу ћирилицом (СНС, радикали, ДСС, Нова Србија...) и оних који користе латиницу (ДС, ЛДП, Г 17+...). Значи поделу коју сада имамо на политичком нивоу (поделе су у политици нормалне, зато су стари Грци политику и измислили) ми ћемо да пренесемо на културолошки и цивилизацијски план. Не знам на који начин би то донело корист за Србе, а могу да наведем много начина на који би то донело штету.

I sam si rekao da je kod nas politika glavni razlog i problem podele naroda na dve struje - oni koji ne znaju ko su pa su spremni da poginu samo da bi Srbija postala ruska gubernija i one koji ne znaju ko su pa samo zele da se otarase svega sto je tradicionalno u istoriji Srba pa i cirilica da bi postali evropska gubernija.

Jel zna neko sta su i ko su Srbi, da li uopste postoje? Koja su njihova kulturna obelezja i sta ih drzi na okupu kao narod?


Ova diskusija nije politicke nego kulturne prirode ali mnogi koji ovde pisu je shvataju bas kao politicku raspravu.
 
Проблем са овом дискусијом је у томе што је она уствари не језичке него политичке природе, само што они који се залажу за укидање латинице користе језичку расправу као маску. Стварно не могу више да читам те теорије како ето папа и комунисти су се удружили нама Србима да доакају. И то не зато што то не би било тачно, него зато што усађује комплекс жртве и осећање инфериорности у колективну свест.

Да замислимо за тренутак када би нека власт у Србији спровела оно за шта се наши латиноборци залажу: да се укине и забрани коришћење латинице. У стварности, истог часа бисмо имали масован покрет свих оних који би то (с разлогом) видели као намерно удаљавање од европских цивилизацијских вредности и протестовали би тако што би одбијали да пишу ћирилицом, него само латиницом. И онда бисмо се поделили на оне који пишу ћирилицом (СНС, радикали, ДСС, Нова Србија...) и оних који користе латиницу (ДС, ЛДП, Г 17+...). Значи поделу коју сада имамо на политичком нивоу (поделе су у политици нормалне, зато су стари Грци политику и измислили) ми ћемо да пренесемо на културолошки и цивилизацијски план. Не знам на који начин би то донело корист за Србе, а могу да наведем много начина на који би то донело штету.

Ствар је заправо, у тлачењу: тражи се да МИ, који пишемо ћирилицом, тлачимо ЊИХ, који пишу латиницом. Такав је ментални склоп латинобораца. Непрестано се сами осећају потлаченим, ускраћеним, превареним, а једини начин да то превазиђу је да они тлаче неког другог. Или си потлачен или ти тлачиш. Нема то везе са језиком. То је психолошки феномен.

http://3.***************/_qBH1LsXP_HI/S2RAbMwoD4I/AAAAAAAAAK4/Wk9l7WS2w7U/s1600/kdkd.h1%5B1%5D.jpg
22. decembar 2007.
 
Poslednja izmena:
Definitivno- i službeno- propao projekt hibridnoga nazovijezika.
http://dalje.com/hr-hrvatska/hrvatski-postaje-24-sluzbeni-jezik-europske-unije/325388
http://www.znet.hr/2010/11/hrvatska-zatvara-tri-poglavlja-preostaje-jos-deset/
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Iako su neki europarlamentarci zahtijevali da se, zbog uštede u prevođenju, kada zemlje “zapadnoga Balkana” uđu u EU, umjesto hrvatskoga uvede “srpsko-hrvatski” kao službeni jezik, takav europskoj pravnoj stečevini protivan prijedlog nije imao izgleda proći. Promjena zakonodavstva u tome dijelu, pak, nije moguća jer bi dirnula u osinje gnijezdo: treba li zbog uštede stvarati i druge hibride, poput češko-slovačkoga, skandinavskoga, bugarsko-makedonskoga, estonsko-finskoga, uvesti Plattdeutsch kao štedljivu zamjenu za njemački i nizozemski…?
-----------------------------------------------------------------------------------------------

Dakle, propala je neounitaristička politika provođena još u haaškom sudu,
o njekom "nadjeziku" (hbs, s-h, ..).
Pouka i za govornike srodnih susjednih jezika da stabiliziraju svoju jezičnu situaciju.
 
Сва је срјећа што њеки тамо Еуропејци нече мочи промицат идеју да се ради о једному језику, кад се заправо ради о два неистовјетна језичка сустава.

Их, као да ће нама бити проблем да језик назовемо хрватским овде. То је тек незнатна жртва на нешем путу ка благостању и светлој будућности која нас чека у ЕУ.
 
Ма, мени су Хрвати смешни колики су паћеници са тим терањем језика "у пицинy длаку". Направе исти стандард на истом дијалекту са ограниченим скупом разлика и онда "објашњавају" странцима како су то, Ис'се, два различита језика, јер се на српском каже "невјероВатно", а на хрватском "невјероЈатно".

Укратко, јебeш такав "различит" језик где је могуће направити алгоритамско решење да се простом Find&Replace заменом и пресловљавањем са латинице на ћирилицу читави текстови могу "преводити" са једног језика на други.
 
Ма, мени су Хрвати смешни колики су паћеници са тим терањем језика "у пицинy длаку". Направе исти стандард на истом дијалекту са ограниченим скупом разлика и онда "објашњавају" странцима како су то, Ис'се, два различита језика, јер се на српском каже "невјероВатно", а на хрватском "невјероЈатно".

Укратко, јебeш такав "различит" језик где је могуће направити алгоритамско решење да се простом Find&Replace заменом и пресловљавањем са латинице на ћирилицу читави текстови могу "преводити" са једног језика на други.

Зато је нама сасвим свеједно да ли нам се језик зове српски или српскохрватски, да ли га пишемо својим традиционалним или туђим наметнутим писмом...
 
Да, то је управо суштина проблема. Браво.

Колико година треба да се користи једно писмо да би постало традиционално? Да ли је довољно 50-60 година?

Да, и упоредо с тим писмом ушао је и назив језика српскохрватски.
 
ОТАЦ И СЕДАМ СИНОВА:

отац: Србин

синови: Србин, Југословен, Црногорац, Бошњак, Буњевац, Горанац (Горанин), Муслиман.

Прво су им избили из главе ћирилицу, а онда су они сами заборавили своје народно име.
 

Prilozi

  • ПОПИС.jpg
    ПОПИС.jpg
    46,4 KB · Pregleda: 10
Poslednja izmena:
Skrivana istina - kako je izgledala Gajeva reforma latinice 1830:

Pravopisana_cover_m.jpg
Pravopisana_title_m.jpg

Pravopisana_2_3_m.jpg

Pravopisana_4_5_m.jpg



Ovo je reforma latinice za hrvatski jezik. U hrvatskim udžbenicima i enciklopedijama, pominje se 1830. godina kao godina u kojoj je nastala latinica koju koristimo danas, što je falsifikat. Latinica koju koristimo danas sačinjena je za srpski jezik prema Vukovoj ćirilici (uključuje razliku: č i ć, dž i đ).

z:poz:
 
Poslednja izmena:
Eto, ako se ti i Nevski dogovorite oko zajedničkog pravopisa, možda vukovski pravopis i postane ugrožen. Ovako, vi samo demonstrirate stanje prě Karadžićeve reforme posrědno ju opravdavajući.

Само єдна искра довольна єсть да запали все.
Азъ не знаю чьто Вамъ толико смѣта нашъ правопысъ.

На коньцъ всегъ, Срьбьски правопысъ съвршенъ бѧше.
 
Само єдна искра довольна єсть да запали все.
Азъ не знаю чьто Вамъ толико смѣта нашъ правопысъ.

На коньцъ всегъ, Срьбьски правопысъ съвршенъ бѧше.

Ne znam, brate, ali ti to mnogo odokativno pišeš, reklo bi se po pismenici baba Smiljaninoj. Mešaš jatove i jusove k'o grendmaders and frogs. ;)
 

Back
Top