Zuji vam u ušima, a ne znate zbog čega?

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
334.151
Da li vam se dešava da s vremena na vreme čujete pištanje, zujanje ili šuštanje u ušima, a ne znate koji je njihov uzrok?
Nema potrebe za brigom, takvi šumovi su sasvim normalna pojava i oni uglavnom nestanu posle nekoliko sekundi ili minuta.
Ukoliko ipak ti zvukovi koje čujete potraju duže od nekoliko sati, ili čaj traju danima, potrebno je da odete u zdravstvenu ustanovu i da obavite pregled.

Sasvim je moguće da je u pitanju tinitus, jer osobe koje ga imaju ovo čuju šuštanje i zujanje u ušima. A u nastavu teksta ćemo reći nešto više o tinitusu, kako nastaje i da li postoje i koje su preventivne mere.

Šta je tinitus?
Tinitus je medicinsko stanje i ukoliko ga pacijent ima on čuje zvukove koji ne dolaze iz njegovog spoljašnjeg okruženja. Ovo stanje nije samo kada se čuje zujanje u ušima, već su prisutni i drugi zvuci: šištanje, cvrkutanje, pulsiranje ili neki drugi slični zvuci.
Za ovo stanje se uglavnom u narodu kaže “šum u ušima” ili “zujanje u ušima”, a svi prethodno navedeni zvuci, kao i neki drugi, mogu da se jave kod osoba koje imaju tinitus.

Tinitus u jako retkim situacijama nastaje sam od sebe i uglavnom nastaje kao uzročna posledica nekog drugog, skrivenog zdravstvenog problema sa čijim prisustvom u svom organizmu pacijent vrlo često nije ni upoznat.

Za tinitus ne postoji lek, ali uz određene terapije i lekove, mogu se ublažiti zvukove koje pacijent čuje.

Veliki broj pacijenata koji imaju ovo medicinsko stanje posle nekog vremena se jednostavno naviknu na ove zvukove i oni im ne predstavljaju smetnju u svakodnevnom životu, dok 1 od 5 pacijenata ove zvukove opisuje kao neprijatne, ometajuće i uznemiravajuće.

Kod nekih pacijenata, zujanje može da bude toliko glasno da ometa njihovu koncentraciju i mogućnost opažanja zvukova koji dolaze iz spoljnog okruženja. A tinitus može da se javi u jednom ili u oba uha, može da bude neprestano prisutan ili da se javlja s vremena na vreme, dok intenzitet i jačina zvuka takođe može da varira.

Različite vrste tinitusa

Tinitus može da se javi u dva oblika: objektivni i subjektivni tinitus.

-Subjektivni tinitus je češća varijanta i kod ove vrste, samo pacijent čuje zvukove u svom uhu, dok kod objektivnog tinitusa pored pacijenta i drugi ljudi mogu da čuju zvukove ukoliko se dovoljno približe uhu.
-Objektivni tinitus nastaje usled abnormalno velikih krvnih sudova unutar i okolo uha. On je prevashodno redak i javlja se kod samo 1% pacijenata koji imaju tinitus.

Zašto nastaje tinitus?

Tinitus može da nastane usled različitih uzročnika. Čest uzrok su oštećenja nežnih slušnih ćelija usled buke ili prilikom traume praskom. Buka može da bude i slušanje preglasne muzike, a naročito kada slušate duži vremenski period glasnu muziku sa slušalicama u ušima.

Pored ovih uzročnika koje smo nabrojali, uzroci nastanka tinitusa mogu biti i sledeći:

-Operacija uva
-Virusne infekcije
-Poremećaji kičmenog stuba ili vrata
-Problemi sa srcem
-Problemi sa cirkulacijom
-Staračka nagluvost
-Korišćenje snažnih antibiotika
-Povišen krvni pritisak
-Izlaganje stresnim situacijama

Vrlo često se smatra da tinitus uključuje i gubitak sluha, ali on nije uzročnik za to, niti je gubitak sluha uzročnik tinitusa.

Kako se dijagnostifikuje tinitus?

Ako duži vremenski period čujete zujanje ili neke drugove zvukove, neophodno je da se obratite doktoru radi obavljanja pregleda uha, a po potrebi se obavljaju i drugi pregledi kako bi se uočio uzrok pojave neprijatnih zvukova u ušima.Dijagnostifikovanje tinitusa i sam pregled zavisi od stanja u kom se nalazite i u mogućnosti dijagnostifikovanja uzroka nastanka tinitusa, ukoliko je uzročnik neki drugi skriveni zdravstveni problem.

zena-uvo-pexels.jpg

izvor
 
Poslednja izmena:
Da li vam se dešava da s vremena na vreme čujete pištanje, zujanje ili šuštanje u ušima, a ne znate koji je njihov uzrok?
Da li je svako Zujanje u ušima zdravstveni problem - Tinitus?
Ne budite zavedeni da vam neko kaže da je današnja nauka (čitaj Medecina) sve otkrila i zna.
Jednom, ne tako nedavno, počeo sam čuti Zujanje koje bi trajalo po nekoliko sati pa nestajalo. Onda bi se javljalo češće i duže trajalo. Najzad, posle izvesnog vremena, možda godnu dana, ono se uselilo i više nije nestajalo.
Nemajući kud i ne znajući drugo mesto odem lekaru. Bila je to moja mlada lekarka koja me je uputila specijalisti. Dobio sam mnoge upute za razne preglede i ustanove kojih je onda bilo.
Vršena su mnoga snimanja, kičme, glave ušiju ali ništa nije otkriveno. Zujanje je prisutno a ja nemam nikakvih zdravstvenih problema. Dali su mi i neke navodne lekove ali oni ništa nisu promenili.
Onda, odem za Kanadu. Život teče tako što sam najpre savladao dovoljno jezik, jer sam po vokaciji imao posla sa ljudima pa sam morao zadovoljiti neophodni minimum.
Tek tada dobijem snažan unutarnji podsticaj da istražujem o dubljem smislu života. Svugde sam zavirio i čitao obilje materijala i knjiga. Ništa od toga nije zadovoljilo moju unutarnju potrebu. Moje unutarnje razumevanje ili znanje i intuicija su mi govorili da ništa od toga nije za mene. Onda jednoga dana intuicija me odvela do jednog izloga te sam mislio da je prodvnica knjiga jer su u izlogu bile knjige. Ušao sam unutra, odabrao tri koje su mi se dopale i za koje sam osetio da su baš one koje mi trebaju.
Pola sata posle čitanja jedne od njih poskočio sam od radosti i uzbuđenja ali i od iznenađenja. Šetao sam po sobi tamo amo pitajući se "Zar jue to moguće?"
Na jednom mestu je pisalo: "Sveti Duh koji je suština Boga može se iskusiti svojim duhovnim čulima kao duhovni Zvuk i duhovna Svetlost a uz to može se iskusiti i jako blaženstvu u srcu..."
Bilo je baš ono što sam iskusio a to je Zvuk u glavi od kojeg nikada jisam imao nikakve probleme a imao sam i iskustvo sa Svetlošću u predelu čela baš tamo gde je Duhovno Oko. Blaženstvo koje je onda bilo prisutno postajalo je sve jače i jače. Shvatio sam da su to saznanja sa kojima sam se trebao sresti. O tome moja spoljašna svest nije znala ništa kao što ne zna ni današnja nauka ali ni ostale discipline.
Rečeno je u onoj knjizi da onaj ko iskusi duhovni Zvuk i/ili Svetlost koje može pratiti i jak osećaj blaženstva jeste srećan čovek jer je to ono što će svako od nas kao Duša jednoga dana, u ovom ili u nekom od dolazećih života sresti i to je život u kojem se može dosegnuti region čiste svesti i ljubavi a to su oblasti koje filozofija naziva nesaznajnim, religija ih čak i ne prepoznaje a druge istočnjačke ili zapadne religije i druga učenja čak o njima ništa ne znaju.
Da bih bio u skladu sa otvorenom temom, želim reći, proverite dobro da li je Zvuk kojeg čujete taj koji je došao zbog nekog problema sa zdravljem ili je to, da tako kažem, pravi blagoslov Boga.
Duhovna Svetlost i duhovni Zvuk su neophodni u zajednici da bi osoba mogla ekspandirati svoju svest koja je duhovna a ne intelektualna ili fizička kategorija, da bi ta osoba mogla duhovno da se uzdiže u svojoj svesti i putuje višim realnostima najpre u snovima aonda svesno kao Duša u svim višim realnostima.
Ponoviću da svaki Zvuk u glavi nije Tinitus pa zato proverite i otkrijte šta je kod vas.
Pozdrav!
 
Da li vam se dešava da s vremena na vreme čujete pištanje, zujanje ili šuštanje u ušima, a ne znate koji je njihov uzrok?
Nema potrebe za brigom, takvi šumovi su sasvim normalna pojava i oni uglavnom nestanu posle nekoliko sekundi ili minuta.
Ukoliko ipak ti zvukovi koje čujete potraju duže od nekoliko sati, ili čaj traju danima, potrebno je da odete u zdravstvenu ustanovu i da obavite pregled.

Sasvim je moguće da je u pitanju tinitus, jer osobe koje ga imaju ovo čuju šuštanje i zujanje u ušima. A u nastavu teksta ćemo reći nešto više o tinitusu, kako nastaje i da li postoje i koje su preventivne mere.

Šta je tinitus?
Tinitus je medicinsko stanje i ukoliko ga pacijent ima on čuje zvukove koji ne dolaze iz njegovog spoljašnjeg okruženja. Ovo stanje nije samo kada se čuje zujanje u ušima, već su prisutni i drugi zvuci: šištanje, cvrkutanje, pulsiranje ili neki drugi slični zvuci.
Za ovo stanje se uglavnom u narodu kaže “šum u ušima” ili “zujanje u ušima”, a svi prethodno navedeni zvuci, kao i neki drugi, mogu da se jave kod osoba koje imaju tinitus.

Tinitus u jako retkim situacijama nastaje sam od sebe i uglavnom nastaje kao uzročna posledica nekog drugog, skrivenog zdravstvenog problema sa čijim prisustvom u svom organizmu pacijent vrlo često nije ni upoznat.

Za tinitus ne postoji lek, ali uz određene terapije i lekove, mogu se ublažiti zvukove koje pacijent čuje.

Veliki broj pacijenata koji imaju ovo medicinsko stanje posle nekog vremena se jednostavno naviknu na ove zvukove i oni im ne predstavljaju smetnju u svakodnevnom životu, dok 1 od 5 pacijenata ove zvukove opisuje kao neprijatne, ometajuće i uznemiravajuće.

Kod nekih pacijenata, zujanje može da bude toliko glasno da ometa njihovu koncentraciju i mogućnost opažanja zvukova koji dolaze iz spoljnog okruženja. A tinitus može da se javi u jednom ili u oba uha, može da bude neprestano prisutan ili da se javlja s vremena na vreme, dok intenzitet i jačina zvuka takođe može da varira.

Različite vrste tinitusa

Tinitus može da se javi u dva oblika: objektivni i subjektivni tinitus.

-Subjektivni tinitus je češća varijanta i kod ove vrste, samo pacijent čuje zvukove u svom uhu, dok kod objektivnog tinitusa pored pacijenta i drugi ljudi mogu da čuju zvukove ukoliko se dovoljno približe uhu.
-Objektivni tinitus nastaje usled abnormalno velikih krvnih sudova unutar i okolo uha. On je prevashodno redak i javlja se kod samo 1% pacijenata koji imaju tinitus.

Zašto nastaje tinitus?

Tinitus može da nastane usled različitih uzročnika. Čest uzrok su oštećenja nežnih slušnih ćelija usled buke ili prilikom traume praskom. Buka može da bude i slušanje preglasne muzike, a naročito kada slušate duži vremenski period glasnu muziku sa slušalicama u ušima.

Pored ovih uzročnika koje smo nabrojali, uzroci nastanka tinitusa mogu biti i sledeći:

-Operacija uva
-Virusne infekcije
-Poremećaji kičmenog stuba ili vrata
-Problemi sa srcem
-Problemi sa cirkulacijom
-Staračka nagluvost
-Korišćenje snažnih antibiotika
-Povišen krvni pritisak
-Izlaganje stresnim situacijama

Vrlo često se smatra da tinitus uključuje i gubitak sluha, ali on nije uzročnik za to, niti je gubitak sluha uzročnik tinitusa.

Kako se dijagnostifikuje tinitus?

Ako duži vremenski period čujete zujanje ili neke drugove zvukove, neophodno je da se obratite doktoru radi obavljanja pregleda uha, a po potrebi se obavljaju i drugi pregledi kako bi se uočio uzrok pojave neprijatnih zvukova u ušima.Dijagnostifikovanje tinitusa i sam pregled zavisi od stanja u kom se nalazite i u mogućnosti dijagnostifikovanja uzroka nastanka tinitusa, ukoliko je uzročnik neki drugi skriveni zdravstveni problem.

Pogledajte prilog 1262853
izvor
Ja za sebe znam.Promena pritiska.
 

Back
Top