Quantcast

Žrtve tranzicije i ekonomske krize u Srbiji 2 u 1

Poruka
22.664
Fabrike pretvorene u igrališta

Užice - Trinaest preduzeća u stečaju od kojih država potražuje preko 20 miliona evra, jedanaest raskinutih privatizacija, prazne fabrike u kojima se igra košarka i organizuju svadbe, tri puta više zaposlenih u javnim i društvenim delatnostima nego u privredi, sedam hiljada ljudi koji nemaju posao... To je poražavajuća slika užičke privrede danas, lomljene krajem prošlog veka, a desetkovane u doba tranzicije tokom koje nijedan iole veći proizvodni pogon u ovom gradu nije otvoren.

koga interesuje ceo tekst:

http://www.blic.rs/Vesti/Srbija/237269/Fabrike-pretvorene-u-igralista
Ovaj tekst me je naveo da otvorim ovakvu temu... ovde imamo primer samo jednog grada a svima je već poznato da je to na žalost sudbina većine gradova naše države...ko su žrtve tranzicije i ekonomske krize u Srbiji i postoji li način da se od svega oporavimo kada dobijemo ovako jasnu sliku privredne propasti? :aha:

Gotika

Ističe se
Poruka
2.475
Znam za primer firme u jednom selu u Vojvodini. Pre privatizacije prosecna plata 35.000 din, 390 zaposlenih, firma poslovala odlicno, celo selo odlicno zivelo od firme. Posle privatizacije stanje: 16.000 prosecna plata, 12 zaposlenih, prodaja nove masinerije kupljene pre privatizacije ...
Znači, da je nekom bilo u intresu da to uništi...imamo destruktivnu vlast u sprezi sa kriminalcima.

ladowina

Zainteresovan član
Poruka
373
Ovaj tekst me je naveo da otvorim ovakvu temu... ovde imamo primer samo jednog grada a svima je već poznato da je to na žalost sudbina većine gradova naše države...ko su žrtve tranzicije i ekonomske krize u Srbiji i postoji li način da se od svega oporavimo kada dobijemo ovako jasnu sliku privredne propasti? :aha:
Kao i sve promene koje zahtevaju korenite promene, tako ni ovde se nece stvari promeniti bez toga.
Neko je imao interes da se ove fabrike zatvore i taj neko sad uziva na konto ovakve situacije. Cuo sam pricu pre nekoliko godina, u jednom manjem mestu, strani invenstitior je zeleo da ulozi ogroman novac u izgradnju sportskog kompleksa - dvorana, zarvoren bazen, dodatni tereni i objekti. Naravno, gradske vlasti su bile odusevljene dok tadasnji predsednik opstine nije saznao da je u planu izgradnja hotela, koji ce biti direktna konkurencija hotelu koji ON GOSPODIN poseduje.
Posto mu se moze, stavio je svoje interese iznad interesa celog grada, i uradio je sve da se taj projekat odbije. Uspeo je.
Mislim da je niz slicnih stvari zadesilo Uzice. Srbiju u globalu.

KianyRiws

Ističe se
Poruka
2.747
Model po kojem je izvrsena privatizacija kod nas,dovedene strane banke sa svojim poslovanjem (u kojem odnose dobit u maticne zemlje),slaba edukacija gradjana u pogledu privatizacije,dobijanja deonica i njihova prodaja,nikakav plan u vezi uzimanja kredita od strane MMF-a,nerazborito prosirenje Ministarstava drzave,za 8 puta povecanje radnika pod drzavnom platom,obrazovanje bez smera i cilja,nedovoljno ulaganje u zdravstvo,totalno unistavanje seljaka i svime cime se on bavi......to su samo neki krpuniji razlozi zasto se srednji stalez spustio na nivo sirotinje,a zasto su slabije stajaci slojevi pali na narodne kuhinje i socijalnu pomoc.Stradao je najveci broj gradjana Srbije koji i za vreme socijalizma nije mogao da se pohvali bogataskim statusom.Uostalom,brojke nezaposlenih i soc.ugrozenih govore sve.Potpisujem,a i imam argumente za svoj stav,da je sve uradjeno planski i namerno( od 5.oktobra pa na ovamo).Cista plutokratija,gledajuci politicki,a kensijanizam gledajuci ekonomski.

Poruka
22.664
Model po kojem je izvrsena privatizacija kod nas,dovedene strane banke sa svojim poslovanjem (u kojem odnose dobit u maticne zemlje),slaba edukacija gradjana u pogledu privatizacije,dobijanja deonica i njihova prodaja,nikakav plan u vezi uzimanja kredita od strane MMF-a,nerazborito prosirenje Ministarstava drzave,za 8 puta povecanje radnika pod drzavnom platom,obrazovanje bez smera i cilja,nedovoljno ulaganje u zdravstvo,totalno unistavanje seljaka i svime cime se on bavi......to su samo neki krpuniji razlozi zasto se srednji stalez spustio na nivo sirotinje,a zasto su slabije stajaci slojevi pali na narodne kuhinje i socijalnu pomoc.Stradao je najveci broj gradjana Srbije koji i za vreme socijalizma nije mogao da se pohvali bogataskim statusom.Uostalom,brojke nezaposlenih i soc.ugrozenih govore sve.Potpisujem,a i imam argumente za svoj stav,da je sve uradjeno planski i namerno( od 5.oktobra pa na ovamo).Cista plutokratija,gledajuci politicki,a kensijanizam gledajuci ekonomski.
Ok...ali pitanje je da li postoji mogućnost (naravno pod predpostavkom da na vlast dođu pošteni ljudi) da se to stanje donekle popravi?...neko moje mišljenje je da ipak postoji neko rešenje, kad bi država mogla da povrati većinski deo preduzeća koja su privatizovana ali bi ipak obični ljudi morali da podnesu žrtvu u narodu poznato kao ‚‚o ruk‚‚ da bi ponovo podigli privredu na noge.:aha:

KianyRiws

Ističe se
Poruka
2.747
Ok...ali pitanje je da li postoji mogućnost (naravno pod predpostavkom da na vlast dođu pošteni ljudi) da se to stanje donekle popravi?...neko moje mišljenje je da ipak postoji neko rešenje, kad bi država mogla da povrati većinski deo preduzeća koja su privatizovana ali bi ipak obični ljudi morali da podnesu žrtvu u narodu poznato kao ‚‚o ruk‚‚ da bi ponovo podigli privredu na noge.:aha:
Tako je i nikako drugacije.Vidis,slazemo se u nekim stvarima(gledajuci do sada u vecini postova),a ne zivimo zajedno,ne radimo skupa,nismo komsije niti smo zajedno isli na faks.Znaci,veze nas ideja bez obzira gde se trenutno nalazimo u Srbiji.Ovo sto ti pises, i postavljas pitanje,to u razgovoru vrtim sa nekim svojim drugarima i ljudima koji su zabrinuti kao i ja,pogotovo zadnjih meseci,od kako je svima postalo jasno da smo bankrot(spasava nas kredit MMF-a) ikako ni pozicija ni opozicija ne znaju,ne mogu i nesto i ne zele da rese ovo izvlacenje iz zivog blata u koje su nas do kraja gurnuli.

Postenih ljudi ima,kao i strucnih.Njih danas nema u javnosti,oni rade i brinu o svojim porodicama.Kada su pokusali da udju u neke stranke i zastupaju neke svoje ideje,videli su veoma brzo da je to jedna nemoguca misija,jer poltroni ne daju preko sebe do vrha,a na vrhu sede oni koji su tu dosli ne pitajuci za moral,postenje,znanje,radne navike,...ukratko,,mogu jos jednom vuku da se provuku kroz dupe,ako treba,nije problem".Malo sam to nepristojno rekao,ali vrhove stranaka zauzimaju nestrucni i nemoralni ljudi,ne zna se sta su u stanju da urade i koliko su spremni da idu do kraja u nameri da zadrze funkcije.U takvoj barustini,posteni i strucni ne mogu i ne zele da plivaju.No,kako svemu dodje kraj,tako ce i ove cirkusante zameniti ti posteni i strucni,a to je jedan evolucijski proces u drustvu i nase ce drustvo iznedriti jednu takvu partiju,bile one,,Srpske dveri"ili neka nova ,nepoznata stranka ili koalicija.Nebitno,ili cemo poropasti ili cemo ostati,Verujem u ovo drugo i pisem,pokusavam da razbudim,rastresem i pokrenem najbolje ljude na ovom pdf-u ne bi li se svakog dana cuo njihov glas.On mora iz dana u dan da bude sve glasniji i razgovetniji.Zato sam naceo temu ,,Ekonomski model Srbije"da se vidi jasno sa koliko pameti i zelje forumasi zele promene na bolje.Stoga ,treba pisati,jasni i hrabro.Dati nestrucnima i nepostenima do znanja da nas ima itekako jos mnogo postenih i strucnih.Zasto ziveti u njihovoj senci i imaju li nasa deca pravo da se ne srame svoje drzave?Pa,mi nemamo rezervnu.

Poruka
22.664
Meni samo nije jasno da ima toliko žrtava tranzicije i da nikome realno gledano nije dobro... da se ne zna šta donosi dan a šta noć...ko ima posao nije baš siguran da li će ga imati sutra ali ne zato što je neradnik nego zato što jednostavno nema leđa...i svi ćute a vreme prolazi..na sudu i kada dobiju presudu za zaostale plate mogu presudu da urame okače na zid jer nemaju od koga da je naplate...i sve nekako podseća na Divlji Zapad...sa revolverašima, baditima koji presreću kočije i malim običnim ljudima koji čekaju na nekog heroja koji će ih oslobodti istih.:think:

KianyRiws

Ističe se
Poruka
2.747
Meni samo nije jasno da ima toliko žrtava tranzicije i da nikome realno gledano nije dobro... da se ne zna šta donosi dan a šta noć...ko ima posao nije baš siguran da li će ga imati sutra ali ne zato što je neradnik nego zato što jednostavno nema leđa...i svi ćute a vreme prolazi..na sudu i kada dobiju presudu za zaostale plate mogu presudu da urame okače na zid jer nemaju od koga da je naplate...i sve nekako podseća na Divlji Zapad...sa revolverašima, baditima koji presreću kočije i malim običnim ljudima koji čekaju na nekog heroja koji će ih oslobodti istih.:think:
Glavni i najveci problem je neuspela privatizacija.Da je uspela privatizacija,da su se kupovale firme da se posao razradi i vremenom zaposle novi ljudi,skolovanij i mladji,da se ulagalo u tu mukom stecenu imovinu...danas bi imali zaposlene ljude koji redovno primaju platu i redovno servisiraju svoje troskove.Dobar biznis raste na kvadrat,pa ne bi danas mladi ljudi strahovali zajedno sa svojim roditeljima za svoju buducnost.Privatizacija je prosla totalno neslavno tj. bolje reci katastrofalno.Oprema se mahom iz fabrika rasprodavala,zemljiste takodjer, a radnici su cesto radili bez uplata penziono-zdravstvenog osiguranja i licnih dohodaka.Znaju se i ljudi koji su kreirali takvu politiku,prednjacio je G17+,od njihovih uveravanja da je to bas kako treba i da nema razloga za niciji strah,od tih objasnjenja nisi mogao doci do reci.Oni radnici koji su dobili nekakve otpremnine,uglavnom su na pogresan nacin potrosili taj novac,pa su danas na ulici skupa sa ostalima iz svojih porodica.No,sta je tu je,zivot ide dalje i mora se taj narod zaposliti.Jedino resenje je da se privatizacija ponisti svuda tamo gde je doslo do kolapsa .Te firme i dalje stoje gde stoje,njeni temelji i zidovi su tu i ne mogu se premestiti negde drugde,gde sunce lepse sija.Drzava da bi sprecila monopolizam otvorivsi ponovo neka preduzeca i te firme bi cenom svojih proizvoda uspesno blokirale monopoliste.Sto se tice onih grana privrede koje ne mogu parirati nikako na svetskom trzistu(tekstilna industrija npr.) te radnike bi trebalo prekvalifikovati i u tim istim napustenim pogonima otvoriti firme koje mogu likvidno da rade.Jasno,greske iz proslosti ne treba ponavljati,pa stoga ne treba u takve firme zaposliti previse radnika samo zato da bi dobili glasove na izborima ili nestrucne ljude,bez fakulteta ili bez radnih navika.Dobar deo ljudi,koji su danas na Birou rada,zaposlio bi se,od napustenih poljoprivrednih plantaza,pa do golemih kompleksa koji su neslavno prosli.Naravno,ne bi se moglo u toj restauraciji sve i povratiti,ali bi se nacinio ogroman korak napred.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.