Duh Sekire
Iskusan
- Poruka
- 6.686

Иако знам да ће се ова тема свидети многима, проблематично је писати о Русији као о сили у успону. Постоје бар два разлога за то.
Први је психолошке природе и односи се на нас овде. Од свих „великих народа“ Руси су најближи Србима. Србија се због тога често обраћала Русији за помоћ – по мом мишљењу исувише често. Русија је некад помагала, чешће не. Често смо им ми били потребни па су нас злоупотребљавали. За то мање можемо кривити Русе, а више сами себе. Уосталом, свака сила ради по својим интересима, а ми гледајмо своје.
Типичан пример када нисмо гледали своје интересе је био када су комунисти, вођени из совјетске Русије, побунили народ 27. марта 1941. Срби су добили милион и по мртвих и уверење да су они изменили ток светског рата. Русија је тада имала пакт са Немачком, и тај пакт није напустила. Руска дипломатија је увек била опасна.

Други разлог су проблеми које Русија још увек има. Футуролози ЦИА не узимају Русију међу силе које ће угрозити америчку хегемонију. Наравно, има ту и психолошких разлога – можда не желе да признају да нису потпуно угушили бившег непријатеља. Силе које су по њима прави изазивачи су Кина, Индија, Бразил, чак и Индонезија. Ова последња држава ће вероватно бити предмет посебног проучавања.
У време Јелцина Русија се умало није распала. Први чеченски рат је показао докле је дошла пропаст Русије. Путин је доста тога поправио, али безбедносни проблеми и даље постоје – што смо видели прошле године у Беслану.
Економски и по питању корупције Русија сада много боље стоји него пре. Русија има преко 100 милијарди долара девизних резерви. Ипак, демографски проблеми су прилично велики – скоро на нивоу угроженијих европских земаља.
Русија ипак има предности. Једна од њих је висока технологија – посебно војна. У неким областима Русија је тренутно једина алтернатива Америци. Русија може продавати своје оружје „отпадничким државама“ (које онда узнемиравају империјалисте) или силама у успону, као што су Кина, Индија или Бразил.
Друга велика предност Русије су огромни природни ресурси са којима располаже. Русија може и већ користи енергију као полугу своје моћи и геополитичких интереса.
Ако опстане, Русија може бити језичак на ваги који ће одлучити између преваге Европе или Кине. Ако се ипак распадне (а бројни притисци и даље постоје) Русија ће тиме постати плен за једну или обе своје суседне силе. Русија покрива огромна пространства Евроазије – простора на коме стратешки мислиоци НСП-а Кисинџер и Бжежински постављају шаховску таблу будућности.