Quantcast

Zoološki vrt - za ili protiv?

Aruena*

Buduća legenda
Moderator
Poruka
30.669
Kakvo je vaše mišljenje zbog čega bi trebalo da postoje ZOO vrtovi?

Da li je u redu da se životinja iz prirodnog staništa preseli u mali prostor zarad profita?

Ili, da li bi Zoo vrtovi trebali da postoje isključivo kao kuća ugroženim vrstama kojima preti izumiranje?

Ako ste gledali američke emisije tog tipa (meni se posebno svideo Zoo vrt u San Dijegu) mogli ste primetiti da se uglavnom snimaju životinje kojima preti izumiranje ili ih je majka odbacila. Tu se rade i vantelesno oplodnje samo kako bi se produžila vrsta.

Nedavno smo imali priliku pročitati vest kako su četiri mala lavića uginula u Palićkom zoo vrtu. Komentari su bili izuzetno surovi, čak je direktor podneo ostavku.

Ja iskreno ne znam puno kako to funkcioniše kod nas pa me zanima šta vi znate i kakvo je vaše mišljenje o svemu gore navedenom.

Aeneas

Aktivan član
Poruka
1.091
Ja nisam nesto protiv... Razumem da zivotinje tako ne uzivaju svoju slobodu koja im pripada, ali sa druge strane razmisljam da im je to donekle nadohnadjeno brigom i paznjom koju dobijaju, hranom, sigurnosti...

Cesto ljudi kazu recimo da im je tuzno kada vide pripitomljenog lava ili tako nekog predatora, kao u kontekstu toga da ga je covek potcinio sebi i lisio ga njegove prirode, a mozda prosto ta zivotinja moze da spozna i drugaciji zivot izvan surovosti prirodnog stanista...

U principu dok god te zivotinje dobijaju adekvatnu brigu i obezbedjuju im se optimalni uslovi za zivot i nisu mucene, izgladnjivane i slicno, neka budu u zoo vrtu.

kiriku1

Iskusan
Poruka
5.256
Nije to nikakav prifit. Cak je na teretu grada, a jos i zauzima potencijalno ekskluzivan prostor... Zivotinje su tu da bi se deca i ljudi "upoznali" sa njima, njihovim izgledom itd... Moze sve to da izgleda mnogo bolje i za zivot zivotinja prilagodjenije... Moram da priznam kada sam zadnji put bio u beogratskom Zoovrtu nisam video ni jednu srecnu zivotinju....

ves.bole

Domaćin
Poruka
3.029
Nedavno smo imali priliku pročitati vest kako su četiri mala lavića uginula u Palićkom zoo vrtu. Komentari su bili izuzetno surovi, čak je direktor podneo ostavku.
Kao, njegova ostavka je dovoljna, stvar rešena?

Ja iskreno ne znam puno kako to funkcioniše kod nas pa me zanima šta vi znate i kakvo je vaše mišljenje o svemu gore navedenom.
Ne znam ni ja kako to funkcioniše, ali znam da za te životinje zatvorene unutra to sigurno nije najbolje rešenje.
Meni je još kao klincu bilo žao onih nesrećnih pantera, vukova i tigrova u onim minijaturnim kavezima, lavovi su tu prošli
malo bolje, ali ni to verovatno nije bio neki život za njih.
Bio sam po safari parkovima - to je skroz druga priča, tu već može da se priča o nekom dostojnom životu za te životinje,
ovo po zoološkim vrtovima je većinom mučenje za njih.
I zašto sve to - da bi klinci mogli da plaćaju za jahanje na ponijima i da vise ispred kaveza sa majmunima i nerviraju ih?
Da bi odrasli mogli da pričaju kako su videli slona, žirafu, nilskog konja ili neku drugu egzotičnu životinju sa metar-dva razdaljine?
Za mene je to sramota, zabranio bih zoološke vrtove samo da mogu.
Ako imaš uslove za safari park, u redu, ako nemaš, ne može ni zoološki vrt, tačka.

Neprilagođena

Leptirica
Moderator
Poruka
76.778
Protiv sam.
Surovo je to i mučenje životinja..
Staviti sebe u tu poziciju .
.Biti u kavezu ceo život i ne samo to ..
Nego još trpeti isfrustrurane čuvare i radnike u Zoo-vrtu .
(Volontirala sam ,znam iz prve ruke kako se većina ponaša)

.I pored njih bonus-izloženost svakodnevnim pogledima i dobacivanjem ,
Postoji veliki broj nenormalnih i debilnih posetilaca koji te životinje vide kao -zabavu ..
Grozan je to život.
Jadan.Ponižavajuć.

Jedino odobravam te vidove Zooazila (vrtova )za ugrožene vrste ili privremene za bolesne ili povređene životinje.
Ovo što je @Aruena*
Napisala--

Zoo vrtovi trebali da postoje isključivo kao kuća ugroženim vrstama kojima preti izumiranje?

Ako ste gledali američke emisije tog tipa (meni se posebno svideo Zoo vrt u San Dijegu) mogli ste primetiti da se uglavnom snimaju životinje kojima preti izumiranje ili ih je majka odbacila. Tu se rade i vantelesno oplodnje samo kako bi se produžila vrsta.

Aruena*

Buduća legenda
Moderator
Poruka
30.669
Kad sam bila prvi put u palićkom zoo vrtu medved je imao svega par kvadrada za život. Sad po slikama sa neta vidim da su mu proširili prostor i da ima pećinu.

Zatočiti životinju kako bi je neko video na metar ili dva razdaljine van svake pameti. To je kad bi nas ljude zatvarali u zatvore a da ništa nismo skrivili.

Ok je kad je životinja povređena pa o njoj neko brine dok se ne oporavi, kad ju majka napasti dok ne odraste dovoljno da bude samostalna...

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.