Zodiak Mural Velika Lavra

markocheda

Iskusan
Moderator
Poruka
5.214
Manastir Velika Lavra je najstariji i prvi u hijerarhiji među svetogorskim manastirima. Nalazi se na jugoistiku Svete gore, na lokalitetu zvanom Melana. Osnivač mu je Sveti Atanasije Atonski, sa kojim i počinje veliki uspon svetogorskog monaštva.
Tu se nalazi Mural zodiaka.
Zodiac mural in Megistis Lavras Monastery ~ Mount Athos | Arte em pintura,  Arte, Bizantino

Šta stim...pfff ništa, samo što zodiak, to jest astrologiju povezuju sa religijom...ništa posebno.
Samo informativno....
Just Saying Schitts Creek GIF by CBC

Šta mislite o ovome?

Manastir Velika Lavra je najstariji i prvi u hijerarhiji među svetogorskim manastirima. Nalazi se na jugoistiku Svete gore, na lokalitetu zvanom Melana. Osnivač mu je Sveti Atanasije Atonski, sa kojim i počinje veliki uspon svetogorskog monaštva.
Zodiac mural in Megistis Lavras Monastery ~ Mount Athos | Arte em pintura,  Arte, Bizantino

Šta stim...pfff ništa, samo što zodiak, to jest astrologiju povezuju sa religijom...ništa posebno.
Samo informativno....

Šta mislite o ovome?
Ништа посебно.

ma nisam tebi rekla, nego @RIA77
jel vidis jaco koji su to prevaranti, a tamo stavlja onu jadnicu koja ocrni astrologiju na pasja kola
a ovde ne sme ispod murala, pa kao fol, nista
Ништа посебно.
u hijerarhiji među svetogorskim manastirima
ja cu sve da vam objasnim oko astrologije pseudonauke, nista strasno [a ne "nista posebno" kako ria kaze], ali prvo lekcija hijerarhija

Poslednja izmena:
Zanimljiva tema zbog zodijaka pojma nisam.imala sta to znaci
Скуп сазвежђа познат као зодијак захвата нарочито понајвише неба. Он образује појас од 20°, са еклиптиком која прелази кроз његову средину. Пружа се баш око целе небеске сфере.[3] Ако са Земље гледамо на небески свод, ми видимо Сунце, Месец и све остале планете како се крећу по небу дуж позадине коју чини овај појас звезда.[3] Стари астрономи су имали 12 сазвежђа у том појасу, а данас их има 13. [3]

edfc5ee96597cef537f15eb7c6102e9e.jpg

Manastir Lesnovo, južna Srbija.
ako uporedimo ovu sa muralom svetogorskim, vidimo da su tamo astroloskii znaci van unutrasnjeg kruga, a ovde su van kruga generalno, baceni u kosmicku tamu, krug je samo svetao

cilj hriscanina je da bude u unutrasnjem krugu [inner circle], ili samo u krugu ovde, a da ne ostane napolju, tako ja to shvatam, a mozda gresim

jasno je dakle da mi hriscani ne podrzavamo astrologiju, ako su oni napolju, van unutrasnjeg, ili van kruga generalno

Poslednja izmena:

Samo informativno....

Šta mislite o ovome?
dakle, u unutrasnjem krugu su svi sveti [vidimo po oreolima, kazu 9 andjeoskih redova, moguce, ne vidim. sitna su slova, ali da se zakljuciti po heruvim i serafim], a van kruga su zveri i ljudi neki/mnogi koji se nece spasiti, no, u unutrasnjem krugu vidimo i 4 jevandjelista koji su predstavljeni simbolicno [od 4. veka] - covek/andjeo, lav , bik i orao, i to je ono sto vam kazem da trebamo da ucimo i tako sam i zapoceo svoj sajt jos odavno - OSIJA 8,1 Trubu na usta i reci: kao orao [simbol Jovana - pisca "otkrivenja"] ide na dom Gospodnji; jer prestupiše zavet moj i otpadiše se od zakona mojega. https://www.oocities.org/svetopismo/

p.s. za zodijak znamo da je drevna [pseydonayka, pseudoreligija], za 9 andjeoskih redova, osto znamo da je od ranije, ali za 4 simbola jevandjelista trebamo da vidimo da li su bas od 4. veka, to je zadatak za nas ucenike, ja sam tu zapeo

Poslednja izmena:
Ma nisam ni mislila na astrologiju, nego na istoriju umetnosti.
Pa sam zodijak po crkvama nije toliko redak ali se ne smatra nešto bitnim
Ono što je bitno je kanonski raspored fresaka u crkvi- u kupoli je uvek Hrist Pantokrator(svevladar)
Apsida- najistočniji deo crkve iza oltara u koji samo sveštenici smeju da uđu je posvećen Bogorodici
Četiri glavna stuba su obično ukrašena sa četiri Evanđelista itd...
Moje mišljenje je da je ovde zodijak naslikan da bi bolje ilustrovao nebo,dakle predstavlja sazvežđa

Još jedna eventualna analogija sa zodijakom je Hrstova simbolika Ribe
Zodijački znak Ribe ima dosta podudarnosti da Isusom- od sveobuhvatnosti,konačnosti (poslednji znak koji sadrži osobine svih ostalih), spiritualnosti i sklonosti ka žrtvovanju
I Hristova pojava na kupoli označava nebesku osu
Zemaljska osa se proteže od Narteksa (ulaza u crkvu) do Apside,uvek je u pravcu zapad - istok
Ispod Hristovog lika na zemlji je tačka ukrštanja ze dve ose

Još jedna eventualna analogija sa zodijakom je Hrstova simbolika Ribe
Zodijački znak Ribe ima dosta podudarnosti da Isusom- od sveobuhvatnosti,konačnosti (poslednji znak koji sadrži osobine svih ostalih), spiritualnosti i sklonosti ka žrtvovanju
I Hristova pojava na kupoli označava nebesku osu
Zemaljska osa se proteže od Narteksa (ulaza u crkvu) do Apside,uvek je u pravcu zapad - istok
Ispod Hristovog lika na zemlji je tačka ukrštanja ze dve ose
Риба је универзални симбол, није ограничена на хороскоп.

Nije ali ovde to može da bude jedna od korelacija
Naročito što se osobine zodijačkih Riba umnogome podudaraju sa Isusovom simbolikom
Ryba.jpg
То је симбол који је кориштен једно време. Није некакав дубински нити је риба догматски повезана са Христом. То је просто територија историје уметности, не вреди тражити неку дубљу симболику где је нема.

То је симбол који је кориштен једно време. Није некакав дубински нити је риба догматски повезана са Христом. То је просто територија историје уметности, не вреди тражити неку дубљу симболику где је нема.
Nema to ama baš nikakve veze sa istorijom umetnosti,tamo se astrologija ne spominje a ja uopšte ne pišem sa tog aspekta iako me je Jasna zbog toga zvala
Hrišćanstvo,posebno rano hrišćanstvo obiluje simbolikom što se da lepo videti u Rimskim katakombama
Riba je mnogo stariji Hristov simbol od krsta npr.
To što sam ja usput pomenula korelaciju, je više kao neka zanimljivost a nikako dogma
Nisam samo istoriju umetnosti izučavala i nikad ne bih jednu univerzalnu simboliku samo kroz tu prizmu tumačila

Riba je mnogo stariji Hristov simbol od krsta npr.
ma pusti ti riu sta on kaze, jer ni krst ni ribice nisu simbolika, nego zbilja, ako verujemo jevandjelju da je nahranio gomilu naroda s par ribica, i bio raspet

on moze da kaze i heruvim i serafim da je umetnicki dozivljaj, a ne dogma, i ona 4 simbola za 4 jevandjelista, samo zato sto se kaze da su iz hriscanske umetnosti s 4. veka

to je sektaski pristup, na sve na sta nemaju odgovor, samo kazu simbolika, umetnicki dozivljaj... e, pa nece biti bas tako, bolje posteno da priznaju da ne znaju

hej, ribari ljudskih dusa, apostoli, pa andjeli koji sabiraju svakakve ribe itd - to je jevandjelje, DOGMA, a ne nekakva naknadna umetnost kako

RIA77 tvrdi​

Poslednja izmena:

Back