Znate li zasto ce ovaj svetski sistem da propadne?

izuzetan

Primećen član
Poruka
808
Ona prica o velikom resetu i slicno to okacite macki o rep. Zna te li zasto ce ovaj svetski sistem da propadne? Pa zato sto industrijska proizvodnja prati logiku profita a ne logiku potreba.

A sta to znaci? Neko ce reci pa cekaj industrija proizvodi stvari koje su potrebne. E tu je greska. Industrija proizvodi stvari ne da bi zadovoljila potrebe upotrebne tog proizvoda vec da bi ostvarila profit.

Nije problem da se proizvede frizider. Potreba za friziderom je realna. Ali problem je sto cilj proizvodjaca nije da se napravi frizider koji ce trajati 50 godina kao kad su se proizvodili frizideri u SFRJ VEC IM JE CILJ DA TRAJE 5, 6 GODINA I DA SE POKVARI KAKO BI SE KUPIO DRUGI. Ranije pre 50 godina proizvodile su se cipele i cizme koje su trajale i po 20 godina a da se ne pocepaju a danas se pravi obuca koja traje jedva dve godine u najboljem slucaju.

E sad zasto takva proizvodjnja koja je usredsredjena na profit a ne kvalitet i potrebu mora da propadne? Pa zato jer ova planeta sama po sebi ne moze da izdrzi toliko masovno bogacenje mnogih na planeti. Jer sta je problem kad imas sve vise i sve vise ljudi koji imaju sve vise para? Pa taj da oni zele da kupe onda sve vise stvari koje opet vuku sve vise stvari. I onda ta proizvodnja ogroman stvari opterecuje sve vise planetu kako ekoloski tako i bioloski. kada kazem ekoloski ne mizlim na CO2 jer je to bajka kao i globalno zagrevanje vec mislim na potrosnju realnih sirovina na planeti. Jer planeta ima tacno odredjenu kolicinu svih ruda. planeta zemlja nema neogranicenu kolicinu ruda. Planeta zemlja ima odredjenu kolicinu zlata i ta kolicina nije neogranicena. Isto kao sa zlatom se odnosi i na sve ostale rude. Prema tome na ovoj planeti moze da se proizvede odredjena kolicina roba i tu je tacka. Ne mozemo mi kao ljudi da proizvodimo neogranicenu kolicinu roba milionima godina. Cak i da se vrsi 99% reciklaze opet taj 1% gubitka ce kad tad dovesti do toga da nestanu rude sa ove planete. A naravno daleko smo mi od 99% reciklaze.

Dakle krajnje je vreme da se shvati da glavni cilj proizvodnja robe svih vrsta nije profit nego dugovecnost i korisnost. Ono sto nam nije stvarno neophodno treba da se zapbrani da se proizvodi a ono sto se dozvoli da se proizvodi da se proizvodi maksimalno kvalitetno i da ima rok trajanja nekoliko desetina godina a ne da traje godinu i dve dana. Ranije pre 200 godina kada su se proizvodile pantalone na divljem zapadu one su trajale dokle god je covek bio ziv a danas kinezi namerno potapaju pantalone u kiseline kako bi trajale oko godinu dana maksimalno.

markons82

Elita
Poruka
18.699
Ranije pre 200 godina kada su se proizvodile pantalone na divljem zapadu one su trajale dokle god je covek bio ziv a danas kinezi namerno potapaju pantalone u kiseline kako bi trajale oko godinu dana maksimalno.
Kenjas kao rakun. Imam barem 5-6 farki koje imaju 10god i dan danas su dobre ( neke sam dao zeninom mladjem bratu ) a svaki od tih parova ( dok se nosilo ) su prane svakih 10 dana, znaci sigurno jedno 50x svaki od tih 5-6 pari.
To sto ti kupujes nekvalitetno je tvoj problem

zofr

Iskusan
Poruka
5.442
Kakva je ovo smešna primedba.
Ako bi industrijska proizvodnja pratila "logiku potreba", onda bi auto industrija proizvodila samo Majbah, jer to svima treba.
Ili Golf 2, jer je pouzdan kao Obodin frižider
Није проблем Голф 2, већ потоњи модели који нису ни близу трајни и поуздани као поменути Голф.

јанпи

Veoma poznat
Poruka
12.709
Каже,
од када постоје ови Хомасапијенси да се НИКАД ,од када је Света и Века,
да се никад није живело лагодније и опуштеније него данас,у ова наша времена.

Управо зато нам следи скори Армагедон јер ће Неуки,Невешти,Неписмени,НеАдекватни покушати да узму Дизгине
које не могу да држе ни 2 минута.

А свега тога смо Сведоци дуги низ Година кад видимо да нам Медиокритети управљају јаким светским зЕМЉАМА.

bas kao

Veoma poznat
Poruka
12.880
Каже,
од када постоје ови Хомасапијенси да се НИКАД ,од када је Света и Века,
да се никад није живело лагодније и опуштеније него данас,у ова наша времена.

Управо зато нам следи скори Армагедон јер ће Неуки,Невешти,Неписмени,НеАдекватни покушати да узму Дизгине
које не могу да држе ни 2 минута.

А свега тога смо Сведоци дуги низ Година кад видимо да нам Медиокритети управљају јаким светским зЕМЉАМА.
zivimo lagodnije i opustenije zbog stepena razvoja koji smo dostigli, a ne zbog korumpiranih slepaca koje ti zoves mediokritetima

bas kao

Veoma poznat
Poruka
12.880
па то сам и рекао...
само што ти не желиш да читаш.
mediokriteta imas svuda, ali ja kazem da je problem ne u njima, vec u korupciji, samo ste vi lagani da je korupcija jednako buvljaci i trice i kucine, siva ekonomija, golf3 i sl.
ja citam, a ti ne citas da je svima vama neko odavno oprao pamet, pa ne znate da je korupcija glavni krivac, cak ni ne znate kako i zasto, odakle, ...

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.