Знамените жене српског средњег вијека

Khal Drogo

Veoma poznat
Poruka
14.738
Ова тема није била на овом потфоруму. А како српски средњи вијек обилује знаменитим женама, ваља то исправити.

Посебно што за разлику од доброг дијела Западне Европе, као и у Византији, у Србији су жене из виших слојева имале значајно мјесто. То су углавном биле владарке и властелинке, чији је утицај на политику, културу, умјетност и образовање био велики.
Можемо рећи да су неке од тих изванредних жена удариле темеље својеврсној еманципацији жена на средњовјековни начин.

Кроз тему сам замислио да се напише која и тим изванредним женама српског средњег вијека, а има их толико, Јелена и Марија Вукановић, кнегиња Милица и њене кћерке, сапутнице знаменитих средњовјекоивних владара, Мара и Катарина Кантакузина Бранковић, и бројне друге. Као и да се кроз објаве приложе документарци који обрађују живот тих жена. Да изнесемо и неко своје виђење, осврт, бољим сагледавањем улога жена, боље ћемо сагледати и разумјети процесе у српском средњем вијеку.

У уводном посту приложем квалитетан текст Бориса Стојковског (Знамените жене српског средњег века) кроз који имамо сажет осврт и увод у ову тему
Знамените жене српског средњег века

Српски средњи век обилује знаменитим женама. За разлику од доброг дела Западне Европе, у Србији, као и у Византији, па и исламском свету доброг дела средњег века, жене (посебно оне виших слојева) имале су значајно место. У Србији су то махом биле владарке и властелинке, чији је утицај на политику, културу, уметност и образовање био велики. Неке од њих удариле су темеље једној својеврсној еманципацији жена на средњовековни начин. Жене су, у једном строго хијерархијски постављеном друштву имале тако, понављамо, оне из виших слојева, прилично значајну позицију.

Прве две жене за које знамо да су се високо успеле у хијерархији не само Србије, већ читаве Средње Европе потицале су из прве српске династије, која се често назива Вукановићи. Велики жупан Урош I (1112-1145) је поред синова Уроша Примислава, Белоша и Десе имао ћерке Јелену и Марију. Провопоменута је била удата за угарског владара Белу II Слепог, а друга за кнеза Конрада II од Знојма. На минијатури из Илустроване хронике (бечки рукопис) представљена је краљица Јелена и краљ Бела II на државном сабору у Араду 1131. године. Том приликом погубљени су и непријатељи династије, који су довели до тога да краљ Бела буде ослепљен, што се види на минијатури. Могући подстицај на то погубљење дала је сама краљица Јелена. Њен брат Белош био је угарски палатин, бан Хрватске и Славоније, и један од најугледнијих великаша. Предводио је низ похода, укључујући заједнички српско-угарски поход на Византију који је завршен поразом коалиције на Тари 1150. године. Белошова једна ћерка се удала у Русију, и то су први српско-руски династички односи, а сам Белош, као угарски палатин је и ратовао у Русији подржавајући једног од претендената на кијевски трон. Јеленин одлазак у Угарску означавао је српски династички продор ка Средњој Европи и српска држава је добила значајно место у политичким приликама тога доба.

Док је Јеленин портрет каснији, јер је овај рукопис угарске хронике из XIV столећа (био је касније и у поседу деспота Ђурђа Бранковића), сачуван је савремени портрет њене сестре Марије, која се удала за Конрада од Знојма, једног од чешких владара тога доба. Марија је 1134. године удата за реченога кнеза Конрада од Знојма из династије Пшемисловића. Поводом тог венчања осликана је фреска Марије Вукановић у ротонди свете Катарине у Знојму. Ктиторска композиција се налази око лучног улаза у апсиди, на којој су представљени супружници Конрад и Марија, окренути једно ка другом. Читава ротонда је и осликана овим поводом, а портрет Марије представља најстарији портрет неке Српкиње који је аутентичан, савремен и који је преживео до наших дана. Градић Знојмо се и данас налази у Чешкој, неких 8 км од аустријске границе.

Династија Немањића подарила је Србији и српском народу идентитет, културу, државност. У свему томе улогу су узеле и многобројне жене. Од Анастасије, жене Стефана Немање, симбола побожне владарке и светитељке, па све до бројних страних принцеза које су долазиле у Србију као краљице и царице. Браком управо са Евдокијом Анђео Стефан Првовенчани је постао наследник српског трона. Тај брак је умногоме допринео да се подигне манастир Хиландар, а сам Стефан, будући царски зет успео се врло високо на хијерархијској лествици у Византији. За њега је створена и титула севастократора, која је по части и рангу одмах испод царске. Осим Евдокије једна од знаменитих византијских принцеза била је Симонида. Век после Евдокије дошла је у Србију као девојчица и залог мира између Византије и краља Милутина који је до те 1299. године освојио велики део византијских територија у Македонији. Србија је доживљавала свој успон, а Византија је опадала. Међутим, долазак ове младе византијске принцезе и нове српске краљице убрзао је процес византинизације у самој Србији. Византија је, иако политички највећи непријатељ, иако су вођени бројни преговори о савезништву са западом, иако је и западни политички утицај био присутан, дала Србији идентитет и трајну духовну и културну припадност источном цивилизацијском миљеу. Немале улоге у томе имале су византијске принцезе у средњовековној Србији.

Посебно место припада царици Јелени. Бугарска принцеза удала се 1331. године за краља и цара Душана. А од 1346. године постала је госпожда царица. Имала је активну политичку улогу, а и после мужевљеве смрти управљала је једном облашћу као потпуно самостална владарка. Интереси њене територије и држави интереси које је заступао њен син цар Урош нису се чак увек ни поклапали. Била је прва српска царица и угледна феудална господарка. Њена политичка активност била је од изузетног значаја за турбулентни период после смрти њеног мужа цара Стефана Душана.

Посебно вреди размотрити улогу, значај и положај латинских, односно римокатоличких принцеза у Србији. Нема доказа да су икада покрштене, као и то да имена нису мењале. Дакле, сасвим супротно од византијске праксе где су инославне младе прелазиле у православље и добијале нова имена. У Србији то није био случај. Разлоге за то можемо тражити у томе можда што је долазило до склапања брака, али не и венчања, као и у чињеници да је владар изузет из одредаба приватног права. Осим тога, те латинске принцезе су доносиле и значајне политичке уступке Србији. Брак Стефана Првовенчаног са Аном Дандоло донео је њему и српској држави краљевски венац и независну државу.

Неке од ових латинских принцеза су и светитељке у Српској православној цркви, попут краљице Јелен (Анжујске). Српски извори их не портретишу негативно, а оне имају и свој одблесак у уметности. Композиција смрти Ане Дандоло у Сопоћанима представља упечатљиву слику породичног сабрања над одром ове владарке, млетачког порекла, која је живописана у свом сагласју са православном иконографијом. Описане као православне, ове владарке, чак и ако знамо да су сачувале своју веру, представљају се као праве православне побожне жене. Угарска принцеза Кателина, чије је име и лингвистички најјаснији доказ да принцезе у Србији нису мењале имена, портретисана је у храму Светог Ахилија у Ариљу. Овај портрет је један од свега три савремена портрета средњовековних угарских принцеза и на њему пише Кателина кралица. Њен долазак у Србију означио је снажан угарски утицај и везивање краља Драгутина за Угарску. Као зет и вазал угарскога краља добио је на управу Београд, Мачву и још неке области. Кателина је у житију краља Уроша, потом краља Стефана Драгутина (монаха Теоктиста), као и краљице Јелене, сва настала из пера архиепископа Данила II, приказана као дубоко побожна и одана свом мужу. Штавише, архиепископ Данило II признаје и феудално право угарског краља над Драгутиновим земљама и добро познаје институцију младог краља, и титулу коју је Драгутин и добио по узору на угарски двор.

Истиче се западно порекло и Јеленино и Кателинино. За Јелену се каже да је била фрушког рода да је потицала од славних родитеља, док се угарска владарска кућа у делу српског архиепископа и писца назива царски род. Јеленино житије је најканоничније од свих, а она је приказана као побожна владарка, потпуно православна. Штавише, њено житије је врхунац култног прослављања једне жене у средњовековној Србији. Краљица Јелена доиста представља једну свестрану жену. Образовање жена уз средњовековној Србији можемо рећи да почиње са њом. О едуковању младих православних српских девојака сведочи у њеном житију сам архиепископ Данило II, док је образовање девојака римокатоличке вере вршено у њеним задужбинама на приморју. Политички утицај краљице Јелене ишао је и ка Србији и ка папству.

И друге две владарске породице српског средњег века Лазаревићи и Бранковићи дали су низ великих жена. Поменућемо само кнегињу Милицу. Након смрти свога мужа на Косову 1389. године, све до пунолетства кнеза Стефана Лазаревића Милица је управљала државом као регенткиња. Била је и дипломата, преговарала мир између Турске и Србије, мирила и своје завађене синове, али је била и монахиња и ктиторка. У њеној задужбини манастиру Љубостињи пола века пре Кристине де Пизан стварала је Јефимија. Жена високог рода, деспотица, жена Јована Угљеше господара Серске области и доброг дела Македоније. Након мужевљеве погибије на Марици 1371. године повукла се у манастир, и постала једна од најзначајнијих културних посленица средњега века. Њена Похвала кнезу Лазару је вишеструки литерарни и уметнички домет, а оставила је и друге списе. Била је ванредно образована, високог рода и достојанства, баш као и њена патронка кнегиња Милица.

Султанија Оливера је свакако најславнија и најнепознатија принцеза куће кнеза Лазара. Ашикпашазаде ју је оптуживао да је свога мужа нагнала на алкохол и блуд, док је Лаоник Халкокондил писао како је гола плесала пред кавезом у ком је Тамерлан након битке код Ангоре 1402. године заробио њеног мужа султана Бајазита. У једном се моменту вратила у Србију и изгледа тесно сарађивала са братом деспотом Стефаном Лазаревићем.

Јелена Лазаревић Балшић Хранић била је и дипломата првог мужа Ђурађа II Страцимировића Балшића, а помагала је сину Балши III у вођењу политике. Јелена је била ктиторка Богородице Горичке (подигнута око 1440. године). Дипломата је била и за свог другог мужа босанског властелина Сандаља Хранића, пратилац у Будиму 1412. године, где је њен муж учествовао на великом сусрету и витешким играма које је тамо приредио краљ и цар Жигмунд Луксембуршки. Сарадња са сестром Оливером је била свестрана, а Јелена је оставила дубок траг у књижевности. Њена преписка са њеним духовником Никоном Јерусалимцем је приређена и компилована у Горички зборника. Јеленино Отписаније богољубно представља ремек-дело српске епистоларне књижевности. Никон Јерусалимац и његови одговори Јелени Балишић Хранић представљају доказ најзападнијег продирања паламизма и исихастичке духовности.

И друге Лазареве кћери Теодора Горјанска и Драгана Бугарска биле су изузетно значајне, а Мара Лазаревић Бранковић је постала родоначелница друге значајне династије позног средњег века: Бранковића.

Најпознатија од свих жена куће Бранковића је била Ирина Кантакузина, која је дошла као супруга деспота Ђурђа и названа је проклета Јерина. Зацело се увек изнова може поставити питање зашто је проклета? Вероватно јер је народ кулучио и подносио доста терета кад је грађено Смедерево. Међутим, њени рођаци попут Томе Палеолога остали су у добром светлу упамћени. Сам Тома је ратовао у Босни и чак у једном моменту ослободио Сребреницу.

Султанија Мара постала је утицајна жена османског двора у време Мурата II, а уживала је и одређено поверење и респект од стране Мехмеда II Освајача који ју је отпустио. Сукоб је имала са својим проугарским братом деспотом Лазаром (1457-1459), а водила је борбу за синове. Њено својеврсно седиште је било у Јежеву (Дафни), где су се окупљали српски и грчки племићи у егзилу. Помоћ Рилском и светогорским манастирима је непрестано слала и била свестрана ктиторка. Њено мешање у политику илуструје и битка код Васлуја (1475), коју је сама Мара окарактерисала као велики османски пораз. Доиста, у њено време се и на османском двору знао чути српски језик.
У уводној објави толико, надам се да ће тема саживјети и бити занимљива форумашима
 
Sultanija Mara pomajka otomanskog sultana Mehmeda II Osvajaca koja ga je prakticno odgajila od detinjstva..mogla je da trazi od Mehmeda i neke nezamislive stvari koje niko na celom dvoru nije smeo da pomene sultanu..zbog njegovog teskog i prekog karaktera..Mehmed je voleo Maru kao majku i izlazio bi njenim zeljama u susret Mara je bila visoko postovana i sa posebnim statusom..
 
Једна од првих жена за коју знамо да се високо успјела у хијерархији и која јје значајно утицала на политичке процесе у развијеном средњем вијеку на простору Европе, јесте Јелена која је потицале из српске династије коју у модерном времену називамо Вукановићима. Кћерка великог жупана Србике Уроша првог свог имена и срестра Уроша Примислава, Белоша, Десе и још једног брата којег помиње Јован Кинам.
Која је "де факто" владала Угарском од 1131.године па оквирно наредне двије деценије док син Геза није постао пунољетан.

Њена прича је занимљива, и једна изванредна жена која по мени заслужује засебну тему
Елем, код обраде историје постоји заблуда и код неких ауторитета да етничка припадност није имала важност у средњем вијеку. Па ако није имала зашто су се краљеви визиготског краљевства у Хиспсанији тиутулисали краљевима Визигота. или у Италији у раном средњем вијеку краљевима Лангобарда? Зашто се Карло Велики који се узгред никад није потписивао мимератором и августом иако је добио те титуле, титулисао краљем Франака, краљем Лангобарда, господарем Саксонаца, у коначници зашто се Стефан Душан титулисао царем Србљем и Грком или Стефан Твртко краљем Срба? Наравно да је имала велику важност, важно је било који народ чини племићку елиту у држави.

Што не значи да неки "туђин" илити "убачени елемент" не би могао овладати државом, међутим,о да би овладао, морао се снагом ауторитета наметнути племићкој и политичкој елити у држави гдје бјеше важно којег су етницитета, самим тим и да је преданији у одбрани права тог народа од било ког другог.
Уостралом, половина византијских царева нису били етнички Грци, но сви како би постали царевима морали су се наметнути снагом ауторитета. гдје су мотали постати већим Грцима од свих Грка.
Слично имамо им код других народа, рецимо Салах ал-Дин бјеше Курд, оног момента када постаје арапским султаном, постаје већим Арапином од свих Арапа. И Бајбарс бјеше Куман, туђин што би рекли, оног момента када постаје арапским султаном, постаје већим Арапином од свих Арапа.
И у новијој епохи, најуспјешнији руски владар, Катарина бјеше Њемица, оног момента када постаје царицом руском, престаје бити Њемицом и постаје већом Рускињом од свих Руса.

А код ове наше Српкиње Јелене, околности су биле најгоре ,мопгуће, горе нису могле бити. Удата за осљепљеног и неспособног краљевића и касније краља Белу II, ту јој је зацртана судбина била да постане са неспособним краљем марионетом моћних и амбициозних великаша у земљи те слугом њихових интереса, гдје би је временом и њу и потомство прогутале те великашке аждаје каквих тада у Угарсакој није мањкало..
И ту се морала снагом ауторитета наметнути и племству и поданицимса, прије него ли би постала марионетом, како је не би прогутале великашке елите, морала је прво она њих обезглавити. Што је и учинила.
О томе пише аутор "Илустроване хронике" ("Képes krónika") списа из око 1360.године, који узгред изутзетно позитивно пише о Јелениној владавини (иако номинално није била владар) те да је за њеног владања земља ојачала а непријатељи уништени (овдје,98-99)
Kepes khroniki 98-99 (1).jpg

Превод на српски обојеног дијела
За време своје владавине краљица Јелена је одлуком краља и барона одржала народну скупштину код Арада. На дан сабора, када је краљ сједео на пријестољу, дошла је краљица са својим синовима и сјела поред краља, те одржала надахнут говор присутном народу; "Сви моји драги сљедбеници, племићи, старији, млади, богати и сиромашни, слушајте. Бог је сваком од вас доласком на свијет дао дар природних очију, па да чујем онда зашто је нашем господару краљу одузет вид и по чијем савету је то урађено? Откриј ми ово, вјерно им се освети на овом месту, докрајчи их зашто су нашем краљу одузели оба ока". Лалко је завршила са бесједом, настао је метеж међу народом, маса је побјеснила, барони због чијих је савјета ослијепљен граљ (Бела); једни су били свезани, други одмах осакаћени.
Ту је сурово убијено шесдесет осам грешника, искасапљени, њихови посмртни остаци тог дана су изложени, као и посмртни остаци њихових синова и жене. Штавише, сву њихову имовину разијелила је по катедралама; а њихова села подвргнула краљевској власти.
И ту се Јелена уз помоић присутне масе које је подстрекла надахнутим говором сурово на сабору у Араду сурово обрачунала са баронима који су били пријетњом краљевској власти, и то онако како и приличи једној Српкињи, онако ђутуре, искасапљено је свих шесдесет осам великаша.
Geiger_Aradi_gyules_1131.jpg

Јелена и Бела II на сабору у Араду, слика Петера Јохана Геигера из око 1860их

Како се снагом аутопритета наметнула племству и поданицима, демонстррала да са Српкињом нема зајебанције, наредне двије деценије,Јелена је успјешно владала Угарском. Уз помоћ брата Белоша, водила је са успјехом ратове са Њемачком, однијела побједу над претендентом на пријесто Борићем, ванврачним сином краља Коломана, којег је подржавао део великаша, овладала је или ставила под контролу Босну око 1137. или 1138.године, када Рама први пута улази у титулатуру угарских краљева, ратовала је и са Византијом, о чему можда касније напишем коју.
Изванредна жена, изузетно успшјешна владарлка која је неповоиљне околности и пројектовану злу сзудбину окренулча у своју корист..
 
У колективној свијести нашег народа уткана је судбина Оливере, најмлађе кћерке кнеза Лазара Хребељановића и кнегиње Милице. Која је у својој младости провела дванаест година (1390 -1402) на дворуу османског султана Бајазита I, као залог миру између породице Лазаревића и Османског царства.
princeza-Olivera.jpg

Један сажет текст посвећен Оливери (Свијетли ликови жена српске историје – Принцеза Оливера)

Свијетли ликови жена српске историје – Принцеза Оливера​

Оливера Лазаревић рођена око 1373. године. Умрла је после 1444. године. Била је најмлађа кћерка кнеза Лазара Хребељановића и кнегиње Милице, чукунунука Вукана Немањића. Имала је четири старије сестре Мару, Јелену, Драгану и Теодору и два брата Стефана и Вука.

Оливера је 1390. године дата за жену османском султану Бајазиту I
(1389 — 1402). Наиме, после Косовске битке Србијом је, у име малољетног кнеза Стефана Лазаревића, владала кнегиња Милица.

Она је овај тешки владарски и мајчински терет одлуке о вазалству Турцима и давању Оливере у харем подијелила са преживјелим племством и црквеном јерархијом. Тако је коначну одлуку о слању Оливере у султанов харем донио Државни сабор, крајем 1389. године. Поред слања Оливере Бајазиту, Лазаревићи су се обавезали и на вазалне обавезе према Османлијама које су подразумјевале плаћање годишњег данка и редовно извршавање војних обавеза.

Плакале су звезде, Небо свеколико!
И у пољу жито! И у певу птица!
Коб страшнога слома, да л’ осети ико,
ко кћи Оливера, и мати – Милица.

Прћија јој беше целог рода мука!
Јастучнице везле све сестринске сузе!
Лепоту јој убра крвникова рука!
Као дуњу с гране, незасит је узе!

Према предању, пут из родног Крушевца ка Дренопољу српски народ је Оливери посуо ружама
. Међу стотинама жена у харему Оливера је постала једна од четири султанове законите жене – кадуне.

Принцеза Оливера је морала бити жртвована. Часно, поносно, уз патријархову сагласност, достојно имена свога оца, крупним корацима је испраћена на исток, у престоницу Једрене. Мало ко је слутио какав ће траг и значај оставити у наредним годинама.

Према постојећим изворима Оливера је била „ванредно лепа и имала је велики утицај на страстима оданог Бајазита“, тако је успела да „и у султанскоме харему одржи прво место, и да задобије и одржи љубав бесног Бајазита“. За све вријеме боравка у харему Оливера је остала у православној вјери.

После битке код Ангоре (Анкаре) 1402. године, гдје је татарски емир Тамерлан нанио тежак пораз Османлијама и заробио султана Бајазита, заробљеништва је допала и Оливера. Према османској традицији, Бајазит је 8. марта 1403. у татарском ропству на крају извршио самоубиство. Оливера је ослобођена из заробљеништва током 1403. захваљујући посланству које је њен брат Стефан Лазаревић, тада већ деспот, послао Тамерлану.

Вратила се у Србију 1403. године и нешто касније се трајно настанила на двору свога брата деспота Стефана у тадашњој престоници Београду.
Све до његове смрти, била му је „верни пратилац, друг и саветник, подстрекач и тешитељ“

Често је путовала код сестре Јелене – Јеле Балшић у Дубровник, Зету и Херцеговину.

Принцеза Оливера није се више удавала и није имала потомака. Последњи пут, она се помиње у документима из 1443. године. Сматра се да је умрла после 1444. године и не зна се где је сахрањена. „Жртву принцезе Оливере за спас народа и отаџбине после Косовске битке, српски народ је још за њеног живота веома високо ценио. Она је сматрана жртвом библијског карактера, богоугодном и христоликом жртвом, принетом из слободе, љубави и послушања према своме роду и отачаству.“
Послије битке код Ангоре 1402.године у којој је татарски кан Тамерлан нанио катастрофалан опораз Османлијама, у заробљеништвиу су се нашли султан Бајазит и Оливера. Оливера је ослобођена током 1403. захваљујући мисији које је њен брат деспот Стефан послао Тамерлану

Вратила се у Србију 1403.године, није се више удавала, провела је живот на двору брата деспота Стефана, којем је до његове смрти била вјерни пратилац, савјетник, подстрекач и тјешитељ. Била је изузетно поштована и уважавана и у Моравској Србији и у околним земљама. Често је путовала у Дубровник, Зету и Херцеговину гдје је увијек била топло примљена.
Упокојилча се послије 1444.године.

Прича о Оливерином и Бајазитовом заточеништву нашла је већ од XVI вијека својед мјесто у популарној култури, најчешће кроз драме и опере. Према причи, Тамерлан је држао Бајазита у жељезном кавезу док је Оливера била присиљена да му служи као роб. Према тој причи, на крају су обоје извршили самоубиство.
Tamerlan_und_Bajazet_(Celesti).jpg

Тимур понижава Бајазита и Оливеру, слика Андрее Целестија, око 1.700 године
 
На теми освакако своје мјестго заслужује кнегиња Милица Хребељановић, у нашем народу упамћена као Света царица Милица.
1733692720392.png

Сапутница кнеза Моравске Србије Лазара Хребељановић, са којим је изродилка петеро кћери и тројицу синова.
Кћерке је поудавала за моћне владаре у окружењу, најстарију кћер Мару је дала за српског моћног велможу на Косову Вука Бранковића; другу кћер Драгану дала је бугарском двору, за Александра, сина цара Шишмана; трећу кћер Јелену дала је зетском владару Ђурађу Страцимировићу а четврту кћерку Теодору за мачванског и угарског великаша Николу II Горјанског.

Након погибије кнеза Лазара у Косовској бици 1389. године, кнегиња Милица је владала као намјесник кнежевином Србијом до пунољетства сина Стефана 1393. године.
Искористивши погибију српске војске на Косову, већ у јесен 1389. године угарска војска коју је предводио краљ Жигмунд, продрла је на територију Моравске Србије и почела пистошити сјеверне области.
Суочена са притисцима споља, пријетњом Угара те унутрашњим трвењима и сукобима, на државном сабору донешена је одлука о ступању у вазални однос према Османлијама. Одлуку је подржао патријарх Спиридон. Као залог дата је Оливера, најмлађа кћерка Бајазиту за жену.

Кнегиња се у те четири годоимне намјесништва равнала пре,ма околностима, њена чињења су била у правилу изнуђена. Године њеног намјесништва и наредну деценију српслке земље су пролазиле кроз тиурбулентан период.
Замонашила се 1393.године, узевши име Евгенија. Бјеше покровитељем просвјетитељства и умјетности. И сама је у писању и издавању повељаа показала књижевни дар.
Константин Философ је житију деспота Стефана Лазаревића, кнегињу Милицу је описао овим ријечима;
Достојна славе и веома мудра мати (Милица), која је превазилазила многе изабране матере, оставши, као што каже Соломон, храбра жена, имала је све врлине, као што знају сви око ње који су поцрпли милост из њезине руке и који су се надали да је приме. Али будући у толикој власти, знала је и светске (ствари) у којима је тешко снаћи се; и по лепоти беше не само жена, него и Дисејс многи у саветима. А ко ће побројати божанствене и свештене украсе и дарове црквама и манастирима? Ко се неће задивити гледајући такву (њезину) спрегу са онима који гледају ка једином Богу и како делима превазилази заповести; и ишла је напред на све већа (дела).
Упокојила се 1405.године.
Crkva_manastira_Ljubostinja.jpg

Манастир Љубостиња, задужбина кнегиње Милице
 
Poslednja izmena:
Царица СрБкиња - последњи Византијски (православни) Автократор

https://ucionicaistorije.wordpress.com/2014/06/30/српска-принцеза-римска-царица/

Јелена Драгаш-Дејановић“ пише у монографији „Српскиња византијска царица“ предратни византолог Драгутин Анастасијевић.

Принцеза рода Дејановића


На врхунцу моћи, у првој половини XIV столећа, српски цар Душан освојивши готово целу византијску Европу у царство Срба и Грка уводи компликовани ромејски дворски церемонијал, додељује високе византијске титуле и уопште тежи да као најснажнија владарска личност овог дела Европе у одређеном моменту замени ромејског автократора и тиме постане носилац византијске државне мисли, истичући у писму Млетачкој републици 1345. „да је господар готово целе Романије“!

Јелена Драгаш- Дејановић
Јелена Драгаш- Дејановић
У оваквим околностима почиње успон знамените велмошке породице „брата царства ми севастократора Дејана“, ожењеног рођеном сестром цара Душана, Теодором. Високо дворско достојанство обезбедило је Душановом зету приличну политичку, друштвену и материјалну моћ. Уведен је у ред најзнаменитијих велможа српске царевине господарећи неуобичајено великом облашћу која је обухватала жупе Жеглигово и Прешево. Његов несумњиви углед потврђује и долазак поклисара (изасланика) папе Иноћентија VI , маја 1355. године, када их поглавар римокатоличке цркве „препоручује деспоту Дејану поводом преговора о склапању црквене уније и организовању акције против Турака“ ( Душан Спасић „Даница“ за 2005. годинуДејановићи ). У годинама владавине Душановог наследника Стефана Уроша V, иако је био на врхунцу моћи, деспот Дејан губи битку с поодмаклим годинама, заменивши активан политички живот калуђерским миром своје задужбине, манастира Архиљевице.

Наследили су га малолетни синови Јован и Константин (отац јунакиње ове приче). Њихов успон почиње након трагичне Маричке битке када су не само обновили очевину већ су јој припојили и област деспота Оливера и делове Вукашинове краљевине. Снажним војничким надирањем кроз Балканско полуострво браћа Драгаши ускоро постају турски вазали, али „са широком унутрашњом самоуправом у својој области“. У новој прерасподели снага у овом делу Европе „бег Костадин – Жеглиговац“ или како се најчешће потписивао, као „господин Константин“, погинуће у Влашкој, код места Ровина.

Удаја за византијског автократора


Минијатура из раног XV века, представља цара Манојла II Палеолога, царицу Јелену и њихове синове Јована, Андроника и Теодора
Минијатура из раног XV века, представља цара Манојла II Палеолога, царицу Јелену и њихове синове Јована, Андроника и Теодора
У историографији се различито пише о години у којој се српска кнегиња Јелена Драгаш удала за ромејског василевса. Позивајући се на саопштења дворског историчара и пријатеља династије Палеолог Франце, Константин Јиричек у „Историји Срба“ закључује да би брак морао бити остварен „бар две-три године пре 1391“. Друга група историчара којој припадају чувени византолог из Минхена Франц Делгер, атински професор историје и на кратко премијер Грчке, Спиридон Ламброс и руски историчар Васиљев, ослањајући се на ученог филозофа платоничара XV века Ђорђа Гемиста Плитона тврде да је брачна веза остварена „наскоро пошто је он (Манојло II) наследио оца, што значи 1391. године“. И најзад, трећа група, али нешто савременијих историчара, држи да је брак остварен између 1391. и 1394. године, у годинама након Серског сабора када је турски султан Бајазит I у овом граду под Родопима окупио своје хришћанске клетвенике. У складу с тим историчар Душан Спасић текстом у поменутој „Даници“ за 2005. годину изричито тврди „да се Јелена Драгаш удала за Манојла II Палеолога 11. фебруара 1392. године“.

Када се на почетку 1391. године упокојио цар Јован V Палеолог, његов син и савладар Манојло, који је дуго био нежења, што је прилично неуобичајено за ромејске престолонаследнике, у својој четрдесетпрвој години требало је да се ожени и прими круну. Манојло је желео да преко брачне везе с Јеленом, као директним изданком лозе Немањића, створи чвршћи савез са преосталим православним суседима на Балканском полуострву, ради заједничког супротстављања османском освајачу. Због тога су његови изасланици у пролеће дошли у Србију и започели преговоре на двору Константина Драгаша „који је у Цариграду био поштован, како због свог порекла тако и због особина које су га красиле – важио је за човека од речи и био познат по својој неустрашивости“ наводи Младен Станковић у делу „Последња византијска царица“. Врло брзо уговорено је царево венчање са ћерком моћног српског обласног господара. Када је кнегиња испрошена почеле су припреме за њен одлазак у „царицу градова“ на Босфору.

Ромејска василиса


Јеленина појава у Константиновом граду свуда је изазивала пажњу и будну знатижељу , „јер сви су хтели да виде нову царицу и да јој се поклоне“. Ромејска василиса предано се посветила и другим јавним дужностима као што су обилазак болница, сиротишта и старачких домова који су се налазили у православним манастирима престонице обезбеђујући својим утицајем и положајем материјална средства за њихово одржавање и рад. Посебну пажњу поклањала је добротворним установама давно основаним при манастиру Пантократор, који је био под покровитељством царске породице и где се налазила гробница династије Палеолога. Вредне поклоне побожна царица слала је и светогорским манастирима. Тако се у грчкој лаври Светог Дионисија чува златни крст савршене уметничке израде с рељефном представом распећа на предњој страни, а крштења Христосовог на полеђини. Испод распетог Христа, ситним грчким словима, угравиран је натпис: „Поклон Јелене владарке Ромеја, жене цара Манојла Палеолога, ћерке Драгаша кнеза српског“.

Јелена међу Грцима није заборављала ни своје сународнике у Србији. Напротив, одржавала је и даље живе везе с отаџбином. Око 1394. године она се с мужем Манојлом II заузела код тадашњег васељенског патријарха да благослови брак српског племића и господара Авлоне (Валонe) Мркше Жарковића, иако канонски ова његова веза није била у потпуности исправна. Ипак, била је политички корисна, јер је господар Мркша „бранио тамошње хришћане од неверних Турака, па патријаршија нити испитује нити ништи ту његову женидбу, а он нека молитвама и доброчинствима заслужи од Бога опроштај својој души“ (Драгутин Анастасијевић).

Константин Драгаш, слика из XIX века
Након што је царски дом Палеолога прославио други рођендан престолонаследника Јована, царица се укључила у бремените политичке догађаје свог времена. Морала је да испрати супруга на пут у снегом завејане македонске крајеве. Сулатан Бајазит I је у зиму 1393-1394. године у град Сер (Серез) позвао своје хришћанске вазале – цара Манојла, његовог брата морејског деспота Теодора, синовца Јована VIII и српске обласне господаре Стефана Лазаревића и царичиног оца Константина Драгаша. Пријем је организован у древној ромејској тврђави која се већ десетак година налазила у турским рукама. Силни османски емир задивљен појавом ромејског автократора наводно је рекао: „Ко не би знао да је он цар, одмах би по његовој појави познао да је цар“. Сам Манојло II био је веома интересантна личност и спада сигурно међу образованије и културније владаре тога доба. Био је човек високих интелектуалних и моралних врлина; бавио се теолошким питањима, а написао је и више дела из области беседништва. Пропагирао је хуманизам и штитио хуманисте.

У двору Палеолога царица Јелена прими „гласника који је донео страшну вест из њене домовине: да је у бици између војводе Мирче и Турака 17. маја 1395. године у влашким шумама под кишом стрела пао њен отац Константин заједно с „побратимом“ краљевићем Марком и да сада султан Бајазит немилосрдно заузима земље оба хришћанска владара“ („Последња византијска царица“). У том тренутку царица је приложила знаменитом цариградском манастиру Јована Претече, у кварту Петра, 500 златних перпера „с тим да манастриска братија за тај новац купи у околини Цариграда неко имање од кога ће вући 50 перпера годишњег прихода, па да тај приход троши на сваконедељне литургије и годишњи помен блаженог и великославног господара Србије, господина Константина“ (Драгутин Анастасијевић). Кћерка српског кнеза преузела је на себе и обавезу да доврши изградњу манастира у кањону реке Јарме, који је као ктитор почео да подиже њен отац. Утеху јој је донело то што је неколико месеци након очеве погибије царској кући Палеолога донела на свет трећег сина, коме дадоше име Теодор. Јеленину породичну трагедију кроз коју се назире сутон остатка Ромејског царства, употпунило је неколико суморних момената: године 1425, ушавши у 78. животну доб, умире цар Манојло II. Два дана пред смрт закалуђерио се под именом Матеј. Након мужевљеве смрти Јелена „дочека још чемерније дане“ гледавши беспоштедну борбу синова Јована VIII, Теодора, Томе и Андроника, око власти.

Последње дипломатско ангажовање беше у сфери духовности, али тесно повезаној с приликама у цариградском окружењу прве половине XV столећа. Наиме, тражећи ослонца на Западу, василевс Јован VIII је у пратњи цариградског патријарха, православних владика, брата и деспота Димитрија с многим великашима, 1439. године отпловио у Италију, на црквени сабор. Скуп католичко – православних великодостојника, који је почео у Ферари, а завршио се у Фиренци потписивањем црквене уније, био је, по мишљењу владајућих дворских кругова, надајућа сламка спаса смртно роптајућег Византијског царства. Ипак, овакав потез изазвао је прилично јаку опозицију у самој престоници, којој је „на челу“ била и мајка – царица. Јован VIII био је означен за главног кривца и издајника православља, јер су „Византинци више мрзели папско црквено, него ли турско политичко господарство“, па му је чак и царски престо био угрожен. „Као строга православка Јелена је и сама осуђивала унију Јованову онако исто као и цео грчки народ, па и српски свет, заједно с деспотом Ђурђем Бранковићем„. Након цареве смрти она му чак за извесно време забрани помен међу православнима.((((( Касније :rotf: , када је и царица схватила сву тежину политичких прилика, повлачи ту забрану, па „се и сама окренула против бораца за православље, :hahaha: у нади да ће се Византија помоћу папства, можда ипак, спасити од Турака“ – пише знаменити византолог Драгутин:mazipsa: Анастасијевић.))) Овај део текста је тотална глупост))))

Царици „би уштеђено да доживи и види Мехмедово освајање Цариграда“. Историчар Франце бележи да је Јелена умрла 23. марта 1450. године као монахиња Ипомона. У колективној свести Ромеја појавиће се још једном: у мајским данима турског војничког притиска на престоницу 1453. године, када су се браниоци Цариграда „сетили давнашњих пророчанстава о првом и последњем цару са именом Константин – Константин I и Константин XI и њиховим мајкама истог имена (Света Јелена и Јелена Драгаш). Пророчанства су изазвала не само мучну нелагоду, него су се показала и као тачна“ пише савремени српски византолог Радивој Радић у делу „Византија – пурпур и пергамент“.

1734045566768.png
 

Prilozi

  • 1734045280710.png
    1734045280710.png
    1,3 MB · Pregleda: 0
Poslednja izmena:
На овој теми свакако се мора поменути Мара Бранковић, кћерка српског деспота Ђурађа Бранковића. Која је кроз политичлки брак била вјенчана за османлијског султана Мурата II, 1435.ходине.
У Једрену борави до смрти Мурата II 1451. године, након чега се враћа у Србију. Послије смрти оца Ђурађа 1456. има важну улогу у политичком животу Србије. Због несугласица са братом деспотом Лазаром, враћа се на осмаски двор, сада већ у Цариграду. Како је имала важну улогу у васпитању и одгоју Мехмеда II, који ће постати султаном након смрти оца, који ју је изузетно поштовао и слушао њене савјете, имаће свих наредних година и деценија снажан утицај на султанове одлуке и чињења.
У одличној документарно играној серији Rise of Empires: Ottoman (2020-22) лик Маре Бранковић на изузетан начин је итјелотворила турска глумица Туба Бујукуштун
mara_brankovic_04.jpg
 
На овој теми свакако се мора поменути Мара Бранковић, кћерка српског деспота Ђурађа Бранковића. Која је кроз политичлки брак била вјенчана за османлијског султана Мурата II, 1435.ходине.
У Једрену борави до смрти Мурата II 1451. године, након чега се враћа у Србију. Послије смрти оца Ђурађа 1456. има важну улогу у политичком животу Србије. Због несугласица са братом деспотом Лазаром, враћа се на осмаски двор, сада већ у Цариграду. Како је имала важну улогу у васпитању и одгоју Мехмеда II, који ће постати султаном након смрти оца, који ју је изузетно поштовао и слушао њене савјете, имаће свих наредних година и деценија снажан утицај на султанове одлуке и чињења.
 
И друга кћерка Ђурађа Бранковића, млађа сестра Маре Бранковић, Катарина Бранковић, која се 1434. године лроз политички брак удала за цељског грофа Улриха, бјеше важна личност у процесима и догађајима кроз ХV vвијек;
Документарац који описује живот Катарине Бранковоић, прва епизода:
 
Свакако се мора поменути Јерина Бранковић, рођена као Ирина Кантакузин, која бјеше српска деспотица, жена деспота Ђурађа Бранковића.
Након Ђурађеве смрти 1456. године владала је Србијом као деспотица-регент.
Бјеше непопуларна у народном предању у којем је названа проклетом Јерином. Највише бјеше омражена због изградње града Смедерева, тада нове српске пријестолнице. По народном предању њена владавина бјеше сурова. Изградња тврђаве која је трајала 1428-39.године спровођена је присилним радом народа без накнаде. А радовима је руководио Георгије Кантакузин, Јеринин брат са грчком војском, што је изазивало гњев народа.
Јерини је посвећена тема Prokleta Jerina
 
Свакако се мора поменути Јерина Бранковић, рођена као Ирина Кантакузин, која бјеше српска деспотица, жена деспота Ђурађа Бранковића.
Након Ђурађеве смрти 1456. године владала је Србијом као деспотица-регент.
Бјеше непопуларна у народном предању у којем је названа проклетом Јерином. Највише бјеше омражена због изградње града Смедерева, тада нове српске пријестолнице. По народном предању њена владавина бјеше сурова. Изградња тврђаве која је трајала 1428-39.године спровођена је присилним радом народа без накнаде. А радовима је руководио Георгије Кантакузин, Јеринин брат са грчком војском, што је изазивало гњев народа.
 

Back
Top