Znam ili razumem!?

Rekao bih, da su ova dva pojma povezana. Da bi neko imao razumevanje, potrebno je da ima i odredjenu dozu znanja. Sa druge strane, covek koji zna, obavezno ima i razumevanje. U protivnom, on samo misli - da zna. Mislim, da je znanje vece. Ali, ko zna... Mozda i promenim misljenje!
 
helen, ti mozda znash da neko moze da bude pametan, ali pojma nemash kako to izgleda... da li je to znanje bez razumevanja?
razumevanje mora biti znanje, ali znanje ne mora biti spoznaja i razumevanje...
 
pa spoznaja znanja koje imash je razumevanje.. ti mozesh neku imati informaciju a da ne prepoznajesh njenu sushtinu i njen oblik.. formu... samim tim to znanje ili ta informacija je za tebe beskorisna... razumevanje zavisi od nekih drugih mogucnosti..
 
Margott:
pa spoznaja znanja koje imash je razumevanje.. ti mozesh neku imati informaciju a da ne prepoznajesh njenu sushtinu i njen oblik.. formu... samim tim to znanje ili ta informacija je za tebe beskorisna... razumevanje zavisi od nekih drugih mogucnosti..

Па, драга Марго, управо то сам и рекла - бескорисно је поседовање неке информације уколико заиста не разумеш њену суштину! :)
 
@Margott/ Aha... Sad mi je jasnije, na sta si mislila. Stvar je u tome, sto ti i ja na razlicite nacine tretiramo pojam razumevanja. Informacija, sama po sebi, ne mora da bude dovoljna. Da bih razumeo znacenje odredjene informacije, moram da imam neko predznanje. U protivnom, ta informacija ce mi biti beskorisna...
 
Julian_Duranona:
@Margott/ Aha... Sad mi je jasnije, na sta si mislila. Stvar je u tome, sto ti i ja na razlicite nacine tretiramo pojam razumevanja. Informacija, sama po sebi, ne mora da bude dovoljna. Da bih razumeo znacenje odredjene informacije, moram da imam neko predznanje. U protivnom, ta informacija ce mi biti beskorisna...
informacije su informacije,ilti prazna slama,i nemaju nikakve veze sa znanjem
 
Ono gore sam "promucao" ja.
A sad da vidimo sta je rekao jedan od najvecih filosofa u istoriji : Kung Fu Ce=Konfucije (po "naski')!
1.Ko ne zna i ne zna da ne zna,budala je,kloni ga se!
2.Ko ne zna i zna da ne zna,neuk je,pouci ga!
3.Ko zna,a ne zna da zna,spava,probudi ga!
4.Ko zna,i zna da zna,mudar je,sledi ga!!!
 
Hektor:
Ono gore sam "promucao" ja.
A sad da vidimo sta je rekao jedan od najvecih filosofa u istoriji : Kung Fu Ce=Konfucije (po "naski')!
1.Ko ne zna i ne zna da ne zna,budala je,kloni ga se!
2.Ko ne zna i zna da ne zna,neuk je,pouci ga!
3.Ko zna,a ne zna da zna,spava,probudi ga!
4.Ko zna,i zna da zna,mudar je,sledi ga!!!
a dali si se zapitao nekad,sta bi bilo ako si nepismen,i ne mozes da citas FILOZOFE,KAKO CES TAD POSTATI MUDAR?
 
Julian_Duranona:
Rekao bih, da su ova dva pojma povezana. Da bi neko imao razumevanje, potrebno je da ima i odredjenu dozu znanja. Sa druge strane, covek koji zna, obavezno ima i razumevanje. U protivnom, on samo misli - da zna. Mislim, da je znanje vece. Ali, ko zna... Mozda i promenim misljenje!

Svi o svemu , a na različito mislite....

Definišite znanje. Definišite razumevanje. Definišite prepoznavanje. Namerno sam uveo i prepoznavanje jer to postoji u pedagogiji.

Dvojka je ocena za prepoznavanje gradiva
Trojka za delimično znanje
četvorka za znanje gradiva
a petica za razumevanje gradiva i kreativno korišćenje......

Ovako je nekada bilo sugerisano nastavnicima ocenjivanje ......

Molim komentare......
 
Julian_Duranona:
Rekao bih, da su ova dva pojma povezana. Da bi neko imao razumevanje, potrebno je da ima i odredjenu dozu znanja. Sa druge strane, covek koji zna, obavezno ima i razumevanje. U protivnom, on samo misli - da zna. Mislim, da je znanje vece. Ali, ko zna... Mozda i promenim misljenje!

Slazem se sa ovim da da bi neko mogao da ima razumevanje potrebno je prvo da poseduje znanje.
Razumevanje je uslovljeno znanjem.
Ali onaj koji ima znanje ne mora da ima i razumevanje...

Razumevanje je uvid u znaje, spoznaja znanja; shvatanje cinjenica...dublje je od znanja....

Tanja 8)
 
da li je potrebno razumeti tehničko tehnološke procese stvaranja električne sile da bi se znalo da je potrebno pritisnuti prekidač da bi se upalilo ili ugasilo svetlo?
šta vredi svo razumevanje gore pomenutog, kada se ne zna gde se nalazi prekidač?
 
djidjo ti si moj idol ..razmisljanje ti je bas ovozemaljsko ...mali smo mi za ono sta se desavalo i sta ce tek biti... odgovori nametnuti ... dobro sto je bar dozvoljeno iznosenje misljenja ,mada i to je pitanje do kada ....
 

Back
Top