Zlostavljanje ukucana...

^MaX^:
Ma, alkohol, karakter, prevara,opsta kultura i jos mnogo drugih karakteristika coveka dovode do toga. Coveku jedino treba zrelost u razmisljanju koja je nazalost retko zastupljena.

cuti kakav alkohol ja kad se napijem manji sam od makovog zrna ziv se ne cujem pobegnem u sobu i nama me a kad sam trezan volim da vicem na roditelje na sestu brata na sve samo kad mi nesto nije po volji
 
kontesaSU:
Podelicu sa Vama pricu koja me prati kroz ceo zivot,
kroz svaki dan u nedelji i svaki sat u danu.
Moj deda je bio alkoholicar.Zloostavljao mog oca,strica i tetku.Bili su siromasni,pa su po celi dan morali da rade na njivi.Kada su stasali u ljude i resili da osnuju svoju porodicu...
Nije bilo lako,verujem.Deda je poceo onda da pije vise nego ikada,pravio je scene po selu,i sto je najgore pretio je da ce ubiti babu.Jedne noci je i krenuo to da uradi i poneo je vile sa sobom.Stric je to video i pokusao da ga spreci,medjutim zapretio mu je da ce i njega srediti.Stric je seo u kola i krenuo kuci,ali je naglo okrenuo auto kada je vide da se ovaj nesali.Nedostajala su samo dva santimetra da probode babu vilama.Stric ga je udario autom, i deda je na licu mesta ostao mrtav.A moja familija je nakon toga prozvana ubicama...
Mog oca je to znam mnogo pogodilo, ali on nije trazio utehu u nama nego u picu,svakim danom sve vise.Mnogo volim svog oca i dan danas,ali...
Pobegla sam od kuce kada je ubio od batina Boga u meni.Nisam dolazila kuci skoro godinu dana,ali sam se redovno cula sa mamom i bratom,i terala inat,zivela zivot, i patila jer nisam imala oca pored sebe.Mamami se jako razbolela i ja sam se morala vratiti kuci.Molio me da mu oprostim.I jesam...
Ali jedne noci je pijan dosao kuci i pred mojim i bratovljevim ocima hteo da siluje majku u dnevnoj sobi... To vise nisam bila ja...Skocila sam na njega ,i svom snagom ovoga sveta lupala ga pesnivama nogama,a on tako me je lupi da sam kasnije imala potres mozga,razbijenu vilicu>Te noci je dobio batina od svih nas lezao je na podu kao malo stene cvilio,meni se srce kidalo,nisam vise mogla izdrzati zagrlila sam ga svom snagom i pocela ludacki da placem.Sledeci dan sam se probudila u bolnici sa potresom mozga i sto je jos gore bila sam slogirana...
Svaki dan mi je otac dolazio u posetu,pricao mi je satima,a nikada nije ni suzu pustio.
Izasla sam iz bolnice i nastavila skolovanje,pomagao mi je,bodrio,i bio ponosan na mene..Bio mi je otac napokon.
Sada nakon svih godina duboko u meni skrivene su te slike njega na podu,njega gde sam ga zagrljajem sahranila.
Moj otac i dan danas popije ali nikada vise kao nekada,sada i kada slavimo nesto,nazdravimo zajedno.
Zar je sve to moralo da se desi,da meni zivot postane jutarnja i vecernja doza bensedina.
Sa celom rodbinom nepricamo,jer nas pljuju,ali sada imamo jedno drugo kao i na pocetku,da smo samo to i onda znali...
ALKOHOL JE KAO I LJUBAV NIJE CUDO, ALI CINI CUDA !!!
Poznata mi je tvoja prica...
Kao da gledam sebe .
Drago mi je sto si postupila ispravno,mada u takvim situacijama tesko je znati sta je ispravno ,a sta nije.
Poznajem mnogo ljudi koji su promenili ,a takodje poznajem i one koji su tudje zivote promenili.Ali kada se sve sagleda ...Tuzne su to price,svaka za sebe...
 
kontesaSU:
Podelicu sa Vama pricu koja me prati kroz ceo zivot,
kroz svaki dan u nedelji i svaki sat u danu.
Moj deda je bio alkoholicar.Zloostavljao mog oca,strica i tetku.Bili su siromasni,pa su po celi dan morali da rade na njivi.Kada su stasali u ljude i resili da osnuju svoju porodicu...
Nije bilo lako,verujem.Deda je poceo onda da pije vise nego ikada,pravio je scene po selu,i sto je najgore pretio je da ce ubiti babu.Jedne noci je i krenuo to da uradi i poneo je vile sa sobom.Stric je to video i pokusao da ga spreci,medjutim zapretio mu je da ce i njega srediti.Stric je seo u kola i krenuo kuci,ali je naglo okrenuo auto kada je vide da se ovaj nesali.Nedostajala su samo dva santimetra da probode babu vilama.Stric ga je udario autom, i deda je na licu mesta ostao mrtav.A moja familija je nakon toga prozvana ubicama...
Mog oca je to znam mnogo pogodilo, ali on nije trazio utehu u nama nego u picu,svakim danom sve vise.Mnogo volim svog oca i dan danas,ali...
Pobegla sam od kuce kada je ubio od batina Boga u meni.Nisam dolazila kuci skoro godinu dana,ali sam se redovno cula sa mamom i bratom,i terala inat,zivela zivot, i patila jer nisam imala oca pored sebe.Mamami se jako razbolela i ja sam se morala vratiti kuci.Molio me da mu oprostim.I jesam...
Ali jedne noci je pijan dosao kuci i pred mojim i bratovljevim ocima hteo da siluje majku u dnevnoj sobi... To vise nisam bila ja...Skocila sam na njega ,i svom snagom ovoga sveta lupala ga pesnivama nogama,a on tako me je lupi da sam kasnije imala potres mozga,razbijenu vilicu>Te noci je dobio batina od svih nas lezao je na podu kao malo stene cvilio,meni se srce kidalo,nisam vise mogla izdrzati zagrlila sam ga svom snagom i pocela ludacki da placem.Sledeci dan sam se probudila u bolnici sa potresom mozga i sto je jos gore bila sam slogirana...
Svaki dan mi je otac dolazio u posetu,pricao mi je satima,a nikada nije ni suzu pustio.
Izasla sam iz bolnice i nastavila skolovanje,pomagao mi je,bodrio,i bio ponosan na mene..Bio mi je otac napokon.
Sada nakon svih godina duboko u meni skrivene su te slike njega na podu,njega gde sam ga zagrljajem sahranila.
Moj otac i dan danas popije ali nikada vise kao nekada,sada i kada slavimo nesto,nazdravimo zajedno.
Zar je sve to moralo da se desi,da meni zivot postane jutarnja i vecernja doza bensedina.
Sa celom rodbinom nepricamo,jer nas pljuju,ali sada imamo jedno drugo kao i na pocetku,da smo samo to i onda znali...
ALKOHOL JE KAO I LJUBAV NIJE CUDO, ALI CINI CUDA !!!
Poznata mi je tvoja prica...
Kao da gledam sebe .
Drago mi je sto si postupila ispravno,mada u takvim situacijama tesko je znati sta je ispravno ,a sta nije.
Poznajem mnogo ljudi koji su promenili ,a takodje poznajem i one koji su tudje zivote promenili.Ali kada se sve sagleda ...Tuzne su to price,svaka za sebe...
 
Zlostavljanje u porodici nastaje iz mnogo razloga. Najcesce je, naravno, alkohol.Ako je pritom i licnost vec sklona nasilju, to je onda strasno.
Od skora i kod nas ima sredstava za boru protiv ove vrste nasilja - uvedeno je novo krivicno delo, polako se otvaraju privremeni smestaji za zlostavljane zene i decu...ali jos uvek se takvi slucajevi retko prijavljuju, iz ovih ili onih razloga, najcesce jer zene odlucuju da ostanu zajedno sa muzevima.
Ovo je najbolji deo: podnese prijavu,dodje do suda, u medjuvremenu siledzija-muz se smiri, manji je od makovog zrna,i u sudu zena jednostavno odustaje od svedocenja a postupak se obustavlja.Divota, ljudi se pomirili i hoce da je sve kao nekad. Naravno, vrlo brzo, nazalost i bude kao nekad.
Zlostavljanje ukucana ne mora da bude samo fizicko.Zamislite kako se zivi u jednoj kuci gde muz pijan dolazi kuci,pada po podu pa ga zena i deca nose,prica bljuvotine o zeni koje deca slusaju (istinite ili ne-to im je majka),povraca,mokri u krevet,sve na ocigled cele porodice?? Po pravilu te noci u kuci niko ne spava,ujutru ustaju pre njega da ga sprecavaju da izlazi napolje da se opet napije...i sve tako u krug.
Verujte, i ovakvo ponasanje u duzem periodu je dovoljno da covek poludi.
Valjda ce ubuduce, zene sve vise smoci snage da ostavljaju takve muzeve.
I imati posao i novac da mogu samostalno da zive i odgajaju decu,mozda bez oca,ali sa mirom u kuci.
 
^MaX^:
Najtuznije od svega ovoga je zlostavljanje ukucana. Zlostavljanje zene i dece. Rusenje svega sto se zove brak iako ljubav retko kada utihne i retko se kad izgasi. najtuznije mi je kada u novinama procitam anonimna pisma sa naslovom HELP! Ne znam za druge ali zlostavljanje meni najdrazih je nesto mizerno... Nesto sto nikad ne bih dozvolio sebi...
Do sada je alkoholizam jedan od vecih, mozda i najvecih razloga zlostavljanja... Ljudi ako nam je rakija losa zasto da je pijemo... Zasto da unesrecujemo i sebe i druge... Nemam reci o ovoj temi samo znam da je to nesto sto deci ostavlja veoma teske posledice u daljem zivotu, i dosta utice na njihov razvoj i potencijal...
Pa ljudi smo treba malo razmisljati covecno.........
znas,sve se to vrti u krug.........moja drugarica je to trpela i kuci,mislim uvek je bila zapstavljena i odbacena od strane roditelja,posle se udala i trpi na to da je suprug bije............
 
Колико имаш година? Ко је проблем у породици?

Не питам зато да бих залазила у твоју интиму, него зато да бих знала шта да ти одговорим.

Која год да је ситуација - ту је потребна стручна помоћ, први корак је да одеш сам код психолога и да тамо испричаш све...
 
Imam 16 godina, ali nije problem u meni nego u ocu, otac mi je alkoholicar. Nema sanse da mu kazem tako nesto za psihijatrisku pomoc, jer sam mu vec jedamput reko da treba da ide na lecenje... pa bolje da me nije bilo!!!!

Oк, није проблем у теби, али ти си у проблему, зар не?

Ти оца не можеш излечити, али можеш СЕБИ помоћи да лакше изађеш на крај са тим породичним проблемом (јер то није само очев проблем него целе породице, зар не?).
А да би знао како себи да помогнеш треба ти стручна помоћ, психолошка. (Тати треба психијатријска, али за то је потребна његова воља.)

Немој да се устручаваш, људи иду код психолога када не могу да реше неке животне проблеме. Психолог ће те саслушати, помоћи ти да сагледаш своју позицију у породици, помоћи ти да изнађеш нека решења за самог себе, сагледаш могућности, увидиш како је најбоље да се ти поставиш у свему томе....
Значи, иако ти ниси извор проблема, ти сносиш последице - и зато ти треба помоћ да би те последице биле што мање.

При нашем диспанзеру за школску децу постоји развојно саветовалиште где деца-млади могу сами да се обрате психологу. Није потребан никакав упут.

И да се разумемо - не постоје инстант решења! Немој да очекујеш да ће једна посета психологу све да реши....
 
njega ne mozes naterati da se leci, ali tebi mozda moze pomoci razgovor sa strucnjakom.
tebi je potrebna podrska, ipak zivis sa alkoholicarem, usmeriti te kako da razmisljas/ resis neku situaciju i demistifikuje neke stvari koje nisi definisao, kojih mozda nisi ni svesan.

ja sam bila u domu omladine zbog sestrinog muza. nikada nisam rekla da je on alk., ni pomislila u sebi( to je bilo "car je go" sistem). posle dve recenice psih. je rekla- znam taj tip alkoholicara! otkrovenje.

zet je i dalje alkoholicar, moja sestra je i dalje sa njim, ali ja lakse prolazim kroz tu svakodnevnicu ( i zbog toga sto mogu reci- makar u sebi car je go)
 
Poslednja izmena:
To je dobar predlog, ali ja sam iz jednog selo pored Vrbasa. A da odem za NS ili Beograd ne isplati mi se. A i nisam siguran dali ce mi psihijatar puno pomoci, jer jedini nacin da izadjem na kraj sa ovim problemom jeste da ostanem neprimetan i da se ocu ne suprotstavljem. A to je nemoguce jer on pocne da me vredja, dami razbija stvari... i jednostavno nemogu da cutim i da trpim, a vec je i fizicki nasrtao na mene i da majka nije stala ispred njega, ja nebi bio clan ovog foruma.
 
Pokusaj da stupis u kontakt sa SOS telefonom- broj imaš u novinama ili na internetu. Možda možeš da potražiš savet i telefonskim putem ili mail-om sa nekim od savetnika. Oni će te sigurno uputiti kako da kontaktirate i šta da radiš. Pozdrav i srećno.
 
Не психијатар. Психолог!
Верујем да постоји и у Врбасу при неком диспанзеру за школску омладину.

Кажеш ''ниси сигуран да ли ће ти пуно помоћи''. Види: ако си сам нашао решење за однос са оцем које те задовољава - онда чини тако како мислиш да треба. Али, по твом писању ја видим да то није решење, да ти јако патиш због свега тога. Према томе - једини начин је да потражиш помоћ!

Како мајка гледа на све то?

Уколико и она његов алкохолизам види као проблем можете заједно отићи у центар за социјални рад у Врбасу и тамо испричати све, а они ће вам већ помоћи разговором и конкретним саветима.
 

Back
Top