mr_pleasure:
dostojevski smatra da pravo:"da se predje preko pojedinih prepreka" pripada samo vrhunskim vodjama i to samo radi ostvarenja nekih opstih ciljeva. medjutim, od svih vojskovodja i drzavnika on je cenio samo napoleona i svrstavao ga u ovu kategoriju. verovatno zbog svojih politickih ubedjenja. valjda se tripovao da on nastavlja tradicije francuske burz. revolucije iz 1789. pravim velikim ljudima on smatra njutna, solona, pa cak i muhameda, uglavnom ne vlastodrsce.
a inace raskoljnjikov ti je najbolji primer tog raskoraka. on je nesebican. on razume sta je patnja i hteo bi nesto da promeni. ali problem nastaje onoga trenutka kada uvidi da ne spada u onu kategoriju koja moze i sme da ode dalje nego sto je to uobicajeno. zar ne?
Да, у праву си, с тим што Наполеон као Наполеон овде и није толико битан: бити Наполеон у Раскољниковљевом случају значи поседовати аутентичну психичку снагу, односно бити способан за прекорачење устаљених моралних норми, и то тамо где је реч о злочину, и управљати сопственим понашањем чак и у најкритичнијим тренуцима - за време злочина и непосредно после њега, док бити ваш значи бити без икакве психичке снаге.
Наравно, испоставља се да Раскољников нема довољно снаге ни да поднесе мисао о злочину (од почетка се понаша као мономан, као да га је захватио точак неке машине, у власти је мисли о убиству; када сазна да ће баба у одређено време бити код куће, он се осећа као осуђеник на смрт, а предстојећи злочин личи му на смртну пресуду - не жртви, већ убици, тј. њему, на путу ка бабиној кући размишља о безначајним детаљима, баш као и осуђеници на смрт - Достојевски то најбоље зна), још мање да убије онако како приличи једном Наполеону (он секиром замахује дрхтећи и готово махинално, заборавља да затвори врата бабиног стана), а камоли да "наполеоновски" поднесе последице убиства (осећа жељу да се јави неочекиваним посетиоцима који звоне на бабина врата, враћа се на место злочина, даје своје пуно име и адресу људима којима ионако изгледа сумњив, у два наврата иде у полицију да би признао кривицу, и само признање изговара у грозници, као ваш...).
Дакле, Раскољниковљево понашање, и пре и за време и после злочина, карактерише јасна душевна немоћ, која је код Достојевског пропорционална духовном богатству (јер Раскољников неоспорно има димензију интелектуалне дубине, његове рефлексије су оригиналне и оштроумне, што значи да би прави преступник, по Достојевском, требало да буде нишчи духом), али и (мени подједнако занимљив) патолошки порив за самоуништењем, тј. за кршењем логике самоодржања и - патолошка наслада коју при том осећа. Верујем да ти то није промакло?
P.S. Извини због епске опширности.
Поздрав,
Лилит