Zlo izvire iz suviška.

CrniĐavo

Elita
Poruka
17.474
Ova tema otvorena je sa ciljem da svako iznese ono što u svojoj duši oseća, a tiče se toga otkuda zlo kod ljudi.

Moje mišljenje je da zlo kod ljudi izvire iz suviška.
Kada kažem suvišak, mislim na suvišak od bilo čega.
Pod suviškom podrazumevam sve ono što je preko potrebne mere za opstanak.

Kao primer navešću da je veoma mnogo zločina počinjeno na raznim veseljima, proslavama, gde ičega nije bilo u oskudici, već naprotiv, gde je mnogo toga bilo preko mere neophodne za život, dakle, gde je bilo suviška telesnog i duševnog zadovoljstva.

Takođe, kao primer bi se moglo navesti i da su najviše ubilačkih ratova, porobljavanja, oduzimanja slobode, vodile najbogatije imperije, jer su od svog suviška materijalnog bogatstva pravole najviše ubilačkog oružija i na ubilačke puteve navodile ljude, nudeći im za uzvrat deo od materijalnog suviška ili im pak obećavajući deo od suviška materijalnog plena prilikom pljački. Na taj način je opet suvišak bio razlog da se ide u ubilačka osvajanja i porobljavanja.

Takođe je poznata misao napisana u Svetom Jevanđelju, da od suviška srca izlazi zlo.
Ovo je diskusija na tu temu.
 
Poslednja izmena:
Зло настаје из ГОМИЛАЊА сувишка, тј. среброљубља.

Сувишак сам по себи није ни зло ни добро. Гомилање га чини средством зла и страдања (првенствено сопствене душе), а дељење и поклањање средством добра и награде (на небесима).

Наравно то поклањање и дељење сувишака, мора бити Христа ради (због гледања подобија Божијег у сваком човеку), а НИКАКО из сујете и жеље за похвалама оних који милосрђе цене.

То милосрђе мора бити Бога, а не себе ради, јер потоње представља лицемерно поклањање, лаж, превару и грех.
 
Poslednja izmena:
Ova tema otvorena je sa ciljem da svako iznese ono što u svojoj duši oseća, a tiče se toga otkuda zlo kod ljudi.

Moje mišljenje je da zlo kod ljudi izvire iz suviška.
Kada kažem suvišak, mislim na suvišak od bilo čega.
Pod suviškom podrazumevam sve ono što je preko potrebne mere za opstanak.

Kao primer navešću da je veoma mnogo zločina počinjeno na raznim veseljima, proslavama, gde ičega nije bilo u oskudici, već naprotiv, gde je mnogo toga bilo preko mere neophodne za život, dakle, gde je bilo suviška telesnog i duševnog zadovoljstva.

Takođe, kao primer bi se moglo navesti i da su najviše ubilačkih ratova, porobljavanja, oduzimanja slobode, vodile najbogatije imperije, jer su od svog suviška materijalnog bogatstva pravole najviše ubilačkog oružija i na ubilačke puteve navodile ljude, nudeći im za uzvrat deo od materijalnog suviška ili im pak obećavajući deo od suviška materijalnog plena prilikom pljački. Na taj način je opet suvišak bio razlog da se ide u ubilačka osvajanja i porobljavanja.

Takođe je poznata misao napisana u Svetom Jevanđelju, da od suviška srca izlazi zlo.
Ovo je diskusija na tu temu.

To je samo jedan od razloga...
Pohlepa...

Ljubomora...
Zavist..
Ponos...
Sebicnost...
 
hteo si reći pohlepa

Pohlepa je jedno od zala.
Da, pohlepa se rađa od suviška želje za nečim(kažem suvišak želje, zato što takva želja prelazi granicu neophodnog), koja se manifestuje u nastojanju da se, za toliko za koliko je želja za nečim veća, nakupi više toga što je predmet pohlepe.
A želja je opet ispred straha, a strah je ispred bola, svesnog ili nesvesnog. Tako je npr. želja za hranom je ispred straha od gladi, odnosno ispred bola zbog gladi, pa dalje, želja za kupanjem je ispred straha od prljavštine, odnosno ispred bola zbog osećaja nečistog, pa dalje, želja za seksualnim činom je ispred straha od izumiranja loze ili pak ispred straha od nedostatka Ljubavi, odnosno ispred bola zbog izumiranja loze tj. ispred bola zbog nedostatka Ljubavi, itd.
 
Зло настаје из ГОМИЛАЊА сувишка, тј. среброљубља.

Сувишак сам по себи није ни зло ни добро. Гомилање га чини средством зла и страдања (првенствено сопствене душе), а дељење и поклањање средством добра и награде (на небесима).

Наравно то поклањање и дељење сувишака, мора бити Христа ради (због гледања подобија Божијег у сваком човеку), а НИКАКО из сујете и жеље за похвалама оних који милосрђе цене.

То милосрђе мора бити Бога, а не себе ради, јер потоње представља лицемерно поклањање, лаж, превару и грех.

Pa da, ne kažem da je suvišak sam po sebi dobro ili zlo, već kažem da zlo izvire iz suviška. ;)
 
Pa da, ne kažem da je suvišak sam po sebi dobro ili zlo, već kažem da zlo izvire iz suviška. ;)

Из ГОМИЛАЊА сувишка (похлепе), као и давања себе, а не Христа ради (ради своје сујете жељне аплауза и похвала, замаскиране у доброчинство и милосрђе).

Постоји и калкулантско милосрђе, да би други људи трубили о нашим ''добрим'' делима. Тада је реч о двоструком греху среброљубљу и славољубљу (јер се даје једино цењено сребро, похвала ради).
 
Voleo bih kada bi se potrudila da objasniš svaki primer ponaosob, onako kako Ti u sebi osećaš.

1 Pohlepa... Zeleti vise, zeleti ono sto im ne pripada... Pohlepno iskoriscavanje suprotnog pola...
Pohlepa za hranom, picem, seksom... Pohlepa za materijalnim stvarima... kako bi ispunili koja je u stvari praznina duha...
Koja se ne moze tako ispuniti... znamo... zato je moraju stalno puniti jer su suplji...
2.ljubomora... Na ono sto imamo, na ono sto jesmo, sto oni nisu...na ono sto posedujemo smatrajuci da to ne zasluzujemo...
Ljubomora jer ne mogu biti kao mi... Jer ne zele raditi na sebi...
3. Zavist kao negativniji oblik ljubomore... Zavist stvara zlo u srcu...
4. Ponos.. kao osnova sveg zla u coveku...
Ponos ga zaslepljuje na ono sto on jeste i sto nije...
Cini ga bezosecajnim i sebicnim... i otvrdnjuje covekovo srce i cini ga zlim..
Na ponosu se zasnivaju sve ostale lose osobine...
5 Sebicnost... okrenutost sebi i neljubavi prema drugima... sebicni postaju zli...

eto ukratko :aha:
 
Poslednja izmena:
Ova tema otvorena je sa ciljem da svako iznese ono što u svojoj duši oseća, a tiče se toga otkuda zlo kod ljudi.

Moje mišljenje je da zlo kod ljudi izvire iz suviška.
Kada kažem suvišak, mislim na suvišak od bilo čega.
Pod suviškom podrazumevam sve ono što je preko potrebne mere za opstanak.

Kao primer navešću da je veoma mnogo zločina počinjeno na raznim veseljima, proslavama, gde ičega nije bilo u oskudici, već naprotiv, gde je mnogo toga bilo preko mere neophodne za život, dakle, gde je bilo suviška telesnog i duševnog zadovoljstva.

Takođe, kao primer bi se moglo navesti i da su najviše ubilačkih ratova, porobljavanja, oduzimanja slobode, vodile najbogatije imperije, jer su od svog suviška materijalnog bogatstva pravole najviše ubilačkog oružija i na ubilačke puteve navodile ljude, nudeći im za uzvrat deo od materijalnog suviška ili im pak obećavajući deo od suviška materijalnog plena prilikom pljački. Na taj način je opet suvišak bio razlog da se ide u ubilačka osvajanja i porobljavanja.

Takođe je poznata misao napisana u Svetom Jevanđelju, da od suviška srca izlazi zlo.
Ovo je diskusija na tu temu.

зло извире из недостатка, као и сувишак.
нудимо што нам је потребно, тражимо што већ имамо...
 
Из ГОМИЛАЊА сувишка (похлепе), као и давања себе, а не Христа ради (ради своје сујете жељне аплауза и похвала, замаскиране у доброчинство и милосрђе).

Постоји и калкулантско милосрђе, да би други људи трубили о нашим ''добрим'' делима. Тада је реч о двоструком греху среброљубљу и славољубљу (јер се даје једино цењено сребро, похвала ради).

Šta znači kada kažeš zamaskirano dobročinstvo i milosrđe?
Možeš li da objasniš zašto misliš da je slavoljublje greh?
 
Ova tema otvorena je sa ciljem da svako iznese ono što u svojoj duši oseća, a tiče se toga otkuda zlo kod ljudi.

Moje mišljenje je da zlo kod ljudi izvire iz suviška.
Kada kažem suvišak, mislim na suvišak od bilo čega.
Pod suviškom podrazumevam sve ono što je preko potrebne mere za opstanak.

Kao primer navešću da je veoma mnogo zločina počinjeno na raznim veseljima, proslavama, gde ičega nije bilo u oskudici, već naprotiv, gde je mnogo toga bilo preko mere neophodne za život, dakle, gde je bilo suviška telesnog i duševnog zadovoljstva.

Takođe, kao primer bi se moglo navesti i da su najviše ubilačkih ratova, porobljavanja, oduzimanja slobode, vodile najbogatije imperije, jer su od svog suviška materijalnog bogatstva pravole najviše ubilačkog oružija i na ubilačke puteve navodile ljude, nudeći im za uzvrat deo od materijalnog suviška ili im pak obećavajući deo od suviška materijalnog plena prilikom pljački. Na taj način je opet suvišak bio razlog da se ide u ubilačka osvajanja i porobljavanja.

Takođe je poznata misao napisana u Svetom Jevanđelju, da od suviška srca izlazi zlo.
Ovo je diskusija na tu temu.



Kad uplaćuješ net nemoj nikako onaj flat od 32mb/s vec samo dial up pa da vidiš kako ćeš da psuješ u sebi i izgovaraš Marije kad ne može da ti otvori fotku Beatris Dal a ona samo bez ničega na sebi.
 
зло извире из недостатка, као и сувишак.
нудимо што нам је потребно, тражимо што већ имамо...

Nedostatak je često u paraleli sa suviškom želje za bilo čim, pa je suvišak želje tako za toliko jednak nedostatku.
Ili, što bi rekao Seneka; nije siromašan onaj koji ima malo, već onaj koji želi više.
Zlo je samo po sebi čovečiji nedostatak, nedostatak dobrog u čoveku.
Zlo u početku uvek izvire iz suviška, pa kada se zlo pojavi, onda se na zlo nadovezuje novo zlo. A pošto je zlo čovečiji nedostatak, u tom smislu se može reći da se zlo nadovezuje na nedostatak, ili drugačije rečeno, zlo često ne ide samo, ali da bi se pojavilo, mora da postoji suvišak, jer odatle izvire.

Čak i kada se radi o nedostatku hrane, kod gladnog čoveka, tu je u prvom planu opet suvišak, npr. suvišak ponosa, zbog koga se u čoveku javi zlo, jer iz suviška zlo izvire, pa čovek ukrade, umesto da traži hranu, jer ga je sramota da traži, jer ima suvišak ponosa.

Kako onaj, koji nema ženu, a koji traži ženu, može reći da traži ono što već ima?
Dobar čovek traži ono što nema, a zao čovek traži ono što već ima.
 
1 Pohlepa... Zeleti vise, zeleti ono sto im ne pripada... Pohlepno iskoriscavanje suprotnog pola...
Pohlepa za hranom, picem, seksom... Pohlepa za materijalnim stvarima... kako bi ispunili koja je u stvari praznina duha...
Koja se ne moze tako ispuniti... znamo... zato je moraju stalno puniti jer su suplji...
2.ljubomora... Na ono sto imamo, na ono sto jesmo, sto oni nisu...na ono sto posedujemo smatrajuci da to ne zasluzujemo...
Ljubomora jer ne mogu biti kao mi... Jer ne zele raditi na sebi...
3. Zavist kao negativniji oblik ljubomore... Zavist stvara zlo u srcu...
4. Ponos.. kao osnova sveg zla u coveku...
Ponos ga zaslepljuje na ono sto on jeste i sto nije...
Cini ga bezosecajnim i sebicnim... i otvrdnjuje covekovo srce i cini ga zlim..
Na ponosu se zasnivaju sve ostale lose osobine...
5 Sebicnost... okrenutost sebi i neljubavi prema drugima... sebicni postaju zli...

eto ukratko :aha:

Igde ne vidim da si pomenula iz suviška čega izvire zlo koje si pomenula, a to me najviše zanima. ;)
 
нико нема вишак снаге, већина има мањак памети.

Zavisi na koju snagu misliš.
Ako misliš na telesnu snagu, mislim da grešiš, jer čovek koji robuje telu, taj ima suvišak telesne snage. A suvišak je jer ičemu ne koristi, jer suvišak i jeste ono što ičemu ne koristi, pa onda iz tog suviška izvire zlo. Npr. da suviškom svoje telesne snage hrani sujetu.
Mislim da čovek ne bi trebalo da se takmiči sa gorilama i šimpanzama u telesnoj snazi, jer je Bog stvorio čoveka da bude biće koje će da voli, dakle, da služi Ljubavi, a za to je u prvom planu potrebna duhovna snaga. Telesne snage je čoveku neophodno onoliko, koliko je čoveku potrebno da normalno i nesmetno telesno funkcioniše. Sve preko toga je suvišak i takav robuje telu, jer radi za suvišak telesne snage.
 
Poslednja izmena:
Zavisi na koju snagu misliš.
Ako misliš na telesnu snagu, mislim da grešiš, jer čovek koji robuje telu, taj ima suvišak telesne snage. A suvišak je jer ičemu ne koristi, jer suvišak i jeste ono što ičemu ne koristi, pa onda iz tog suviška izvire zlo. Npr. da suviškom svoje telesne snage hrani sujetu.
Mislim da čovek ne bi trebalo da se takmiči sa gorilama i šimpanzama u telesnoj snazi, jer je Bog stvorio čoveka da bude biće koje će da voli, dakle, da služi Ljubavi, a za to je u prvom planu potrebna duhovna snaga. Telesne snage je čoveku neophodno onoliko, koliko je čoveku potrebno da normalno i nesmetno telesno funkcioniše. Sve preko toga je suvišak i takav robuje telu, jer radi za suvišak telesne snage.

жељан си расправе, не размишљаш.
 

Back
Top