Zlatni ljiljani kao ambrozija - opet filozofija "hlljeba bez motike"

RainbowSix

Veoma poznat
Poruka
10.717
Ljiljani kao ambrozija


Dobitnicima najviših ratnih priznanja u FBiH iz federalnog budžeta godišnje se isplati gotovo 20 miliona maraka, a prema nekim saznanjima, među njih ukupno šest hiljada na spisku na hiljade je političara, direktora, sekretarica i vozača.

Prema Zakonu o ratnim odlikovanjima FBiH "zaslužni" imaju pravo na mjesečni novčani dodatak u iznosu od pola prosječne neto plate u FBiH, odnosno 350 maraka mjesečno.

Između ostalih, na spisku je Nedžad Branković, bivši premijer FBiH, Željko Komšić, predsjedavajući Predsjedništva BiH, i Mirsad Kebo, potpredsjednik FBiH.

Za razliku od Brankovića i Komšića, jedino je Kebo odlučio da se zahvali na primanjima, odričući se tako mjesečnog sljedovanja od 350 maraka.

Hoće li njegov primjer slijediti i trenutno prvi čovjek BiH, Željko Komšić, koji je "Zlatni ljiljan" zaradio za svoje zasluge u ratu, juče, i pored brojnih pokušaja, nismo mogli saznati.

Korisnicima boračko-invalidske zaštite umanjene su julske naknade za deset odsto a od 1. januara naredne godine, po svemu sudeći, biće ukinut Zakon o pravima dobitnika najviših ratnih priznanja.

Salko Beba, šef Kabineta ministra za pitanja boraca u Vladi FBiH, kaže da na spisku ima nekolicina političara, ali da za svakog od njih postoji opravdan razlog zašto su došli na listu zaslužnih boraca.

Beba je potvrdio kako je jedini zahtjev za skidanje s platnog spiska stigao od Mirsada Kebe.

- Osim Kebe, niko nije zatražio obustavljanje isplata. Nije istina da su na spisku sekretarice ili vozači - naveo je Beba.

On je rekao da ne zna kakva je sudbina Zakona o ratnim odlikovanjima FBiH.

Savez dobitnika najviših ratnih priznanja FBiH najavio je blokiranje rada institucija i proteste, zbog smanjenja julske naknade za deset odsto korisnicima boračko-invalidske zaštite i najave da će biti ukinut Zakon o dobitnicima najviših ratnih priznanja.

Do blokade rada institucija u FBiH najvjerovatnije će doći nakon Bajrama.

Dobitnici "Zlatnog ljiljana" jasno su poručili aktuelnoj Vladi FBiH da više nemaju potrebe da razgovaraju s njenim predstavnicima, koji nisu prisustvovali vanrednoj skupštini.

Zoran Pavlović, ekonomski analitičar, smatra da su najavljeni protesti dobitnika ratnih odlikovanja zbog smanjenja od deset odsto, u situaciji kada hiljade ljudi ostaju bez posla, apsolutno nerazuman potez.

- Dobitnici odlikovanja samo su jedna stavka koja opterećuje budžet FBiH. Na tu jednu stavku izdvaja se 20 miliona maraka. Evidentno je da budžet to ne može izdržati - rekao je Pavlović i podsjetio da federalni budžet ne može podnijeti aktuelna opterećenja.

Pravo na isplatu mjesečne naknade imaju dobitnici odlikovanja "Zlatni ljiljan", Red hrvatskog trolisa, Orden slobode, Red bana Jelačića, Orden heroja oslobodilačkog rata, Red Nikole Šubića Zrinskog, Orden oslobođenja, Red kneza Domagoja s ogrlicom, Orden zlatnog grba s mačevima, Orden zlatnog ljiljana sa zlatnim vijencem, Orden zlatnog ljiljana sa srebrnim vijencem, Medalja za hrabrost, Medalja pobjede, Medalja otpora, Medalja za vojne zasluge, Policijska medalja za hrabrost i Zlatna policijska značka - zvijezda.


Linkić: http://www.fokus.ba/vidi.php?rub=2&vijest=23580

Uh, šta sve mogu smisle samo da ih neko drugi jasli???:think: Izgubili 49% teritorije, a podijelili toliko odlikovanja!!! Niko živ ne radi, a svi hoće da im se daju pare za neke svoje "ratne zasluge"!!!!
 
Poslednja izmena od moderatora:
Inace nije mi jasno otkud ta ljiljanofilija u dobrih bosnjana.U heraldici je poznato da su ljiljani, izmedju ostalog, koristili i u nemanjickom periodu i da su najverovatnije i dosli u Bosnu preko veza sa Nemanjicima.Tako da je i to,kao i vecina ostalih primera dokaz srpstva Bosne.Prema tome ne znam otkud taj romantizam na ljiljane.
Pa kad nemaju nikakve svoje simbole, onda fino uzmu tuđi simbol i svojom ga upotrebom istorijski izbrukaju i iskrnave do te mjere da ga poslije ni pravi vlasnik više neće da koristi!!!:cool:
 
Inace nije mi jasno otkud ta ljiljanofilija u dobrih bosnjana.U heraldici je poznato da su ljiljani, izmedju ostalog, koristili i u nemanjickom periodu i da su najverovatnije i dosli u Bosnu preko veza sa Nemanjicima.Tako da je i to,kao i vecina ostalih primera dokaz srpstva Bosne.Prema tome ne znam otkud taj romantizam na ljiljane.

ljiljan je simbol srednjevekovne francuske i tako su dosli i u srbiju jer su se pojedini nemanjici zenili francuskim princezama kao sto se srpski kralj Stefan Uros I Nemanjic ozenio francuskom princezom Jelenom Anzujskom

Jelena Anzujska je zivela u Brnjaku na Mokroj Gori i gradu Jelec na planini Rogozni.
 
Inace nije mi jasno otkud ta ljiljanofilija u dobrih bosnjana.U heraldici je poznato da su ljiljani, izmedju ostalog, koristili i u nemanjickom periodu i da su najverovatnije i dosli u Bosnu preko veza sa Nemanjicima.Tako da je i to,kao i vecina ostalih primera dokaz srpstva Bosne.Prema tome ne znam otkud taj romantizam na ljiljane.

U nas u 12. vijeku , a u Nemanjića u 14. vijeku. Otkud kod Nemanjića ne znam , a mi imamo endemski Lilium Bosniacum - Bosanski ljiljan.
 
U nas u 12. vijeku , a u Nemanjića u 14. vijeku. Otkud kod Nemanjića ne znam , a mi imamo endemski Lilium Bosniacum - Bosanski ljiljan.

2mw5iio.gif


:hahaha: :hahaha:

Око пирамида расте чујем
:hahaha:
 

Back
Top