Život u Kanadi - pitanja i odgovori

mala dopuna...

Takodje postoje Walk-In klinike u kojima nije potrebno zakazati pregled, a mozete dosta stvari (osnovnih kao vadjenje krvi, mokraca itd) obaviti.

Takodje, Walk in clinics su ustanove koje primaju pacijente van regularnog radnog vremena onih klinika u koje se redovno ide, kod svog porodicnog lekara, ili pak za one koji svog lekara nemaju a urgentno je. Ta urgentnost moze da bude stavljena na ispit strpljenja jer se u nepodnosljivo visokom procentu na pregled ceka satima (to najbolje znaju roditelji dece koja imaju visoku temperaturu a ne mogu da taj problem rese sami, pa se provede u cekaonici nekada i vise od 10 sati). Ukoliko je predinfarktno stanje, nema razloga za brigu.


Kvalitet dodatnog osiguranja zavisi od firme za koju radite, negde vam je sve placeno, a negde placate deo tih benefita (to je obicno oko $50-$60 na 15 dana).
Sa njima su pokrivene razne stvari, a visina iznosa i sirina usluga zavisi koje je osiguranje u pitanju. U normalnim uslovima ljudi ga najvise koriste za zubara gde je obicno pokriveno od $1000-$1500 u procentu od 80%, sto prakticno znaci da vi placate ostalih 20%. Medjutim zgodno je za porodice ako oba supruznika imaju dodatno osiguranje, onda na primer racun zubara 80%pokrije jedno osiguranje, a ostalih 20% drugo osiguranje, tako da prakticno ne platite nista.
Osim zubara se najvise koristi ova kartica za kupovinu naocara (i pregled), kiroprakticar, masaze..lista zaista moze biti podugacka
Cak bolja dodatna osiguranja podrazumevaju i prevoz helihopterom u urgentnim slucajevima.

Navedeno za zubne usluge, ta suma od 1000+ deluje poprilicno raskosno, medjutim to bi izgledalo ovako:
ciscenje zuba $ 100, minorna popravka 100, kruna, proteza, vadjenje zivca 1000, implant 2-4000, v adjenje zuba 150-200, proteze za ispravljanje zuba 5-6000 (skoro je retko naici da dete ne nosi protezu, iako u nekim slucajevima zaista nema vidljivog razloga, ali zaista nema...ali neki "razlog" postoji, kao sto se slicne stvari mogu videti kod ljudi u 50-tim). Angazman specijaliste koji tu nesto mora da specijalno dopuni, podrazumeva udvostrucavanje datih cifara. Sve ovo je dato u najidealnijim uslovima, kada je prisutan samo jedan problem, a obicno se nadoveze par. U vezi teme...

http://www.cbc.ca/news/canada/denti...osis-and-cost-cbc-marketplace-finds-1.1279371

Inace, biti zubar je prestizno zanimanje, pozicija...necu navesti satnicu iako ne rade na sat vec na godisnju platu, moze da zaboli glava.


Mala dopuna. Naravno da postoji brdo ozbiljnih firmi koje rado ne placaju medical. Walmart, McDonalds, Shoppers Drug Mart (sto je ironicno za apoteku) i sl.

Ako ste sami zaposleni i nemate porodicu ja bih rado preporucio da ne placate nikakav medical insurance, vec kada odete na more u Meksiko (kao sto vecina Kanadjana radi) posetite neku od zubarskih klinika tamo (posto je to u Kanadi najveci trosak) i obavite te stvari triputa jeftinije.

To su velike ali ne ozbiljne firme. Ozbiljan je samo profit koji zaradjuju. Tretman radnika tih firmi je objektivno gledano ponizavajuci. U njima ne rade samo pocetnici, studenti i beznadezni slucajevi (mada se svode na to). Full time pozicija ne garantuje da ce benefita uopste biti, jer je naprosto firma takva. Part time ne daje nikakve beneficije a broj onih koji rade upravo takvo radno vreme je izuzetno velik. U part time se racunaju oni koji imaju manje od 25 sati nedeljno, premda zakon zvanicno tvrdi da je to 31 sat.


Gledala sam sajt WES-a i vidim da i sam fakultet mora da pošalje dokumentaciju pa sam odmah zamislila na šta će to ličiti pošto su mi jedva i diplomski zakazali zato što su pogubili bar trećinu mojih prijava za ispite (ja sam studirala dok još nisu znali za kompjutere).

Morala bi imati spisak svih predmeta i opis predjenih oblasti, naravno prevedeno na engleski. Mozda ovde ima nesto opsirnije:

http://forum.krstarica.com/showthread.php/190658-Nostrifikacija-diplome-dopisno

Posto se ovde u glavnom pravi poredjenje izmedju cena u Srbiji (u koje nisam upucen) I cenama u Kanadi, evo danas videh na forumu pitanje jednog ozenjenog coveka sa dvoje dece.

Procitajte I spremajte se:

http://forums.redflagdeals.com/fix-my-personal-finances-1392297/

Bilo bi fino napisati uporedne cene...kataklizmicno je kada je Srbija u pitanju. Osim voca, povrca i moze biti mesa (koje je uzgred organskog ukusa, ili onog zasta se mora ici na farmu ili gajiti u sopstvenoj basti).
 
Hvala na tom linku.

Mnogo zubara u Kanadi su prevaranti, posebno ako imate osiguranje. Ja kada sam bio naivan, jos 90's sam otisao kod zubara u Montrealu I odjednom 11 zuba mi ne valja. Naivan klinac sa 19 godina ne pada mi na pamet I da pomislim da zubar hoce da me prevari u Kanadi nego posle tek 5 "popravljenih" zuba moja tetka ode kod drugog zubara za second opinion. Naravno, ispostavilo se da su samo 4 zuba imali problema.

Ne samo da pojedini zubari jedva cekaju da vas ocerupaju nego I popravljaju potpuno zdrave zube.
 
Jel zna neko nesto o HOT TUBS-ima?

Mi rentiramo kucu u kojoj imamo hot tub na patio-ju i pita nas vlasnik kuce da li hocemo da nam ga osposobi za upotrebu u ovoj hladnoj sezoni koja nam predstoji. Oni kazu da je jako lepo ujutro ustati i sesti u hot tub da popijes kafu.

:think: ne mogu da zamislim da je oko mene -1 ili -2 ili 3, 4 C i ja da sedim u vrucoj vodi i kuliram. Da li je neko iz Srbije to probao, preziveo, dopalo mu se??? MIslim stvarno ne mogu da verujem nekom Kanadjaninu posto se mi Srbi plasimo hladnoce i ne skidamo se tako golisavi na hladnoci... ne znam sta da mislim.
 
Jel zna neko nesto o HOT TUBS-ima?

Mi rentiramo kucu u kojoj imamo hot tub na patio-ju i pita nas vlasnik kuce da li hocemo da nam ga osposobi za upotrebu u ovoj hladnoj sezoni koja nam predstoji. Oni kazu da je jako lepo ujutro ustati i sesti u hot tub da popijes kafu.

:think: ne mogu da zamislim da je oko mene -1 ili -2 ili 3, 4 C i ja da sedim u vrucoj vodi i kuliram. Da li je neko iz Srbije to probao, preziveo, dopalo mu se??? MIslim stvarno ne mogu da verujem nekom Kanadjaninu posto se mi Srbi plasimo hladnoce i ne skidamo se tako golisavi na hladnoci... ne znam sta da mislim.

Hehe..... pa ja licno ne bih. Struja+odrzavanje=za###ancija
 
Jel zna neko nesto o HOT TUBS-ima?

Mi rentiramo kucu u kojoj imamo hot tub na patio-ju i pita nas vlasnik kuce da li hocemo da nam ga osposobi za upotrebu u ovoj hladnoj sezoni koja nam predstoji. Oni kazu da je jako lepo ujutro ustati i sesti u hot tub da popijes kafu.

:think: ne mogu da zamislim da je oko mene -1 ili -2 ili 3, 4 C i ja da sedim u vrucoj vodi i kuliram. Da li je neko iz Srbije to probao, preziveo, dopalo mu se??? MIslim stvarno ne mogu da verujem nekom Kanadjaninu posto se mi Srbi plasimo hladnoce i ne skidamo se tako golisavi na hladnoci... ne znam sta da mislim.
raj
hot-tubs-v23-a6547.jpg
 
Sve mi se izmesalo vise od citanja :confused: Da li neko moze da kaze koliko objektivno treba para od momenta donosenja odluke do mog prvog meseca sa troskovima tamo? Sve je to lepo, ja se kao nesto odlucio, imam volju... A na kraju nemam kako da odem! Bilo bi zgodno da znam da li uopste da razmisljam o tome ili da odustanem na vreme. Hvala unapred!
 
Hehe..... pa ja licno ne bih. Struja+odrzavanje=za###ancija

pa da puno posla oko toga, ali ako ti je to vredno onda se isplati... a ja ne mogu da ustanovim da li mi je vredno truda. ovako na prvi pogled mi je bezveze i kako se to uopste pere??? verovatno cu da batalim, ne bih cak ni muzu delegirala jer i on ima stvari da radi, mozda kad bi imali nekog ko ce o svemu tome da brine, a mi samo da se kupamo.
 
Imas ovde na forumu, pisano je dosta o tome. Zavisi od vize za koju želiš aplicirati. Računaj da ti treba sigruno minimum između 3-6 hiljada evra za adminsitraciju, avio karte i prvih nekoliko nedelja tamo.

- - - - - - - - - -

Sve mi se izmesalo vise od citanja Da li neko moze da kaze koliko objektivno treba para od momenta donosenja odluke do mog prvog meseca sa troskovima tamo? Sve je to lepo, ja se kao nesto odlucio, imam volju... A na kraju nemam kako da odem! Bilo bi zgodno da znam da li uopste da razmisljam o tome ili da odustanem na vreme. Hvala unapred!

Imas ovde na forumu, pisano je dosta o tome. Zavisi od vize za koju želiš aplicirati. Računaj da ti treba sigruno minimum između 3-6 hiljada evra za adminsitraciju, avio karte i prvih nekoliko nedelja tamo.
 
Zaposlenjem jednoga strucnjaka iz oblasti IT iz Nisa, je omogucilo da se iz njegove generacije, koji su dolazili i da se zaposle u razlicitim firmama Banke , Softvere, odrzavanje sistema i ostalo iz te oblasti.

Pogledaj sajt iz Alberte i njihove zahteve za strucne ljude iz razlicitih oblasti, posalji svoj rezime kao i COVER letter, potrazi i nasu zajednicu , pokusaj da pronadjes nekoga koji ce Ti pomoci za Vizu......
Hvala ti puno.. Otisla sam na ovaj http://www.novine.ca/ koji si takodje stavio. Planiram da pustim par CVja i cover letter pa sta bude :) mislis da mozda imamo neke sanse za posao i na taj nacin? svi obicno kazu da su sanse skoro nikakve, zato smo i mislili da krenemo kao FSW. Jel znas dal mi vredi da saljem na oglase sa sajta workopolis.com?
 
Hvala ti puno.. Otisla sam na ovaj http://www.novine.ca/ koji si takodje stavio. Planiram da pustim par CVja i cover letter pa sta bude :) mislis da mozda imamo neke sanse za posao i na taj nacin? svi obicno kazu da su sanse skoro nikakve, zato smo i mislili da krenemo kao FSW. Jel znas dal mi vredi da saljem na oglase sa sajta workopolis.com?

Za , nacine dobijanja posla ,preko ovih agencija, stvarno ne znam. Ali da se ljudi iz Engleskog podrucja i zaposljavaju na taj nacin ,to cuh.

Sada je u proceduri da se iz procesa zaposljavanja izbaci taj takozvano " Kanadsko iskustvo" jer je vrsio kocnicu zaposljavanja imigranata.

Najbolji nacin zaposljavanja je da neko ko vec radi u ......razgovara sa svojim sefovima i njihova preporuka je Itekako vazna, ali samo da znas da nasi ljdi zaziru, sa davanjem preporuka.
 
Evo citam sada o tom Canadian Experience kao fora zakonu. Kako mislis da ce to da se implementuje to novo pravilo kada I dalje onaj koji zaposljava ima zadnju rec. Jedino sto u oglasu mozda ne sme da spomene Kanadsko iskustvo... kao sto ja na primer u oglasu za stan ne smem da stavim ne zelim crnce. Na kraju je ipak moja odluka. Smoke and mirrors as they say.

http://www2.macleans.ca/2013/04/24/land-of-misfortune/
 
Evo citam sada o tom Canadian Experience kao fora zakonu. Kako mislis da ce to da se implementuje to novo pravilo kada I dalje onaj koji zaposljava ima zadnju rec. Jedino sto u oglasu mozda ne sme da spomene Kanadsko iskustvo... kao sto ja na primer u oglasu za stan ne smem da stavim ne zelim crnce. Na kraju je ipak moja odluka. Smoke and mirrors as they say.

http://www2.macleans.ca/2013/04/24/land-of-misfortune/

Uvek mozes da odes u neku subarticku pokrajnu da busis rupe i vadis naftu za lepe pare, koga uopste briga za posao u struci :lol:
Caka je da njihov marketing navlaci imigrante tamo totalno kvarno, "super sredjen sistem, velike plate, besplatno zdravstvo", samo jos vizu da dobijes i zivot ti postaje raj na zemlji,e onda sledi plakanje...
Dobro edukovani, imigranti u 90% slucajeva padaju na neke radnicke poslove sa minimalistickim satnicama, gde se opet krpe od 1og do 1og u mesecu, posle kazu kad smo vec dosli borimo se do kraja. Problem je sto ne znaju da se bore, zato su i pobegli iz Srbije, zato sto su posteni, a postene borbe nigde nema, i tako prodje 20,30 godina zivota, na kraju shvatis da si mator i da ti je Kanadska zima pojela kicmu i da si dobio artritis i reumu...

Iskreno ja bih otisao sad opet u Kanadu samo da imam milion dolara da zapocnem zivot tamo, a onda se postavlja pitanje... koja bi budala otisla sa milion dolara u onaj melting pot na -40 kad sa tim para recimo mogu da zivim na Jadranu do kraja zivota u luksuzu.
 
На Јадрану у кроасан држави не бих ни нос промолио али вероватно је некима и то занимљиво. Са "Србима" таквим полтрончинама никад не знаш. Пре бих у канадску вукојебину.
 
Iskreno ja bih otisao sad opet u Kanadu samo da imam milion dolara da zapocnem zivot tamo, a onda se postavlja pitanje... koja bi budala otisla sa milion dolara u onaj melting pot na -40 kad sa tim para recimo mogu da zivim na Jadranu do kraja zivota u luksuzu.

Milion dolara u Torontu te pare nisu nista. Kada kazem nisu nista to ne znaci da ja imam million. Nemam. Ali da imam morao bih da pazim kako trosim pare s obzirom da je prosecna kuca otprilike ta suma.
 
Milion dolara u Torontu te pare nisu nista. Kada kazem nisu nista to ne znaci da ja imam million. Nemam. Ali da imam morao bih da pazim kako trosim pare s obzirom da je prosecna kuca otprilike ta suma.

Imas ti kuca u boljem -jevrejskom kvartu i za preko milion dolara, imas kuca koje su i dobre i prihvatljive sa cenom kao i za zivljenjem.

Inace i ti koji kupuju te Kuce, ne potrose svoje novce na Kucu, vec placaju kredite, isto tako ,ti koji imaju novaca za takve Kuce, imaju i solidne plate, koje pokrivaju njihove troskove.

Mislim da u razgovoru oko i za Kanadu, treba gledati : Ono sto je izuzetno vazno a to je da MNOGI pokusavaju da stignu i to iz celog sveta. Kanada prima ali kao sto je poznato, izmedju ministarstava ,ne postoji konkretna saradnja u vezi potreba za radnom snagom.
Osobe koje stizu sa svojim novcem, njima treba pomoc u pravim savetima...
Jedna od osnovnih je: kako savuvati te pare za kasnije, Kako sto pre dobiti informacije i uci u SISTEM Kandski za pomoc i iskoristiti To sto se pruza za bolje sutra.

Da se dobioju informacije koje Non profit organizacije pruzaju pomoc, od pomoci za savladavanje jezika, gde i kome poslati za evaluaciju diplome, gde i ko da prevede na najbolji nacin svoja dokumenta. gde se nalazi centri....

Ono sto je neophodno za pocetak zivljenja u Kanadi.

Da se neko snadje, i da ne luta previse i da izgubi i novce i zivce u ostvarivanju....to bi bilo i smisla komentarisati.

Sve ostalo je.....
 
Mislim da u razgovoru oko i za Kanadu, treba gledati : Ono sto je izuzetno vazno a to je da MNOGI pokusavaju da stignu i to iz celog sveta. Kanada prima ali kao sto je poznato, izmedju ministarstava ,ne postoji konkretna saradnja u vezi potreba za radnom snagom.

Zasto onda uslovljavaju ljude stecenom edukacijom u maticnim zemljama ? To je totalni raspad. Primam radnu snagu uslovljenu svojom edukacijom, ali ministarstvo rada se ne interesuje za potrebe na trzistu, kao kad bi rekli uzeo sam balon od 3 litra da natocim 5 litra vode fizicki ne moze da stane, ali ja sam uveren da hoce.
 
Ko da li priznaje? Po kom osnovu bi ti da uđeš u Kanadu? Ako misliš na dalje studije npr master ili graduate certificate (što bi ti ja i preporučio), koledži priznaju diplome čak i iz Afganistana. Bitno je da položiš IELTS i pokažeš voju (i novce!) za dalje studije, i to je sve.
Ako misliš na federalni program imigracije, tvog zanimanja ove godine nema na listi deficitarnih.
 
Ko da li priznaje? Po kom osnovu bi ti da uđeš u Kanadu? Ako misliš na dalje studije npr master ili graduate certificate (što bi ti ja i preporučio), koledži priznaju diplome čak i iz Afganistana. Bitno je da položiš IELTS i pokažeš voju (i novce!) za dalje studije, i to je sve.
Ako misliš na federalni program imigracije, tvog zanimanja ove godine nema na listi deficitarnih.

E jbg, nemam pojma :D To je sve još uvek na nivou ideje, čisto sam hteo da se malo informišem. Master nameravam ovde da završim. e sad jel još nešto tu treba da se polaže? Šta je IELTS?
 

Back
Top