Život pisan srcem

Čovek smatra da mu se duguje, da zaslužuje bolji tretman, više priznanja, veću nagradu i ispisuje „račun“, koji zatim mentalno premotava u glavi. Zabrinut je oko toga kakav utisak ostavlja, da li će izazvati poštovanje i uvažavanje, plaši se da ne ispadne smešan. Uzbuđen je zbog društvenog uspeha, oseća superiornost. Sažaljeva sebe ili krivi životne okolnosti, oseća se neshvaćenim i prevarenim i mašta o divnom novom svetu, u kome je sve tako aranžirano da on u njemu bude centralna figura. Sve dok ona što se događa sa „centralnom figurom“, njegovom lažnom ličnosti, bude dominiralo njegovim mentalno-emocionalnim životom, čovekov život i neće biti drugo do premotavanje jednog uglavnom prilično dosadnog filma.
 
Telo nije naš posed, već je pozajmljeno. Naši talenti i inteligencija, koju posedujemo, su takođe darovi, a naša osećanja, misli i želje promenljivi proizvodi fino-supstancijalne energije, koji nastaju putem trenutnog usmerenja naše svesti.
Naš jedini istinski posed je naša individualna svest. To je naša energija, energija duše i njome biramo svoje realitete: od čega ćemo biti zavisni, kojim uticajima ćemo se izložiti, koje misli, osećanja i želje ćemo u skladu sa time razviti i koja dela izvršiti. Zbog toga treba da budemo veoma oprezni sa time, gde investiramo svoj jedini posed, jer na ovom svetu mnoga bića pokušavaju da nam oduzmu upravo taj posed i iskoriste ga za sopstvene ciljeve. Jer svest je najmoćnija energija koja postoji.
 
Niša nije nevažno,ništa nije manje važno od bilo čega drugog.Deo predstavlja celinu kao što seme u sebi sadrži drvo.Seme je prošlost - s obzirom da je svo drveće koje je ikada postojalo sadržano u njemu.A seme je takodje i budućnost - svo drveće koje će nekada izrasti, potencijalno je prisutno.Naravno, seme u sebi sadrži i sadašnjost.Ono izgleda tako maleno,ali nije tako maleno kao što se čini.Ako ga secirate,u njemu nećete pronaći cvetove niti lepotu boja i mirisa,pa će možda vaš zaključak biti da je ono prazno;ipak,nećete znati da je vaš metod od početka bio pogrešan.
To je ono što nauka čini sa stvarnošću - secira je,analizira je.Analiza je uvek destruktivna.Ono što nam je potrebno je stanovšte jednosti,sinteza...deo postaje celina,celina deo.U njemu nema nikakve hijerarhije.Nema toga što je niže ili više,nema ničega što je svetovno i ničega što nije sveto - sve je jedno.
Ovakvo gledište možemo pronaći tek kod nekolicine mistika.Ono se nikada nije razjasnilo i približilo običnim ljudima.Iz tog razloga u svetu postoji toliko bede,toliko ružnih stvari,toliko bezosećajnosti.Ljudi nisu zadovoljni;njihov skriveni sjaj,njihov zarobljeni sjaj još uvek nije ugledao svetlost dana.Život im prolazi u okovima.U sebi nose večnost,a da to ni ne znaju...

Philosophia Ultima - Osho
 
Ja, koja sam dotle imala brze snove, a spor život, nisam stigla ni da porumenim od stida,
a već sam se našla u njegovoj postelji. U tom zagrljaju, za nekoliko trenutaka,
razbolela sam se i ozdravila, ogladnela i nasitila se. Tek potom crvenilo mi obli obraze
i slivajući se niz vrat siđe kroz rukave i ja to rumenilo ugledah na svojim prstima...
Nada mnom njegov osmeh se rasplinu i odlete na Dunav, a njegova moćna istina
uđe u mene kao nož.
Pričao mi je ponekad da postoje siti i gladni časovnici kao što ima sitih i gladnih ljubavi,
a uveče, čitao mi je naglas u postelji knjige za koje je nepogrešivo pogađao da će mi se dopasti...


images
 
Poslije ljubavi
ostaju telefonski brojevi koji blijede

Poslije ljubavi
ostaju čase sa ugraviranim monogramima
ukradene po boljim hotelima

Poslije ljubavi
ostaje običaj da se bijelo vino nalijeva u dvije čaše
i da crte budu na istoj visini
Poslije ljubavi
ostaje sto u kavani i začuđen pogled konobara
što nas vidi sa drugima

Poslije ljubavi
ostaje na usnama metalni okus promašenosti
i adrese pozajmljenih soba od 4 do 6

Poslije ljubavi
ostaje rečenica – dobro izgledaš ništa se nisi promijenila,
javi se ponekad
imaš još moj broj

Poslije ljubavi
ostaju tamne ulice kojima smo se vraćali
poslije ljubavi,
ostaju melodije sa radija koje lagano izlaze iz mode,
ostaju tajni znaci,
ljubavne šifre,
ostaje tvoja strana postelje
i strah da će neko iznenada doći,
spuštena slušalica kada se javi nečiji tuđi glas,
hiljadu i jedna laž.

Poslije ljubavi
ostaje rečenica: „Ja ću prva u kupatilo"
i odgovor: „Zar nećemo zajedno?"
„Ovaj put ne"

Poslije ljubavi
ostaju saučesnici,
čuvari tajne koja nije više tajna,
ostaje laka uznemirenost kada u prolazu udahnemo
poznati parfem na nepoznatoj ženi.

Poslije ljubavi
ostaju nepotpisane razglednice Venecije i Amsterdama,
prepune pepeljare,
prazno srce,
navika da se pale dvije cigarete istovremeno,
fotografije snimljene u prolazu,
zagubljene ukosnice,
taksisti koji nas nisu voljeli
i cvjećarke koje jesu.

Poslije ljubavi
ostaje povrijeđena sujeta.

Poslije ljubavi
ostaju drugi ljudi i druge žene.

Poslije ljubavi
ne ostaje ništa.


A. Dedić

Daydreaming_Fairy_by_Zindy.jpg
 
Poslednja izmena:
Prolazim stazom krvavom od tvojih suza.
Molitva meka i tiha,tvoja molitva kojom zoveš tvoje misli
moje srce veliko kao nebo otvoreno na tvom dlanu,
krvavo od noževa,tvojih reči.
Tvoje poljupce nosim sa sobom u džepu dubokom do središta zemlje.
Pogled razliven po crvenoj površini svetlosti
trazi te u beskraju bola,
mračnoj tamnici svojih sopstvenih misli.
 
.Sve večnosti isprepletane u jednom pogledu,ledenom,-tvom pogledu kojim me sećeš na pola.
noge i telo mi ostaju vezane čvrstom silom inercije,gravitacijom zakucane za tlo.
Moj um nošen snagom tvoje vodene energije leti,leti kroz gust,zelatinaste konzistencije i koagulacije,prostor.
neslućeno i nezamislivo velikog prostranstva, ograničen prirodom straha.Bodljikava ograda od straha čini sam početak kretanja nemogućim,nepostojećim u samoj utrobi porodjaja želje....
 
Ovakvi oblici evolucije odvijaju se samo pod posebnim vodstvom viših bića, Deva, da bi na određeni način unaprijedili evoluciju. Vođa cijelog napretka je Bog koji se u Hebrejskoj tradiciji zove Jahve; Jehova. On je bio Bog Mjeseca. On je posjedovao u najvišem smislu riječi, snagu koja se razvila na Mjesecu i on je u skladu s tim nastojao čovječanstvo dalje razvijati u tom smjeru. U zemaljskom svijetu Jahve predstavlja onog Boga koji bića obdaruje mogućnošću fizičke reprodukcije. Sve drugo (intelekt) nije bila namjera Jahve. Da se jedino Jahvina intencija nastavila razvijati, ljudsko biće bi napokon izgubilo mogućnost da se reproducira, jer bi se snaga reprodukcije iscrpila. Njega bi tada zanimala samo kreacija predivnih oblika, jer bi bio nezainteresiran za ono što je iznutra, intelektualno. Jehova je želio stvoriti predivno oblikovana ljudska bića, kao predivne statue. Njegova je intencija bila da sa snagom reprodukcije treba nastavit dok ne bude potrošena. Želio je imati planet koji bi nosio samo predivne ali potpuno nepokretne forme. Da je Zemlja nastavila svoju evoluciju s Mjesecom u sebi, bila bi se razvila u potpuno rigidnu, zaleđenu formu. Jehova bi bio svoj planet učinio besmrtnim kao spomenik svoje namjere. Do toga bi bez sumnje došlo da nisu oni Adepti, koji su požurili iza evolucije Mjeseca sada došli u prvi plan. Upravo u to vrijeme oni su se pojavili. Oni su već na Mjesecu razvili inteligenciju i Duh koji mi razvijamo tek na Zemlji. Oni su sada uzeli ostatak čovječanstva pod svoju odgovornost i spasili ga od sudbine koja bi ih inače zadesila. U čovjekovu astralnom tijelu nova iskra je bila zapaljena. Baš u to vrijeme dali su čovjekovu astralnom tijelu poticaj da se razvija iza ove kritične točke. Jahve je sada mogao spasiti situaciju jedino mijenjajući način djelovanja. Stvorio je muškarca i ženu. Ono što više nije moglo biti sadržano u jednom spolu bilo je podijeljeno između dva spola.
 
Sada su postojale dvije struje, ona od Jahve i ona od Adepta Mjeseca. Interes Mjesečevih Adepta leži u produhovljavanju čovječanstva. Jahve je, međutim, želi od njih napraviti predivne statue. U to vrijeme ove dvije snage se međusobno takmiče.
Dakle na Zemlji imamo posla sa silom koja ima snagu samo-reprodukcije; Kriya-shakti. Ova sila je danas na Zemlji prisutna jedino u najvišim Misterijima. U to vrijeme je posjedovao svatko. Preko ove sile čovjek može sebe reproducirati; zatim postaje podijeljen na dvije polovine s rezultatom da na Zemlji nastaju sva spola.

Jehova je od Zemlje povukao kompletnu snagu samo-reprodukcije i smjestio je na Mjesec uz bok Zemlje. Kroz to se pojavila veza između snage reprodukcije i Mjesečevih bića. Sada imamo ljudska bića s oslabljenom moći reprodukcije, ali koja još nemaju mogućnost da se produhove. Oni su bili preci današnjeg čovjeka. Adepti Mjeseca su im došli i kazali: Ne smijete slijediti Jehovu. Neće vam dopustiti da dođete do znanja ali bi trebali. To je Zmija. Zmija je pristupila ženi, jer je ona imala moć dati iz sebe izdanak. Sada je Jehova rekao: Čovjek je postao kao što smo mi, i donio u svijet smrt i sve povezano s njom.
 
"Oprosti što nemam reči tiših od pčelinjeg zuja, dok mesec sleđenim srebrom zasipa jesenje vrbake.
Srce se najlakše opije ranjenim korakom, leluja prtinjajući nebesku stazu kroz sunce i kroz oblake.

Oprosti što su mi oči prepune zlatnih svitanja, pa su mi breze, princeze, umotane u marame od lana.
Na koplju ti nosim dušu umornu od samoće i skitanja, da kisne pod tvojim balkonom bez kaputa i kišobrana."

Miladin Berić - Uspavanku za gospođicu N.
 
Seksualna sila je sila koja daje zivot ali i oduzima ga neznalici..Imati pod kontrolom seksualnu energiju
oznacava da je covek zauzdao samog sebe i svoj um. Tek tada.. u dubokom sjedinjenju sa sobom..
sa drugim covekom putem seksualnosti otkrivamo da drugi nije drugi vec jedan jedini..isti covek..
Seksualni rad nije sam po sebi cilj već samo put ka cilju.. delovanje celovitog coveka......
 
Lijepa si

Gledam te kako mirno spavaš
Ispod plahte potpuno si gola
Umorna, prestati ne namjeravaš
A želja mi svira od dura do mola.

Smaknem plahtu sasvim polako
Zadivi me ljepota tvoga tijela
Poželim te namah samo tako
Omami me miris, koža vrela.

Pogled klizi preko divnih grudi
Trbuščića, pa još trunku niže
Budi mi se strast a želja ludi
Primičem ti se još malo bliže.

Zadovoljan što je sve to moje
I u snu mi pravu sreću nudiš
Poljubim, pokrijem tijelo tvoje
Tko će dočekati da se probudiš.

:heart:
 

Slične teme


Back
Top