zimovanje 2009/2010 kod nas ili Austija,Italija....

Evo mozda je rano , ali da li neko vec razmislja o zimovanju i odlasku na planinu.
Ovih dana vec su pojavile i prve ponude onoliko koliko sam ja videla ne mnogo ali Austrija i Italija daleko su povoljniji od Kopaonika , u nekim slucajevima i od Jahorine.
Vize su jos uvek problem osim ako ne bude stvarno belog sengena????

Ima li neko neku ideju ili proslogodisnje iskustvo i preporuku.

ma nije rano... mi smo prethodnih godina zimovanja provodili uglavnom na zlatiboru, jednom na jahorini... e sad kad su nam deca zrela za skolicu skijanja odlucili smo se za bansko u bugarskoj. danas sam zavrsila rezervaciju za hotel "lucky", prilicno sam zadovoljna preporukama jer zelim posle pre podneva na snegu citavo popodne da blejim u spa centru ili na bazenu. decu cu uvaliti muzu i instruktorima a ja...................:mrgreen::whistling::bye:

Livigno, a?

Kopaonik je odavno postao pozeriste i sviranje, da prostete k... Od polovine '90-tih, tamo su poceli sve vise da se skupljaju seljaci sa lovom i ceo koncept skijalista upropastili dizuci mu cenu do imbecilnosti, forsirajuci nocni zivot, a ni ona saka jada skijalista sto tamo ima, ne vredi ni pisljiva boba kad treba da se stoji u redu po 20 min, da bi se spustio za manje od 3.
Iako sam maltene odrastao na Kopu i tamo naucio da skijam, mislim da me ta planina nece vise videti, kako stoje stvari za sada.

Po pravilu smo bezobrazni do maksimuma i drpamo lovu gde god nam se moze. Zadnje tri godine se skijam po Francuskoj i Italiji i to za manje pare nego bilo gde kod nas i u nasih suseda. Za sad sam bio u Francuskoj: Alpe d'Huez + Les2Alpes, Italija: Madonna di Campiglio + Passo di Tonale, pa sad opet Francuska, Les2Alpes, nazalost bez gostovanja u nekom od obliznjih centara.
Svako od ovih putovanja me nije kostalo preko 300e za prevoz, smestaj u aprtmanima i ski-pass. Dok smo morali da vadimo vizu, sveukpni troskovi (viza, osiguranje, prevod dokumenata, boravisne takse, hrana) su me izlazili ne vise od ~370e, ove godine sam prosao sa oko 340e!

Pored ovakve ponude u vodu padaju cak i Jahorina i Bansko, u koja iako moze da se ode za manje pare i sama po sebi uopste nisu losa... sa ovime jednostavno ne mogu da se porede.

Evo i slika od prosle nedelje sa Les2Alpes:
http://s150.photobucket.com/albums/s109/boyan3001/Les2Alpes/

Koga interesuje, medju albumima moze naci i predhodna skijanja.

Ne dajte da vas shishaju ko ovce za neke Kopaonike, moze se otici na vrhunsko skijanje za stvarno male pare. Iz godine u godinu je sve vise takvih ponuda po agencijama, a ima vec i nekoliko udruzenja koja vode skijaske ture. A danas preko Interneta mozete i sami sebi organizovati veoma povoljno skijanje.

Ima jos mnogo dobrih centara po Alpima da se voza, Les3Valles, Val d'Isere/Tignes, Chamoniux, Isola 2000, Livigno, Sent Moritz, Cortina d'Amprezzo, Bormio, Kaprun... ma bozesacuvaj, skijanja za ceo zivot!

KLL, sve si u pravu...
Mada ja mislim da mora da bude malo skuplje...
Tj. ne mora, zavisi na koji period ideš...
Mi ostajemo 2 nedelje, pa izađe više...

Slike su strava... a staze su vrh, volim što su široke...

Poseti i Livinjo, nećeš zažaliti, veruj mi...:D

P.S. Doduše ja i nisam neki profi skijaš, ali stvarno ima puno staza i sređene su maksimalno... sve je baš lepo...:D

Takođe, volim Jahorinu...
Bila sam jedne godine, i oduševio me je narod, usluga, atmosfera... pravi odmor... i priroda je lepa...

Ja ti kazem za koliko sam ja isao :P
To sve zavisi od nekoliko faktora. Prvo to sto vec pomenu, koji se deo sezone gadja. Zapadnjacima je udarni termin od pocetka februara do polovine marta. Tad je skupo ko oci. Izmedju mogu da se nadju mrtve nedelje, gde te maltene mole da dodjes. Druga stvar je broj ljudi. Sto je tura veca, daju vece popuste. Na tu foru i igraju neka udruzenja. Skupe ljude za dva autobusa i onda se na sve dobija znacajan popust. Tako da je itekako moguce.

Les2Alpes je vrhunsko skijaliste, u tome je fora. Najveci skijaski glecer u Evropi, 1200-1600-3600m, ~200km staza, najveci snowpark u Evropi. Ima za svakog po nesto, od mini-lifotova i livada za totalne pocetnike, preko dobrih crnjaka i mnogo prostora za off-piste vozikanje. Takodje u skolpu je i La Grave, iskljucivo off teren koga nikad ne uredjuju, a ima posebno posvecenu gondolu.
Mogu se naci i sitne perverzije, poput otvorenog bazena sa vodom od 40C, restoran na 3200m, mini-metro od 3200-3400m, ledena pecina na vrhu glecera... a 3200+ radi i leti u sred juna-avgusta, dok su dole na raspolaganju razne druge aktivnosti. Sve uz ski-pass.
Jednom recju: BRUKA. A i mnogi ovo skijaliste svrstavaju medju par najboljih na svetu.
Svakom preporucujem da ga overi obavezno, svi ga nude sada kod nas.

Ocu u Livigno. Cak stavise mozda ove sezone vec. Posto je Livigno bescarinska zona i tamo moze da se nadje dobrih stvari i opreme za povoljne pare. U aprilu na izmaku sezone cenim da covek moze bas kvalitetno da kupuje.

Idite u Madonnu. Skroz lepo skijaliste, al' ono bas. Ima mnogo staza kroz sume, siroke i dobro uradjenje. A i gore na vrhu ima dojaja livada.
Italijani su inace generalno udobniji za skijanja od Francuza. Od samog peglanja i obelezavanja staza, do uredjivanja apartmana. Francuzi su malo mnogo aljkavi ljudi, to je definitvno tacno, al' imaju bolje terene, mamu im...

Najbolji su mi ti restorani na vrhu...
U livignu ima Caroselo, na 3000 m, prelepo... a ima i nižih...
Kafa u njima je uživanje... naravno napolju...:D

Nama se livigno još sviđa jer ima mnogo butika i može se šetati, a neki od nas i ne skijaju(mi već godinama idemo u koloni sa još dva-tri para)... pa im dobro dođe...

Hvala na savetima, moraćemo probazati i po drugim mestima...:D

Kaprun, a (:
Ja se nadam da cu naredne sezone i njega overiti. Skijaliste je bruka dobro, vazi za jedno od najboljih na Alpima, a verovatno i shire. Moji su svojevremeno '70-tih bili tamo dva puta i kazu da im je to bilo najbolje skijanje realno.
Vidim po fotkama da ima terena i prostora za vozikanje beskonacno. Rekao bih da vas je i vreme posluzilo, u svakom smislu i za slikanje i za skijanje i za dobru podlogu. Kad ste bili tacno?
I reci mi, ovako iz prve ruke, kakve su cene tamo? Od marketa, do kafana na stazi.

Imas tri skijalista: Zell am See (schmitten), Kaprun (maiskogel) i Glecar Kitzsteinhorn sve u krugu od par kilometara...ima da se vozi lepo.....evo mape....

http://www.jaga-alm.at/it/panorama_winter_zell_am_see.jpg

Cene po marketima su skoro iste kao i kod nas, nisam primetio neku razliku cak je i jeftinije, na stazi uobicajeno pice oko 2-3 eur, sendvici oko 4 eur ...SPAR je najpovoljniji supermarket, ima gomila trznih centara i u zell-u i u saalfeldenu (15km), salzburg je na 90km, minhen na 170km pa i to moze da se obidje....da...kicbil na 50 km, biseshofen na 40-tak .... :)

Evo info oko cene ski pasa

http://www.schmitten.at/index.php?id=1&L=1

mi smo bili odmah posle nove godine, oko Bozica...vrh sve u svemu

Sto se tice zicara, sve je full i vecinom novo, cetvorosedi i sestosedi obicno imaju onaj balon preko kao zastitu od vetra, a neke zicare imaju i grejana sedista...staze su uredjene i lepo utabane,nema onih smetova i brezuljaka na stazi kao kod nas na kopu...mi smo bili smesteni u thumersbach na jezeru preko puta zell am see-a, em sto je jeftinije, em sto je lepse za odmor, imas divan pogled na glecar i skijaliste, nocu na zell am see , a u sustini sve ti je to 5 min kolima oko jezera i nebitno je gde si....neki nasi likovi u zell-u izdaju apartman/studio za 300 jura za 7 dana, mi smo platili 370 eur za 6 dana kod neke nemice
ali je bilo besnilo, kuca na jezeru, sa terase hranis labudove, sve u drvetu, full apartman za cetvoro (cak i masina za pranje sudova )...u spicu sezone posle nove godine....to smo sami nasli...imas gomilu portala za zell am see, svaki ima po 50-tak apartmana (vecina ima svoj sajt) pa lepo bookiras preko maila....nisu nam trazili da uplatimo bilo sta, samo smo se pojavili gore i sve je bilo po dogovoru....:)

Dobro tih -20°C je sada kad je najcrnja zima. Po tim glecerima je najjaca sezona u aprilu, a opusteno se skija i u sred maja. I ovde u Les2Alpes gde sam bio, gore na gleceru je bilo u najboljem slucaju -10°C po sred suncanog dana.
Cek, cek... 300-370e za ceo apratman ili po osobi?
Ako je ceo apartman to je onda jako povoljno... Koliko vas je bilo? Tj, koliko vas je bilo u ekipi, samo taj jedan cetvorokrevetni ili jos nesto pride?

Poslednja izmena:
Dobro tih -20°C je sada kad je najcrnja zima. Po tim glecerima je najjaca sezona u aprilu, a opusteno se skija i u sred maja. I ovde u Les2Alpes gde sam bio, gore na gleceru je bilo u najboljem slucaju -10°C po sred suncanog dana.
Cek, cek... 300-370e za ceo apratman ili po osobi?
Ako je ceo apartman to je onda jako povoljno... Koliko vas je bilo? Tj, koliko vas je bilo u ekipi, samo taj jedan cetvorokrevetni ili jos nesto pride?

cena za ceo apartman...moze da spava 3-4 coveka za te pare tamo gde smo mi bili...a bilo nas je dvoje....;)

Back