ŽIDOVI su poseban Božiji odabrani narod još uvjek?

Slap888

Primećen član
Poruka
926
Teologija zamjene izvodi tezu da Židovi više nisu poseban Božiji narod jer su izdali i odbacili Isusa.

Sva starozavjetna proroštva pa i neki ukazi iz Novog zavjeta govore da su Židovi i dalje posebni Božji narod, da je Bog predskazao njihove grijehe ali je obaćao da ih neće odbaciti, naprotiv - obećao je da će ih ponovo prve uzdići u svetost nakon "onih dana" ili harmagedona, a preko njih i ostale preživjele narode svijeta.

Bog je rekao da će ih prve uvesti u svetost (preživjele u Jeruzalemu) i da će se preko njih kao takvih (puni svetosti,mudrosti,vrline) očitovati svijetu. Kao takvi Židovi i Jeruzalem će biti duhovna "gora nad svim gorama svijeta" te će narodi dolaziti u Jeruzalem na hodočašće. Pa se navodi zanimljiv stih da će preživjeli narodi svijeta, njih desetak po jednog Židova hvatati za odjeću i moliti da ih povede u Jeruzalem. Ti ukazi protive se svim idejama da će Rim, Moskva ili neki drugi grad u svijetu (centar sekte) biti mjesto hodočašća u milenijsko vrijeme jer "po logici stvari" ako su katolici ili pravoslavci, ili mormoni, ili jehovini svjedoci itd. prvi duhovni umovi i glavni u Božijoj pažnji ili novi "Božiji narod" onda bi oni trebali biti glavne duhovne face novog svijeta, onda bi Isus treba ka njima otići i tamo stolovati a ne u Jeruzalemu.

Ne samo da će se preko njih kao takvih očitovati svijetu nego će se svijetu očitovati i kroz mnoga čudna, nadnaravna i moćna djela sa Izraelom. Jedno od tih velikih čuda je da će ih sačuvati u narodima svijeta u koje ih raspriši kao zasebnu svijest (neće se utopiti u narode i genetski, socijalno mnestati) već će ih vratiti u drevni Izrael, dati im državu, ekonomski razvoj, veliki uspješni ratovi sa moćnijim okolnim narodima itd.

Ajde da vas vidim...imam municije mnogo.

Teologija zamjene izvodi tezu da Židovi više nisu poseban Božiji narod jer su izdali i odbacili Isusa.

Sva starozavjetna proroštva pa i neki ukazi iz Novog zavjeta govore da su Židovi i dalje posebni Božji narod, da je Bog predskazao njihove grijehe ali je obaćao da ih neće odbaciti, naprotiv - obećao je da će ih ponovo prve uzdići u svetost nakon "onih dana" ili harmagedona, a preko njih i ostale preživjele narode svijeta.

Bog je rekao da će ih prve uvesti u svetost (preživjele u Jeruzalemu) i da će se preko njih kao takvih (puni svetosti,mudrosti,vrline) očitovati svijetu. Kao takvi Židovi i Jeruzalem će biti duhovna "gora nad svim gorama svijeta" te će narodi dolaziti u Jeruzalem na hodočašće. Pa se navodi zanimljiv stih da će preživjeli narodi svijeta, njih desetak po jednog Židova hvatati za odjeću i moliti da ih povede u Jeruzalem. Ti ukazi protive se svim idejama da će Rim, Moskva ili neki drugi grad u svijetu (centar sekte) biti mjesto hodočašća u milenijsko vrijeme jer "po logici stvari" ako su katolici ili pravoslavci, ili mormoni, ili jehovini svjedoci itd. prvi duhovni umovi i glavni u Božijoj pažnji ili novi "Božiji narod" onda bi oni trebali biti glavne duhovne face novog svijeta, onda bi Isus treba ka njima otići i tamo stolovati a ne u Jeruzalemu.

Ne samo da će se preko njih kao takvih očitovati svijetu nego će se svijetu očitovati i kroz mnoga čudna, nadnaravna i moćna djela sa Izraelom. Jedno od tih velikih čuda je da će ih sačuvati u narodima svijeta u koje ih raspriši kao zasebnu svijest (neće se utopiti u narode i genetski, socijalno mnestati) već će ih vratiti u drevni Izrael, dati im državu, ekonomski razvoj, veliki uspješni ratovi sa moćnijim okolnim narodima itd.

Ajde da vas vidim...imam municije mnogo.
To je proslost sto pricas bili su odabran narod za dolazak Mesije na svet vise nisu jer su Mesiju odbacili i razapeli na krst.

religija je ljudima ubedljivija ako se oslanja na stariju religiju

pa se hriscanstvo oslanja na judaizam a islam na oba

slicno onome * kad hoces da slazes kazi prvo deo za koji se *zna* da je istina*
Islam samo citira stvari koje im odgovara iz hriscanstva a koje im ne odgovaraju odbacuju, inace vise se oslanja na judaizam i njihove obicaje.

Islam samo citira stvari koje im odgovara iz hriscanstva a koje im ne odgovaraju odbacuju, inace vise se oslanja na judaizam i njihove obicaje.
Ислам је прерађени јудаизам и прилично незграпно насађен Исус на све то. Св. Јован Дамаскин је писао да је Мухамед слушао о хришћанству од аријанаца. Није погодио само тачну деноминацију. Слушао је од несторијанаца.

Kad uklonis predrasude i ego vidljivo je da Izrael je jabuka u oku Boga i da nema nista slično Izraelu.
Moćna ruka Bozija ih oslobodila tiranskog despotskog sistema Egipta.
Jako je bitno da shvatite da Izrael nije narod vec skup naroda kao sto uz njih je iz Egipta izaslo iz ropstva i koji nisu bili Izraelci.
To bi znacilo da uz Izrael i drugi narodi ce biti izvedeni na put demokracije.

Ватикан је са Јевреја скинуо одговорност за убиство Божијег Сина (богоубојице како би рекли Хрвати у Степинчево време, а за нас православне Србе да смо шизматици - расколници). Укинуте су и молитве за обраћење јевреја (мало почетно слово за верску заједницу). Наглашава се пријатељство и братство Јевреја и католика:

Papa: Židovi i katolici pouzdani su partneri i prijatelji

Pouzdani partneri i dobri prijatelji, sposobni zajedno se suočiti s krizom i pozitivno nadvladati sukobe; to su postali katolici i Židovi, zahvaljujući napretku postignutom u posljednjih 50 godina – istaknuo je papa Benedikt XVI. pozdravljajući, u četvrtak, 10. svibnja, u Vatikanu, izaslanstvo od 30 članova, Latinskoameričkoga židovskog kongresa, ustanove koja predstavlja židovske zajednice u Latinskoj Americi.
U cijeloj Latinskoj Americi ima dinamičnih židovskih zajednica, posebno u Argentini i u Brazilu, koje žive zajedno s velikom većinom katolika – primijetio je Sveti Otac te dodao da su od vremena Drugoga vatikanskog sabora, ne samo ojačali odnosi između Židova i katolika, nego su u tijeku razni pothvati koji potiču produbljivanje uzajamnoga prijateljstva. U temelju je tog prijateljstva, dakle, Drugi vatikanski sabor, čija se 50. obljetnica početka obilježava u listopadu – podsjetio je Papa. Deklaracija ‘Nostra Aetate’, o odnosima Crkve s nekršćanskim religijama, vodi naše napore u promicanju većega razumijevanja, poštovanja i suradnje među našim zajednicama. Osim što je zauzela jasno stajalište protiv svih oblika antisemitizma, postavila je također temelje za novo teološko vrjednovanje odnosa između Crkve i židovstva, te izrazila pouzdanje da prinos duhovne baštine zajedničke Židovima i kršćanima može dovesti do sve većega razumijevanja i poštovanja.

Uzimajući u obzir napredak postignut u posljednjih 50 godina katoličko-židovskih odnosa u cijelomu svijetu, Sveti je Otac istaknuo da ne možemo ne zahvaliti Svemogućemu za taj očiti znak Njegove dobrote i providnosti. Povećanjem pouzdanja, poštovanja i dobre volje, skupine koje su se na početku udružile s nepovjerenjem, korak po korak postaju pouzdani partneri i dobri prijatelji koji se mogu zajednički suočiti s krizama i pozitivno riješiti sukobe – napomenuo je Sveti Otac te primijetio – Jasno, valja još mnogo toga učiniti da bi se nadvladale teškoće iz prošlosti, da bi se promicali bolji odnosi među našim dvjema zajednicama, te dao odgovor na izazove današnjega svijeta. Ipak, činjenica da se zajedno prolazi putom dijaloga, pomirenja i suradnje, razlog je za zahvalu – rekao je Papa.

U svijetu kojemu sve više prijeti gubitak duhovnih i moralnih vrednota koje mogu zajamčiti poštovanje ljudskoga dostojanstva i trajan mir, iskreni i smjerni dijalog među religijama i kulturama bitan je za budućnost naše ljudske obitelji – istaknuo je Sveti Otac te na kraju izrazio nadu da je današnji susret vrelo ohrabrenja i novoga pouzdanja, u uspostavljanju sve snažnijih veza prijateljstava i suradnje, i to kako bi se, za dobro cijeloga čovječanstva, dalo proročko svjedočanstvo snage Božje istine, pravednosti i pomirbene ljubavi. (rv/bitno.net)

Objavljeno: 11. svibnja 2012.

https://prigorski.hr/vatikan-formalno-objavio-ne-treba-konvertirati-zidove/

Мојсијев и данашњи јудаизам имају доста разлика. Већ су у Исусово време су постојале три "струје" међу Јеврејима: фарисеји, садукеји и есени. Данас су неке друге књиге постале једнако важне као и Тора. А и јеврејски национализам је постао важнији од религије. Погледати прилог из Историје религије од о. +Лазара Милина.

Prilozi

• Novojudejstvo.pdf
    309,4 KB · Pregleda: 5
Židovi su posebni da su iz Egipatskog ropstva uletjeli u med i mljeko u limuzine i kućerine na bevrly hilsu.
I ja sam kao hriscanin bio zaveden i smetalo mi to.
No kad sam poceo citati text u bibliji ti ubogi ljudi su krenuli putevima teske patnje da sacuvaju ploče zakona koje im bog uprtio na ledja da nose kroz pustinjske krajeve.
Postao sam zahvalan i prestao biti Antisemit.
Prosto ko dan.

Židovi su posebni da su iz Egipatskog ropstva uletjeli u med i mljeko u limuzine i kućerine na bevrly hilsu.
I ja sam kao hriscanin bio zaveden i smetalo mi to.
No kad sam poceo citati text u bibliji ti ubogi ljudi su krenuli putevima teske patnje da sacuvaju ploče zakona koje im bog uprtio na ledja da nose kroz pustinjske krajeve.
Postao sam zahvalan i prestao biti Antisemit.
Prosto ko dan.
Обећана земља тада и данас није била иста. Клима је била далеко повољнија. Пустињски крајеви у данашњој Светој земљи су тада били далеко сличнији савани.

Back