Гамбино
Elita
- Poruka
- 16.438
Зграда у Устаничкој први пример пројекта „Инвестирам на квадрат”
Реч је о стамбено-пословном објекту површине 1.880 квадрата са 21 станом, 28 гаражних места и три пословна простора(Фото „Каматица”)
Да би се инвестирало у некретнине, више није потребно имати милионе, јер је могућност улагања и у само један квадрат сада доступан свима. Ово је порука пројекта „Инвестирам на квадрат” којим је јуче упућен позив грађанима да уложе новац у изградњу прве зграде чији је пројекат спреман. Реч је о стамбено-пословној згради у Устаничкој улици површине 1.880 квадрата са 21 станом, 28 гаражних места и три пословна простора.
Како је рекао Душан Узелац, аутор овог пројекта и директор финансијског портала „Каматица”, ово је модел директног и заједничког инвестирања у станоградњу који је доступан свима који желе да улажу и остваре већу зараду од до сада доступних начина штедње и улагања. Профит кроз цео пројекат би могао да буде између 23 и 30 одсто, што је један одсто месечно. На пример, ако неко инвестира 10.000 евра његова инвестиција расте 100 евра месечно.
– Рачуница је врло једноставна. Дакле, на уложених 1.500 евра, профит инвеститора је 375 евра или 25 одсто од укупно инвестираног новца. Ако знамо да инвестициони циклус, од куповине плаца до продаје некретнина просечно траје две године, рачуница каже да инвеститор на месечном нивоу приходује један одсто – каже Узелац.
У конкретном примеру изградње зграде у Устаничкој улици, производна цена једног квадрата износи 1.862 евра , а продајна 2.695 евра. Профит по инвестиционом квадрату износи 833 евра, од чега инвеститор зарађује половину или 416,5 евра. Иначе инвестиција у Устаничкој је вредна 3,5 милина евра, од чега плац кошта 1,3 милиона евра, градња 1,8 милиона, а накнаде и таксе 400.000 евра, речено је на јучерашњој конференцији за медије.
Тим пројекта „Инвестирам на квадрат”, како се чуло, одговоран је за комплетан процес реализације инвестиције, изградњу стамбено-пословног објекта, извештавање о напретку посла и продају изграђених станова.
– Гаранције и обавезе носиоца пројекта су прецизно дефинисане уговором који се потписује са сваким инвеститором, а потписивање се уговара тек када се констатује да постоји довољан број инвеститора за финансирање 100 одсто инвестиције. Онда следи уплата новца и пројекат може да почне – рекао је Бранислав Пузовић, адвокат и члан правног тима.
Директор пројекта грађевински инжењер Александар Никчевић каже да је грађевинарство у Србији коначно добило преко потребан и дуго очекиван модел финансирања који налаже да се у градњу креће тек пошто се обезбеди сав неопходан новац . То значи, рекао је, да нема разлога да у таквим околностима долази до кашњења у реализацији пројекта.
https://www.politika.rs/scc/clanak/...oj-prvi-primer-projekta-Investiram-na-kvadrat
Joш једна лепа вест. Наравно не можемо поредити са С.А.Д. где грађани могу уложити и 100 долара, а не као код нас минумум 1 квадрат, односно 2 хиљаде евра, односно цела Србија се позива да инвестира у једну зграду у Устаничкој, па на крају основни инвеститори могу да бирају само велике и веће инвеститоре, а мале да оставе ван пројекта.
Американци улажу преко берзе, преко приватних инвестиционих фондова и преко државних у виду облигације.
Али надамо се да је ово само мали почетак и да ће фондови бити много већи и озбиљнији.