Quantcast

Ženska filmska režija

Ariodante

ravnogorka
Poruka
11.924
Imamo temu o "ženskom" filmu, ali nisam videla i temu o ženskim režiserima.
Generalno, ovde je ok pisati o svemu što vas zanima a da se uklapa u naslov teme - omiljeni ženski režiseri, pitanje zastupljenosti žena u ovoj profesiji, o kvalitetima...
Bez sumnje će se jednim delom preklopiti i sa temom Ženski film koju je otvorila Honduras, ali, kao, ideja mi je da ovde bude malo više priče o samim režiser(kinjama) - njihovim profesionalnim karijerama i nekim zanimljivostima iz privatnog života.

Evo npr. nisam na forumu naišla na temu o Chantal Akerman koja je preminula pre par godina. Njeno stvaralaštvo (a i privatni život i sama smrt) su poprilično zanimljivi, barem meni. Da li ste je gledali i šta mislite o njenim filmovima?

Takođe, vrlo interesantna ličnost Dorothy Arzner, koja je u periodu od 1927. do penzionisanja 1943. bila jedina žena filmski režiser u Holivudu.

Eto, pišiti šta god o ženama režiserima :)

Poruka
6.186
Pazi kad mi ona pade na pamet iste sekunde kad sam videla naslov teme
Kad uzmeš u obzir razvoj filma kod nas i odnos prema radnicima na filmu bez obzira na pol, Sojina karijera je u odnosu na karijeri bilo koje holivudske režiserke +100
Citam sada o noj ispada da je rezirala izvorni Pop Cira i pop Spira, za koji nisam znao ni da postoji.
Znao sam jedino onaj s Balasevicem.

Ariodante

ravnogorka
Poruka
11.924
U jbt, kako nisi znala za nju?
Ne znam koliko godina imaš, al Orlovi rano lete, Put oko sveta, svi ti Čkaljini rani radovi, nemoguće da nisi čula
A i ako znaš za Nušića, Žanku Stokić, morala si čuti i za Soju Jovanović, gospođetina jednu
Slabo sam gledala bilo šta naše, sramota znam, ali tako se zalomilo.
Čula sam za Žanku, ali ovo sam potpuno propustila. No, nikad nije kasno da se nešto novo nauči (:

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.