Zenonov paradoks

Između tačke A i B u realnosti ne postoji ni konačni, ni beskonačni broj ni tačaka, ni pomaka, ni trenutaka vremena. I tačke i pomaci i vremenski trenuci su samo izmišljeni logički, tj. matematički konstrukti. Zato je besmisleno izmišljati da kretanje nije moguće ili tražiti rešenje zašto je moguće, već se samo pridržavati realnosti kakvu opažamo da jeste. Kao što je to, na primer, ovca, kao i cela priroda, radila i pre Zenona i posle. Imajući to na umu, Zenonov paradoks za filozofiju nije ni od kakvog značaja. Pa čak i u praktičnoj fizici je besmisleno postaviti pitanje zašto je kretanje moguće ili nije, u kojoj je logički i matematički nužno deliti fizički prostor i na tačke i pomake i vremenske trenutke.

Koliko ja znam, ti ne samo da mislis da tacke ne postoje, ti takodje smatras da kosa Donalda Trampa ne postoji, samo zato sto nije vecna. Dakle, problem je u tome sto ti ne shvatas (tj. ne prihvatas) da govoris SPANSKIM jezikom a da gotovo svi ljudi oko tebe govore SRPSKIM.
 
USER UNFRIENDLY:

Istina nije nesto sto traje kroz vreme tako da istina ne moze da bude ni prolazna ni vecita ni promenljiva ni nepromenljiva.

Istina je verovanje koje se podudara sa onim delom realnosti na koji se odnosi.

Stvarno si mudar. Jedino si zaboravio da kažeš da ovde nije reč "istini" kao golom pojmu, već istini o JA + 7. Čije POSTOJANJE nije verovanje, već jedina moguća, večita i apsolutna realnost. Jedino JA + 7 uistinu i apsolutno POSTOJI, dok za sve DRUGO samo VERUJEMO da postoji. Zato što sve DRUGO su samo fizičke i psihičke radnje JA + 7, koje NE POSTOJE same po sebi, već sam kad ih JA+7 vrši.

A tačkice u prostoru i vremenski trenuci samo ako ih JA +7 izmisli.
 
Ne dokazujes.
Nije oksimoron, ti si moron.
dokazuješ
jeste,nisam

nisi,nisam

Verovanje moze biti istina ili neistina.
ne može

Dakle, nisi u pravu kada kazes da je verovanje po definiciji neistina.
jesam

Uostalom, mozes umesto reci "verovanje" da ubacis rec "misljenje". Moja poenta ostaje, a ti si u svakom slucaju samo debil koji iz petnih zila pokusava, ali nikako ne uspeva, da dokaze da nisam u pravu.
ne mogu, ne ostaje, nisam
 
Ljubo:
Stvarno si mudar. Jedino si zaboravio da kažeš da ovde nije reč "istini" kao golom pojmu, već istini o JA + 7.

Ovde je rec o Zenonovom paradoksu :roll:

Čije POSTOJANJE nije verovanje, već jedina moguća, večita i apsolutna realnost.

Postojanje nije verovanje vec je verovanje to sto ti mislis da JA + 7 postoji. Ali to je sasvim nebitno, jelte, jer ovo nije tema o tebi.

A tačkice u prostoru i vremenski trenuci samo ako ih JA +7 izmisli.

Mda, sad su jos i vremenski trenuci izmisljeni.
Sve je fikcija samo tvoje JA JA JA JA JA JA nije.
 
USER UNFRIENDLY:

Koliko ja znam, ti ne samo da mislis da tacke ne postoje, ti takodje smatras da kosa Donalda Trampa ne postoji, samo zato sto nije vecna.

I dalje ne razumeš o čemu pričam. Ne kažem da kosa Donajda Trampa nije plava zato što ne postoji večno, već zato što uopšte NE POSTOJI. Uvek i samo JA + 7 uistinu i apsolutno postoji. A ono što ti opažaš kao kosu Donalda Trampa, kao i samog Trampa, samo su fizičke i psihičke radnje bezbroja sićušnih, golim okom nevidljivih, majušnih JA +7 koja svopjim naprezanjem, kretanjem i radom čine da mi možemo da opazimo ono što zovemo imenom Tramp ili Trampova kosa. I čim njihovo kretanje i rad prestanu, istog trenutka nestaje i Tramp i njegova kosa, kao i boja njegove kose, dok sva ta JASTVA + njihovih 7 i dalje ostaju da POSTOJE. To i jeste razlog zašto reč i pojam POSTOJANJE, kao i reč i pojam ISTINA, može da se odnosi samo na JA +7 i ni na šta drugo. Sve drugo NIJE ISTINA i NIJE POSTOJANJE, već samo opažljiva ILUZIJA koju JA + 7 svojim naprezanjem, kretanjem i svojiom znanjem stvara. Koja nestaje kad JA +7 prestane da se napreže i kreće. Iza koje ostaje samo crna jama, kvantni vakuum, prostor bez materije i bez Donalda Trampa, njegove kose i svega ostalog.

Eto, zato nije ispravno tvrditi da je ISTINA da je kosa Donalda trampa plava. Mi možemo reći da kosa Donalda Trampa jeste plava, zato jer mi tako opažamo. Ali ne možemo da tvrdimo da je to nešto što uistinu i apsolutno postiji, pa prema tome niti da je to ISTINA, već samo PROLAZNA ILUZIJA.
 
Poslednja izmena:
Ne kažem da kosa Donajda Trampa nije plava zato što ne postoji večno, već zato što uopšte NE POSTOJI.

:lol:

Eto, zato nije ispravno tvrditi da je ISTINA da je kosa Donalda trampa plava. Mi možemo reći da kosa Donalda Trampa jeste plava, zato jer mi tako opažamo. Ali ne možemo da tvrdimo da je to nešto što uistinu i apsolutno postiji, pa prema tome niti da je to ISTINA, već samo PROLAZNA ILUZIJA.

Mda, sad je cinjenica da je kosa Donalda Trampa plava samo prolazna iluzija. Kakvo igranje recima.
 
USER UNFRIENDLY:

Mda, sad je cinjenica da je kosa Donalda Trampa plava samo prolazna iluzija. Kakvo igranje recima.

Daleko od toga da mi je namera da se igram rečima. Jedina mi je namera da podelim stvarnost na UZROK i POSLEDICU, na TVORCA i TVOREVINU, na MAJSTORA i MAJSTORIJU, NA KRETAČA i KRETANJE i ukažem na osnovne razlike između to dvoje, jer to je jedini način da može da se objasni i razume Osnovni, jedinstveni i univerzalni prirodni zakon po kojem stvarnost POSTOJI.
 
Iluzija je fensi naziv za neistinito verovanje. Znas sta bi bila iluzija? Recimo kad bi neko mislio da je kosa Donalda Trampa ruzicaste boje a ona je u stvari plave. To bi bila iluzija.

No, ti imas svoje definicije, ti govoris nekim svojim izmisljenim jezikom, tako da je moguce da si u pravu, kao sto bi recimo bio u pravu kada bi rekao da Donald Tramp ne postoji zato sto si pojam postojanja prethodno definisao kao nesto sto vecno traje.

Mene ne zanima tvoj jezik. Ja na tvoje postove generalno nisam odgovarao sve dok ti nisi odgovorio na onaj moj tj. sve dok se nisi suprotstavio mojoj tvrdnji da tacke postoje. Tako da je na tebi da razumes mene, a ne na meni da razumem tebe, sto je nesto sto ti ne cinis, sto se moze videti po tome sto negiras nesto sto je ocigledno i s cim se, verujem, i ti sam slazes.

Prestani da meljes o tome kako tacke ne postoje kad svi znamo sta znaci reci da se neko fizicko telo, kao sto je recimo covek, nalazi na nekom mestu u prostoru; i svi znamo sta znaci reci da je prava linija koja spaja dve tacke sacinjena od konacnog broja odnosno od beskonacnog broja tacaka.

Prestani da se glupiras.

- - - - - - - - - -

USER UNFRIENDLY:



Daleko od toga da mi je namera da se igram rečima. Jedina mi je namera da podelim stvarnost na UZROK i POSLEDICU, na TVORCA i TVOREVINU, na MAJSTORA i MAJSTORIJU, NA KRETAČA i KRETANJE i ukažem na osnovne razlike između to dvoje, jer to je jedini način da može da se objasni i razume Osnovni, jedinstveni i univerzalni prirodni zakon po kojem stvarnost POSTOJI.

Ej bre, ne zanima me sta ti mislis o sebi, ne zanimaju me tvoje prazne deklaracije.
 
USER UNFRIANDLY:
Ej bre, ne zanima me sta ti mislis o sebi, ne zanimaju me tvoje prazne deklaracije.

Uh, bre, pa ti još uvek nisi razumeo ni šta treba da se podrazumeva pod pojmom "JA + 7".

JA+7 nije moja misao o meni, već o tome da je svaka čestica, svaki atom, svako nebesko telo, svaka ćelija, svaka biljka, životinja ili čovek, za sebe i u sebi JA+7. Sve što postoji, cela stvarnost, celi Univerzum i sve ono iz čega se on sastoji, za sebe i u sebi je JA+7. Isto kao što si ti za sebe i u sebi JA+7, tako je isto i sve što postoji za sebe i u sebi JA+7.

Problem je samo u tome što ničije JA+7, pa čak ni vlastito, nije opažljivo, merljivo, ni eksperiomentom dokažljivo, već samo njegovih 7 fizičkih i psigičkh radnji. Koje i jesu iluzija, bez obzira što su opažljive, merljive i eksperimentom dokažljive, zato jer te radnje ne mogu da postoje same po sebi, ako u njihovoj nutrini ne postoji to JA+7 koje je sposobnos da te radnje vrši i tako omogućuje da te radnje budu opažljive.

Vršenje fizičkih i psihičkih radnji i jeste jedina mogućnost da svako moguće JA+7 POSTOJI. Ono postoji tako što naizmenično, po načinu cikličnog i ritmičnog ponavljanja, tj. vibriranja, uz pomoć sebe kao fizičke radnje i procesa, uzrokuje sebe kao psihičku radnju i proces, da bi zatim uz pomoć sebe kao psihičke radnje i procesa uzrokovalo sebe kao fizičku radnju i proses. Sve to možeš da proveriš i razumeš na sebi i u sebi samom. Kao i na bilo čemu drugom, a najbolje na primeru "jaje-pilekoka".

I uvek su te fizičke i psihičke radnje i procesi opažljivi, merljivi i eksperimentom dokažljivi, bez obzira što te radnje i procesi ne mogu postojati same po sebi, a vršilac tih radnji, koji kao osnovna pokretačka, uzročna sila i snaga deluje iz njihove nutrine, nikada nije ni opažljiv, ni merljiv, ni eksperimentom dokažljiv. Ali bez obzira na to, JA+7 je jedina istinska stvarnost koja nije iluzija i to je jedino za šta može da se tvrdi da POSTOJI, dok njegove opažljive fizičke i psihičke radnje nemaju značenje POSTZOJANJA. Zato nikada i ne možemo da kažemo da kretanje, na primer, POSTOJI, već uvek i samo POSTOJI KRETAČ KOJI SE KREĆE.

U istom smislu ne možemo da tvrdimo ni da Donald tramp POSTOJI, niti njegova kosa, pa ni boja kose, jer sve su to samo opoažljive fizičjke i psihičke radnje bezbroja malih JA+7 koje svojim naprezanjem, kretanjem i radom omoguićuju da sve to bude i opažljivo i merljivo i eksperimentom dokažljivo.

Čovekov problem kao i prirodnih nauka uopšte, je upravo to što istinom i postojanjem smatraju to što je opažljivo i merljivo, a to su uvek i samo fizičke i psihičke radnje, a nikada i oni bezbrojni mali i veliki vršioci svih tih fizičkih i psihičkih radnji koji postoje kao subjekti i vršioci unutar tih radnji. To i jeste glavni problem što ljudi još uvek veruju u Boga kao uzroka i stvoritelja sveta, a Boga još uvek niko nije ni opazio, ni dokazao da postoji, niti objasnio, Tek danas ovo moje razdvajanje stvarnosti na opažljive fizičke i psihičke procese i na neopažljive vršioce tih fizoičkih i psihičkih procesa koji delujui iz nutrine fizičkih i psihičkih psocesa, omogućuje nama da stvarnost i objasnimo i sve razumemo do kraja i na pravi način. Narvno, to mogu samo oni koji makar donekle poznaju stvarnost i koji umeju logički da analiziraju stvarnost. Onaj ko ne zna mnogo i stvarnosti i ne ume logički da je analizira, taj neka i ne pokušava da je razume. Kao što je sluičaj, pretpostavljam, sa ovcama, na primer.
 
Poslednja izmena:
E vidis, u tome je problem, na to sam pokusao da ti skrenem paznju. Ako je put izmedju neke dve tacke A i B beskonacno deljiv, tj. ukoliko za svake dve tacke P1 i P2 koje se nalaze na pravoj liniji koja spaja tacke A i B postoji neka tacka P3 koja se nalazi izmedju P1 i P2, i ako je za prelazak takvog puta potrebno biti neistovremeno u svakoj od tih beskonacno mnogo tacaka koje cine pravu liniju koja povezuje tacke A i B, sto znaci da je potrebno i beskonacno mnogo trenutaka, to ne znaci da je prelaz tog puta nemoguca stvar. Ono sto je ZAISTA nemoguce to je postati SVESTAN svakog naseg pomaka tokom kretanja od tacke A do tacke B prosto zato sto je skup svih tacaka koje cine taj put nebrojiv, odnosno, zato sto ne postoji jedan-na-jedan korespondencija izmedju skupa prirodnih brojeva {1, 2, 3, ...} i skupa realnih brojeva.

Uzmimo za primer da je neki deo realnosti beskonacan tj. da je sacinjen od beskonacno mnogo stvari, recimo od beskonacno mnogo drveca. Da je nasa svest beskonacna, onda bi mogli bez problema da opazimo svako drvo koje se nalazi u tom delu univerzuma. Medjutim, posto je nasa svest konacna, mi mozemo da opazimo samo konacni podskup drveca, prosto zato sto ne postoji jedan-na-jedan korespondencija izmedju konacnih skupova i beskonacnih skupova. To, medjutim, nikako ne znaci da taj beskonacni broj drveca u nekom trenutku, ili tokom nekog vremenskog perioda, ne postoji, samo da ne mozemo direktno da opazimo svako drvo. Niti znaci da ne mozemo putem razmisljanja na osnovu konacnog skupa opazenog, tj. putem induktivnom reznovanja, da dodjemo do saznanja da je broj tih drveca beskonacan.

Zamisli sad da je put izmedju tacke A i tacke B sacinjen od beskonacno mnogo tacaka i da je za prelazak tog puta neophodno biti neistovremeno u svakoj od tih tacaka. To znaci da bi nam bilo potrebno beskonacno mnogo pomaka, sto znaci i beskonacno mnogo trenutaka, da bi mogli da predjemo taj put. Posto je nasa svest konacna, mi mozemo biti svesni samo konacnog podskupa nasih pomaka. Ne mozemo direktno opaziti bas svaki. Medjutim, kada bi imali beskonacnu svest, onda bi mogli opaziti svaki pomak.

Medjutim, ovde imamo pretpostavku da je svaka prava linija koja spavaja neke dve tacke kontinuum, sto ce reci, da je beskonacno deljiva, sto ce reci, da za svake dve tacke koje je cine postoji treca tacka koja se nalazi izmedju njih. To znaci da je skup svih tacaka koje cine tu liniju, osim sto je beskonacan, takodje i nebrojiv, sto ce reci da je nemoguce postati svestan svih pomaka cak i da imamo beskonacnu svest, jer ne postoji jedan-na-jedan korespondencija izmedju skupa prirodnih brojeva i skupa realnih. Medjutim, samo zato sto ne mozemo postati u potpunosti svesni nekog dela univerzuma, to ne znaci da on ne postoji.

Mislim da je njegova premisa da su prostor i vreme beskonacno deljivi, tj. analogni, tacna. Ono sto ne valja kod njega jeste njegova logika tj. da iz toga sledi da je kretanje nemoguce.
Математички посматрано, простор и време јесу бесконачни и у дубину и у ширину, јер увек постоји једна математичка тачка између две друге математичке тачке, зато што оне немају димензије, и има их безброј. Али математичке тачке постоје само у теорији и ми их замишљамо, али оне у пракси физичког света не постоје. У физичком свету, ствари и појаве су одређене и ограничене. Да у физичком свету постоји бесконачан низ тачака које прелазимо, онда их не бисмо никада могли све прећи, јер их је безброј. Не може се окончати нешто што је бесконачно. Ако у физичком свету постоји бесконачан број тачака између тачке А и тачке Б, онда ће се тај пут прелазити бесконачно дуго времена, и никада се неће завршити.

Ниједан део реалности није сачињен од бесконачно много ствари. Ја сам један човек, нисам безброј људи. Све моје длаке на глави су избројане, нема их безброј. Имам тачно одређени број ћелија у телу. У шуми постоји тачно одређени број стабала. Реченица се састоји из одређеног и ограниченог броја речи и слова. Простор и време су сачињени од одређеног и ограниченог броја елемената. То је једини начин да постоји синхроницитет. У противном, сви бисмо живели у неодређеном простору и у неодређеном времену, и никада не бисмо могли да дођемо у интеракцију једни са другима.

Узмимо као једноставан пример шах. Фигуре се крећу од једног поља до другог, и не постоји бесконачно много поља између једног и другог, већ се фигура у сваком тренутку налази или на једном или на другом пољу. Укупно кретање фигуре представља одређени и ограничени низ поља која је она прешла од почетка до краја партије. Верујем да се тако свако кретање састоји од низа скокова са поља на поље, и ми се у сваком тренутку налазимо на тачно одређеном делу простора у тачно одређеном времену. Могуће да се кретање заправо састоји из низа кратких телепортација. Можда је ово пут за разумевање могућности телепортације на веће удаљености. Да би телепортација била могућа, сваки део простора и времена мора бити тачно дефинисан. То може бити и кључ за путовање кроз време.

Математички, Зенон је у праву. Физички, није.
 
milsu:
Математички посматрано, простор и време јесу бесконачни и у дубину и у ширину, јер увек постоји једна математичка тачка између две друге математичке тачке, зато што оне немају димензије, и има их безброј.

Ne zanima nas, ni mene ni Zenona, sta postoji u matematici vec sta postoji u realnom svetu. Ja tvrdim da su u realnom svetu i prostor i vreme beskonacno deljivi. Medjutim, da li je to zaista tako ili nije, nije bitno u kontekstu Zenonovog paradoksa, jer kako god da je, Zenonov zakljucak jednostavno ne sledi. Problem lezi u tome sto ti, i ne samo ti, vec i mnogi drugi ljudi, iz nekog sasvim cudnog razloga, mislite da je nemoguce preci put ukoliko je on beskonacno deljiv. Ja sam ubedjen da se radi o tome sto ne razumete pojam aktelne (tj. svrsene) beskonacnosti.

Да у физичком свету постоји бесконачан низ тачака које прелазимо, онда их не бисмо никада могли све прећи, јер их је безброј. Не може се окончати нешто што је бесконачно. Ако у физичком свету постоји бесконачан број тачака између тачке А и тачке Б, онда ће се тај пут прелазити бесконачно дуго времена, и никада се неће завршити.

To nije tacno. Ako je nesto beskonacno, to ne znaci da ne moze da se svrsi. Znaci samo da se ne moze u celovitosti opaziti konacnom svescu, i ako je uz to to nesto i nebrojivo, znaci da se ne moze u celovitosti opaziti ni beskonacnom svescu.

Beskonacno mnogo trenutaka nije isto sto i vecnost.

Ја сам један човек, нисам безброј људи.

Ocigledno je da nisi beskonacno mnogo ljudi ali mozes recimo biti sastavljen od beskonacno mnogo elemenata.

У противном, сви бисмо живели у неодређеном простору и у неодређеном времену, и никада не бисмо могли да дођемо у интеракцију једни са другима.

Netacno.

- - - - - - - - - -

Ljubo:
Uh, bre, pa ti još uvek nisi razumeo ni šta treba da se podrazumeva pod pojmom "JA + 7".

Ne zanima nas ni sta mislis o sebi ni to tvoje JA + 7. Zanima nas iskljucivo Zenonov paradoks. Ako nemas nista da dodas na temu, onda jednostavno nestani, zato sto si suvisan, i zato sto nikome nije zanimljiv tvoj narcisoidni poremecaj licnosti.
 
USER UNFRIENDLY:

Zanima nas iskljucivo Zenonov paradoks.

Zenonov paradoks može da bude zanimljiv i značajan samo za one čija je inteligencija ispod nivoa jedne ovce.

Ili, Zenonovim paradoksom je značajno baviti se isto toliko koliko i mlatiti praznu slamu, tucati vodu ili presipati iz šupljeg u prazno.
 
USER UNFRIENDLY:

Ne zanima nas, ni mene ni Zenona, sta postoji u matematici vec sta postoji u realnom svetu.

Jedini realni svet koji postoji je JA + 7 i nikakvog drugog realnog sveta niti ima, niti može da bude.

Ja tvrdim da su u realnom svetu i prostor i vreme beskonacno deljivi.

Prostor i vreme nisu realni svet i bez realnog sveta, tj. bez JA + 7 su isto što i NIŠTA. I kao NIŠTA mogu da budu deljivi samo u mašti JA + 7. To je neoboriva činjenica.
 
USER UNFRIANDLY:

ti takodje smatras da kosa Donalda Trampa ne postoji, samo zato sto nije vecna.

Ne zato što nije većna, već zato što uopšte NE POSTOJI. Uistinu POSTOJI samo mnoštvo majušnih JASTAVA koja se uz pomoć svojih 7 fizčkih i psihičkih sposobnosti manifestuju kao majušni atomčići i molekulčići, koji GLUME, kao u popzorišnoj predstavi, da su kosa Donalda Trampa. A kad neko nešto GLUMI, onda se za to ne može da tvrdi da je ISTINA, već ZAHEBANCIJA. Što važi kompletno za ceo Univerzum, koji postpoji samo kao ZAHEBANCIJA glavnog, Univerzalnog GLUMCA zvanog JA + 7. Kojeg vernici širom sveta zovu imenom "Bog".
 
Zenonov paradoks može da bude zanimljiv i značajan samo za one čija je inteligencija ispod nivoa jedne ovce.

Ili, Zenonovim paradoksom je značajno baviti se isto toliko koliko i mlatiti praznu slamu, tucati vodu ili presipati iz šupljeg u prazno.

Pa da, sad pokusavas da obezvrednis svaku diskusiju vezanu za Zenonov paradoks, sve s ciljem da prisilis ljude da se bave onim cime bi ti hteo da se oni bave, a to je tvoja teorija svega.

Prostor i vreme nisu realni svet i bez realnog sveta, tj. bez JA + 7 su isto što i NIŠTA. I kao NIŠTA mogu da budu deljivi samo u mašti JA + 7. To je neoboriva činjenica.

Nauci jezik.

Ne zato što nije većna, već zato što uopšte NE POSTOJI.

Kao sto rekoh, nauci jezik. Ti imas neobicnu definiciju pojma postojanje. Razumes? Ti govoris izmisljenim jezikom. Kad naucis osnove, javi se.

koji GLUME, kao u popzorišnoj predstavi, da su kosa Donalda Trampa. A kad neko nešto GLUMI, onda se za to ne može da tvrdi da je ISTINA, već ZAHEBANCIJA. Što važi kompletno za ceo Univerzum, koji postpoji samo kao ZAHEBANCIJA glavnog, Univerzalnog GLUMCA zvanog JA + 7. Kojeg vernici širom sveta zovu imenom "Bog".

Atomi i molekuli ne glume.
 
Sta znaci reci da je prostor beskonacno deljiv?

Znaci da izmedju sve dve tacke koje cine prostor postoji neka treca tacka koja se nalazi izmedu njih.

Znaci da je prostor kontinuum tj. niz za koji vazi pravilo da za svaka dva clana A i B postoji neki treci clan C koji se nalazi izmedju ta dva clana A i B.

Znaci da za svaka dva fizicka tela ne postoji najmanje rastojanje na kojem oni mogu da budu. Drugim recima, znaci da za svaka dva fizicka tela vazi da makoliko da su blizu mogu da budu jos blize jedno drugom.

Da li je to tako ili nije, do toga se ne dolazi nezavisno od iskustva. To nije stvar definicija kao sto je to slucaj sa analitickim a priori sudovima tipa "Najkraci put izmedju dve tacke jeste prava linija". Takodje, to nije nesto do cega dolazimo samo na osnovu iskustva vec je nesto do cega dolazimo kombinacijom empiricizma (tj. opazanja) i racionalizma (tj. razmisljanja.) Kada kazemo za neki beskonacni niz, ciji je podniz (1, 2, 3, 4), da vazi pravilo da je vrednost svakog clana jednaka zbiru vrednosti prethodnog clana i broja jedan, to ne kazemo samo na osnovu opazenog, tj. na osnovu podniza (1, 2, 3, 4), ali takodje ne kazemo nezavisno od opazenog. Do tog zakljucka dolazimo kako opazanjem tako i razmisljanjem (upotrebom indukcije.) Na isti naci se dolazi i do odgovora na pitanje "Da li je prostor beskonacno deljiv?"

To je prva premisa na kojoj se zasniva Zenonov argument i nju je potrebno dokazati.

Sta cemo postici time sto cemo poslusati Ljubu i reci da je prostor NISTA i da je kao takav beskonacno deljiv samo u masti?

Necemo postici NISTA osim sto cemo staviti drugima do znanja da smo imbecili koji ne umeju da saslusaju coveka pre nego sto mu odgovore.
 
Poslednja izmena:
Ne zanima nas, ni mene ni Zenona, sta postoji u matematici vec sta postoji u realnom svetu. Ja tvrdim da su u realnom svetu i prostor i vreme beskonacno deljivi. Medjutim, da li je to zaista tako ili nije, nije bitno u kontekstu Zenonovog paradoksa, jer kako god da je, Zenonov zakljucak jednostavno ne sledi. Problem lezi u tome sto ti, i ne samo ti, vec i mnogi drugi ljudi, iz nekog sasvim cudnog razloga, mislite da je nemoguce preci put ukoliko je on beskonacno deljiv. Ja sam ubedjen da se radi o tome sto ne razumete pojam aktelne (tj. svrsene) beskonacnosti.

To nije tacno. Ako je nesto beskonacno, to ne znaci da ne moze da se svrsi. Znaci samo da se ne moze u celovitosti opaziti konacnom svescu, i ako je uz to to nesto i nebrojivo, znaci da se ne moze u celovitosti opaziti ni beskonacnom svescu.
У реалном свету простор и време јесу математички бесконачно дељиви. Управо зато, пут који је бесконачно дељив можемо прећи једино у скоковима, ако прескачемо одређене делове пута. Јер ако бисмо кренули да прелазимо тачку по тачку, заправо се не бисмо ни кретали у ширину, него у дубину, и стајали бисмо у месту. Једини начин да започнемо и завршимо кретање јесте да прескачемо делове пута.

Свест и опажање нема никакве везе, овде је реч о математици и физици, о објективним стварима, а не субјективним. Дефиниција бесконачног је да се не може окончати, зато је без-коначно. Шта се може опазити и чега се може бити свестан је друго питање.
 
У реалном свету простор и време јесу математички бесконачно дељиви. Управо зато, пут који је бесконачно дељив можемо прећи једино у скоковима, ако прескачемо одређене делове пута. Јер ако бисмо кренули да прелазимо тачку по тачку, заправо се не бисмо ни кретали у ширину, него у дубину, и стајали бисмо у месту. Једини начин да започнемо и завршимо кретање јесте да прескачемо делове пута.

Свест и опажање нема никакве везе, овде је реч о математици и физици, о објективним стварима, а не субјективним.

Nisu potrebni nikakvi skokovi da bi se presao put koji je beskonacno deljiv. Ono sto je u takvom slucaju nemoguce, kao sto sam rekao, jeste postati SVESTAN svakog naseg pomaka iz prostog razlog sto je nasa svest konacna a broj nasih pomaka beskonacan. A i da nasa svest jeste beskonacna, opet ne bi mogli da postanemo svesni svakog naseg pomaka, zato sto su nasi pomaci, osim sto su beskonacni, takodje i nebrojivi. I ta nemogucnost ima veze, tj. bitna je, jer se tu krije Zenonova greska.

Дефиниција бесконачног је да се не може окончати, зато је без-коначно. Шта се може опазити и чега се може бити свестан је друго питање.

Beskonacno je ono sto nema kraja tj. sto je bez-krajno. To ne znaci da je sve sto je beskonacno bez kraja u vremenu. Drugim recima, ako je nesto beskonacno, to ne znaci da traje zauvek, da se nikada nije svrsilo, da se nikada nece svrsiti. Zato postoje dva razlicita pojma beskonacnosti: aktuelna, tj. svrsena, beskonacnost i potencijalna, tj. nesvrsena, beskonacnost.

Za beskonacni broj dogadjaja kazemo da je svrsen ukoliko se svaki od tih beskonacno mnogo dogadjaja desava pre neke tacke u vremenu. Obicno se taj pojam tumaci mnogo uze, kao beskonacni broj dogadjaja svaki od kojih se desava izmedju neke dve tacke u vremenu.

Na drugu stranu, za beskonacni broj dogadjaja kazemo da je nesvrsen ukoliko za svaki od tih dogadjaja postoji dogadjaj koji se vremenski desava posle njega.
 
USER UNFRIENDLU:

Pa da, sad pokusavas da obezvrednis svaku diskusiju vezanu za Zenonov paradoks, sve s ciljem da prisilis ljude da se bave onim cime bi ti hteo da se oni bave, a to je tvoja teorija svega.

Zakon postojanja, tj. Nauka o Svesti, ide iuz svaku temu, pa i Zenonov paradoks, zato jer je Svest Tvorac svega, pa i Zenonovog paradoksa. I ako ne znamo ništa o Svesti kao Tvorcu svega, ne možemo ništa znati ni o njenoj Tvorevini, pa ni o Zenonovom paradoksu. Niti i jedno objašnjenje i razumevanje bilo čega, pa ni Zenonovog paradoksa, ne može da bude ispravno i valjano, ako ne umemo da objasnimo i razumemo Svest, bez koje ničega ne može da bude. Sva svetsak naučna, filozofska, teološka i ideološko politička objašnjenja i razumevanja stvarnosti su najvećim delom pogrešna upravo zato što još uvek ne postoji naučno objašnjenje i razumevanje postojanja Svesti. Ja sam pionir u tom poslu koji pokušava da uskladi objašnjenje i razumevanje postojanja Svesti, sa važećim naučnim, filozofskim, teološkim i ideološko političkim objašnjenjima i razumevanjima stvarnosti. Zato nemoj da se buniš što ja na svaku temu kačim to "JA+7", pa i na Zenonov paradoks, koji je upravo ta ista Svest smislila. Naravno, smislila ga je nedovoljno razvijena Zenonova svest, kojeg sada pokušavaju da razumeju ljudi sa isto takvom nerazvijenom svešću, ne shvatajući da tu nema šta niti da se objasni, ni rzume, jer Zenonov paradoks nikakve veze sa stvarnošću nema. Upravo zato i jeste PARADOKS što nema veze sa stvarnošću.


Koji jeziki? Tvoj jezik, tj. jezik prepun pogrešnih poimanja stvarnosti, pogrešnih reči kao simbola tih pogrešnih pojmova i pogrešnih definicija koje su izrečene sa pogrešnim rečima?
 
MILSU:

Свест и опажање нема никакве везе, овде је реч о математици и физици, о објективним стварима, а не субјективним
.
Tvorac svih i fizičkih i psihičkih prosesa je Svest. Fizički i psihički procesi koje stvara Svest su neraskidivo uzročno-posledično povezani. Oni jedni bez drugih nisu mogući. Misaoni, logički i matematički pojmovi, isto kao i pojmovi prostor i vreme, imaju smisla samo u fizičkom svetu, jer samo na fizički svet mogu da se odnose i primene. Inače, u suprotnom su besmisleni. Zenonov paradoks kao misaoni, logičko-matematički konstrukt, suprotan je praktičnoj, fizičkoj stvarnisti i kao takav ne može da se odnosi niti primeni ni na šta. I upravo zato je potpuno besmislen i nema nikakvu vrednost.
 
Ljubo:
Zakon postojanja, tj. Nauka o Svesti, ide iuz svaku temu, pa i Zenonov paradoks, zato jer je Svest Tvorac svega, pa i Zenonovog paradoksa.

Pricas gluposti, Ljubo. To holisticko sran.je koje uporno pokusavas da nam prodas, da se bez teorije svega ne moze odgovoriti ni na jedno pitanje, ne pije vodu. Nikome nije potrebna tvoja teorija da bi tacno odgovorili na pitanje kao sto je "Koliko je 2 + 2?" ili "Koje je boje kosa Donalda Trampa?" Nije potrebno poznavati ceo univerzum, a ni pravila po kojim on funkcionise, da bi mogli da spoznamo deo univerzuma. Ta tvoja prica samo je izgovor za tvoju potrebu da se reklamiras.

Sva svetsak naučna, filozofska, teološka i ideološko politička objašnjenja i razumevanja stvarnosti su najvećim delom pogrešna upravo zato što još uvek ne postoji naučno objašnjenje i razumevanje postojanja Svesti.

Kako da ne. Sad hoces da nam proturis pricu kako pre tebe, pre nego sto si se pojavio sa tom tvojom teorijom svega, niko nista nije znao. Hoces da nam kazes da 2 + 2 nije jednako 4 iako se u isto vreme ne slazes s tim. Hoces da ignorises cinjenicu da smo do istinitog zakljucka da je 2 + 2 jednako 4 dosli nezavisno od tvoje teorije.

Koji jeziki? Tvoj jezik, tj. jezik prepun pogrešnih poimanja stvarnosti, pogrešnih reči kao simbola tih pogrešnih pojmova i pogrešnih definicija koje su izrečene sa pogrešnim rečima?

Srpski jezik, Ljubo. Ne postoje "pogresne" reci i ne postoje "pogresni" pojmovi i ne postoje "pogresne" definicije. Postoje reci, pojmovi i definicije koji su opste prihvaceni i oni koji nisu opste prihvaceni (kao sto su, recimo, ti tvoji.) I nista drugo.
 
Poslednja izmena:
USER UNFRIENDLY:

Pricas gluposti, Ljubo. To holisticko sran.je koje uporno pokusavas da nam prodas, da se bez teorije svega ne moze odgovoriti ni na jedno pitanje, ne pije vodu.

Kad je reč o ITSINI o bilo čemu, nikada nije dovoljno odgovoriti samo na jedno pitanje, već uvek na TRI - ŠTA, KAKO i ZAŠTO. Uzmimo za primer kosu Donalda Trampa. Kada si rekao da je kosa Trampova plava i da je to Istina, odgovorio si samo na pitanje ŠTA i to je sve. Taj odgovor si dobio po načinju opažanja. Tako radi i nauka. Ona samo opaža i konstatuje i ništa drugo. Svako znanje do kojeg se dođe putem opažanja je samo znanje da to što smo opazili ima značenje POSLEDICE nečega. To nije dovoljno da bi se znala ISTINA o bilo čemu. Da bi se znala Istina o bilo čemi, potrebno je, ne samo opaziti nešto, već i razumeti, to što opažamo. A da bi razumeli, potrebno je odgovoriti i na preostala dva pitanja - KAKO postoji to što smo opazili i ZAŠTO. Odgovori na preostala dva pitanja sadrže u sebi znanje o RAZLOGU, UZROKU i SVRSI toga što smo opazili. Zato formula Zakona postojanja i glasi: RAZLOG + UZROK + SVRHA = POSLEDICA: I tek kad sva ta tri odgovora znamo, mi tek tada možemo da kažemo da i RAZUMEMO to što opažamo i da KOMPLETNU I APSOLUTNU ISTINU o tome znamo.

Odgovori na preostala dva pitanja, KAKO i ZAŠTO se više ne odnose na opaženu stvar kao POSLEDICU, već na njen UZROK, a to je uvek JA +7. ma o čemu da je reč. Drugim rečima, bez znanja Istine o JA+7 nije moguće objasniti, ni razumeti apsolutno ništa. A sa znanjem istine o JA+7, moguće je objasniti i razumeti apsolutno sve.

Imajući na umu da svetska nauka i filozofija još uvek nisu dale odgovore na pitanje KAKO i ZAŠTO, to podrazumeva da one još uvek nisu objasnile apsolutno ništa i da NE ZNAJU ISTINU ni o čemu.

Zadatak filozofije je da pronađe logiku po kojoj stvarnost postoji da b i stvarnost mogla da se razume, To je razlog zašto znanje o JA +7 treba da ide uz svaku filozofsku temu. KO to odbija taj odbija da razume bilo šta.
 
Poslednja izmena:

Back
Top