Ženka pantera i beba jaguara

Poruka
6.257
Ponekad životinje jedne vrste usvoje mladunčad druge vrste i staraju se o njima kao da su njihova rođena.
Tako je ova ženka crnog pantera usvojila i odgojila mladunče jaguara.. a slike kazuju još više od reči.. :):heart:

01.jpg
 
Зар овај црни пантер није уствари исто јагуар?
Ne mora nužno da bude, ne vide joj se dobro tufne pa ne možemo tačno znati.. mogla bi biti i leopard.. (leopardi mogu isto biti tako crni).. ali ja pretpostavljam da je i ona jaguar, jer su sličnih veličina kada je beba odrasla. Mada, ne znamo starost mladunca na tim slikama gde je već veliki - moglo bi biti da će još porasti.
Jaguari su dosta veći od leoparda.. i imaju različite tufne.

@Jugoslav Čvarak.. Nije puma, sigurno, pošto pume nisu nikada tako crne.. (ili bar još nije zabeleženo do sada).. čak i u slučajevima kad su nađene tako tamne, imale su neki deo tela svetliji..
 
Istina, vidio sam slike iz bliza, iz daljine se cine skroz crne, ali kada se priblizi kamerom vide se sare.
Vide se i na crnim panterima (iz obe vrste) tufne, samo ako se posmatra pod dobrim uglom svetlosti.. jer melanizam nikada nije baš toliko jak da ih pokrije sasvim.. Ali kod zabeleženih crnih puma je bio svetliji veći deo tela (npr. ceo stomak)..
 
Panther je, s druge strane, naziv roda koji se koristi za opisivanje bilo kog člana porodice velikih mačaka. To može biti tigar, leopard, planinski lav ili čak Jaguar. Međutim, termin Panter se takođe koristi za označavanje crnih pantera i belih pantera.
Moj naklon, Mito.. za research koji si obavio!! :) Mala samo ispravka u vezi ovoga za šta se koristi naziv roda.. pa možda i još poneka zanimljiva informacija koju bi neko od vas možda voleo da zna..

Naime, vrsta je jedina prirodno (biološki) definisana grupacija nekih organizama -- jednu vrstu čine bića koja su međusobno slična (fizički, fiziološki i ponašajno) + koja se međusobno sexualno privlače i nakon parenja daju plodno potomstvo istih tih karakteristika (tipičnih za tu vrstu). Jedinke različitih vrsta, čak i kada slično izgledaju - neće osećati seksualnu privlačnost i, čak i ako bi došlo do npr. veštačke oplodnje između njih - potomci bi ili uginuli ili bi u nekim slučajevima preživeli ali bi bili sterilni i ne bi dalje mogli davati potomke (što je npr. slučaj sa mazgama i mulama).

Sve ostale kategorije, osim vrste, su osmišljene od strane čoveka - radi lakšeg izučavanja živog sveta.. pa je tako npr. više međusobno sličnih vrsta grupisano u jedan zajednički rod.. više sl. rodova u jednu zajedničku familiju.. više sl. familija u red.. itd.. -- ima više tih kategorija - a najviše su tzv. carstva i njih ima samo 3 (a opet na osnovu nekih zajedničkih osobina).. i to su: carstvo biljaka, životinja i gljiva. Čovek tu onda spada u carstvo životinja (lat. Animalia).

E sad.. panteri jesu naziv roda (lat. Panthera) - kao što si ti super napomenuo.. ali ipak ne obuhvataju sve velike mačke, već samo 4 vrste:
- tigar, lat. Panthera tigris
- lav, lat. Panthera leo
- jaguar, lat. Panthera onca
- leopard,lat. Panthera pardus

Npr. planinski lav ili puma (lat. Puma concolor).. - spada u rod Puma.. dok npr. gepard (lat. Acinonyx jubatus) - spada u rod Acinonyx.. iako obe te vrste spadaju u velike mačke..

Svih 6 vrsta (tj. 3 roda) spadaju u jednu zajedničku familiju: mačke - lat. Felidae.. - koja ima ukupno 41 vrstu (uključujući i naše domaće mačke).

To je što se tiče naučnih naziva i njihove pravilne upotrebe.. a sam naziv "panter" je u narodu najčešće korišćen za ove crne velike mačke.. većina ljudi obično misli na njih, ne znajući za sve ove detalje.. što je isto apsolutno ok.. 👍

Eto.. a možda nekome bude zanimljivo da zna i ove detalje.. meni je bilo.. :)
 
Moj naklon, Mito.. za research koji si obavio!! :) Mala samo ispravka u vezi ovoga za šta se koristi naziv roda.. pa možda i još poneka zanimljiva informacija koju bi neko od vas možda voleo da zna..

Naime, vrsta je jedina prirodno (biološki) definisana grupacija nekih organizama -- jednu vrstu čine bića koja su međusobno slična (fizički, fiziološki i ponašajno) + koja se međusobno sexualno privlače i nakon parenja daju plodno potomstvo istih tih karakteristika (tipičnih za tu vrstu). Jedinke različitih vrsta, čak i kada slično izgledaju - neće osećati seksualnu privlačnost i, čak i ako bi došlo do npr. veštačke oplodnje između njih - potomci bi ili uginuli ili bi u nekim slučajevima preživeli ali bi bili sterilni i ne bi dalje mogli davati potomke (što je npr. slučaj sa mazgama i mulama).

Sve ostale kategorije, osim vrste, su osmišljene od strane čoveka - radi lakšeg izučavanja živog sveta.. pa je tako npr. više međusobno sličnih vrsta grupisano u jedan zajednički rod.. više sl. rodova u jednu zajedničku familiju.. više sl. familija u red.. itd.. -- ima više tih kategorija - a najviše su tzv. carstva i njih ima samo 3 (a opet na osnovu nekih zajedničkih osobina).. i to su: carstvo biljaka, životinja i gljiva. Čovek tu onda spada u carstvo životinja (lat. Animalia).

E sad.. panteri jesu naziv roda (lat. Panthera) - kao što si ti super napomenuo.. ali ipak ne obuhvataju sve velike mačke, već samo 4 vrste:
- tigar, lat. Panthera tigris
- lav, lat. Panthera leo
- jaguar, lat. Panthera onca
- leopard,lat. Panthera pardus

Npr. planinski lav ili puma (lat. Puma concolor).. - spada u rod Puma.. dok npr. gepard (lat. Acinonyx jubatus) - spada u rod Acinonyx.. iako obe te vrste spadaju u velike mačke..

Svih 6 vrsta (tj. 3 roda) spadaju u jednu zajedničku familiju: mačke - lat. Felidae.. - koja ima ukupno 41 vrstu (uključujući i naše domaće mačke).

To je što se tiče naučnih naziva i njihove pravilne upotrebe.. a sam naziv "panter" je u narodu najčešće korišćen za ove crne velike mačke.. većina ljudi obično misli na njih, ne znajući za sve ove detalje.. što je isto apsolutno ok.. 👍

Eto.. a možda nekome bude zanimljivo da zna i ove detalje.. meni je bilo.. :)
bravo za detaljno pojašnjenje!
 
Image

Beli panteri su izuzetno retki. Naučnici veruju da boja njihovog krzna može biti povezana sa bolešću (leukizmom) ili sa albinizmom. Ostale opcije se ne uzimaju u obzir, jer je bela boja pantera neprirodna i smatra se izuzetkom od pravila. Mačke ove boje rađaju se približno istom frekvencijom kao i druge albino životinje.
 
Dok sam gledao o tome, beli panter mi je najviše privukao pažnju jer sam pantera uvek asocirao sa crnom bojom

Pogledajte prilog 974469
I oni izgledaju stvarno fantastično.. a, inače, i ja kada kažem ili čujem panter - imam asocijaciju uvek na crnog... jer, lav je - lav... tigar je - tigar... a panter je - crn.. :D haha.. a pa kako drugačije?!
 
To je što se tiče naučnih naziva i njihove pravilne upotrebe.. a sam naziv "panter" je u narodu najčešće korišćen za ove crne velike mačke.. većina ljudi obično misli na njih, ne znajući za sve ove detalje.. što je isto apsolutno ok.. 👍

Eto.. a možda nekome bude zanimljivo da zna i ove detalje.. meni je bilo.. :)
Zanimljivo jeste, ali su sve skupa očaravajuće, i ne krivim pojedine ljude koji ih žele i čak drže kao ljubimce... iako mislim da je to izuzetno degradirajuće po ove gorostase željne akcije na svom prirodnom terenu.
Srce mi je slomljeno jer znam da širom sveta i dalje postoje mesta gde ih iskorišćavaju i njihovu divlju i prelepu prirodu svode na silom nametnut performans ili eksponat propraćen mučenjem i slabom brigom, a kom je jedina svrha da se zaradi-novac.

Image

Beli panteri su izuzetno retki. Naučnici veruju da boja njihovog krzna može biti povezana sa bolešću (leukizmom) ili sa albinizmom. Ostale opcije se ne uzimaju u obzir, jer je bela boja pantera neprirodna i smatra se izuzetkom od pravila. Mačke ove boje rađaju se približno istom frekvencijom kao i druge albino životinje.
Nadam se da ih je više albino nego bolesnih. :heart:
 

Back
Top