Жене као свештеници. Да или не

Ovo mozda objasnjava pitanje teme:

Pogledajte prilog 1472070
Mene je zanimao na početku adventizam i znam sve o povijesti vašeg pokreta i to onako kako ona stvarno jest (znači ne sa sajtova koj vas ocrnjuju, ali niti sa vaših sajtova). Također, pročitala sam daleko više neprevedenih spisa vaše proročice nego većina vas....
Ne brinite neću vas s ničim izazivati jer nisam takva vrsta.. jedino ću vam reći nešto na ovu temu i samo ovim jednim postom:
Pionir adventizma James White uopće nije djelio vaše mišljenje o ženama u službi, također je sugerirao vašim pastorima da im ne bude primaran posao propovjednika nego da budu pravi radišni muškarci te da brinu o svojoj ženi i obitelji.

Poznajem neke teologe koji su pristojni i oni su mi sami potvrdili da je žena većinom duhovnije biće od muškaraca, naravno ne sve, a i svijet se mijenja pred našim očima.
Inače, nemam interesa za to da budem svećenica, ali sam sigurna da bi mnoge žene mogle to bolje i da Bog nije kao čovjek tj. nije pristran.

Svako dobro

Mene je zanimao na početku adventizam i znam sve o povijesti vašeg pokreta i to onako kako ona stvarno jest (znači ne sa sajtova koj vas ocrnjuju, ali niti sa vaših sajtova). Također, pročitala sam daleko više neprevedenih spisa vaše proročice nego većina vas....
Ne brinite neću vas s ničim izazivati jer nisam takva vrsta.. jedino ću vam reći nešto na ovu temu i samo ovim jednim postom:
Pionir adventizma James White uopće nije djelio vaše mišljenje o ženama u službi, također je sugerirao vašim pastorima da im ne bude primaran posao propovjednika nego da budu pravi radišni muškarci te da brinu o svojoj ženi i obitelji.

Poznajem neke teologe koji su pristojni i oni su mi sami potvrdili da je žena većinom duhovnije biće od muškaraca, naravno ne sve, a i svijet se mijenja pred našim očima.
Inače, nemam interesa za to da budem svećenica, ali sam sigurna da bi mnoge žene mogle to bolje i da Bog nije kao čovjek tj. nije pristran.

Svako dobro
Hvala.
Propovednik i svestenik nije isto.
Moze zena da bude propovednik, govornik, ucitelj... po meni, ali ne da deli obrede.
I takvih zena ima koje su samo propovednici.

Sve zavisi od kulture u kojoj zibis..U kulturi na Baökanu to nije vidjeno pozitivno.
Samo bi se ljudi sablaznili i bilo bi vise stete nego koristi.

U nekim zemljama je to svejedno.

👍
Pionir adventizma James White uopće nije djelio vaše mišljenje o ženama u službi,
...iskreno i ja sebe smatram simpatizerom adventizma ali mi stavrno uopste ne znaci verovanje NEKOG POJEDINCA pa makar to bio i doticni James.
Adventizam je ,koliko je meni poznato,izvorno hriscanstvo opisano jednom rijecju koja sadrzi fundamenat hriscanstva stoga je potpuno irelevantno kako je neko nesto govorio,verovao,razmisljao u proslosti/ili mozda danas nego je bitno sta nam kaze Biblija !
također je sugerirao vašim pastorima da im ne bude primaran posao propovjednika nego da budu pravi radišni muškarci te da brinu o svojoj ženi i obitelji.
Iskreno meni ovo deluje sasvim logicno,ako su spremni izdrzati takav profil radnog angazmana...
Ali ako ne mogu a odluce se iskljucivo za propovedanje jevandjelja i menadjiranje crkvenog zivota onda to trebaju zaista raditi kvalitetno u tolikoj meri da su realni rezultati tog rada ZAISTA PRIMETLJIVI !!!
...ako li ovo nije slucaj onda se takvima treba zahvaliti za saradnji i pozeleti im vise uspeha u nekom drugom poslu van Crkve !!!
Sa ovom se kvalifikacijom definitivno ne slazem jer je duhovnost kategorija duhovnog stanja koja nije uslovljena/determisana ljudskim polom,nacionalnosti,starosnoj nit etnickoj pripadnosti ...
Izuzetno verni Bogu mogu biti i zene i muskarci ali takodje oba pola mogu biti pravi otpadnici.
Bez razlike imala ili nemala interesa u vreme NZ-ta definitivno ne postoji svestenstvo jer smo u simbolicmkom smislu svi mi,dakle i muskarci i zene,pripadnici roda carskog svestenstva.
I tebi.

👍

...iskreno i ja sebe smatram simpatizerom adventizma ali mi stavrno uopste ne znaci verovanje NEKOG POJEDINCA pa makar to bio i doticni James.
Робија, ти као адвентиста себе представљаш као симпатизера адвентизма.
Па ти си симпатизер само једног погледа, а то је адвентизам. Биће да си ти онда адвентиста, а не симпатизер.

Робија, ти као адвентиста
..reko sam vec,ne ljutim se kako me god neko bude svrstao.......mada vas ima razlicitih i po tom osnovu,pre neki dan me neko nazvao papom stoga... :kafa:
себе представљаш као симпатизера адвентизма.
Sta je sad ovo,zar nemam prava na licne simpatije za nekog verskog pravca ?
Па ти си симпатизер само једног погледа, а то је адвентизам
Ako vec moram imenovati imenom i prezimenom onda sam definitivno simpatizer HRISCANSTVA...
...e sad sta da radim ovim adventistima kada im nauka hriscanska,nema mi druge osim da izrazim simpatije kada vec moram...mada uobicajeno ova osecanja zadrzavam za sebe. :kafa:
. Биће да си ти онда адвентиста, а не симпатизер.
...u redu,ne ljutim se, nek bude po tvom..u svakom slucaju trebam biti srecan sto vise "nisam papa".. :D

Зашто подржавам могућност да жене буду као свештеници: и из практичних разлога. Нпр. рат. Изгине много мушкараца и зашто не би онда и жене биле свештеници. Свештеник је само проводник Божије благодати и потребан је за вршење обреда. Требао би и да проповеда и евангелизује, али у пракси наша помесна црква (СПЦ) нема апостолски дух да проповеда. Попови чекају да им неко дође у цркву.
Ратова је увек било, у њима се стално гине, мушкарци али и жене. Такав је рат, нажалост. Нзм какве то везе има са мушким или женским свештенством?

Зашто подржавам могућност да жене буду као свештеници: и из практичних разлога. Нпр. рат. Изгине много мушкараца и зашто не би онда и жене биле свештеници. Свештеник је само проводник Божије благодати и потребан је за вршење обреда. Требао би и да проповеда и евангелизује, али у пракси наша помесна црква (СПЦ) нема апостолски дух да проповеда. Попови чекају да им неко дође у цркву.
onda tom logikom podrzavas ratove?
a zanimljivo mi i ovo da popovi prave sacekuse po crkvama; pa zar trebaju kao jehovini svedoci da mi zvone na vrata skockani u odelcima, i po troje da idu?

dosta mi je sacekusa na internetu, tu smo, pa da vidimo ko je kriv, a ko prav - u tumacenjima, prevodima, obicajima, ritualima itd

..reko sam vec,ne ljutim se kako me god neko bude svrstao.......mada vas ima razlicitih i po tom osnovu,pre neki dan me neko nazvao papom stoga... :kafa:

Sta je sad ovo,zar nemam prava na licne simpatije za nekog verskog pravca ?

Ako vec moram imenovati imenom i prezimenom onda sam definitivno simpatizer HRISCANSTVA...
...e sad sta da radim ovim adventistima kada im nauka hriscanska,nema mi druge osim da izrazim simpatije kada vec moram...mada uobicajeno ova osecanja zadrzavam za sebe. :kafa:

...u redu,ne ljutim se, nek bude po tvom..u svakom slucaju trebam biti srecan sto vise "nisam papa".. :D
Робивек се почео колебати јер сам написао да адвентистичка (суботарска) црква, исто као и Јеховини сведоци, ускоро уводи геј бракове. Зато је сада симпатизер адвентиста а не више адвентиста. А шта је он мислио да ће адвентисти и Јеховини сведоци остати по страни. Много моћнији Ватикан је подлегао под притисцима а да неће суботари и јеховци! Ускоро креће модернизација православних цркава.

Не знам којој заједници ти припадаш, али ово о чему ти пишеш је смешно.
У мојој цркви се организовала веронаука за одрасле.
На Литургије дође 50 - 100 људи (па и више) зависно од дана до дана.
Погоди колико људи је посећивало веронауку за одрасле ?

Не знам којој заједници ти припадаш, али ово о чему ти пишеш је смешно.
У мојој цркви се организовала веронаука за одрасле.
На Литургије дође 50 - 100 људи (па и више) зависно од дана до дана.
Погоди колико људи је посећивало веронауку за одрасле ?
Sigurno niko nije došao na veronauku za odrasle zato što su svi dobro verski potkovani

Sigurno niko nije došao na veronauku za odrasle zato što su svi dobro verski potkovani
Долазило је око 20 људи, некада и мање.
То је било пре једно 15 година када интернет није био толико заступљен као данас, ни Вајбер, ни андроид телефони.
И то није било једно вече веронауке за одрасле већ је била неко време али је једноставно одзив био слаб. Дакле свештеницима није тешко да мисионаре, али боље да људи питају свештенике оно што их занима, тако је уосталом увек и било.
Идеја да нема мисионарења не функционише.
СПЦ има и мисионарски центар. Ради се о томе да није поента куцања на врата и дељења летака.
У појединим црквама наћи ћеш црквене часописе. И то је облик мисионарења. Или летке.
Уосталом шта је проповед ако не мисионарење ?

Долазило је око 20 људи, некада и мање.
То је било пре једно 15 година када интернет није био толико заступљен као данас, ни Вајбер, ни андроид телефони.
И то није било једно вече веронауке за одрасле већ је била неко време али је једноставно одзив био слаб. Дакле свештеницима није тешко да мисионаре, али боље да људи питају свештенике оно што их занима, тако је уосталом увек и било.
Идеја да нема мисионарења не функционише.
СПЦ има и мисионарски центар. Ради се о томе да није поента куцања на врата и дељења летака.
У појединим црквама наћи ћеш црквене часописе. И то је облик мисионарења. Или летке.
Уосталом шта је проповед ако не мисионарење ?
Sramota je da se u srpskoj crkvi prodaje sveto pismo čak ima i slučajeva da se izdanje gideonita prodaje ja sam kupio čarnićev prevod u izdanju videonita u srpskom hramu hramu srpske pravoslavne crkve za pare a piše da je zabranjen prodaja sramota je da se prodaju i molitvenici poziva na pokajanje narod je sve iskvareniji

Sramota je da se u srpskoj crkvi prodaje sveto pismo čak ima i slučajeva da se izdanje gideonita prodaje ja sam kupio čarnićev prevod u izdanju videonita u srpskom hramu hramu srpske pravoslavne crkve za pare a piše da je zabranjen prodaja sramota je da se prodaju i molitvenici poziva na pokajanje narod je sve iskvareniji
Šta je tu sramota? Prije svega imaš Sveto Pismo besplatno u pdfu na milion pravoslavnih sajtova. Možeš odštampati sebi ako hoćeš u pisanoj formi a izdanja koja se prodaju nisu ni Crkvi besplatno napravljena.

Šta je tu sramota? Prije svega imaš Sveto Pismo besplatno u pdfu na milion pravoslavnih sajtova. Možeš odštampati sebi ako hoćeš u pisanoj formi a izdanja koja se prodaju nisu ni Crkvi besplatno napravljena.
Lepo ti reko covek - sramota je to sto je na izdanju pisalo da se primerak NE SME PRODAVATI ali eto,njemu prodali...
Uobicajeno kad se na primerku isprinta takva poruka ona je rezultat zelje samog investitora koji je odlucio da ljudima da nesto gratis,i pored toga sto se podrazumeva da jedan takav projekat izrade realno kosta...dakle investitor odlucio da ljudima da nesto besplatno ali eto,oni koji su bili zaduzeni da sprovedu zelju investitora,odlucili da je to prava prilika da stave neku kintu u novcaniku...

Meni ovo MALO lici na dogadjaje sa Gijezijom,onog pomosnika Jelisija koji je odlucio da se ofajdi od Bozjeg cuda sa Nemanom i pored toga sto je pre toga sam Jelisije neobrezanima/bezboznicima pokazao "da ima pravi Bog na nebu" koji cini cuda koja ljudi ne trebaju placati ( vidi 2 Car.5 ) ...
I pored toga sto je kontekst potpuno drugaciji ipak,mozemo izvuci neku paralelu koja se odnosi na toga da u ovo danasnje vreme gde "caruje skrtost"i zelja za novcem iz nevidjenih razmera,neko odluci da ljudima da nesto badava i to ne bilo sta nego zamisli, REC GODPODNJU !!!
...i nasli su se neki verski mangupi koji bi da osujete taj plan doticnog investitora i MIMO NJEGOVE VOLJE jednostavno skupe neku sumu novca prodajom...

I da,slazem se s komentarom da je to u najmanju ruku - SRAMOTA !!!

Робивек се почео колебати јер сам написао да адвентистичка (суботарска) црква, исто као и Јеховини сведоци, ускоро уводи геј бракове.
Iskreno takvim komenatrima ne obracam veliku paznju jer su klasicno neosnovano pljuvanje...naravno,po nekom nepisanom pravilu takvi pljuvaci cak i ne pokusavaju argumentirati njihove tvrdnje...
Зато је сада симпатизер адвентиста а не више адвентиста.
A kada sam ja to rekao da sam adventista,jel me mozes citirati ili i dalje spekulises pa sta bude nek bude ?

А шта је он мислио да ће адвентисти и Јеховини сведоци остати по страни.
Kojom logikom povezujes adventiste i JS-ke kada je to potpuno razlicita verska zajednica ?
I kad vec insistiras,jel nam mozes konacno dati bar neki dokaz u prilog ove tvrdnje ili ti to tesko ?
Много моћнији Ватикан је подлегао под притисцима а да неће суботари и јеховци!
Hriscani koji su po pravilu i subotari izdrzali su mnooogo vece pritiske u istoriji ali eno ih jos uvek danas na svetskoj sceni i rade svoj posao u drustvu gde zive...duhovna reforma je uvek dobrodosla i to na dnevnom nivou i svaki se misionski posao moze i treba raditi bolje ali se ipak radi i to jeste realnost i u 21 veku.
Ускоро креће модернизација православних цркава.
...nazalost ona je vec u toku.

Poslednja izmena:
@Glasnik.
Hvala i vama na pristojnom i kulturnom odgovoru. Također smatram da je i vaše ponašanje normalno jer ne skrivate svoju vjersku pripadnost kao što je i pisano u Svetom Pismu. Naravno, kao što sam napisala, pročitala sam za razliku od vašeg nadobudnog simpatizera koji ne poznaje baš dobro kako vidim ni Sveto Pismo ni povijest kršćanstva, mnoge neprevedene manuskripte vaše proročice i znam kako je i ona napisala da se ne skrivate i da hrabro kažete tko ste.

Svako dobro i Božji blagoslov!

Poslednja izmena od moderatora:
Pozdrav za moju cenjenu koleginicu sa foruma koju je mozda propustila cinjenicu da sam ja od pocetka jasno i bez ikakvog okolisanja isticao da sam hriscanske vere i to u skladu sa onim sto vidimo u Svetom Pismu...
...ili da budem jos precizniji - trudim se da to budem.

Kako god,i ona ima legitimnog prava na svoje ubedjenje,cak i tada kada je to rezultat pogresne percepcije.

Back