Žene i dalje nemaju ista prava, imam pitanje

Nabacao sam u tom postu nekoliko stvari odjednom, pa možda nije razumljivo.

Hajde direktnije ću.
Naime, radi se o tome što ne razumem ovo, ni iz zdravstvenih razloga a kamoli pravnih, pa ako može neko da mi odgovori i objasni?

Komšinica i bliska prijateljica moje žene se žalila na bol u bešici i uretri. Urolog je poslao kod ginekologa.
Ona ode kod najskupljeg privatnika na kompletan pregled i ispostavilo se da ima na oba jajnika po cistu i u materici miom.
Žena inače ima 50 godina, nije rađala i jednostavno neće da rađa. Međutim, pošto je nekim čudom sposobna za rađanje, ginekolog joj je objasnio da nikakve zahvate neće raditi.

Rekao je da se to stanje prati, da dolazi na kontrole a ako se cista na jajniku poveća za nekoliko centimetara, u tom slučaju se vadi cista.
Ne i jajnik.
Samo cista. I to jedna, ako bude uvećana.

Što se mioma u materici tiče "U vašim godinama ne bi trebalo da raste".

Jbte, ja nisam verovao, pa da li je ovo moguće, žena je htela da ide na operaciju i da joj izvade i jajnike i matericu jer ima 50 godina, decu ne želi, međutim "nije po pravilima"?!

Znači ona nema pravo? Ovde sama reč "ravnopravnost" gubi svaki smisao.

P.S. Miom pritiska bešiku i zbog toga je išla prvo kod urologa, dakle boli je i smeta i nije u pitanju hir.

Jel' ima neko komentar na ovo?

Hajde direktnije ću.
Naime, radi se o tome što ne razumem ovo, ni iz zdravstvenih razloga a kamoli pravnih, pa ako može neko da mi odgovori i objasni?

Komšinica i bliska prijateljica moje žene se žalila na bol u bešici i uretri. Urolog je poslao kod ginekologa.
Ona ode kod najskupljeg privatnika na kompletan pregled i ispostavilo se da ima na oba jajnika po cistu i u materici miom.
Žena inače ima 50 godina, nije rađala i jednostavno neće da rađa. Međutim, pošto je nekim čudom sposobna za rađanje, ginekolog joj je objasnio da nikakve zahvate neće raditi.

Rekao je da se to stanje prati, da dolazi na kontrole a ako se cista na jajniku poveća za nekoliko centimetara, u tom slučaju se vadi cista.
Ne i jajnik.

Jbte, ja nisam verovao, pa da li je ovo moguće, žena je htela da ide na operaciju i da joj izvade i jajnike i matericu jer ima 50 godina, decu ne želi, međutim "nije po pravilima"?!

P.S. Miom pritiska bešiku i zbog toga je išla prvo kod urologa, dakle boli je i smeta i nije u pitanju hir.

misliš da bi muškarcima odma operirali jajnike i matericu?

misliš da bi muškarcima odma operirali jajnike i matericu?
Pa evo ti još jedan primer: ja mogu da uradim vazektomiju. Imam pravo. Kad god hoću, uslov je samo da si punoletan.

A ako žena hoće da sebe steriliše podvezivanjem jajovoda, e onda se to uglavnom radi tako što posle porođaja drugog ili trećeg deteta tutneš doktoru lovu da to sredi, nije ilegalno ali jeste u sivoj zoni jer jednostavno niko to neće da uradi.

I posle neko priča o ravnopravnosti. Moderan feminizam je doneo samo kokoške na TV i ne vidim nista drugo. Čemu dodavanje sufiksa "INJE", bacanje prašine u oči. Nikad nisu imale prava, ni nad svojim telom ni ovako.

Hajde direktnije ću.

Ne i jajnik.

Ne razumem te bas, da li ti govoris o tome da joj neko zabranjuje pravo na operaciju, sto je zabrana prava, ili joj zabranjuje da o trosku zdravstvenog fonda uradi tu operaciju, sto nije nikakva zabrana prava, nego zabrana trosenja tudjih para, i nema nikakve veze sa zabranom prava, nego sa ekonomijom i time da pare u zdravstveni fond ne padaju sa neba?

Pa evo ti još jedan primer: ja mogu da uradim vazektomiju. Imam pravo. Kad god hoću, uslov je samo da si punoletan.

A ako žena hoće da sebe steriliše podvezivanjem jajovoda, e onda se to uglavnom radi tako što posle porođaja drugog ili trećeg deteta tutneš doktoru lovu da to sredi, nije ilegalno ali jeste u sivoj zoni jer jednostavno niko to neće da uradi.

I posle neko priča o ravnopravnosti. Moderan feminizam je doneo samo kokoške na TV i ne vidim nista drugo. Čemu dodavanje sufiksa "INJE", bacanje prašine u oči. Nikad nisu imale prava, ni nad svojim telom ni ovako.
Ti uopste ne govoris o pravima, nego o privilegijama i parazitiranju.

To je potpuno druga tema.

Ti nemas pravo da trosis tudje pare, bez da ti ta osoba dozvoli, takvo pravo ne postoji u pravnom sistemu.

Zasto poistevecujete prava sa 'drzavo daj mi moj deo!'.

Gde se te radikalne feministkinje uopšte nalaze, gde im je sedište, predstavništvo?
Jer za ove primere koje sam naveo žena je to isto pitala, gde su?
Kome da se žali? Zašto ne može svojom odlukom da odstrani npr obe ciste? Meni ovo liči na moderan sadizam a ne feminizam.
Zenska Solidarnost u Srbiji su ti radikalne feministkinje.

Jako dobro organizovane, sa sistematskom strukturom itd.

Apsolutno je idealan slucaj za to sto ti pominjes, znaci to nisu one feministkinje prvog talasa, koje govore o zenskim pravima, nego bas ovo sto ti pricas- Daj mi drzavo pare.

Ne razumem te bas, da li ti govoris o tome da joj neko zabranjuje pravo na operaciju, sto je zabrana prava, ili joj zabranjuje da o trosku zdravstvenog fonda uradi tu operaciju, sto nije nikakva zabrana prava, nego zabrana trosenja tudjih para, i nema nikakve veze sa zabranom prava, nego sa ekonomijom i time da pare u zdravstveni fond ne padaju sa neba?
Znači, zbog toga što država neće da finansira, u pravu si, sad kad sam pročitao i meni je jasno.
Hvala na odgovoru.

Pošto je otišla kod najskupljeg privatnika, on joj je pošteno rekao da za sada nije potrebno da uradi tu veliku operaciju...
Očekivali bismo da privatnik hoće da uzme pare na toj operaciji, ali, on je to časno odbiio, pretpostavljam zato što su miomi i ciste benigne, a u cilju da pacijentkinja izbegne užasnu traumu organizma.
Svaka čast takvom doktoru!
Inače, privatna lekarska praksa nema nikakve veze sa fondovima kojima se dotira državno zdravstvo.

Nije to tako kako pričate.
1. Otišla je kod privatnika ginekologa, ne kod hirurga ginekologa u nekoj od ginekoloških klinika.
2. Ciste i miomi se uglavnom prate neko vreme, a ako je još sposobna za rađanje znači da ima redovni ciklus mesečni. Možda je u deficitu sa hormonima, predmenopauza, dobije lekove i prati se i dalje da se vidi kako reaguje jer ciste mogu same od sebe da nestanu.
3. Ako želi da ukloni sve može, niko joj ne brani, to je njena volja ali mora da prođe neka ispitivanja, recimo da li je kancer rizična i sve to u dogovoru sa lekarom.
4. Cela situacija nema veze sa državom ili bilo kakvom politikom već sa tim da li je u opasnosti ili ne. Ovaj dr je zaključio da nema i to je njegovo mišljenje. Da sam ja u pitanju otišla bih kod državnog ginekologa po drugo mišljenje da budem sigurna.
Bilo kakvo igranje sa zdravljem je neozbiljno i sa tim se ne treba igrati.
I kakve veze imaju femi organizacije, da neće da protestuju zbog nje? Lekari odlučuju i tu nikakve kvazi organizacije ne mogu ni da pomognu ni da odlučuju, veze s mozgom nema takav stav. Nikakva prava joj nisu ugrožena ničim, bolje da se malo više edukuje o samom problemu u kome se nalazi.

Poslednja izmena:
Pošto je otišla kod najskupljeg privatnika, on joj je pošteno rekao da za sada nije potrebno da uradi tu veliku operaciju...
Očekivali bismo da privatnik hoće da uzme pare na toj operaciji, ali, on je to časno odbiio, pretpostavljam zato što su miomi i ciste benigne, a u cilju da pacijentkinja izbegne užasnu traumu organizma.
Svaka čast takvom doktoru!
Ti si luda jbte
😂
Ja ovo nigde nisam rekao, a čovek 38imak mi je već objasnio gore.

Opet ti i ja i naši nesporazumi :lol: Nikad me ne ukapiraš, ali nikad :lol:

Inače, privatna lekarska praksa nema nikakve veze sa fondovima kojima se dotira državno zdravstvo.
Ovo je tačno.

Nije to tako kako pričate.
1. Otišla je kod privatnika ginekologa, ne kod hirurga ginekologa u nekoj od ginekoloških klinika.
Da.
2. Ciste i miomi se uglavnom prate neko vreme, a ako je još sposobna za rađanje znači da ima redovni ciklus mesečni. Možda je u deficitu sa hormonima, predmenopauza, dobije lekove i prati se i dalje da se vidi kako reaguje jer ciste mogu same od sebe da nestanu.
Hvala, isto sam čuo da pričaju.
3. Ako želi da ukloni sve može, niko joj ne brani, to je njena volja ali mora da prođe neka ispitivanja, recimo da li je kancer rizična i sve to u dogovoru sa lekarom.
E tu je nastao problem, jednostavno su ženu svi "odhebali".
4. Cela situacija nema veze sa državom ili bilo kakvom politikom već sa tim da li je u opasnosti ili ne. Ovaj dr je zaključio da nema i to je njegovo mišljenje. Da sam ja u pitanju otišla bih kod državnog ginekologa po drugo mišljenje da budem sigurna.
Jeste išla i u Dom zdravlja, i to kod žene. Ispostavilo se da postoje antibiotici koji ubrzavaju rad jajnika, pa izazivaju pucanje cisti ali u njenom slučaju, nažalost, nije uspelo.
A možda ima veze sa državom, taj doktor jeste privatnik ali ima samo privatnu ordinaciju a ne privatnu bolnicu, tako da bi tu operaciju onda na neki način finansirala država (koju boli uvo, naravno, moje mišljenje).
Bilo kakvo igranje sa zdravljem je neozbiljno i sa tim se ne treba igrati.
I kakve veze imaju femi organizacije, da neće da protestuju zbog nje? Lekari odlučuju i tu nikakve kvazi organizacije ne mogu ni da pomognu ni da odlučuju, veze s mozgom nema takav stav. Nikakva prava joj nisu ugrožena ničim, bolje da se malo više edukuje o samom problemu u kome se nalazi.
Različito razmišljamo. Ja bih prvi stao u prve redove da izborim prava žene da ako hoće da može o državnom trošku da izvadi ciste ako joj realno smetaju i ugrožavaju možda ne život ali ugrožavaju kvalitet života (miom pritiska bešiku).

Hvala na detaljnom odgovoru.

Materica i jajnici se odstranjuju samo u slučaju da je to neohodno, jer odstranjivanjem ovih organa dolazi do raznih neželjenih reakcija organizma žene. Zato lekari samo u krajnjem slučaju to rade, nije mi jasno čemu ovolika frka, mogla je da ode kod drugog dr da zatraži još nečije mišljenje. Ovde nije reč o pravu žene već o pravom zdravstvenom rešenju njenih problema.

Materica i jajnici se odstranjuju samo u slučaju da je to neohodno, jer odstranjivanjem ovih organa dolazi do raznih neželjenih reakcija organizma žene. Zato lekari samo u krajnjem slučaju to rade, nije mi jasno čemu ovolika frka, mogla je da ode kod drugog dr da zatraži još nečije mišljenje. Ovde nije reč o pravu žene već o pravom zdravstvenom rešenju njenih problema.
A čekaj, nisi u pravu. Znam zato što je žena car, uhvatila je doktora na foru "Doktore, a da sam došla da promenim pol, šta biste prvo uradili?"

"Prvo bismo vam izvadili jajnike i matericu".
A tad može?

Razumem te, verovatno zbog izvađenih jajnika ne bi se lučio ovaj ili onaj hormon, ali ne mogu se složiti sa tobom samo zato što si žensko, imam poznanice kojima je to davno odstranjeno i imam prijatelja ginekologa (u penziji, jbg) i ovde je baš reč o  pravu.

Aj poz. Neću ceo dan da se vučem po forumu kad mi je čovek u prvom postu dao odgovor na pitanje.

Ti si luda jbte
Važi, hahahaah
Objasni mi kako je trebalo da te shvatim...
Ta žena ima još dosta mogućnosti da joj povade iz organizma sve što poželi... samo neka se javi na prave adrese.
Para vrti gde burgija neće...
Svega ima kod nas i ona može da sprovede svoju želju i lako i brzo.
Nije taj privatnik jedini u Srbiji.

A čekaj, nisi u pravu. Znam zato što je žena car, uhvatila je doktora na foru "Doktore, a da sam došla da promenim pol, šta biste prvo uradili?"

"Prvo bismo vam izvadili jajnike i matericu".
A tad može?

Razumem te, verovatno zbog izvađenih jajnika ne bi se lučio ovaj ili onaj hormon, ali ne mogu se složiti sa tobom samo zato što si žensko, imam poznanice kojima je to davno odstranjeno i imam prijatelja ginekologa (u penziji, jbg) i ovde je baš reč o  pravu.

Aj poz. Neću ceo dan da se vučem po forumu kad mi je čovek u prvom postu dao odgovor na pitanje.
Zanimljivo da ti nisi ni tražio odgovor već potvrdu svog mišljenja a ja ti odgovaram kao neko sa sličnim iskustvom. Malo mi nije jasno da muškarac može da ti da pravi odgovor na ovo pitanje :D

@Neda
Hvala još jednom, zaboravio sam da kažem da mi je najčudnije što nije dobila ama baš nikakve lekove, ništa.

Maltene "Imaš 50 godina, živiš na Balkanu, Černobil, rat, zagađenja, dobro si živa i aj ne smaraj".
Nemoj se zahvaljivati, nema potrebe, razgovaramo.
Privatnik nema laboratoriju a njoj su potrebne hormonalne analize i još neke da se utvrdi pravo stanje.
Da li je nešto maligno ili benigno sem tumor markera određuje biopsija. Privatnik nema tu mogućnost
kao što ne može da obavi operaciju bilo čega ili da o tome sam odlučuje, za to se prolazi kroz konzilijum.
Napisaću ponovo, nisu joj ugrožena nikakva prava, samo treba da nađe lekara koji bi to uradio sa pravim razlogom.

Zanimljivo da ti nisi ni tražio odgovor već potvrdu svog mišljenja a ja ti odgovram kao neko sa sličnim iskustvom. Malo mi nije jasno da muškarac može da ti da pravi dogovor na ovo pitanje :D
Stvarno?
Sad čitate i misli? :mrgreen:
Kao što rekoh, čovek mi je odgovorio, a ja imam pametnija posla nego da se raspravljam na forumu, hvala, doviđenja, 'asta la vista...

Hajde direktnije ću.

Ne i jajnik.

Ovde je teško nešto reći jer pravo stanje određuje i vrstu lečenja.
Histeroktomija neće biti predložena ako nema preke potrebe za tim, a lično ( dakle samo kao žena, bez stanovišta medicine ) ne bih preporučila to nijednoj ženi ako može da se kontroliše.Miomi i ciste se do određene granice daju kontrolisati ili parcijalno otkloniti.Sve zavisi od samog stanja koje se u današnje vreme gotovo bez greške dijagnostikuje blagovremeno.
Nisu materica i jajnici tu samo zbog reprodukcije.Imaju svoju ulogu u celokupnom životu jedne žene.
E sad, zaista nisam upućena da li naši lekari rade histeroktomiju samo na zahtev žene.Ne verujem, bar ne u državnim ustanovama, a svakako ne pre potpunog upućivanja pacijentkinje u značaj jednog takvog zahvata.Jajnici igraju značajnu ulogu i bez preke potrebe svaki dobar ginekolog će savetovati i nastojati da se sačuvaju.
Mislim da je kod navedene gospođe prevladao osećaj straha.
Može da promeni ginekologa, čuje drugo mišljenje.To nikad nije na odmet.
Konstantni bolovi i pri tom nikakva terapija...nije mi baš ovde sve najjasnije...

Back