Zemlja

Zemlja je prava lepotica, kosmička..
Jedinstvena
Nema još jedne takve.

.Lepa je kao najlepša muzika.

Ali priroda još postoji samo tamo
gde nema ljudi.

Možeš samo da zaviriš, ako imaš vremena.
Ali se ne zadržavaj.
Produži dalje.

A ako si krenuo da tražiš Boga, i on je tu.
Gleda te i ti gledaš njega.
Zar ga ne vidiš?

 
Kao mahnita se naša Zemlja vrti oko sebe, i oko Sunca.
Putuje kroz Kosmos neverovatnom brzinom, zrnce među uskovitlanim galaksijama.
A mi ?
Ne osećamo ništa, ne vidimo ništa.
Odakle je krenula, kuda se zaputila, gde će stići?
Nepojmljivo za naše sićušne i nemoćne, a tako nadmene umove.

Retko ko će podići pogled noću ka nebu.
Obuzeti smo našim malim životima, guramo se, gazimo jedni preko
drugih, nezadovoljni, ne znamo ni šta radimo ni šta tražimo ovde, očajni,
bespomoćni,besni, nesrećni...na ovoj lepoj našoj Planeti.


Pa evo prilike da nas zvezde pogledaju s neba ... i mi njih

Koliko vremena nam je još ostalo?
 
Poslednja izmena:
A svaku zemlju na svetu čine i njeni ljudi.
Ovde, na brdovitom Balkanu, pored reke poznate kao kriva Drina,
žive ljudi koji pokušavaju da je isprave, a i iako ne mogu, onda se inate
i nadjačavaju s njom, pa i uspevaju da joj prkose i da je nadmudre.
Ljudi koji sami za sebe kažu ne skrivajući ponos - da su lud narod.
Lud narod koji ima duha i hrabrosti.

Zar ovo nije dokaz?

 
Na zemlji je oduvek bilo ludih Zemljana.
Da nije tako, čovek bi još sedeo u pećini i džarao vatru.
Ovaj ovde je luđi od onog sa krive Drine.
Leti bez krila, glavom pravo kroz zid i to onaj zvučni.
I lepo kaže da čovek shvata koliko je mali tek kada se popne
jako visoko!
Šta vredi, kad to zaboravi čim dotakne tabanima zemlju.:)

Jedno je sigurno - Zemlji bi bilo mnogo lakše bez Zemljana.

 
Poslednja izmena:
Zemlja je zemljanima majka, a kojoj bi to majci bolje bilo bez rodjene dece!? ;) Uostalom, gde je smisao lepote zemlje ako nema nikog da uživa u njoj! A, da, ima luckaste dece! :D
 
Kojoj bi majci bilo bolje bez rođene dece?

Iznenadio bi se.
Kakva su danas deca, mnoge majke bi odahnule,
baš kao i naša majčica Zemlja.
A odahnula bi i sva ostala živa bića koja su pred istrebljenjem.
Od kako se uspravio, hommo erectus je postao isuviše
gord i samoživ.
Mogao bi ponekad da se spusti na sve ćetiri, tek da se podseti
kako je to biti ravnopravan sa ostalim životinjama.

Jedino drveće zaslužuje da bude uvek uspravno :)
 
“Kada Veliki poglavica iz Vašingtona šalje svoj glas da želi kupiti našu zemlju – on previše traži od nas.

Kako može da se kupi nebo i toplina zemlje? Ta ideja nam je sasvim strana. Mi nismo vlasnici svežine vazduha i bistrine vode. Pa, kako ih vi onda možete kupiti? Svaki je delić ove zemlje svet mome narodu. Svaka blistava borova iglica, svako zrno peska na rečnom sprudu, svaki pramen izmaglice u tami šume, su sveti u mislima i u životu moga naroda. Sokovi u drveću prožeti su sećanjima na crvenog čoveka. Kada mrtvi beli ljudi odu u šetnju među zvezde zaboravljaju zemlju koja im je dala život. Naši mrtvi nikad ne zaboravljaju svoju predivnu zemlju, jer ona je majka crvenog čoveka.

Deo smo zemlje i ona je deo nas! Mirisne trave su nam sestre. Jelen, pastuv, veliki orao – braća su nam.

Poglavica Seattle i Tako je govorio poglavica Sijetl - himna prirodeStenoviti vrhovi, sočni pašnjaci, toplo mustangovo telo i čovek – sve pripada istoj porodici. Kada veliki poglavica iz Vašingtona šalje svoj glas da od nas želi da kupi našu zemlju – previše od nas traži. Veliki poglavica poručuje da će nam naći mesto na kojem ćemo lepo živeti. On će nam biti otac – mi njemu deca. Razmotrićemo tu ponudu da kupite našu zemlju. Ali, to neće biti lako. Ova zemlja nam je sveta. Ova blistava voda što teče rekama i brzacima nije samo voda, već i krv naših predaka. Ako vam prodamo zemlju morate znati da je ova voda sveta, morate reći svojoj deci da je sveta. Da svaki odraz u bistrom jezeru kazuje događaje i uspomene iz života moga naroda. Žubor vode – glas je oca moga oca. Reke su naša braća – utoljuju nam žeđ. Reke nose naše kanue. Hrane nam decu. Prodamo li vam ovu zemlju, morate se setiti i učiti svoju decu da su reke naša, a i vaša braća. Zato rekama morate pružiti dobrotu kakvu biste pružili svome bratu.

Znamo da nas beli čovek ne razume. Njemu je jedan deo zemlje isti kao i bilo koji drugi. On je stranac što dođe noću i oduzme zemlji sve što mu treba: zemlja mu nije brat već – neprijatelj. Kada je pokori on kreće dalje. Ostavlja za sobom grobove svojih otaca i ne mari zbog toga. Oduzima zemlju svojoj deci i nije ga briga. Grobovi njegovih otaca i zemlja što mu decu rodi – ostaju zaboravljeni. Prema Majci – Zemlji i prema Bratu – Nebu odnosi se kao prema stvarima što mogu da se kupe, opljačkaju, prodaju poput stoke ili sjajnog nakita. Njegova će pohlepa uništiti zemlju i za sobom ostaviti pustoš.

Ne znam! Naš se način života razlikuje od vašeg. Od pogleda na vaše gradove crvenog čoveka zabole oči. To je možda zato što je crveni čovek divlji i ne razume stvari. U gradovima belog čoveka nema mirnog čoveka, nema mirnog kutka. Nema mesta na kojem bi se čulo otvaranje lista u proleće ili drhtaj krila mušice. Možda zato što sam divlji – jednostavno ne shvatam. Buka mi vređa uši. Šta vredi život ako čovek ne može čuti krik kozoroga ili noćnu prepirku žaba u bari? Ja sam crveni čovek i ne razumem mnogo…

Indijanac voli zvuk vetra kada se poigrava površinom močvara. I miris povetarca osvežen popodnevnom kišom ili borovinom.

Najveće blago crvenog čoveka je vazduh. Sve živo deli isti dah – životinja, drvo i čovek. Svima je taj dah potreban. Beli čovek kao da ne opaža taj dah koji udiše. Poput nekog ko je dugo na samrti, ne oseća smrad. Prodamo li vam zemlju morate da se setite da vam je vazduh dragocen, da vazduh deli svoj dah sa svim životom koji održava. Vetar što je mome dedi dao prvi dah – prihvatiće i njegov poslednji izdah. Ako vam prodamo zemlju, morate je čuvati kao svetinju. Kao mesto na kojem će i beli čovek moći da udahne vetar zaslađen mirisom poljskog cveća. Razmotrićemo vašu ponudu da kupite zemlju.

Odlučimo li da pristanemo, zahtevaćemo da ispunite ovaj uslov: beli čovek moraće da se ponaša prema životinjama ovog kraja kao prema svojoj braći! Divlji sam i ne razumem drugačiji život. Video sam po prerijama hiljade bizona koje je beli čovek ubio, pucajući iz jurećeg “vatrenog konja”. Divlji sam i ne razumem kako „gvozdeni konj iz kojeg suklja dim“ može biti važniji od živog bizona. Šta je čovek bez životinje?! Kad bi životinje nestale, čovek bi umro od velike usamljenosti duha. Šta god zadesi životinje, ubrzo snađe i čoveka. Sve je u svetu povezano.

Moraćete učiti svoju decu da im je pod nogama pepeo naših dedova. Da bi poštovali zemlju, reći ćete im da je zemlja bogata životom naših predaka. Moraćete da učite vašu decu, isto kao što i mi učimo našu – da nam je zemlja majka. Šta snađe zemlju – snađe i njenu decu. Pljuje li čovek na zemlju – pljuje na sebe samoga. Zemlja ne pripada čoveku – čovek pripada zemlji. To dobro znamo. Sve je u međusobnoj vezi, kao što je porodica krvlju sjedinjena. Sve je povezano.

Nije čovek tvorac razboja života, već je samo vlakno u njemu. Što učini sa razbojem – čini sa sobom. Čak ni beli čovek čiji Bog istupi i govori s njime kao prijatelj sa prijateljem, neće izbeći zajedničku sudbinu. Možda smo ipak braća. Videćemo!

Jedno znam sigurno, a to je da će beli čovek jednom morati da shvati: naš Bog je isti Bog. Možete misliti da njega možete posedovati, kao što se spremate da uzmete celu našu zemlju. Ali, nećete! On je Bog ljudi i njegova je milost jednaka i za crvenog i za belog čoveka. Ova je zemlja njemu sve. Oskrnavite li je, isto je kao kad prezrete njegovog stvoritelja. Belog će čoveka nestati, možda i pre ostalih plemena. Prljate sami svoj ležaj i jedne noći udavićete se u sopstvenom izmetu. U svom nastojanju gorećete u ognju Boga koji vas je doveo ovamo i s’ nekom neobjašnjivom namerom dao vam vlast nad ovom zemljom i crvenim čovekom. Takva sudbina se nama čini bednom.

Ne razumem zašto se ubija bizon? Zašto se krote divlji konji? Zašto je u dubini šume toliko ljudskog smrada? Zašto je pogled na zelene bregove pocepan žicama što govore? Gde su jeleni? Nema ih više.

Gde je orao? Odleteo.

Pravom životu je došao kraj. Počinje borba za opstanak.”
 
Poslednja izmena:
Kojoj bi majci bilo bolje bez rođene dece?

Iznenadio bi se.
Kakva su danas deca, mnoge majke bi odahnule,
baš kao i naša majčica Zemlja.
A odahnula bi i sva ostala živa bića koja su pred istrebljenjem.
Od kako se uspravio, hommo erectus je postao isuviše
gord i samoživ.
Mogao bi ponekad da se spusti na sve ćetiri, tek da se podseti
kako je to biti ravnopravan sa ostalim životinjama.

Jedino drveće zaslužuje da bude uvek uspravno :)
Uzasne su ovo reci koje moze izreci neko ko ili nema decu ili ih ne podnosi.Izrecena misao ostaje u pamcenju univerzuma......necu dalje.Sledeci post,..totalna suprotnost sa Lenonovim apelom za mir i ljubav medju ljudima....Sta to bi?
 
Uzasne su ovo reci koje moze izreci neko ko ili nema decu ili ih ne podnosi.Izrecena misao ostaje u pamcenju univerzuma......necu dalje.Sledeci post,..totalna suprotnost sa Lenonovim apelom za mir i ljubav medju ljudima....Sta to bi?

Neupućenost, nerazumevanje, neshvatanje?
Bukvalno čitanje?
Tvoje ili moje?
Izaberi sama.:)
 
Uzasne su ovo reci koje moze izreci neko ko ili nema decu ili ih ne podnosi.Izrecena misao ostaje u pamcenju univerzuma......necu dalje.Sledeci post,..totalna suprotnost sa Lenonovim apelom za mir i ljubav medju ljudima....Sta to bi?
To bi da ne shvataš kakve smo mi zveri,sestro moja zverska! Mi smo ti koji sede na vrhu lanca ishrane ,koji proždiremo SVE
i životinje i biljke ubijajući nemilice svaki živi stvor koji smatramo jestiv! Do skora i pripadnike svoje vrste!
A inače smo i svemirska pretnja-potencijalni imperatori svemira,svemirski skakavci,nemilosrdni istrebljivači
vanzemaljskih civilizacija,alijeni i Fredi Krugeri za sve koji nisu ljudi...
A uništitelji ove planete definitivno!
 
To bi da ne shvataš kakve smo mi zveri,sestro moja zverska! Mi smo ti koji sede na vrhu lanca ishrane ,koji proždiremo SVE
i životinje i biljke ubijajući nemilice svaki živi stvor koji smatramo jestiv! Do skora i pripadnike svoje vrste!
A inače smo i svemirska pretnja-potencijalni imperatori svemira,svemirski skakavci,nemilosrdni istrebljivači
vanzemaljskih civilizacija,alijeni i Fredi Krugeri za sve koji nisu ljudi...
A uništitelji ove planete definitivno!
Prilicno sam pismena, tako da sam dobro procitala i shvatila napisano....a mislim i da sam malo odmakla od zveri ali zahvaljujem na komplimentima.Nazalost nemogu da vam uzvratim jer volim i vas kao i sva ziva bica
na ovoj lepoj planeti.Zemlja se povremeno protrese, obilato umije, i dobro prosusi ,otresjuci sa sebe sve sto joj je suvisno.Ona je GAJA, zivo bice!!!
 
Prilicno sam pismena, tako da sam dobro procitala i shvatila napisano....a mislim i da sam malo odmakla od zveri ali zahvaljujem na komplimentima.Nazalost nemogu da vam uzvratim jer volim i vas kao i sva ziva bica
na ovoj lepoj planeti.Zemlja se povremeno protrese, obilato umije, i dobro prosusi ,otresjuci sa sebe sve sto joj je suvisno.Ona je GAJA, zivo bice!!!

Pismena jesi, ali ako tvrdiš da su sva deca i svi ljudi
na planeti anđeli, onda ili si neobaveštena, ili žmuriš
pred stvarnošću.
Ne vredi se uzdati u prirodne sile da će one rešiti
sve probleme koje su ljudi stvorili svojim neodgovornim
postupcima.
Praštanje, ljubav i okretanje drugog obraza tu ne pomažu.

Lepo je zamišljati da je Zemlja živo biće.
Ali šta će to ona suvišno sa sebe odbaciti kupanjem i
protresanjem?
 
Pismena jesi, ali ako tvrdiš da su sva deca i svi ljudi
na planeti anđeli, onda ili si neobaveštena, ili žmuriš
pred stvarnošću.
Ne vredi se uzdati u prirodne sile da će one rešiti
sve probleme koje su ljudi stvorili svojim neodgovornim
postupcima.
Praštanje, ljubav i okretanje drugog obraza tu ne pomažu.

Lepo je zamišljati da je Zemlja živo biće.
Ali šta će to ona suvišno sa sebe odbaciti kupanjem i
protresanjem?
Bilo bi dobro da je sve tako jednostavno..nisam rekla da su andjeli, no u dualnoj stvarnosti u kojoj mi zivimo ,,postoji dobro i zlo,,noc i dan ,ljubav i mrznja,leto i zima ,itd.Dok zivimo u ovoj stvarnosti,tako ce biti voleli mi to ili ne.Gaja jeste zivo bice,zivotvorna energija ,koja pulsira i dise i mi sa njom....njeni ciklusi ciscenja imaju za rezultat promenu civilizacija.Mi smo peta civilizacija na majci Zemlji...
 
download.jpg
 
U Prirodi vladaju njeni zakoni , sve što se dešava je
prirodno,dobro i zlo ne postoji.
Dobro i zlo uveli su ljudi sa svojim moralnim
zakonima kako bi obuzdali sami sebe.
Prirodnim zakonima se svi pokoravaju, pa i majka Zemlja.
Nevolje su počele kada je čovek sebe proglasio gospodarom prirode.
Osilio se,smatra da mu je sve dozvoljeno.

Samo čovek može da uništi sopstvenu civilizaciju i isto tako
može i da je spase.
Ne treba čekati da nas majka Gea zbaci sa sebe kao bezobzirne
parazite.
 

Back
Top