Quantcast

Zemlja

Soradze

Ističe se
Poruka
2.740
Krenula reka uzvodno, stiglo pismo :

"Te nevažne stvari su, gle paradoksa, suština života. Ispunjenog života.
Trudeći se da dostignu velike i važne stvari, stalno bežeći od nevažnog, ljudi beže od suštine i lepote svojih života.
A kada životi prođu, ono po čemu ih sa osmehom i dragošću pamtimo su upravo te male i nevažne stvari.
I hlad bora, i opanci, miris grejane rakije, čak i groblja na kojima se pozdravljamo i prepričavamo prošlost čuvajući je od zaborava, ponekad preuveličavajući da bi mladi bolje zapamtili, jesu deo nas, deo života.
Sladimo se zamišljajući šta će o nama pričati oni koji dolaze.
U međuvremenu lomimo, savijamo i uništavamo sebe boreći se za "važne" stvari.
Živimo u grču boreći se za školovanje, zatim porodicu, poslovni uspeh, status u društvu i stalno pritisnuti između dva kamena,
između želja i mogućnosti, trošimo sebe dok ne izgubimo zdravlje.
A onda, umesto da se osvestimo i predamo naizgled običnim i nevažnim stvarima, ozbiljno i odgovorno prihvatamo dijagnoze i preporuke i ostatak života provodimo boreći se za zdravstveno poboljšanje, nastojeći da produžimo starost, opet u grču koji nas je do tog stanja doveo.
Zaboraviti telefon u fioci, podići pogled sa displeja, pogledati nebo, šumu punu života, prošetati vijugavim putem za koji ne znamo kuda vodi i gde završava, otići na mesto gde bogovi i ljudi žive zajedno, stopljeni i toliko slični da ih više ne možemo razlikovati, jeste što bi latini rekli "the way home". :)
Radujem se berbi pečuraka u šumi koja je nominalno moja, ali se ponaša kao da sam ja njen, sklanjanju otpalih grana, pesmi slavuja, potkresivanju preraslog duda pored kuće.
Mirisu šporeta, vevericama na tavanu. Zajcovom "pmzbogdomaćine", kladencu na međi, mirisu procvetale zemlje.
Glasu majke.
Gledajući bore oko očiju, izborane ruke, pogled ka nebu nedorečen ko kome treba da dođe, štrb osmeh, stav tela, prepoznajem mnoge sličnosti koje kao mlad nisam primećivao.
Gledajući one koji dolaze prepoznajem sebe nekada i znam da je taj put jedini."
Hakim bej

Hvala Hakime. :heart2:
Obožavam misao... i osećaj i sadržaj i boju i miris Ovog Čoveka! :vzagrljaj: :heart2:

Soradze

Ističe se
Poruka
2.740
Draga Soradze, sve te lepe reči mogu da stanu u jednu - d u š a.
Mudra i dobra duša.
Srećna je svaka zemlja koja ima svog Hakima.
Kada bi bilo mnogo više hakima na ovom Svetu, život bi bio lakši i lepši za sve ljude i za Planetu. :heart2:
Svaka reč ti je živa istina, draga Flaj! Meni je već i lakše i lepše samim saznanjem da on postoji. Valjda ga nismo izmislile u ovoj virtuali? :heart2:

Sandveil dance

Ističe se
Poruka
2.406

Sleeping in the Forest
by Mary Oliver

I thought the earth remembered me,
she took me back so tenderly,
arranging her dark skirts, her pockets
full of lichens and seeds.
I slept as never before, a stone on the river bed,
nothing between me and the white fire of the stars
but my thoughts, and they floated light as moths
among the branches of the perfect trees.
All night I heard the small kingdoms
breathing around me, the insects,
and the birds who do their work in the darkness.
All night I rose and fell, as if in water,
grappling with a luminous doom. By morning
I had vanished at least a dozen times
into something better.

agatha

Buduća legenda
Poruka
46.582
Veliki Duh (Wakan Tanka) je u svim stvarima: on je u zraku koji udišemo. Veliki Duh je naš otac, a zemlja je naša majka. Ona nas hrani; ono što stavimo u nju, ona nam vraća.
Veliki Grom (Bedagi), Wabanaki Algonquin

Iz Velikog Duha, Velike Tajne, dolazi sva snaga. Veliki Duh daje svetom čovjeku mudrost, moć liječenja i izrade svetih čini. Čovjek zna da je sve ljekovite biljke dao Veliki Duh; zato su svete. Tako je i bizon svet, jer je dar Velikog Duha.
Poglavica Željezna Ploča (Maza Blaska), Oglala Sioux

Prvi mir, koji je najvažniji, je onaj koji dolazi u dušu čovjeka kad shvati svoju vezu, svoje jedinstvo s univerzumom i svim njegovim moćima, i kad shvati da se u središtu univerzuma nalazi Veliki Duh i da je to središte svugdje, da se nalazi u svakom od nas.
Crni Los, Oglala Sioux

Sve što je stvoreno je sveto. I zato ne zaboravite: svaka zora koja dolazi sveti je doganaj i svaki dan je svet, jer svjetlost dolazi od Velikog Duha. Uvijek morate imati na umu i to da su dvonožni i sav ostali narod kojim je napučena ova zemlja sveti i da s njima morate tako i postupati.
Žena Bijelog Bivola, Oglala Sioux

Kad čovjek učini nešto vrijedno divljenja, kažemo da je to čudesno; no gledajući izmjene dana i noći, Sunce, Mjesec i zvijezde na nebu, promjenu godišnjih doba na zemlji s plodovima što zriju, moramo shvatiti da je to djelo nekog moćnijeg od čovjeka.
Onaj Koga Jure Medvjedi, Santee Yanktonai Sioux

Naša zemlja, naša vjera i naš život su jedno. Na ovoj smo zemlji lovili jelene, losove, antilope, bizone, zečeve, purane. Od ove smo zemlje dobili stabla i kamenje za naše kuće i kive (kiva = ceremonijalna soba).
Molitva Hopija

Volim zemlju i bizone, i neću se od njih odvojiti. Volim lutati prerijom. Ondje se osjećam slobodno i sretno.
Bijeli Medvjed, Santana

Bio sam na kraju zemlje. Bio sam na kraju voda. Bio sam na kraju neba. Bio sam na kraju planina. Nisam pronašao ništa što mi nije prijatelj.
Navajo izreka