Zelenović u Pressingu: Praćen sam i slušan dve godine

комшија

Stara legenda
Poruka
90.706
http://rs.n1info.com/Vesti/a560539/Zelenovic-u-Pressingu-Pracen-sam-i-slusan-dve-godine.html

Zelenović u Pressingu: Praćen sam i slušan dve godine


14.01.2020. |22.13

Predsednik Zajedno za Srbiju i gradonačelnik Šapca Nebojša Zelenović rekao je, gostujući u Pressingu TV N1, da je "dve godine praćen i slušan" i da je došao u posed dokumenata sa naredbama za to. Govoreći o predlogu da se cenzus spusti na tri posto, kaže da je to još jedna u nizu nečuvenih ideja predsednika Srbije Aleksandra Vučića, pitajući: "Ko je on da određuje kako će da se sprovode izborni zakoni, ko je on da uopšte predlaže, takva nadležnost predsednika ne postoji".

Zelenović tvrdi da je bio "pod merama" celu 2017. i 2018. "Ja sam slušan i praćen dve godine... I to samo pokazuje kako Vučić zloupotrebljava institucije kao što su BIA i tužilaštvo... Za sve to vreme praćenja, oni su uspeli da izvuku jedan proces koji se meni stavlja na teret kao gradonačelniku, da je budžet grada Šapca platio komunalnom preduzeću za iznošenje smeća u par šabačkih sela, i to je sve... Važnija stvar je što vi ovde vidite koliko je ljudi u okviru sistema pod pritiskom da radi stvari protivzakonito", rekao je Zelenović koji je dodao da obećava da će svi oni koji su kršili zakon u procesu protiv njega - odgovarati pred sudovima.


Navodi da je došao u posed dokumenata, odnosno naredbi za njegovo slušanje i praćenje. "Čekam da moji advokati završe čitav posao, kako bi s tim mogli da izađemo u javnost, taj posao još nije gotov... Mene su pratili zbog toga što sam bio predstavljen kao šef organizovane kriminalne grupe koja ne znam ti ja šta radi, izdaje državu i otima novac iz budžeta grada. I posle silnih godina slušanja i praćenja, rekao sam šta je tema o kojoj se ja sada raspravljam s tužiocem u Novom Sadu - da li je smeće u Oridu i Predvorici odneto i plaćeno iz budžeta ili preko komunalnog preduzeća", naveo je je Zelenović.


Govoreći o tom procesu koji se protiv njega i opštine vodi od strane republičkih organa, za zloupotrebu budžeta, Zelenović objašnjava da je DRI 2016. utvrdila da je bilo neusaglašenosti u trošenju budžeta, ali da je utvrdila da one nisu uticale bitno na poslovanje grada i da nije postojalo nenamesko trošenje. "Umesto da u svakom redovnom postupku to bude prekršajna odgovornost, zbog neusaglašenosti koje su računovodstvenog tipa, protiv mene se vodi postupak tri godine. Sada smo na Apelacionom sudu u Novom Sadu. Ja verujem da niti jedna sud koji sada sudi ne može da donese odluku da osudi mene za nešto što nisam radio", rekao je Zelenović.

O snižavanju cenzusa: "Ko je Vučić da to predlaže"

Šta stoji iza ideje spuštanja izbornog cenzusa na tri posto, nekoliko meseci uoči izbora?


To je još jedna u nizu od nečuvenih ideja predsednika, kaže na ovo pitanje Zelenović, dodajući da ne zna, kako kaže, odakle Vučiću ideja da on bude taj koji će da predlaže smanjenje ili podizanje cenzusa. "Ko je on da određuje kako će da se sprovode izborni zakoni, ko je on da uopšte predlaže, takva nadležnost predsednika ne postoji... To da vi tri meseca pred izbore spustite cenzus na tri posto, samo govori o tome dokle nas je doveo, a doveo nas je dotle da niko ne može da pređe cenzus, pa čak i oni koji su stali u red da mu zahvaljuju", naveo je.


Dodao je da mu je interesantno kako su se izjasnili po tom pitanju evroparlamentarci, naročito kako je Tanja Fajon reagovala. Interesantno je da se predlažu odluke o kojima se nije razgovaralo na sesijama i okruglim stolovima, a one o kojima se razgovaralo i debatovalo, sve ovo vreme - od toga ništa, navodi predsednik Zajedno za Srbiju.

Izvestilac EP za Srbiju Vladimir Bilčik je ranije danas za N1 rekao da ga je vest o predlogu da se spusti cenzus iznenadila, kao i da to nije bila tema međustranačkog dijaloga, kome je prisustvovao. "Ta promena bi došla prilično blizu izbora, zato postavljam pitanje zašto se ta ideja sada pojavljuje, jer nije bila tema na dijalozima", rekao je Bilčik za N1.


Zelenović kaže da je Bilčik, kao regularan član pregovaračkog tela, shvatio da je jako teško dogovoriti se sa Vučićem i da "ono što se dogovorite s njim sigurno neće biti ispunjeno".


"Očekujem (Bilčika) njegovu posetu, ali i da predstavnici opozicije odu u Brisel, da ponovo razgovaramo svim izbornim uslovima, da pokažemo dokle smo došli u ovom trenutku, šta sve nije urađeno što je eventualno trebalo i da istrajemo u ideji bojkota", naveo je gost Pressinga.


Zelenović je rekao da u SzS imaju podatke da je milion ljudi pod strašnim pritiskom da glasa za SNS, da postoje zloupotrebe institucija. "U svim tim nemogućim okolnostima imate dodatno da se spušta cenzus da bi se omogućilo prijateljima režima da uđu parlament", kaže i dodaje da nema uslova za izbore "i - zato bojkot".


Nismo se mi okupili da pravimo bojkot već da imamo poštene izbore, kaže Zelenović dodajući da je bojkot došao kao sredstvo.


Sada da neko iz opozicije ko nije proglasio bojkot ili se dvoumi da ga proglasi, dođe da kaže - hajte ljudi, idemo na izbore, niko neće poći, smatra Zelenović, ocenjujući da postoji snažno uverenje kod građana "da neće dozvoliti da ih bilo ko može praviti ludima" i "da se ovako više ne može".


Nemoguće je da imamo izbore koji nisu pošteni, jer su oni nezakoniti, kaže.


"Ja mislim da više ništa ne zavisi od Vučića, Vučić je tu gde jeste, njegova popularnost pada, ne može da se obezbedi dalje bilo kakav njegov rast", ocenjuje Zelenović. S druge strane, kaže da se od opozicije koja zagovara bojkot očekuje da da konkretnu ponudu i izađe pred građane koji sede kod kuće i "čekaju da se desi nešto novo". "Imamo istraživanja koja kažu da je milion i 600 hiljada ljudi protiv Vučića, da 600.000 ljudi podržava od leve do desne strane ono što je nekakva opozicija u Srbiji - bilo da je u pitanju Sergej Trifunović (PSG) do Boška Obradovića i Dveri", kaže Zelenović, navodeći da su to rezultati istraživanja Fakulteta političkih nauka za 2019.


Tih milion ljudi sedi u kući i neće učestvovati u prevari, neće izaći na glasanje, uveren je Zelenović, koji dodaje da oni zapravo čekaju da se pojavi jedna nova snaga, koju on vidi u jačanju demokratskih grupacija, a pre svega ujedinjene DS. Rekao je da je to ono što nedostaje Srbiji i da je ponosan na sve što radi predsednik DS Zoran Lutovac. Na konstataciju da se stiče utisak da to ujedinjenje ide sporo, imajući u vidu od kada je ono najavljeno, Zelenović kaže da je bilo nekih tehničkih problema, ali da je najveći broj njih rešen, a da pravnici rade na izmeni Statuta koji će omogućiti da dođe do fuzije.


Na pitanje donosi li bojkot stopostotnu vlast vladajuće koalicije u opštinama i gradovima Srbije uključujući i Šabac u kom je na vlasti opozicija, Zelenović navodi: "U Srbiji postoji 170 lokalnih samouprava, od toga imate jedan grad, jednu opštinu i jednu gradsku opštinu - eventualno još jednu, u kojima SNS nije na vlasti ili nije 100 posto, nego recimo 97 posto... Dramatična je situacija sama po sebi". Gost N1 dodaje da je teško objasniti ljudima iz uređenih država i predstavnicima EP kako je to moguće. Oni ne mogu da shvate dubinu naše propasti, dodao je.


"Sigurno mi u Šapcu nećemo uraditi ništa što može na bilo koji način da poremeti energiju koja postoji kod građana", kaže čelnik tog grada, navodeći da će naprotiv sve uraditi da ona ojača.

"REM mora da ode sav jer je kršio zakon"

U medijima se ništa nije promenilo kad je u pitanju opozicija, i svakim danom je sve gore, ocenjuje Zelenović, koji podvlači da se 63 posto svih građana Srbije informiše preko RTS i Pinka, gde, kako navodi, ništa ne mogu da saznaju o aferama.


Izbor tri nova člana REM-a je cirkus i obmana, rekao je Zelenović i dodao je da je rekao međunarodnim posrednicima da je to nešto što nisu tražili, odnosno da je opozicija tražila da budu promenjeni svi.


REM mora da ode sav ne zato što odgovara meni, Draganu Đilasu ili Zoranu Lutovcu, već jer je kršio zakon, kaže gost Pressinga, dodajući da je ljudima uskraćeno ustavno pravo da budu informisani.


Na konstataciju da među novinarima postoji jedna frustracija još od devedesetih - jer opozicija nije nikad tražila slobodne i nezavisne medije već "svoje medije", a na pitanje da li je to slučaj u Šapcu, da li svako ima svoj medije (opozicija, tj. naprednjaci i gradska vlast), Zelenović tvrdi da su svi pozvani da gostuju na medijima u tom gradu, a da neko bira, a neko ne bira.


Na društvenim mrežama je procurilo da je PSG možda bliži bojkotu nego izborima, mada se čeka zvanični stav. Komentarišući to, Zelenović kaže da bi to značilo mnogo, dodajući da je SzS imao dosta sastanaka sa predstavnicima PSG. Navodi da je siguran da će taj pokret doneti, kako kaže, dobru odluku.


Na pitanje kada će SzS imati jedna konzistentan plan iz kog će se videti šta će biti kad aktuelna vlast u nekom trenutku ode, Zelenović kaže da je činjenica da je savez heterogen, i da je činjenica da u njemu ne može biti jedinstvene i konzistentne politike, ali navodi da imaju dogovor - sporazum u 30 tačaka koji obezbeđuje da nastupaju zajedno. Osnovni uslov tog sporazuma je da se izborimo za poštene izbore, a onda ćemo videti šta će biti, kaže Zelenović.

Poređenje cena i šta to Šabac ima što Beograd nema


Zelenović smatra da je autoput Ruma-Šabac "sklonjen u stranu" zato što u Šapcu nije SNS na vlasti. Imate plan (Srbija 2025) u kome će raditi stadione u Srbiji - mislite da će ljudi u Leskovcu ostati da žive ako imaju stadion, ko pominje vodu, kanalizaciju, infrastrukturu, pita gost N1, konstatujući da su takve stvari osnova za život, a ne fudbalski tereni.


Osvrćući se na aktuelnu temu zagađenja vazduha, kaže da situacija nije dobra ni u Šapcu zbog automobila i individualnih ložišta, navodeći da, prema poslednjim podacima, u tom gradu ima 55.000 automobila, što je gotovo jedan po glavi stanovnika. Navodi da je zato uprava grada odlučila da omogući građanima koji imaju individualna ložišta da se besplatno priključe na gradsku toplanu, što inače košta između 1100 i 1200 evra, onde gde je prošla toplovodna mreža. Navodi da veruje da će u prvom krugu obezbediti za 200 domaćinstava pored kojih je prošla mreža da mogu da se priključe, a onda i svi ostali. Dodaje i da su ušli u projekat izolacije stambenih zgrada u Šapcu.


Zelenović, poredeći Šabac i Beograd, kaže da je cena odlaganja otpada četiri i po puta skuplja u glavnom gradu. Takođe je naveo da su u Šapcu zamenili sve živine sijalice i izbacili ih iz upotrebe. "Na to smo potrošili 300.000 evra, za 4700 sijalica, prosečno 60 evra po sijalici. Videli smo u Leskovcu da su 1057 evra, u Kruševcu oko 600 evra, u Kraljevu 700 - to su nenormalne cifre. Voleo bih da znam koliko su u Beogradu", rekao je.


Navodi da je šabački trg, koji je, kako kaže, malo veći od Trga Republike, rekonstruisan za 20 puta manje novca nego glavni trg u Beogradu. "Potrošiti tolike novce, a još ne znamo ni koliki su tačno, to je nešto o čemu treba da se razgovara". Zelenović navodi da je tražio duel sa gradonačelnikom Beograda Zoranom Radojičićem, ali da on nije odgovorio na taj poziv.


Gost N1 kaže da su se u Šapcu odlučili za vraćanje samopouzdanja građanima, umesto da o svemu odlučuje jedan čovek, navodeći da građani hoće da učestvuju, doniraju, hoće da plate porez kad vide kako se troši. "Grad Šabac ima 7 odsto za klulturu, budžet Republike Srbije - 0,7 odsto... Morate da uložite u kulturu, mi pravimo u DS plan koji će omogućiti da na nacionalnom nivou to izdvajanje bude dva posto", rekao je Zelenović nešto i o planovima koje će ujedinjene demokrate ponuditi građanima.


Zelenović je naveo da se grejanje u Šapcu meri po potrošnji, da se ne plaća leti, a da je dvostruko jeftinije nego u Beogradu. "Jeftinija nam je voda i kanalizacija, i imamo prečišćavanje voda koje ne možemo da kažemo da li je jeftinije ili skuplje, jer nemamo sa čime da uporedimo u Beogradu", rekao je Zelenović i podvukao. "U Šapcu nema ni lista čekanja za vrtiće".



"ЖУТИ" ШАБАЦ - ОАЗА СЛОБОДЕ И ЦИВИЛИЗАЦИЈЕ!
 
Čitao sam do sledeće rečenice:

"Tih milion ljudi sedi u kući i neće učestvovati u prevari, neće izaći na glasanje, uveren je Zelenović, koji dodaje da oni zapravo čekaju da se pojavi jedna nova snaga, koju on vidi u jačanju demokratskih grupacija, a pre svega ujedinjene DS. Rekao je da je to ono što nedostaje Srbiji i da je ponosan na sve što radi predsednik DS Zoran Lutovac."

I dosta mi je...
 

Back
Top