- Poruka
- 361.914
Nakon dugog sušnog leta, na veliki deo severne polulopte sručile su se poslednjih nedelja velike količine kiše, čak i tamo gde ih retko ima. Sahara, jedno od najsušnijih oblasti na svetu, zahvaljujući obilnim padavinama zelenija je nego prošle godine, a tome u prilog ide i fotografija iz svemira koju je NASA snimila 12. septembra.
Kada se ovogodišnji pejzaž uporedi sa prošlogodišnjim, očigledno je da je došlo do značajnog širenja zelenila severno od ekvatora.
Ta oblast obično prima veće količine padavina u periodu od jula do septembra, zahvaljujući zapadnoafričkom monsunu, ali je fenomen ove godine pomeren još ka severu.
To znači da su i na jugu Sahare, u delovima Nigerije, Čada, Sudana, pa čak i Libije, olujni oblaci donele veće količine kiše, pa je pustinja dobila između dva i šest puta više padavina, nego što je to uobičajeno.Postoje dva potencijalna uzroka za ovu čudnu promenu, navodi za CNN Karsten Hauštajn, klimatolog Univerziteta u Lajpcigu.
Smena "el ninja" i "la ninje", uticala je na to koliko će se na sever pomeriti ta zona.
"El ninjo", prirodni klimatski obrazac koji karakterišu više temperature okeana, nego što je to uobičajeno, obično dovodi do suvljih uslova u inače vlažnim područjima zapadne i centralne Afrike. S druge strane, "la ninja" ima suprotan efekat.Dodatni uticaj ima rast prosečne temperature na svetskom nivou.
"Intertropska zona konvergencije, koja je razlog za ozelenjavanje Afrike, pomera se severno, kako se planeta zagreva. Barem je to ono što ovaj model sugeriše", objašnjava Hauštajn.
Studija objavljena u časopisu "Nature" ovog juna pokazala je da se zeleni pojas može pomeriti još severnije od ove zone, ukoliko se povećaju vrednosti ugljendioksida u vazduhu.
(euronews)