Zbog čega Srbi i dalje vole Trampa? Evo šta pokazuje najnovije istraživanje

Koliko će Tramp ispuniti srpska očekivanja?

  • Potpuno

    glasova: 7 26,9%
  • Delimično

    glasova: 4 15,4%
  • Nimalo

    glasova: 15 57,7%

  • Ukupno glasova
    26
Za mene je manje zlo u poređenju sa wokerima, znao sam da je još veća jevrejska botina od demokrata, evo najnovije ludilo:

Trump administration will screen for antisemitic activity in granting immigration benefits​

https://apnews.com/article/trump-ad...social-media-a44e7885006e8d7b03b37238e481f7cd

Ali me je pozitivno iznenadio izborom Brnovića "žrtve komunističke represije koji je poslan da širi slobodarske ideje protiv autokratije" za ambasadora, jasna poruka commie autokratskoj vlasti Srbije i šamar realnosti za radikale i ostalu komuniarsku prvosrbiju koji ne shvataju da su Tramp i republikanci liberali a ne poput Slobe, Šekija, Putka i Vučka post-commie autokrate.
 
Što bih išao bilo gde a pogotovo u te države?
I to što kažeš - vučić je već definitivno prestao da glumata Evropljanina i pošao je putem orbana, putina, berdimuhamedova i sličnih, naročito u sferi UNUTRAŠNJE POLITIKE i socijalnih vrednosti.
Takođe ni Amerikanci ne moraju nigde jer je stavio tačku na to ludilo
A za 4 godine ili 8.... bitka za trampizam je dobijena, ali ne i rat.
 
I to što kažeš - vučić je već definitivno prestao da glumata Evropljanina i pošao je putem orbana, putina, berdimuhamedova i sličnih, naročito u sferi UNUTRAŠNJE POLITIKE i socijalnih vrednosti.

A za 4 godine ili 8.... bitka za trampizam je dobijena, ali ne i rat.

Wokeri su prozreni, sva njihova slabost i besmisao se videla nakon poraza. Sledeće izbore vrv opet dobija neki republikanski kandidat (nadam se ne opet Tramp, neko malo umereniji/normalniji).
 

Zbog čega Srbi i dalje vole Trampa? Evo šta pokazuje najnovije istraživanje​


1743451064-12913337-750x500.jpg
Donald Tramp Foto:EPA-EFE/JIM LO SCALZO
Donald Tramp je otpočeo svoj drugi predsednički mandat sa pozitivnim rejtingom, zahvaljujući nasleđenoj jakoj ekonomiji, niskoj stopi nezaposlenosti i inflaciji od gotovo 3 procenta. Krajem januara, Trampovi anketni proseci odobravanja su se kretali između 49% i 50%, odnosno stabilnih +8% neto odobravanja. Već sredinom februara, kako se „medenom mesecu“ bližio kraj, Trampov pozitivni rejting je gotovo u potpunosti ispario.

Piše Dragoslav Rašeta, Novi treći put


Za razliku od većine Amerikanaca koji su se brzo razočarali Trampovim učinkom kada je u pitanju stanje ekonomije i međunarodni odnosi, građani Srbije su i dalje optimistični kada su u pitanju njihova očekivanja od novog američkog predsednika.

Istraživanje „Novog trećeg puta“, sprovedeno od 18-og do 25-og februara 2025. godine, pokazalo je da oko 45% ispitanika veruje da će se odnosi Srbije i Sjedinjenih država sigurno ili verovatno poboljšati sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću, dok 40% njih smatra da do toga sigurno ili verovatno neće doći.

Građani Srbije imaju više poverenja u Donalda Trampa i kada je u pitanju njegova uloga u okončanju rata između Ukrajine i Rusije: 64% njih veruje da će Tramp sigurno ili verovatno biti uspešan u tom poduhvatu, dok u istraživanju sprovedena od strane AP-NORC samo 41% američkih ispitanika podržava politiku američkog predsednika kada je u pitanju ovaj sukob. Koji su razlozi postojanja ovog poverenja i zbog čega je Donald Tramp i dalje veoma popularan u Srbiji?

1743629225-e9c11e67108a4ba09c3cefd99849dc69-0-c2b01608a80d41b4baafeeda2b00cd5a-1024x683.jpg
Predsednik SAD Donald Tramp drži potpisanu izvršnu uredbu o novim carinskim tarifama, Foto: Beta/AP Photo/Evan Vucci

Američki predsednički izbori su bili najvažniji međunarodni događaj za srpske medije u poslednjem tromesečju prethodne godine. U okviru svog trogodišnjeg projekta „Raising Awareness about Foreign Authoritarian Influence“, koje obuhvata i monitoring 15 najpopularnijih internet news portala u Srbiji, tim „Novog trećeg puta“ je zabeležio da su se 28% svih medijskih članaka obrađenih u poslednja četiri meseca 2024. godine su se bavili Sjedinjenim državama, ponajviše izborima i predsedničkim kandidatima.

Donald Tramp je dominirao medijskim prostorom u Srbiji; njegovo ime i/ili prezime se 2551 put našlo u naslovima članaka najpopularnih srpskih onlajn medija u periodu od 1. septembra do 31. decembra, dok se predsednička kandidatkinja demokrata Kamala Haris našla u isto poziciji samo 386 puta.

„Mirotvorac“​

Tramp je od strane medija predstavljan kao „kandidat mira“, koji će okončati ratove u pojasu Gaze i rusku agresiju na Ukrajinu ubrzo nakon polaganja predsedničke zakletve. Za razliku od izbora 2020. godine, kada je trčao trku protiv Džoa Bajdena, mediji u Srbiji se nisu previše fokusirali na unutrašnju politiku i samu srž „MAGA“ politika. Ukrajina, Palestina i Izrael, rivalstvo Kine i Sjedinjenih Država su bile goruće teme, dok su teme poput carinskih tarifa, abortusa, ekonomije i pitanje migracija bile gotovo zaboravljene. Tramp je od strane jednog dela medija bio predstavljen kao povoljniji izbor za samu Srbiju, čiji bi potencijalni drugi predsednički mandat značio kontinuitet otopljavanja odnosa između SAD i Srbije i nastavak građenja strateškog partnerstva sa Vašingtonom.

Sa druge strane, potpredsednica Kamala Haris je gotovo do samog finiša izborne trke ostala u senci svog šefa Džoa Bajdena. Umereni ton je dominirao kada je bilo u pitanju izveštavanje srpskih medija o odlazećem američkom predsedniku. Pozitivno je izveštavano o Bajdenovom zalaganju za unapređenje radničkih prava u Americi, njegovog doprinosu u borbi protiv klimatskih promena i održavanju jakih transatlantskih veza.

Bajden je trpeo kritike zbog neuspešnih pokušaja da okonča ratove u pojasu Gaze i Ukrajini, dok su proruski mediji kroz njihovo izveštavanje konstantno prikazivali Bajdena i Haris kao „ratohuškače“ dok je uloga „mirotvorca“ bila dodeljena Trampu.

U poslednjim nedeljama uoči izbora, na svaki članak o Kamali Haris, posmatrani domaći mediji su pisali 10 o Donaldu Trampu. Ako na to pridodamo fokus na ono što je percipirano da je deo njene ideološke potpore kampanje, poput progresivnih politika (LGBT+ prava, „woke“ kulturi) i nedovoljnog truda da se istaknu razlike između nje i Bajdena, ne treba da nas čudi što je u istraživanju „Novog trećeg puta“ neposredno pred američke izbore, 50% ispitanika odgovorilo da bi glasali za Donalda Trampa ukoliko bi mogli da glasaju na predsedničkim izborima u SAD, dok je tek svaki 7 ispitanik bio hipotetički „glasač“ Kamale Haris.

Visok stepen poverenja građana Srbije u Donalda Trampa jeste posledica izveštavanja srpskih medija, koje su u Trampu videle ne samo miljenika, već i aktivno težile da normalizuju ili relativizuju neke njegove politike. Trampu je bilo potrebno 6 nedelja da njegov rejting postane negativan, njegovom prethodniku Bajdenu sedam meseci zahvaljujući katastrofalnom povlačenju američkih trupa iz Avganistana. Poverenje koje građani Srbije imaju u američkog predsednika umnogome će zavisi od angažovanja Trampove administracije u kontekstu Zapadnog Balkana i procesa normalizacije odnosa Beograda i Prištine. Ukoliko izostanu uspesi na tim poljima, rat u Ukrajini se nastavi a sankcije NIS-u i najavljene carinske tarife na srpske proizvode od 37% opstanu, građani Srbije će prestati da percipiraju Donalda Trampa kao političkog aktera koji predstavlja radikalan zaokret od „tradicionalne“ politike SAD, i Trampov srpski, poput američkog „medenog meseca“, će biti gotov.

https://nova.rs/vesti/svet/zbog-cega-srbi-i-dalje-vole-trampa/

Očekuje se kraj rata u Ukrajini, odustajanje od hapšenja Dodika, sankcija NIS-u i smanjeno bahaćenje Kurtija. Koliko je realno?
Srbadija voli Putina a opravdano misli da je ovaj dovoljno glup da mu ide uz dlaku. Srbadiji nije bitno da li je Tramp iskrena budala koju će Putin da izigra ili pokvarena budala koja je deo dila.
Kad shvati da njima to ništa ne donosi, radovaće se jer je neka Ukrajina najebala...a da ih pitaš šta im je ta nesrećna Ukrajina uradila i šta imaju od toga što su oni više najebali...nećeš dobiti direktan odgovor nego opšte floskule. Neki ljudi u svojoj bedi raduju se valjda kada neko bude bedniji.
Inače nijedan srpski interes u koji se većina "kune" neće biti ostvaren delovanjem trampove administracije. Ali izgleda da to nije bitno.
 
Rezolucija 1244 Saveta bezbednosti o Kosovu

Ujedinjene Nacije
Savet Bezbednosti
Rezolucija broj 1244 (1999
)​

Savet bezbednosti:
Imajući u vidu principe i ciljeve Povelje Ujedinjenih nacija, uključujući primarnu odgovornost Saveta bezbednosti za očuvanje međunarodnog mira i bezbednosti,
Podsećajući na svoje rezolucije 1160 (1998) od 31. marta 1998, 1199 (1998) od 23. septembra 1998, 1203 (1998) od 24. oktobra 1998. i 1239 (1999) od 14. maja 1999,
Izražavajući žaljenje zbog toga što nije došlo do potpunog poštovanja zahteva iz ovih rezolucija,
Odlučan da razreši ozbiljnu humanitarnu situaciju na Kosovu, u Saveznoj Republici Jugoslaviji, i osigura bezbedan i slobodan povratak svih izbeglica i raseljenih lica njihovim domovima,
Osuđujući sve akte nasilja protiv stanovnika Kosova kao i terorističke akte bilo koje strane,
Podsećajući na saopštenje generalnog sekretara UN od 9. aprila 1999. u kome se izražava zabrinutost zbog humanitarne tragedije koja se odvija na Kosovu,
Ponovo potvrđujući pravo svih izbeglica i raseljenih lica da se vrate svojim domovima u bezbednosti,
Podsećajući na nadležnost i mandat Međunarodnog krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju,
Pozdravljajući opšte principe o političkom rešenju za kosovsku krizu koji su usvojeni 6. maja 1999. godine (S/1999/516, aneks 1 uz ovu rezoluciju) i takođe pozdravljajući to što SR Jugoslavija prihvata principe koji su navedeni u tačkama 1-9 u papiru koji je podnet u Beogradu 2. juna 1999. godine (S/1999/649, aneks 2 uz ovu rezoluciju) i saglasnost SR Jugoslavije na taj papir,
Ponovo potvrđujući privrženost svih država clanica suverenitetu i teritorijalnom integritetu SR Jugoslavije i drugih država regiona, kako je navedeno u Helsinškom dokumentu i aneksu 2,
Ponovo potvrđujući apel iz prethodnih rezolucija za široku autonomiju i suštinsku samoupravu za Kosovo,
Utvrdujući da situacija u regionu i dalje predstavlja pretnju međunarodnom miru i bezbednosti,
Odlučan da obezbedi sigurnost i bezbednost međunarodnog osoblja i sprovođenje obaveza koje proističu iz ove rezolucije od strane svih na koje se ona odnosi, i delujući u tom cilju u skladu sa Glavom VII Povelje Ujedinjenih nacija,

1. Odlučuje da političko rešenje za krizu na Kosovu treba da bude zasnovano na opštim principima iz aneksa 1 i kako je dalje razradeno u principima i drugim traženim elementima iz aneksa 2;
2. Pozdravlja to što SR Jugoslavija prihvata principe i druge tražene elemente koji se pominju u gore navedenom stavu 1, i zahteva punu saradnju SR Jugoslavije u cilju njihove brze primene;
3. Naročito traži da SR Jugoslavija odmah obustavi nasilje i represiju na Kosovu na način koji se može verifikovati, i da započne i okonča povlačenje u fazama sa Kosova, na način koji se može verifikovati, svih vojnih, policijskih i paravojnih snaga, u skladu sa hitnim rasporedom, sa čim će biti sinhronizovano rasporedivanje međunarodnog bezbednosnog prisustva na Kosovu;
4. Potvrđuje da ce posle povlačenja, dogovorenom broju jugoslovenskog i srpskog vojnog i policijskog osoblja biti dozvoljen povratak na Kosovo radi obavljanja dužnosti u skladu sa aneksom 2;
5. Odlučuje o rasporedivanju civilnog i bezbednosnog prisustva na Kosovu, pod pokroviteljstvom UN, sa odgovarajućom opremom i osobljem, kako se to traži, i pozdravlja saglasnost SR Jugoslavije za takvo prisustvo;
6. Traži od generalnog sekretara da imenuje, nakon konsultacija sa Savetom bezbednosti, specijalnog predstavnika koji će kontrolisati implementaciju civilnog prisustva i dalje traži od generalnog sekretara da da instrukciju svom specijalnom predstavniku da vrši koordinaciju sa medunarodnim bezbednosnim prisustvom kako bi se obezbedilo da oba prisustva rade u pravcu istih ciljeva i da se medusobno pomažu;
7. Ovlašćuje države članice i odgovarajuće međunarodne organizacije da uspostave međunarodno bezbednosno prisustvo na Kosovu, kako se navodi u stavu 4 aneksa 2 uz sva neophodna sredstva kako bi moglo da obavi svoje odgovornosti iz dole navedenog stava 9;
8. Potvrđuje potrebu za hitnim i što skorijim raspoređivanjem efikasnog međunarodnog civilnog i bezbednosnog prisustva na Kosovu, i zahteva da strane u potpunosti saraduju prilikom njegovog raspoređivanja;
9. Odlučuje da će odgovornosti međunarodnog bezbednosnog prisustva koje će biti raspoređeno i delovati na Kosovu uključivati:
a. odvraćanje od obnove neprijateljstava, održavanje i prema potrebi, nametanje prekida vatre, obezbeđivanje povlacenja i sprecavanja povratka na Kosovo snaga savezne i republicke vojske, policije i paravojnih jedinica, osim kako je predvideno u tacki 6 aneksa 2;
b. demilitarizaciju Oslobodilacke vojske Kosova (OVK) i drugih naoružanih grupa kosovskih Albanaca, kako se zahteva u stavu 15;

c. uspostavljanje bezbednog okruženja u kome izbeglice i raseljena lica mogu da se vrate svojim kućama u bezbednosti, a međunarodno civilno prisustvo može da funkcioniše, u kome privremena uprava može da bude uspostavljena i humanitarna pomoć isporucivana;
d. osiguranje javne bezbednosti i reda dok međunarodno civilno prisustvo ne preuzme odgovornost za sprovođenje tog zadatka;
e. nadgledanje uklanjanja mina dok međunarodno civilno prisustvo, prema potrebi, ne preuzme odgovornost za taj zadatak;
f. odgovarajuću podršku i blisku koordinaciju sa radom međunarodnog civilnog prisustva;
g. obavljanje dužnosti nadgledanja granice kako je traženo;
h. obezbeđenje zaštite i slobode kretanja za sebe, za međunarodno civilno prisustvo i druge međunarodne organizacije;
10. Ovlašćuje generalnog sekretara da uz pomoć odgovarajućih međunarodnih organizacija, uspostavi međunarodno civilno prisustvo na Kosovu, kako bi se obezbedila privremena uprava na Kosovu, pri cemu ce narod Kosova moći da uživa suštinsku autonomiju u okviru SR Jugoslavije, i koje će obezbediti prelaznu upravu pri cemu ce uspostavljati i nadgledati razvoj privremenih demokratskih institucija samouprave, kako bi se obezbedili uslovi za miran i normalan život svih stanovnika Kosova;
11. Odlučuje da će glavne odgovornosti civilnog prisustva uključivati:
a. unapređenje uspostavljanja, do konačnog rešenja, suštinske autonomije i samouprave na Kosovu, uzimajući u potpunosti u obzir aneks 2 i sporazume iz Rambujea (S/1999/648);
b. obavljanje osnovnih civilno-upravnih funkcija tamo gde je i koliko je to potrebno;
c. organizovanje i nadgledanje razvoja privremenih institucija za demokratsku i autonomnu samoupravu, do konačnog političkog rešenja, uključujući i održavanje izbora;
d. prenošenje, u skladu sa uspostavljanjem tih institucija, svojih administrativnih zadataka, a nadgledajući i podržavajući učvršcivanje lokalnih privremenih institucija Kosova i drugih aktivnosti u pravcu gradenja mira;
e. olakšavanje političkog procesa ciji je cilj definisanje budućeg statusa Kosova, uzimajući u obzir sporazume iz Rambujea (S/1999/648);
f. u konačnoj fazi, nadgledanje prenosa vlasti sa privremenih institucija Kosova na institucije koje će biti uspostavljene u skladu sa političkim rešenjem;
g. podršku rekonstrukciji ključnih objekata infrastrukture i drugoj ekonomskoj rekonstrukciji;
h. podršku saradnji sa međunarodnim humanitarnim organizacijama, i humanitarnoj pomoći unesrećenima;

i. održavanje civilnog reda i zakona, uključujući i uspostavljanje snaga lokalne policije, a u međuvremenu, putem raspoređivanja međunarodnog policijskog osoblja koje će raditi na Kosovu;
j. zaštitu i unapređenje ljudskih prava;
k. osiguranje bezbednog i neometanog povratka svih izbeglica i raseljenih lica u njihove domove na Kosovu;
12. Ističe potrebu koordiniranih operacija humanitarne pomoći, kao i da SR Jugoslavija dozvoli neometen pristup Kosovu humanitarnim organizacijama za pružanje pomoći i saraduje sa takvim organizacijama kako bi se obezbedila brza i efikasna dostava humanitarne pomoći;
13. Podstiče sve države članice i međunarodne organizacije da daju doprinos ekonomskoj i socijalnoj obnovi kao i bezbednom povratku izbeglica i raseljenih lica, i istice, u tom kontekstu, značaj sazivanja, što je pre moguće, međunarodne konferencije donatora, naročito za ciljeve u gore navedenom stavu 11g);
14. Zahteva punu saradnju svih na koje se to odnosi, uključujući i međunarodno bezbednosno prisustvo, sa Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju;
15. Zahteva od OVK i drugih naoružanih grupa kosovskih Albanaca da odmah prekinu sa svim ofanzivnim akcijama i da se povinuju zahtevima za demilitarizaciju kako to traži šef medunarodnog civilnog prisustva, u konsultacijama sa specijalnim predstavnikom generalnog sekretara;
16. Odlučuje da se zabrane koje su nametnute u stavu 8 rezolucije 1160 (1998) neće odnositi na oružje i srodnu vojnu opremu koje koristi međunarodno civilno bezbednosno prisustvo;
17. Pozdravlja rad koji je u toku u EU i drugim međunarodnim organizacijama u cilju razvijanja sveobuhvatnog pristupa ekonomskom razvoju i stabilizaciji regiona koji je pogođen kosovskom krizom, uključujući i implementaciju Pakta stabilnosti za jugoistočnu Evropu, uz široko međunarodno učešće, kako bi se podstaklo unapređenje demokratije, ekonomskog prosperiteta, stabilnosti i regionalne saradnje;
18. Zahteva od svih država u regionu da u potpunosti saraduju u sprovodenju svih aspekata ove rezolucije;
19. Odlučuje da se medunarodno civilno i bezbednosno prisustvo uspostavi za početni period od 12 meseci, koje će se nastaviti posle toga ukoliko Savet bezbednosti ne odluči drugačije;
20. Traži od generalnog sekretara da u redovnim intervalima podnosi Savetu izveštaje o sprovođenju ove rezolucije, uključujući i izveštaje rukovodstva civilnog i bezbednosnog prisustva, pri čemu prvi izveštaj treba da bude podnet u roku od 30 dana od usvajanja ove rezolucije;
21. Odlučuje da se i dalje aktivno bavi ovim pitanjem.
Окачити мачку о реп.
 
али Чињеница је да ти не волиш Трампа.
Ја сам тебе питао зашто га не волиш а ти мени нешто-Од кУЛИНА бана-.,
знаш,није ти то здрав Вид Конверзације којим се само ми Срби одликујемо.
Јел ти прети Селидба можда ако тРАМП САЗНА ДА си се из неке вукојебине населио у СРБСКУ КУЋУ(СТАН) КОЈИ си отео некој Србској Породици?
па наравно да мораш да се селиш.
Трамп не трпи Лоповлук.
Činjenica je i da ti voliš Trumpa, ali te niko ne pita zašto jer se bojimo da bi to uključivalo PowerPoint prezentaciju sa slikama orla, šajkače i Trumpa kako jaše po nekom traktoru. I smanji dramu.. nisam ti ja oteo stan nekoj srpskoj porodici, osim ako ti nije baka stan iznajmljivala na Airbnb-u za 30 eura noć. A i tad bih joj ostavio dobru recenziju, znaš kakav sam.

Inače, ne prijeti mi selidba, prijeti mi samo tvoj tok misli..
 

Back
Top