Zbog čega se nasilje uopšte toleriše u školama?

Treba li se uvesti politika nulte tolerancije na nasilje u školama (tj momentalno izbacivanje)


  • Ukupno glasova
    17
Izgubila bi se spontanost u nastavi, ne bi bilo fer ni prema nastavnom osoblju. To bi bilo kao da meni metne kameru u kancelariju i da ne smijemo imati takmičenje u kancelarijskoj košarci, takmičimo se svaki dan nas troje ko će brže ubaciti u korpu za smeće zgužvan papir :)
Jbg ne bi trebalo da se odvija nista u ucionici sto svi ne bi trebalo da vide... ipak mislim da je bezbednost na prvom mestu
 
Молим,наведите ми један закон у Србији који се поштује у потпуности?
Зашто мислите да је са школом другачије?Тачно је,постоје репресивни начини да се безбедност подигне на један озбиљнији ново(камере,обезбеђење...).Можда је и дошло време за то...На крају крајева ,па зар мене у саобраћају и на улици дневно не сними 30 разног камера?Ко филмска дива сам.
 
Молим,наведите ми један закон у Србији који се поштује у потпуности?
Зашто мислите да је са школом другачије?Тачно је,постоје репресивни начини да се безбедност подигне на један озбиљнији ново(камере,обезбеђење...).Можда је и дошло време за то...На крају крајева ,па зар мене у саобраћају и на улици дневно не сними 30 разног камера?Ко филмска дива сам.
Samo me zanima šta učiniti sa tim snimkom ? Pokazati tati i mami koji se ne pojavljuju u školi ili podržavaju i brane svoje dete ? Svakako bi se možda razjasnili neki nejasni slučajevi , tipa da je nasilju prethodilo verbalno nasilje pa je reakcija bila fizičko nasilje. Ali kazna je opet ista , a na nju obično ne reaguju ni učenik ni roditelji .
 
Samo me zanima šta učiniti sa tim snimkom ? Pokazati tati i mami koji se ne pojavljuju u školi ili podržavaju i brane svoje dete ? Svakako bi se možda razjasnili neki nejasni slučajevi , tipa da je nasilju prethodilo verbalno nasilje pa je reakcija bila fizičko nasilje. Ali kazna je opet ista , a na nju obično ne reaguju ni učenik ni roditelji .
snimak je samo jedan od dva vazna koraka, pomaze oko prikupljanja dokaza, niko se ne moze praviti blesav
 
Могу и да отворе посебно одељење за такве случајеве. Нећеш да се понашаш пристојно? Након следеће пријаве те пребацујемо у седмо-икс. И нек та икс одељења буду у одвојеном објекту.

А средње школе уопште нису обавезне. Ко тамо долази да богоради, игра игрице, смара друге, ментално их злоставља, физики угрожава, саботира наставни процес и све остало, нек га почисте брзо.
 
Могу и да отворе посебно одељење за такве случајеве. Нећеш да се понашаш пристојно? Након следеће пријаве те пребацујемо у седмо-икс. И нек та икс одељења буду у одвојеном објекту.

А средње школе уопште нису обавезне. Ко тамо долази да богоради, игра игрице, смара друге, ментално их злоставља, физики угрожава, саботира наставни процес и све остало, нек га почисте брзо.
Da, to je bas i meni palo na pamet, ili cak posebna skola (ako se moze priustiti), mogli bi takbe likove uciti i posebne predmete, o ponasanju, empatiji i sl... imperativ je skloniti ih od ostale dece
 
I mi o tome pričamo decenijama ali ako ste pratili slučajeve i profesorice i vršnjačkg nasilja, posle silnih zasedanja radnih grupa, opet ništa konkretno nisu promenili. Imam utisak da ljudu van prosvete ne mogu da skvate situaciju u kojoj se mi nalazimo. Zamisli da radiš 20 god u prosveti, imaš mnoge slučajeve nasilja, koje želiš da rešiš al nemaš podršku ministarstva , države ma nikogaa, sve je bukvalno na nama.
 
Nasilje se ozbiljno sankcioniše u svim sferama društvenog života osim škole i možda zatvora. Ima li realnog razloga za ovako nešto? Ako udariš nekog na poslu npr sledi momentalni otkaz pa i krivična prijava i moguća kazna zatvorom. Jednostavno nije prihvatljivo da ti neko narušava bezbednost i unosi takvu vrstu stresa dok obavljaš ono zbog čega si tamo... Zbog čega je sa školama drugačije? Zašto se ne izbacuju nasilnici iz škole za prvi nasilni prestup pošto sam siguran da tačno znaju da to što rade nije ispravno još od najranijih dana? Škola je takođe jedna vrsta radnog mesta za decu i zar ne bi bilo fer obezbediti i deci i profesorima bezbednost i šansu za normalno funkcionisanje tamo? Čujem neke škole u Americi imaju već politiku nulte tolerancije prema nasilju i sledi šut karta za tako nešto... nema "deca se zaigrala", "dečija posla", "normalni deo odrastanja" i slično... Budući da stalno u poslednje vreme čitamo o vršnjačkom nasilju kao ozbiljnom problemu za koji praktično ne postoji institucionalno rešenje da li podržavate ovakav način rešavanja problema?
Iz istog razloga što danas nemaš socijal u protezu preko Doma Zdravlja nego da trčiš "kod privatnika".

To hoće i sa śkolama...
 
Nasilje se ozbiljno sankcioniše u svim sferama društvenog života osim škole i možda zatvora. Ima li realnog razloga za ovako nešto? Ako udariš nekog na poslu npr sledi momentalni otkaz pa i krivična prijava i moguća kazna zatvorom. Jednostavno nije prihvatljivo da ti neko narušava bezbednost i unosi takvu vrstu stresa dok obavljaš ono zbog čega si tamo... Zbog čega je sa školama drugačije? Zašto se ne izbacuju nasilnici iz škole za prvi nasilni prestup pošto sam siguran da tačno znaju da to što rade nije ispravno još od najranijih dana? Škola je takođe jedna vrsta radnog mesta za decu i zar ne bi bilo fer obezbediti i deci i profesorima bezbednost i šansu za normalno funkcionisanje tamo? Čujem neke škole u Americi imaju već politiku nulte tolerancije prema nasilju i sledi šut karta za tako nešto... nema "deca se zaigrala", "dečija posla", "normalni deo odrastanja" i slično... Budući da stalno u poslednje vreme čitamo o vršnjačkom nasilju kao ozbiljnom problemu za koji praktično ne postoji institucionalno rešenje da li podržavate ovakav način rešavanja problema?
ovo danas je jedenje gomana. u nase vreme je bilo tog "nasilja" koliko hoces, samo sto nije bilo medija koji bruje po tome.
i ti nisi imao gde da saznas da u tamo nekom selu kako neki muce svoje vrsnjake. proculo se jedino ako je bilo bas neki presedan.

paja drukara je svaki dan bio skidan u gace ili do golog i tabanao po snegu kuci.
jeste smo nadrljali zbog njega, ali smo mu vracali sa kamatom
bilo je malo drame, ali lokalnog karaktera
 
Ja bih uveo onaj režim kao u komunizmu i nacizmu, u njihovim školama, ako ne budeš dobar, odmah batine od učitelja, nastavnika i profesora. I onda će se poštovati prosvetari, roditelji nemaju pravo da tuže prosvetnog radnika koji je izmlatio njegovo dete, jer je on kriv što je dete nevaspitano otišlo u školu. Plus lupiti roditelja po džepu.
Drugi put, ako se napravi sranje, dete se ne tuče, nego ga izbacuju iz škole bez prava na doživotno školovanje u državi, može samo da završi večernu školu i da radi kao fizikalac ceo život bez prava na upis na studije.
Takvi da rade u fabrikama i budu fizička radna snaga. I da prođe 5 generacija pod takvom politikom, spustiti kriterijume na normalu, jer se roditelji i deca neće usuđivati da pomisle da dignu glas na učitelja ili nastavnika i to je to. Batina je iz raja izašla, a i fizički rad kao kazna.
Obrazovanje je za dobru decu.
 
Treba kažnjavati i učenike nasilnike ali i njihove roditelje-odgajatelje. Roditelje po džepu a bahatu i nasilnu djecu onako kako se može i koliko se može. Mislim da osnovce ne mogu baš izbaciti iz škole jer je to obavezno školovanje, ali prebaciti u drugu školu-po kazni, mogu. Dalje, poslati ih o trošku roditelja na obavezne psihoterapije kod psihologa koji će roditelj platiti, a ne da uzima vrijeme školskim psiholozima, pa kad mu udariš po džepu roditelja valjda će roditelj tek tada učiniti nešto što će biti efektno u promjeni na bolje u ponašanju njegovog djeteta. O srednjoškolcima ne bi trebalo biti nikakve dileme ni rasprave, prvo nasilničko ponašanje-ćao!¨ Srednja škola nije zakonom obavezna. I, logično, dok se to ne desi, ublažiti kazne roditeljima djece koji trpe nasilje pa uzmu stvari u svoje ruke. I da mi se niko nije usudio reći: na nasilje ne treba odgovoriti nasiljem. Ja ako ikada budem imala djecu, bome ću odgovarati na nasilje nasiljem, ali i sve učiniti da ne odgojim nasilno dijete.

Šta će biti kad svom detetu kažeš da na nasilje treba da odgovori nasiljem?
Potuku se tako tvoje dete i neko dete koje je inicijator tuče.
I tvoje dete u samoodbrani "zgazi" tuđe dete.
Škola kazni obojicu, ali roditelj slabijeg đaka ne bude zadovoljan kaznom koju im je škola odredila.
Onda taj roditelj može da uzme pravdu u svoje ruke, pa sačeka tvoje dete u školskom dvorištu i pretuče ga.

Sve su to veoma komplikovane situacije.
 
U osnovnoj sam trpila kratko vršnjačko nasilje, dječak kojem je već tada u 5. razredu to bila treća osnovna zbog bahatog ponašanja, sin bogataša, veoma razmažen i bahat-udarao djecu, lupao, bio nenormalno nemiran na nastavi, nas djevojčice je neprimjereno i dirao i mi svi smo to uredno prijavljivali razrednoj. E jednom kad mi je zadigao suknjicu na dvorištu škole a ja to rekla odmah roditeljima kad sam došla kući, moj tata je došao sutradan u školu, nije se obratio ni razrednoj, ni pedagogu-ma nikome. Sačekao kraj nastave i oborio ga šamarom. Onda je ušetao u kancelariju zamjenice direktora, rekao šta je uradio i "sad žurim, moram nazad na posao, imate moje podatke-pošaljite policiju, njegove roditelje-ma koga želite" Nikada mi više nije prišao taj divljak ni na pet metara, a niti je ko došao tati na vrata :D
Bila tako jedna mala razmažena u razredu moje ćerke.
Ta mala je ložila majku kako joj drugarica iz razreda svakodnevno radi nekakve pakosti, pa žena došla u školu da pretuče tuđe dete.
Istraumirala dete koje po svedočenju ovih ih razreda nije bilo ni za šta krivo.

Verujem da je tvoj otac s pravom istumbao tog klinca, i ako je, drago mi je, ali ima ludih roditelja koji ne daju njihovoj deci ni trunka prašine da padne na glavu, pa u želji da ga zaštite, napadaju drugu decu od kojih je njihovo dete, navodno ugroženo.

Bože sačuvaj, postade škola i sudnica, i istražno odeljenje, i istureno odeljenje psihološkog centra, i socijalna služba i servis za popravku svih devijacija u društvu koje su nastale kao posledica nakaradne politike i ekonomije.
 
Bila tako jedna mala razmažena u razredu moje ćerke.
Ta mala je ložila majku kako joj drugarica iz razreda svakodnevno radi nekakve pakosti, pa žena došla u školu da pretuče tuđe dete.
Istraumirala dete koje po svedočenju ovih ih razreda nije bilo ni za šta krivo.

Verujem da je tvoj otac s pravom istumbao tog klinca, i ako je, drago mi je, ali ima ludih roditelja koji ne daju njihovoj deci ni trunka prašine da padne na glavu, pa u želji da ga zaštite, napadaju drugu decu od kojih je njihovo dete, navodno ugroženo.

Bože sačuvaj, postade škola i sudnica, i istražno odeljenje, i istureno odeljenje psihološkog centra, i socijalna služba i servis za popravku svih devijacija u društvu koje su nastale kao posledica nakaradne politike i ekonomije.
Nije ga istumbao, zviznuo mu je šamarčinu. I ne, nisu moji roditelji od tih ludih.
 
Bila tako jedna mala razmažena u razredu moje ćerke.
Ta mala je ložila majku kako joj drugarica iz razreda svakodnevno radi nekakve pakosti, pa žena došla u školu da pretuče tuđe dete.
Istraumirala dete koje po svedočenju ovih ih razreda nije bilo ni za šta krivo.

Verujem da je tvoj otac s pravom istumbao tog klinca, i ako je, drago mi je, ali ima ludih roditelja koji ne daju njihovoj deci ni trunka prašine da padne na glavu, pa u želji da ga zaštite, napadaju drugu decu od kojih je njihovo dete, navodno ugroženo.

Bože sačuvaj, postade škola i sudnica, i istražno odeljenje, i istureno odeljenje psihološkog centra, i socijalna služba i servis za popravku svih devijacija u društvu koje su nastale kao posledica nakaradne politike i ekonomije.
Inače, smatram da su ti "helikopter" roditelji, tj. previše zaštitnički roditelji upravo gori od nasilničke djece koju opet stvaraju permisivni roditelji. :D kako god, ja i dalje smatram da su roditelji krivi više nego njihovi "proizvodi"-djeca.
 
To je jako žalosno i oduvek je postojalo, sad je samo još vidljivije, postavljaju se snimci na društvenim mrežama kako učenici biju nekog učenika i slično, čak i šamaranje nastavnik i profesora... Mene kao nekadašnju žrtvu vršnjačkog nasilja boli činjenica da se ništa na bolje nije promenilo. I čini me tužnim trenutno što postoji ovakva tema, i što se to dešava. Prosvetni radnici nemoćni, doduše, ima i onih koji su stranački se našli u školama i podupiru i zataškavaju nasilje, zatim bahati i bezobrazni roditelji, nevaspitana deca, zatim vaspitana deca koja su uvek na udaru nevaspitane dece, posebno stradaju mirna deca. Oni uvek dobijaju batine, psihički budu maltretirani, a često se desi da i škole budu gluve i neme i prave se da je sve u redu u njihovoj školi, posebno ako je dete nasilnik dete nekog bogatog guzonje, kojeg se svi plaše...
 

Back
Top