Zbog čega na prozorima holandskih zgrada nećete videti zavese?

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
334.040
holandija-i-zavese_216497107.jpg


Ako ste ikada posetili zemlju lala i vetrenjača, sigurno ste osetili opisanu atmosferu, kao i doživeli da njeni stanovnici nemaju problem sa deljenjem svoje privatnosti.
Jedan od pokazatelja navedenog je neobičan – u Holandiji ćete na retko kom prozoru videti zavese!

Holandska arhitektura i stambene zgrade obično budu prvipovod za oduševljenje posetilaca. Sve zgrade vizuelno su slične, jako uske i visoke, a dominantni materijali su cigla i drvo. Nekada davno, država je oporezivala gradnju u širinu, a Holanđani su se snašli pa su svoje nekretnine počeli da grade u visinu kako bi plaćali manje poreze.

Šetajuci posebno uveče, moći ćete da zavirite u tuđe domove i vidite njihovu unutrašnjost. Holanđanima to nije neobično, upravo suprotno, poželjno je

Razlozi zasto Holandjani nemaju zavese na prozorima

-Prihvaćeno objašnjenje ove pojave potiče još iz srednjeg veka, od kalvinizma, grane protestantizma, koja nalaže da iskreni građani nemaju šta da skrivaju, a da zavese na prozorima mogu upućivati na suprotno. Holanđani se toga pridržavaju, smatrajući da slobodan pogled u njihov dom dokazuje da nemaju tajni.
Postoji i priča da zavese na prozore ne stavljaju jer žele drugima da pokažu koliko su imućni, a dom smatraju doslednom prezentacijom toga.

-Bez sumnje, najpopularniji mit seže u vreme kada su muškarci mnogo vremena provodili na moru, daleko od kuće i daleko od svojih žena. Otvorene zavese osigurale su da ove usamljene dame ne rade ništa „pogrešno“ dok su njihovi muškarci odsutni. Zatvorene zavese pozivale su na sumnju, dok su otvorene zavese čuvale svaki štetni trač.

-Ovo je takođe veoma jednostavan način da unesete mnogo svetla u svoju kuću. Takođe, Holanđani vole sunce, a ako žive na prvom spratu, ti stanovi mogu biti mračni. Dakle, odsustvo zavesa je lak način da pustite svetlost unutra.

Kako se sve menja tako se danas može naci i poneki prozor sa zavesama, ali generalno, ovo neobično pravilo se zadržalo.

Dok budete šetali ulicama Amsterdama slobodno gledajte u przore..niko vam nece zameriti :)

2855579_amsterdam_ff.jpg


holandija-i-zavese_214845208.jpg

https://nationalgeographic.rs/zanimljivosti/a38274/U-holandiji-ne-koriste-zavese.html
 
Зашто је потребно вулгаризовати сваку тему овде ?

Нина је започела ову тему потрудивши се да исцрпно објасни једну појаву и то је учинила врло добо
svaku? zar ljudi citaju?
meni se uglavnom cini da niko ne putuje, nikoga nista ne zanima...uglavnom uvek istih 5 ljudi...
 
Холанђани ... Јел то постоји ? 🤔

Јел знате ви неког Белгијанца ?
А Норвежанина ?
Швајцарца, Данца, Финца ?
Словака, Швеђанина, Луксембуржанина ..?

Лажу нас, на свету постоје само
Срби, Руси, Амери, Енглези, Бразилци и Аргентинци.
И још понеки ...

То ја нешто пребирам по глави, не обраћајте пажњу !
 
Па нико и не тражи прихватимо и усвојимо све што видимо и што постоји.
Једино што се треба да трудимо је да себе не сматрамо супериорним због наших обичја нити да други мисле да су бољи због својих.
И једна ставр у вези са Холандијом, имају и они завесе.
 
nemam zavese na prozorima, nema ni moje dete u svom stanu
m je imao zebraste i ja sam imala utisak da skupljaju prasinu kao namagnetisane
volim kad setam da gledam u dvorista i stanove koji nemaju zavese
tada imam osecaj kao da citam knjigu koja mi docara emociju u odnosu na ono sto vidim
jos kad se oseti miris neke spremljene hrane - pohovanih tikvica leti, krofni, kolaca sa visnjom..kad cujem zvukove koji se sire iz tih stanova - graju dece, muziku, pojacanog tv-a do kraja kad je dnevnik 2 u toku, u glavi iako ne vidim stanare, mogu da zamislim ko tu zivi i da dalje razvijam pricu u glavi kao neku sagu
skandinavci nemaju zavese jer imaju bas malo suncanih i svetlih sati u toku dana
uslovi i situacije zivota menjaju prioritete i kriteijume - pa neku mogucu nelagodnost zbog neskrivene privatnosti rado potisnu zbog vise dnevnog svetla
 
Зашто је потребно вулгаризовати сваку тему овде ?

Нина је започела ову тему потрудивши се да исцрпно објасни једну појаву и то је учинила врло добо
Ja sam se nasalio i kroz to provukao svoj komentar ili prvi utisak na to. Nije mi bila namera da je vulgarizujem ako je tako ispalo.
I jeste, bas je zanimljiv clanak nasla Nina.
Hvala Nina, cool skroz.
Poz svima.
 
Ja sam se nasalio i kroz to provukao svoj komentar ili prvi utisak na to. Nije mi bila namera da je vulgarizujem ako je tako ispalo.
I jeste, bas je zanimljiv clanak nasla Nina.
Hvala Nina, cool skroz.
Poz svima.
nema vulgarizacije..:)
holandjani jednostavno nemaju tabue i ponasaju se komotno sto je njima to ok
meni nije ok, kao sto rekoh ..niti bih svoju privatnost mogla da stavim na izvolte
jer sta ako šetram gola po kuci ili poluobucena a prolaznici gledaju
 
Pogledajte prilog 1084207

Ako ste ikada posetili zemlju lala i vetrenjača, sigurno ste osetili opisanu atmosferu, kao i doživeli da njeni stanovnici nemaju problem sa deljenjem svoje privatnosti.
Jedan od pokazatelja navedenog je neobičan – u Holandiji ćete na retko kom prozoru videti zavese!

Holandska arhitektura i stambene zgrade obično budu prvipovod za oduševljenje posetilaca. Sve zgrade vizuelno su slične, jako uske i visoke, a dominantni materijali su cigla i drvo. Nekada davno, država je oporezivala gradnju u širinu, a Holanđani su se snašli pa su svoje nekretnine počeli da grade u visinu kako bi plaćali manje poreze.

Šetajuci posebno uveče, moći ćete da zavirite u tuđe domove i vidite njihovu unutrašnjost. Holanđanima to nije neobično, upravo suprotno, poželjno je

Razlozi zasto Holandjani nemaju zavese na prozorima

-Prihvaćeno objašnjenje ove pojave potiče još iz srednjeg veka, od kalvinizma, grane protestantizma, koja nalaže da iskreni građani nemaju šta da skrivaju, a da zavese na prozorima mogu upućivati na suprotno. Holanđani se toga pridržavaju, smatrajući da slobodan pogled u njihov dom dokazuje da nemaju tajni.
Postoji i priča da zavese na prozore ne stavljaju jer žele drugima da pokažu koliko su imućni, a dom smatraju doslednom prezentacijom toga.

-Bez sumnje, najpopularniji mit seže u vreme kada su muškarci mnogo vremena provodili na moru, daleko od kuće i daleko od svojih žena. Otvorene zavese osigurale su da ove usamljene dame ne rade ništa „pogrešno“ dok su njihovi muškarci odsutni. Zatvorene zavese pozivale su na sumnju, dok su otvorene zavese čuvale svaki štetni trač.

-Ovo je takođe veoma jednostavan način da unesete mnogo svetla u svoju kuću. Takođe, Holanđani vole sunce, a ako žive na prvom spratu, ti stanovi mogu biti mračni. Dakle, odsustvo zavesa je lak način da pustite svetlost unutra.

Kako se sve menja tako se danas može naci i poneki prozor sa zavesama, ali generalno, ovo neobično pravilo se zadržalo.

Dok budete šetali ulicama Amsterdama slobodno gledajte u przore..niko vam nece zameriti :)

Pogledajte prilog 1084209

Pogledajte prilog 1084210
https://nationalgeographic.rs/zanimljivosti/a38274/U-holandiji-ne-koriste-zavese.html
i onda ti se natakari neki Bosanac na pendžere i zverla gde se šta nalazi pokući...

aj Boga ti...
 
Ja vise volim venecijanere. Zavese me podsecaju na 80te. Prasnjavo nekako. Jos se kod nas pusi svuda, udjes i uvek se pitas, jel to krem boja ili od duvana.

Jos ako je onaj milje. Kao da je ceo folklor na prozoru parti. Ima i nana i kamilica i ljubicica dezeni i to. Ne ide mi jednostavno..

Kao i tapete. Sunce ti, koje je ono ludilo bilo. Kao da udjes u neku shok histerija sobu. A Britanci su tu neprikosnoveni. Crvene, bordo tapete. Al to je to. Razlicite kulture...
 
Zavese nikada nisu izasle iz mode i nece..lepa zavea na prozoru daje toplinu i intimu ambijenutu ako je uklopljena u enterijer
Holandjani nece zavese iz svojih razloga ali danas mnogi koji nisu holandjani nemaju zavese na prozorima i kod nas kao ni tepihe
Bila sam jedno vreme bez tepiha kada sam imala malo štene dok nije naucila da ide napolje, bez tepiha sam lakse odrzavala higijenu
i sobe bez tepiha su mi bile nekako hladne i prazne kao i bez zavesa..Tapete su ponovo u modi
 
Zavese nikada nisu izasle iz mode i nece..lepa zavea na prozoru daje toplinu i intimu ambijenutu ako je uklopljena u enterijer
Holandjani nece zavese iz svojih razloga ali danas mnogi koji nisu holandjani nemaju zavese na prozorima i kod nas kao ni tepihe
Bila sam jedno vreme bez tepiha kada sam imala malo štene dok nije naucila da ide napolje, bez tepiha sam lakse odrzavala higijenu
i sobe bez tepiha su mi bile nekako hladne i prazne kao i bez zavesa..Tapete su ponovo u modi
Jeste jednostavnije za ciscenje bez tepiha i zavjesa...ali oni daju toplinu prostoru.
 

Back
Top