Zavisnost od alkohola i da li i kako je se resiti

Ne smatram sebe zavisnicom od alkohola, ali povremeno uživam u njemu, obično u crnom vinu (kuvanom, sa malo karanfilića, cimeta i mrvicom crnog bibera) zimi, a leti u pivu.
Verovatno je malo i nasledni faktor jer su mi oba roditelja nekad-nekad bili za koju čašu, ali nijedno nikad za žestinu-mada to ne bih koristila kao glavni izgovor.

Mlađih dana sam pila kad se ukaže zgodna prilika (zgodna prilika je okupljanje bliskog društva kod mene, kod njih, SVI zajedno u klubu) bez obzira na obaveze sutra jer uglavnom nisam imala ni m od mamurluka, čak mi se činilo da radim efikasnije dana nakon bančenja nego inače. Mladosti, divna li si! :zaljubljena:

Već dugo skoro grozničavo čekiram kad se ustaje, koliko se obaveza ima, da li se putuje, kalkulišem koliko će mi naredni radni dan otprilike trajati i kako će izgledati, i tome sl. pre nego što srknem i kap.
Kap se uvek pretvori u čašu, čaša u čitav komplet...onda se gledamo ko će da skokne po još do radnje kako bismo izjutrili u pričama iz nepričave... tako da odgovornost i samokontrola dolaze pre svega!
Toliko slobodnih dana da bih postala alkoholičar ne mogu da imam ni u teoriji jer se računi neće sami platiti, niti će se posao sam od sebe čuvati... ali npr. jednom nedeljno dozvoljavam sebi da se razonodim na taj način.
 
Alkohol je jedna od najstarijih supstanci koje je čovek otkrio u potrazi za zanimljivim stvarima koje mogu izmeniti način na koji čovek misli i oseća. Danas je alkohol (alkoholizam) droga izbora za većinu zapadne civilizacije. Duvan je dosao u Evropu tek kada je Kolumbo otkrio Ameriku, pre toga je to zadovoljstvo
bilo nepoznato, ali alkohol u ovakvom ili onakvom obliku postoji od kako i covek postoji.Vino postoji vec hiljadama godina, nadjeni
su ostaci cupova u kojima je nekada bilo skaldisteno vino, sa novim naucnim metodama utvrdjeno je da su stari i nekoliko hiljada godina.
To bi znacilo da su ljudi uvek zeleli da uzivaju u neko omamljujucem napitku. Neki svetovi ( Azija, Afrika)i dan danas piju samo u posebnim
prilikama u smislu da nesto slave, nikako svakog dana. U Evropi i Americi problem sa alkoholicarima je veliki, drustva, drzave ne znaju kako
da se izbore sa tim problemom, a narocito posledicama jer je to na neki nacin i tabu tema.Ljudi ce pitati za savet kako da prestanu da puse,
kako da oslabe, ali nikada kako ce prestati da piju jer niko nije ni svestan da je alkoholicar ili ne zeli da o tome govori.
Tesko je i odrediti momenat kada covek iz povremenog uzivanja u alkoholu prelazi u zavisnost. Zavisnik gubi kontrolu
iz silne zelje za alkoholom, pojavljuju se i fizicki simptomi tipa tremor, problemi sa spavanje, a naravno ima i tezih slucajeva.

Zavisnost uključuje i potrebu za alkoholom nad kojom osoba gubi kontrolu, kao i fizičke simptome i pojavu krize kada alkohola nema. Nakon sat vremena bez pića već se javljaju simptomi kao što su tremor (trešenje), anksioznost, poremećaj spavanja, a u težim slučajevima halucinacije i epileptički napadi.
Alkohol utice na mozak, gubi se kontrola i nad sopstvenim zivotom.

Reakcije na alkohol su individualne, tako da se mogu veoma razlikovati od osobe do osobe. Takođe reakcije zavise od organizma svake osobe, njenih godina, pola, zdravstvenog stanja, psihološkog stanja i naročito od unesene količine alkohola.
Odvikavanje od alkohola jako je komplikovano jer kako je Eric Clapton u svojoj biografiji napisao alkoholicar je uvek alkoholicar cak
i kad ne pije jako dugo.

Pre godinu dana sam imala jedan sasvim slucajan susret ( neki bus,5 autobuskih stanica) u Beogradu sa alkoholicarem koji
mi je za tih desetak minuta ispricao da vec sedam godina ne pije, ali jednom nedeljno mora da ide na terapiju sa anononimnim
alkoholicarima jer je samo tako nekako i siguran da nece podleci neko izazovu.

Temu sam otvorila jer takvih tema za diskusiju obicno nema, ljudi kriju svoju zavisnost od alkohola, ovo je anoniman
forum i mozda ne bi bilo lose da malo diskutujemo o tome.
Da li ste alkoholicar(ka), pitanje je sad;)
https://vipvorobjev.com/
 
Ne smatram sebe zavisnicom od alkohola, ali povremeno uživam u njemu, obično u crnom vinu (kuvanom, sa malo karanfilića, cimeta i mrvicom crnog bibera) zimi, a leti u pivu.
Verovatno je malo i nasledni faktor jer su mi oba roditelja nekad-nekad bili za koju čašu, mada to ne bih koristila kao glavni izgovor.

Moje je neko zapazanje takvo da ljudi koji od malíh nogu poznaju vino u bolo kakvom obliku
nkada ne pate od nekog teskog alkoholizma jer to vino vec kao deca od 5-6 godina piju kao slatko vino,
kasnije kao vino u previranju, ali se polako navikavaju i na spricere tako da im vino dodje kao neka
svakodnevnoica koja se uvek pije. U vinskim predelima ( diljem Europe) nema mnogo alkoholicara
( mada ima i alkosa koji piju vino od jutra do sutra). Alkoholizam je problem u zemljama
Severne Evrope, a to bi bila Poljska, Rusija, Sknadinavija, ali i Irska, Engleska.
U Svedskoj je svojevreno svuda bilo reklama i pozivi gradjanstvu da piju vino, ali to ne moze od danas na sutra,
zapravo ne moze nikada.
Teskih alkosa nema u Francuskoj, Italiji, Grckoj, na Balkanu, Spaniji ,Portugaliji , ali ni u nekim delivima Nemacke
gde ima vina.
Kod nas u Srbiji pece se rakija, ali niko ne pije litar rakije nego se popije mala cashica, posle toga se prelazi
na prijatniji alkohol:D
 
Poznavala sam mnogo ljudi iz svog rodnog kraja koji su pili najmanje po pola litra rakije dnevno, verovatno se dešavalo da popiju i taj ceo litar ispred prodavnice jer su za to trenirali čitav život (po polju u žetvi, setvi, kopanju, oranju, bavljenju stokom, izgradnji kuća, nadničenju, pošumljavanju... i čemu već ne). Kada su dostigli meru litra bili su mahom sredovečni i ispunili su svoju društvenu svrhu ostavljajući skućene članove svoje porodice... i tako, nekako se čini da su se svi ravnomerno i zajedno kućili, pa tako zajedno i voleli čašicu.

Bez te zavisnosti su možda mogli da požive još dugo. Ciroza jetre zagarantovana sa smrtnim ishodom.
Ipak, ne mogu da sakrijem činjenicu da su to sve bili izvanredno dobrodušni i pošteni ljudi i što se kaže u narodu ''krvavi radnici'', manira ''sa svojih deset prstiju'' i ''ni od čega nešto'', društveni veseljaci... proleteri/komunisti... možda ne tako visoko obrazovani kao danas mi, ali definitivno nekog drugog mentalnog sklopa!

Te generacije se smenjuju svilenijim i gospodstvenijim uživaocima pića, ali baš to što smo fizički mnogo mlitaviji i nežniji od tih naših dedova, a pomalo već i sociofobični, egocentrični, lažno empatični itd. možda znači da od alkohola možemo stradavati i pre i više.
I bez postajanja zavisnikom, toliko pijanih vozača izgine, toliko krvoprolića se dešava po kafanama i okolo njih, toliko porodica se umanji za glavu-dve ili sve u pijanstvu...
Postavlja se pitanje zašto ovi gore što su mirno pijuckali svoje doze ispred neke prčvare,bili zavisnici za svoj groš i uz to kvalitetni ljudi do kraja svojih života (mora da ima nekih izuzetaka, ne kažem), a danas-ko se malo latio alkohola mnogo češće postaje tempirana bomba?

In vino veritas izgleda da radi kao švajcarski sat, ali ako je tako, ko smo to mi?
Slažem se da je alkoholizam veliko zlo,
ali nije veće nego što je zlo koje vreba iz samog čoveka.
 
Poznavala sam mnogo ljudi iz svog rodnog kraja koji su pili najmanje po pola litra rakije dnevno, verovatno se dešavalo da popiju i taj ceo litar ispred prodavnice jer su za to trenirali čitav život (po polju u žetvi, setvi, kopanju, oranju, bavljenju stokom, izgradnji kuća, nadničenju, pošumljavanju... i čemu već ne). Kada su dostigli meru litra bili su mahom sredovečni i ispunili su svoju društvenu svrhu ostavljajući skućene članove svoje porodice... i tako, nekako se čini da su se svi ravnomerno i zajedno kućili, pa tako zajedno i voleli čašicu.

Bez te zavisnosti su možda mogli da požive još dugo. Ciroza jetre zagarantovana sa smrtnim ishodom.
Ipak, ne mogu da sakrijem činjenicu da su to sve bili izvanredno dobrodušni i pošteni ljudi i što se kaže u narodu ''krvavi radnici'', manira ''sa svojih deset prstiju'' i ''ni od čega nešto'', društveni veseljaci... proleteri/komunisti... možda ne tako visoko obrazovani kao danas mi, ali definitivno nekog drugog mentalnog sklopa!

Te generacije se smenjuju svilenijim i gospodstvenijim uživaocima pića, ali baš to što smo fizički mnogo mlitaviji i nežniji od tih naših dedova, a pomalo već i sociofobični, egocentrični, lažno empatični itd. možda znači da od alkohola možemo stradavati i pre i više.
I bez postajanja zavisnikom, toliko pijanih vozača izgine, toliko krvoprolića se dešava po kafanama i okolo njih, toliko porodica se umanji za glavu-dve ili sve u pijanstvu...
Postavlja se pitanje zašto ovi gore što su mirno pijuckali svoje doze ispred neke prčvare,bili zavisnici za svoj groš i uz to kvalitetni ljudi do kraja svojih života (mora da ima nekih izuzetaka, ne kažem), a danas-ko se malo latio alkohola mnogo češće postaje tempirana bomba?

In vino veritas izgleda da radi kao švajcarski sat, ali ako je tako, ko smo to mi?
Slažem se da je alkoholizam veliko zlo,
ali nije veće nego što je zlo koje vreba iz samog čoveka.

Odlican post.

Ti stariji ljudi ( vecina verovatno nije vise ni ziva) o kojima pricas nisu imali auto pa nisu ni mogli da se skrljaju,
ubiju i sebe i neduzne ljude.
Nove genarcije uz alkohol uzimaju i neke druge "supstance" i tako i postaju tempirane bombe,
Inace nisu ti sto su maznjavli i litar rakije bili bas neki mnogo zlatni ljudi, nasilje u i nad porodicom postoji od kako
je sveta i veka, ispisani su silni romani i silne novele o tim i takvim ljudima i nihovim zrtvama koje su uvek bile
zena i deca.
 
To radis samo vikendom ili i ponedeljkom?
Kak mi se sprdne.
Alkohol rjedje, vutru u zadnje vrijeme skoro svakodnevno, psihodelik u prosjeku jednom godisnje, ali jako, jako visoku dozu.
Iskreno, alkohol i vutra su poroci, a ja sam takav kakav sam, porocan.
Psihodelik ne smatram porokom, cak bi isao toliko daleko i rekao da je koristan, u visokim dozama naravno.
 
ovi što se busaju u grudi kad je o alkoholu reč još su u ranoj fazi alkoholizma. kako staž raste, samim tim i tolerancija i potrebna količina, vremenom klonete, smorenite ste i još depresivniji u dugim periodima izvan tripa koji je sve skrominiji i kraći, shvatate da je sve to pošast koja vas melje....
hvala mu, ali pokušaću da se skinem sa njega u narednom periodu. ne zbog brige za zdravlje već jer osećam porobljenost i iscrpljenost a i želim probati nešto novo.
planiram da se prebacim na drugo zlo, zvano seroxat. no skeptičan sam da će upaliti, videćemo...
 
ovi što se busaju u grudi kad je o alkoholu reč još su u ranoj fazi alkoholizma. kako staž raste, samim tim i tolerancija i potrebna količina, vremenom klonete, smorenite ste i još depresivniji u dugim periodima izvan tripa koji je sve skrominiji i kraći, shvatate da je sve to pošast koja vas melje....
hvala mu, ali pokušaću da se skinem sa njega u narednom periodu. ne zbog brige za zdravlje već jer osećam porobljenost i iscrpljenost a i želim probati nešto novo.
planiram da se prebacim na drugo zlo, zvano seroxat. no skeptičan sam da će upaliti, videćemo...

Zasto jedno zlo zamenjujes drugim? Umetnost je ziveti bez ikakvog "zla". Ja bih na tvom mestu prvo pokusavala
da sebi odredim jedno ( aj neka budu i 2) pivo dnevno i ako vidim da tako ne mogu onda bih zaista potrazila
"strucnu pomoc" jer ces doci u situaciju da budes na dva "zla". Uzimaces i jedno i drugo.
 
Nekada sam i sam bio kafanski covek i konzumirao poprilicno alkohol.Kada sam primeti da kad dodjem kuci,a deca skor beze od mene i vidim strah u njihovim ocima.To je bio znak da se treba otrezniti i okrenuti se zeni i deci i ziveti normalan zivot.I kasnije sam odlazio na veselja,redje u kafane,ali sa i uzsok i kiselu isto mogao da se veselim uz dobru pesmu.Mora se covek odluciti izmedju porodice i drustva i alkohola.
 
Inace nisu ti sto su maznjavli i litar rakije bili bas neki mnogo zlatni ljudi...
Ima i toga. Ne opravdavam, niti u bilo kojem slučaju smatram da je alkoholizam neka tra-la-la stvar, napravila sam neku paralelu nekad i sad, ali sam ubrzo i sama prestala da verujem u to što sam napisala.

Svaka zavisnost ima tendenciju da promeni čak i trajno strukturu ličnosti i psihički i fizički SAMO na gore- prejedanje, igranje igrica, provođenje previše vremena na internetu, igre na sreću, kladionice... od čega se danas sve ustanovilo da možemo biti zavisnici, bolje da ne pravimo listu! :ne:

Neke brže, neke sporije, ali na prvom mestu opijati pa samim tim i alkohol najfikasnije sistematski narušavaju opšti osećaj za sebe i druge, jer je za razliku od drugih aktivnosti ovde je uključeno i direktno dejstvo hemije na organizam pa nemamo nikakvog realnog uvida u to kroz šta to telo prolazi uz često/svakodnevno intoksikovanje zloupotrebljavanje različitih supstanci zarad stanja opijenosti.
 
Zasto jedno zlo zamenjujes drugim? Umetnost je ziveti bez ikakvog "zla". Ja bih na tvom mestu prvo pokusavala
da sebi odredim jedno ( aj neka budu i 2) pivo dnevno i ako vidim da tako ne mogu onda bih zaista potrazila
"strucnu pomoc" jer ces doci u situaciju da budes na dva "zla". Uzimaces i jedno i drugo.
da, to mi se i desilo. krenuo sam da eksperimentišem sa malim dozama lyrice umesto alkohola i u prvi mah mi se učinilo da može da prođe, ali kada sam se našao u nekim većim govnima i pokušao da se oslanjam samo na malo lirike shvatih da sam pošao golim dupetom u koprive. srećom, imao sam plan B i posegao za pljoskom.
dakle, bio sam u rasulu i jbg morao sam poslati oprobanu ekipu, molekule alkohola da uspostave poredak u sinapsama. nešto kao u videu u spojleru :lol:
čisto sumnjam da mi seroxat može zameniti ove momke -
 
da, to mi se i desilo. krenuo sam da eksperimentišem sa malim dozama lyrice umesto alkohola i u prvi mah mi se učinilo da može da prođe, ali kada sam se našao u nekim većim govnima i pokušao da se oslanjam samo na malo lirike shvatih da sam pošao golim dupetom u koprive. srećom, imao sam plan B i posegao za pljoskom.
dakle, bio sam u rasulu i jbg morao sam poslati oprobanu ekipu, molekule alkohola da uspostave poredak u sinapsama. nešto kao u videu u spojleru :lol:
čisto sumnjam da mi seroxat može zameniti ove momke -
Alkohol je samo bezanje ili odlaganje problema.
 
Jeste ta jedna vise je uvek problem.Ako se popije,posle nema kontrole.

Ljudi uvek precenjuju svoje mogucnosti, tako je kod alkohola, tako je i kod jacih droga.
Mi, Evropljani i Amerikanci ( Azijati vec ne) uvek zelimo sto vise, sto jace, a ako je moguce
i sve odjednom. I to nema veze ni sa tim da li si bogat, siromasan, glup, pametan, svi smo isti.
Koliko je samo slavnih, lepih, bogatih umrlo bas od te nezajazljivosti za nekim sredstvima koja im
kao podizu raspolozenje i uzivanciju.
 
Kod mene ke bilo problematicno to trec pivo,ako ga popijem,onda je islo i do gajbe.da sam znao da ga kontolisem,mozda bih i dan danas mogao popiti po casu piva.Cini mi se opet da je bolje sto sam raskrstio nacisto sa alkoholom i duvanom.I ko god ima volju i moze toda uradi,neka ostavlja i neka se ne kaje nista,jer nista i ne gubi od zivota,samo mamurluk.
 
Kod mene ke bilo problematicno to trec pivo,ako ga popijem,onda je islo i do gajbe.da sam znao da ga kontolisem,mozda bih i dan danas mogao popiti po casu piva.Cini mi se opet da je bolje sto sam raskrstio nacisto sa alkoholom i duvanom.I ko god ima volju i moze toda uradi,neka ostavlja i neka se ne kaje nista,jer nista i ne gubi od zivota,samo mamurluk.

Moze covek da prestane da pije pod uslovom da nije vec u fazi notornog alkosa, ali i pod pretpostavkom
da ga u tome podrzava i uza i sira porodica, prijatelji. Ako je sam, to najverovatnije nece biti uspesan pohod u boj
protiv alkohola.
 
Moze covek da prestane da pije pod uslovom da nije vec u fazi notornog alkosa, ali i pod pretpostavkom
da ga u tome podrzava i uza i sira porodica, prijatelji. Ako je sam, to najverovatnije nece biti uspesan pohod u boj
protiv alkohola.
Ne znam mene je inat naterao da ostavim pice,jer sam mnogo cesto vidjao i sanjao decije oci,kako me gledaju,tuzno i uplaseno.I jednostavno sam rekao"E neces vise"
 
4 godine kako sam izbacio alkohol,i napravio sam pravi potez.Alkohol se danas promoviše kroz masovne medije kao zdrav koncept ako se umereno konzumira,međutim to je vešto isplanirana proganda depopulacije stanovništva.Alkohol ,osim što deluje na centralni nervni sistem,napada sve vitalne organe čoveka,stvara viscelarnu masnoću ,iz krvi se izlučuje 48 sati nakon konzumiranja a u polnim žlezdama i mozgu ostaje jebenih 25 dana!
Glavni sastojak piva je hmelj,a hmelj u sebi sadrži fitoestrogen-glavni biljni ženski hormon.Stoga pivopije poprimaju ženeske osobine ,čak i menjaju fizički izgled.Naravno,ukoliko se pivo konzumira svakodnevno u određenim količinama.Svi smo primeteli te pojave,da takvim muškarcima rastu "grudi" ,a bivaju feminizirani i u ponašanju.(mlitaci,slabušni,grajakaju se sa oracima i sl) :mrgreen:
 

Back
Top