Quantcast

Zaustavljen porast broja nezaposlenih

Poruka
22.664
Zaustavljen porast broja nezaposlenih

BEOGRAD, 19. februara 2011. (Beta) - Porast nezaposlenosti u Srbiji je, prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ), zaustavljen jer je početkom godine bilo evidentirano 729.520 nezaposlenih, dok je krajem januara 2010. na evidenciji bilo njih 751.590.

"U oktobru 2008, kada je započela kriza, u NZS je bilo evidentirano 717.409 nezaposlenih, a u maja 2009. taj broj je uvećan za 50.000, da bi u oktobru prošle godine na evidenciji bilo 717.503 nezaposlenih", rekao je agenciji Beta predstavnik za odnose sa javnošću NZS Srdjan Andrijanić.

Tvrdnju da je rast nezaposlenosti zaustavljen, prema njegovim rečima, potkrepljuje i anketa o radnoj snazi Republičkog zavoda za statistiku, radjena u aprilu i oktobru prošle godine, a prema kojoj je stopa nezaposlenosti u oba istraživanja bila 19,2 odsto, odnosno da je 570.000 osoba evidentirano kao nezaposleno.

Andrijanić je naveo da taj broj ukazuje da odredjene osobe na evidenciji NZS-a nisu zbog traženja posla, već radi ostvarivanja drugih prava kao što su materijalno obezbedjenje, tudja nega, povlastice koje omugućavaju smanjenje računa za komunalije ili povlašćenu vožnju gradskim saobraćajem.

Govoreći o planovima za ovu godinu on je naveo da će iz budžeta za aktivne mere zapošljavanja NZS biti izdvojeno 5,5 milijardi dinara, kao i 800 miliona iz Fonda za zapošljavanje osoba sa invaliditetom, što je 2,6 milijardi više nego lane, a očekuje se da njima ukupno bude obuhvaćeno oko 60.000 ljudi.

http://www.beta.co.rs/?tip=article&kategorija=ekonomija&ida=2460635&id=&ime=
Da li je skidanje sa Biroa pravi pokazatelj da je broj nezaposlenih smanjen ili zaustavljen?:think:

Kad pročitam u novinama ovako nešto prosto ne znam šta da mislim:think: da li ja i taj što to piše ne živimo u istoj državi ili tako misle da nas uteše i daju nadu.:aha:

Gotika

Ističe se
Poruka
2.475
Ma to je čista laž....ako nisi napisao glupavi dnevnik i to ispostaviš svom savetniku, skidaju te sa biroa, kao neodgovornog.
A taj dnevnik bi trebalo da sadrži broj obiđenih poslodavaca (od radnje do radnje recimo), i ti si se kao trudio u potrazi za poslom, oni ti ne daju potpis jer si im sumnjiv i uopšte očajan....a statistika se ispostavi MMF-u, kao oni si zaposlili narod. Ima likova koji ne žele da se prijave na biro, jer im je koncepcija ponižavajuća, i taj podatak treba uzeti u obzir. Pomnožiti njihovu statistiku sa 3.

crveni oblak

Elita
Poruka
19.101
Da li je skidanje sa Biroa pravi pokazatelj da je broj nezaposlenih smanjen ili zaustavljen?:think:

Kad pročitam u novinama ovako nešto prosto ne znam šta da mislim:think: da li ja i taj što to piše ne živimo u istoj državi ili tako misle da nas uteše i daju nadu.:aha:
Taj sto pise je prodana dusha od novinara koji postupa po stranackoj duznosti prema rezimu koji ga je uposlio da ke.enja.
Ta sorta ja najsmrdljivija...jos grozniji su od politicara ...ovi bar ne jedu gowna za malu kintu.

Poslednja izmena:

dive

Legenda
Poruka
57.248
sve ovo lici na utakmicu u kojoj pobednik nije do trona dosao zahvaljujuci svojoj sposobnosti i uspehu, vec zahvaljujuci greskama `suparnika`.
da li vlada treba da se ponosi cinjenicom da je statisticki broj nezaposlenih smanjen, a da je povecan broj korisnika narodne kuhinje?
stanovnici jedne zemlje treba od svojih prihoda da izdrzavaju svoju drzavu, svi znamo sta treba da se radi kad drzava pocne da prozdire svoje drzavljane.

Poruka
22.664
Juče sam čula na nekim od vesti na TV-u da na jednog zaposlenog u Srbiji idu tri nezaposlena...pa dok je onaj Sloba bio na vlasti bilo je 1:1 ...a tada smo imali kao što svi već znate i sankcije i ratove i onu paklenu hiperinflaciju...ali to je već davno prošlo vreme.....a danas pročitam ovo što sam postavila za temu!!!!!! :eek: Ako već nešto objavljuju onda neka se usklade ovako samo vređaju inteligenciju svakog poštenog građanina kojem treba skoro godinu dana aktivnog traženja posla da bi na kraju našao bilo šta nevezano za struku.

Gotika

Ističe se
Poruka
2.475
Jaoo Prašnjava, ali oni neveruju u našu inteligenciju, na osnovu, ne naše gluposti već obamrlosti i otupljenosti, oni grade, ne ovu državu već svoje karijere.
Mi kao narod smo potpuno sluđeni šta nam se sve dogodilo poslednjih decenija, i nemamo snage za pobunu, a ni vere da ćemo nešto promeniti, i strah da će mo se uzalud boriti..
A, ovi na vlasti kao da će već sutra ostati gladni, pa kradu za deset poklolenja unapred...stoka.

KianyRiws

Ističe se
Poruka
2.747
Mislim da se ne radi o strahu nego vise o neznanju i pomanjkanju zdravog rezona kod vecine gradjana nase zemlje.Ovde je na sceni nekoliko drustvenih fenomena u zadnjih 20 godina i mnogi se nisu snasli u svemu ovom sto se izdogadjalo.To je,ruku na srce,sasvim i logicno bilo za ocekivati da ce se desiti..Mi smo kao jedan narod koji je izasao iz 2.sv,rata sa 91% seoskog stanovnistva i stopom nezaposlenosti od 90%,naglo i preko noci,zbog poziva Tita i Partije,a zbog neophodne industrijalizacije zemlje,dobili ogroman priliv stanovnistva u gradove,a u isto vreme i isti odliv tj.napustanje seoskih domacinstava u kojima su se ljudi bavili povrtlarstvom,vocarstvo te uzgojom stoke i proizvodnjom(naravno u manjim kolicinama)mesa,mleka i svega onog sto su i cime su se tada nasa seoska domacinstva mogla baviti.Najednom,nisu vise porodice pocele ovisiti samo od svog rada,nego im je drzava(cesto,cesto puta )davala nezaradjene plate.Bez velikog rada i muke,bez razmisljanja kako i zasto,nas je narod(govorim o vecini) ziveo u socijalizmu gde se drzava brinula o njemu.Takvo stanje stvari,kada ne radis za onoliko para koliko si zaradio,dovelo je do raspada takvog sistema,pa smo se nasli u fazi tranzicije prema modernom kapitalizmu,tj.danas kapital kojim poseduje pojedinac odlucuje kakvim ce standardom i da zivi.Ratovi,sankcije,smene vlasti i plutokratija su samo jos vise otezale zivot pojedinca u ovoj zemlji,a kao sto se moze videti skoro svuda na svetu,kapitalizam je gruba igra sa svim mogucim i nemogucim udarcima.Drzava je na udaru koliko i pojedinac,a da resenja nema kod nas na vidiku,vidi se i po aktuelnoj krizi Vlade u Beogradu.Zakljucak bi glasio:,,Ne cekajte nikog,ni drzavu ni rod najrodjeniji da vam pomogne,nego se uzdajte u se i u svoje kljuse!"Put progresa je tezak,spor i naporan,ali nema nam druge.Klinci koji danas rastu kraj nas,jednog dana kada dodje njihov red da vode ovu zemlju,zasigurno nece poznavati strucnjake kao sto su bili Tito,Milosevic,Dinkic ,Kostunica i citava ta bulumenta,nego ce krenuti putem koji ce za njih biti posve prirodan,a to znaci,,koliko vredis i radis,toliko ces i imati"Nadam se da ce u njihovo vreme zanimanje ,,politicar"biti sasvim jedno obicno i dosadno zanimanje.

Gotika

Ističe se
Poruka
2.475
Kijanu, ja verujem da si ti uspešan, ali svako ima pravo na život i na rad, ne verujem u priče da je kapitalizam u svetu inače takav kakav je kod nas, u svetu socijalni program je drugačije koncipiran...šta ako nisam talentovana kao preduzetnik, kako preduzeti stvar u svoje ruke kod poslodavca čija je proizvodnja sama ugrožena, kada bežati, a kada ostati....valjda od države bi trebalo da imamo neke smernice, nije socijalistički radnik bio plaćen baš kao i na zapadu, a doduše nije ni radio kao na zapadu, a i na zapadu doduše ne rade koliko mi sada (moj primer 48-50 h nedeljno, 16000 din, zatvaranje firme)...ne smem se usuditi u ovakvoj državi otvoriti privatan biznis, pratim šta se dešava sa drugima, otvaraju se i zatvaraju radnje....jedino je siguran državni posao...ja ne mogu do njega...
Uvek savetuješ u se i u svoje kljuse....ako si ti uspešan, drugi nisu, zavisi od mnogo faktora

Poruka
22.664
Jaoo Prašnjava, ali oni neveruju u našu inteligenciju, na osnovu, ne naše gluposti već obamrlosti i otupljenosti, oni grade, ne ovu državu već svoje karijere.
Mi kao narod smo potpuno sluđeni šta nam se sve dogodilo poslednjih decenija, i nemamo snage za pobunu, a ni vere da ćemo nešto promeniti, i strah da će mo se uzalud boriti..
A, ovi na vlasti kao da će već sutra ostati gladni, pa kradu za deset poklolenja unapred...stoka.
Ma sad će izbori pa će naprasno da poveruju u našu inteligenciju...samo ne znam ko još može to sve da proguta ako zaista realno gleda šta mu se dešava...ja sigurno neću.:aha:

Poruka
22.664
Mislim da se ne radi o strahu nego vise o neznanju i pomanjkanju zdravog rezona kod vecine gradjana nase zemlje.Ovde je na sceni nekoliko drustvenih fenomena u zadnjih 20 godina i mnogi se nisu snasli u svemu ovom sto se izdogadjalo.To je,ruku na srce,sasvim i logicno bilo za ocekivati da ce se desiti..Mi smo kao jedan narod koji je izasao iz 2.sv,rata sa 91% seoskog stanovnistva i stopom nezaposlenosti od 90%,naglo i preko noci,zbog poziva Tita i Partije,a zbog neophodne industrijalizacije zemlje,dobili ogroman priliv stanovnistva u gradove,a u isto vreme i isti odliv tj.napustanje seoskih domacinstava u kojima su se ljudi bavili povrtlarstvom,vocarstvo te uzgojom stoke i proizvodnjom(naravno u manjim kolicinama)mesa,mleka i svega onog sto su i cime su se tada nasa seoska domacinstva mogla baviti.Najednom,nisu vise porodice pocele ovisiti samo od svog rada,nego im je drzava(cesto,cesto puta )davala nezaradjene plate.Bez velikog rada i muke,bez razmisljanja kako i zasto,nas je narod(govorim o vecini) ziveo u socijalizmu gde se drzava brinula o njemu.Takvo stanje stvari,kada ne radis za onoliko para koliko si zaradio,dovelo je do raspada takvog sistema,pa smo se nasli u fazi tranzicije prema modernom kapitalizmu,tj.danas kapital kojim poseduje pojedinac odlucuje kakvim ce standardom i da zivi.Ratovi,sankcije,smene vlasti i plutokratija su samo jos vise otezale zivot pojedinca u ovoj zemlji,a kao sto se moze videti skoro svuda na svetu,kapitalizam je gruba igra sa svim mogucim i nemogucim udarcima.Drzava je na udaru koliko i pojedinac,a da resenja nema kod nas na vidiku,vidi se i po aktuelnoj krizi Vlade u Beogradu.Zakljucak bi glasio:,,Ne cekajte nikog,ni drzavu ni rod najrodjeniji da vam pomogne,nego se uzdajte u se i u svoje kljuse!"Put progresa je tezak,spor i naporan,ali nema nam druge.Klinci koji danas rastu kraj nas,jednog dana kada dodje njihov red da vode ovu zemlju,zasigurno nece poznavati strucnjake kao sto su bili Tito,Milosevic,Dinkic ,Kostunica i citava ta bulumenta,nego ce krenuti putem koji ce za njih biti posve prirodan,a to znaci,,koliko vredis i radis,toliko ces i imati"Nadam se da ce u njihovo vreme zanimanje ,,politicar"biti sasvim jedno obicno i dosadno zanimanje.
Pazi svaka prava država vodi brigu o svakom svom građaninu....pošto mi imamo globalan problem tu se više ne može govoriti o nekom ko je najbolji pa je uspeo ...ovde najbolji napuštaju zemlju jer vide da u njoj nemaju šta da traže...prava država to nikad ne bi dozvolila već bi stvorila takav ambijent da takvi ljudi ne bi imali potrebe da odlaze u drugu zemlju ili kontinent...hoću da kažem dok država ne stvori dobro poslovno okruženje koje će odgovarati i poslodavcu i njegovom zaposlenom mi možemo samo da zamišljamo kako će nam biti dobro.

KianyRiws

Ističe se
Poruka
2.747
Kijanu, ja verujem da si ti uspešan, ali svako ima pravo na život i na rad, ne verujem u priče da je kapitalizam u svetu inače takav kakav je kod nas, u svetu socijalni program je drugačije koncipiran...šta ako nisam talentovana kao preduzetnik, kako preduzeti stvar u svoje ruke kod poslodavca čija je proizvodnja sama ugrožena, kada bežati, a kada ostati....valjda od države bi trebalo da imamo neke smernice, nije socijalistički radnik bio plaćen baš kao i na zapadu, a doduše nije ni radio kao na zapadu, a i na zapadu doduše ne rade koliko mi sada (moj primer 48-50 h nedeljno, 16000 din, zatvaranje firme)...ne smem se usuditi u ovakvoj državi otvoriti privatan biznis, pratim šta se dešava sa drugima, otvaraju se i zatvaraju radnje....jedino je siguran državni posao...ja ne mogu do njega...
Uvek savetuješ u se i u svoje kljuse....ako si ti uspešan, drugi nisu, zavisi od mnogo faktora
Da li je neko uspesan i sta se danas uopste smatra uspehom kod nas ili na Zapadu,relativno je i diskutabilno pitanje.Nisam ni 15% svojih poslovnih zelja ostvario,a radio sam kapacitetom od 100%.Znaci,da sam razocaran i da smatram da sam toliki trud ostavio negde vani(npr.Australija ili Kanada)da bih danas bio i materijalno i duhovno bogatiji.No sta je tu je ,svaki dan je novi dan i treba da se pokriju troskovi koje napravimo,pa stoga nema predaje....idemo dalje.Savetujem svima da se okanu cekanja na pomoc drzave,pa tako to savetujem i tebi.Na kraju krajeva,imam i licnog loseg iskustva,pa stojim iza ovog svog misljenja.Dva su razloga zasto to govorim.Kao prvo,nikad nisam nista od drzave dobio,a podnosio sam zahteve pravno ispravno,ispunjavao sam kriterijume za pomoc,na vreme sam predavao zahteve i nisam dobio nista.Na salterima sam dobivao krajnje mizerna i stupidna objasnjenja,pa kako ne volim da me prave budalom,odustao sam za sva vremena da ih trazim vise bilo sta.U isto vreme,neki ljudi koje poznajem,dobijali si i dva puta istu vrstu financijske pomoci od drzave,a pravno su itekako krsili zakon i to bi zavrsilo na sudu sa krivicnom prijavom,da imamo drzavu kako treba.Kao drugi razlog za moju tvrdnju da se bolje okaniti drzave,smatram da mi trenutno nemamo ljude koji su kompetentni za obavljanje odgovornih drzavnih poslova,kako od Predsednika drzave tako do birokratije na lokalnom nivou.Ti ljudi prave sav ovaj cirkus i nered u zemlji pa je stanje takvo kakvo jeste.Mora doci do prelomnog trenutka u svesti kod ljudi da nemaju pravo na takvo ponasanje na poslu za koji primaju platu.To mogu samo da naprave ljudi koji to razumeju i zele da urade,a iskreno se nadam da ce se pojaviti neke nove snage do sledecih izbora koje ce mogu da savladaju vlastiti egoizam,kao sto ga nisu savladali Milosevic,Kostunioca,Nikolic,Vucic,Dinkic,Tadic,Djilas i svi ti likovi koji nas dave vec godinama svojim lazima i svojom nesposobnoscu.

Pazi svaka prava država vodi brigu o svakom svom građaninu....pošto mi imamo globalan problem tu se više ne može govoriti o nekom ko je najbolji pa je uspeo ...ovde najbolji napuštaju zemlju jer vide da u njoj nemaju šta da traže...prava država to nikad ne bi dozvolila već bi stvorila takav ambijent da takvi ljudi ne bi imali potrebe da odlaze u drugu zemlju ili kontinent...hoću da kažem dok država ne stvori dobro poslovno okruženje koje će odgovarati i poslodavcu i njegovom zaposlenom mi možemo samo da zamišljamo kako će nam biti dobro.
Svaka drzava ne vodi brigu o svojim gradjanima i tu jeste problem.Mnoge se drzave samo deklarativno izjasnjavaju da vode brigu,ali velika vecina danas to radi lose,polovicno i sve u svemu ocajno.Mali je broj zemalja koje vode brigu i to su uglavnom neke zemlje Zapada.Vlade tih zemalja uspele si da napune svoje budzete ogromnim sredstvima i zahvaljujuci visoko razvijenoj svesti,kako drustvenoj tako i licnoj,te Vlade postujuci Zakone svojih zemalja,a rukovodeci se brigom o svom stanovnistvu iz vise razloga,usmeravaju posteno i pravilno ta sredstva,pa tako imamo danas samo zavist sto i mi nemamo takvu drzavu(Norveska,Svedska,Kanada,Australija...) u kojoj se vodi briga o bolesnima,starima,nezaposlenima,deci bez oba roditelja....a ne o Miladinu Kovacevicu,Aferama o kradjama od Subotice do Vranja i tome sl.
Sto se tice ljudi koji napustaju zemlju to je takodjer pitanje zasto je neko odlucio se na taj korak,koji nije lagan i koji nimalo nije beznacajan,bez obzira da li se radi o visoko skolovanim ljudima ili o onima sa nizim obrazovanjem.Ne mogu svi ni da odu,a zemlja i danas ima velikog potencijala,pogotovo u ljudima mladjih i srednjih godina.Ljudi koji su napustili zemlju,najverovatnije se nikada nece vratiti,jer tamo ostavljaju svoj rad,svoj novac,svoju decu tamo skoluju i ta deca cak i jezik zaboravljaju,te ima jos prakticnih zivotnih razloga koji im jednostavno nikako ne dozvoljavaju da se ikada vrate,ostave svoj novac ovde ulazuci ga u neki posao,u neke nove zaposlene,u neko novo sutra.Svaki taj covek koji je otisao,gubitak je za ovu zemlju i to iz vise razloga.Populacijski sve nas je manje,pa stoga preti i bioloski opstanak nacije,a i ti ljudi nose svoj veliki potencijal koji se ne moze nicim nadoknaditi,bilo da je u fakultetskom znanju ili radnom potencijalu koji su spremni da ostave negde tamo preko.
U potpunosti se slazem sa tobom da nam je danas drzava nikakva,ali ovako kako se danas postavljaju konture ekonomske politike,to je kontura na stakleni nogama,a ne na nekim betonskim stubovima.Ono u cemu danas se ovde (momentalno u Vladi Tadic-Cvetkovic &Co) gresi,a vidimo da i Nikolic namerava i te kako nesto slicno da uradi,to je ideja Vlade da se drzava mora uplesti skoro 100% u bio koju sferu ekonomije tj.oni zastupaju ucenje Kejnsa koje je potpuno pogresno i to je u praksi na Zapadu i dokazanu.Njihovo neznanje to jest bolje reci,ne poznavanje materije,jeste posledica pravih i sustinskih razloga zbog cega su se uopste i kandidovali.Vodeca ideja je kod njih bila plutokratija,a ne progres Srbije u svakom pogledu.Da bi nam bilo imalo lakse pa da prihvatimo tu istinu,mnoge zemlje danas se lome u tom pogledu,da li je Kejns bio u pravu ili pak Mizes sa svojom,,austrijskom"skolom ekonomskog ucenja.Da je tako kako tvrdim,uzecu,na zalost,tuzan argument o svoj ovoj gladi ,bolesnima,nezaposlenima i nesrecnima sirom ove nase prelepe planete,koji u ratovima ili emigracijama i izbeglistvu traze nacin da spasu sebe i svoje najdraze,ne bi li napokon poceli ziveti kakav-takav zivot dostojan coveka.

Poslednja izmena:

vladster

Primećen član
Poruka
774
Ma to je čista laž....ako nisi napisao glupavi dnevnik i to ispostaviš svom savetniku, skidaju te sa biroa, kao neodgovornog.
A taj dnevnik bi trebalo da sadrži broj obiđenih poslodavaca (od radnje do radnje recimo), i ti si se kao trudio u potrazi za poslom, oni ti ne daju potpis jer si im sumnjiv i uopšte očajan....a statistika se ispostavi MMF-u, kao oni si zaposlili narod. Ima likova koji ne žele da se prijave na biro, jer im je koncepcija ponižavajuća, i taj podatak treba uzeti u obzir. Pomnožiti njihovu statistiku sa 3.
Isto tako (ako ne i jos gore) se obracunava nezaposlenost u Americi.

Braca Banacanin

Primećen član
Banovan
Poruka
578
Ako bi s veerovalo onome sto kazu iz te statistike onda smo mi u proseku bas lepo napredovali, al zivot nije statistika i ko je iole sa mozgom cist vidi da ovde debelo nesto ne stima.Kolko je samo fabrika propalo dibidus i kolko naroda nema posla e onda pogledas kaki su nam putevi i kako izgledaju pijace i kolko narod i sta kupuje na njima i sta i sve ti bude jasno.Dakle zaglibili smo mi debelo i morace bas neko cudo da se desi da bi narod bolje ziveo.

KianyRiws

Ističe se
Poruka
2.747
Ako bi s veerovalo onome sto kazu iz te statistike onda smo mi u proseku bas lepo napredovali, al zivot nije statistika i ko je iole sa mozgom cist vidi da ovde debelo nesto ne stima.Kolko je samo fabrika propalo dibidus i kolko naroda nema posla e onda pogledas kaki su nam putevi i kako izgledaju pijace i kolko narod i sta kupuje na njima i sta i sve ti bude jasno.Dakle zaglibili smo mi debelo i morace bas neko cudo da se desi da bi narod bolje ziveo.
Problem je u tome,sto se cuda ne desavaju svaki dan.

Braca Banacanin

Primećen član
Banovan
Poruka
578
Evo danas mi trebali sljakeri da pretovarimo kuruze iz kamiona u kamion.Poso nije tezak dzakovi po pedeset kila a jedva sam namolio dvojicu da za sat vremena uzmu po hiljadu dinara .Naord se mnogo progospodio.Nece da rade a kukaju da nemaju.Drezde i besposlicare i zevaju u nebo ko svrake na jugovinu .Ko je ovde lud nije mi jasno, dal oni misle da ce sa neba da im padnu pecene seve.Svi bi da varaju ko onaj prevarant neso sa Lubtecom.Oce izgleda svi u varalice a niko nece u radnike.Misle od tog ce da profitiraju, al kur ce da dobiju ko sto ga je dobio i on.Nema od te rabote nista kad tad doakas i dodju ti racuni na naplatu.

Poslednja izmena:

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.