Zatvor zbog prodaje obnovljenih kuća

gost 224104

Elita
Poruka
20.630
Izbeglim Srbima, koji ne žive u obnovljenim kućama u Hrvatskoj, stižu tužbe da vrate uložen novac. Predstavnici Srba upozoravaju da su to etnički motivisani sudski procesi i da nema ni egzistencijalnih, ali ni bezbednosnih uslova za povratak Srba.

Srbi proterani iz Hrvatske dugo su čekali na obnovu svojih u ratu uništenih kuća, ali im sada hrvatska država šalje tužbe za povraćaj novca uloženog u obnovu pošto u tim kućama niko ne živi.

Predstavnici Srba iz Hrvatske upozoravaju da su to etnički motivisani sudski procesi i da nema ni egzistencijalnih, ali ni bezbednosnih uslova za povratak Srba.

Zahtevaju ukidanje Zakona po kome Srbi najmanje 10 godina moraju da žive u obnovljenim kućama i ne smeju ih ni pokloniti ni prodati bez saglasnosti hrvatske države. Nova vlada u Zagrebu najavljuje novi zakon.

Porodica Perenčević živi u Bavaništvu kod Pančeva, na imanju kupljenom od prodaje obnovljene kuće kod Siska, koju je hrvatska vojska minirala 1991. godine.

Kada su potpisaivali Ugovor o obnovi nameravali su da se vrate u svoje selo, ali su posle svakog odlaska bili sve uvereniji da tamo nisu dobrodošli i da za njih nema posla.

Našli su kupca i u sudu u Sisku sklopili kupoprodajni ugovor. Ipak presuđeno je - prekršen je Ugovor koji zabranjuje prodaju obnovljenih kuća i zahteva njeno korišćenje najmanje 10 godina.

Nikola Perenčević, izbeglica iz Hrvatske kaže da mu je stigla presuda da plati 320.000 kuna ili oko 40.000 evra i šest meseci zatvora kao uzor drugima da oni ne prodaju.

„Najpre su me pokrali, pa su mi srušili, pa mi sin poginuo tamo i sad sve to što su oni meni učinili da ja platim. Ne znam, verujem novoj vladi da će nešto preduzeti”, rekao je Perenčević.

Ovo je do sada najdrastičniji primer kažnjavanja Srba izbeglih iz Hrvatske prema Zakonu o područjima od posebne državne važnosti, ali ni drugi poput onog koji je zabeležila Hrvatska radio-televizija nisu manje bolni - stižu tužbe i zahtevi za povraćaj novca onima koji se nisu vratili.

„Bila sam svesna toga, ali sam mislila da će svakim danom biti bolji uslovi za povratak, da će biti posla za članove porodice, imamo kuću svoju i zemlju, da bude neka platica i da može da se živi”, kaže Mira Nikolić.

Stiglo 150 tužbi
Do sada je stiglo 150 tužbi za povraćaj novca uloženog u obnovu kuća, ali može ih biti do 30.000 koliko je obnovljnih srpskih kuća. Prosečno, hrvatska država traži nazad oko 30.000 evra.

„To su veliki iznosi koje ljudi nemaju, a ako ne vrate novac država im na kraju oduzima kuću. Što će državi prazne kuće u tim mestima, kome će ih prodati i dati, glupost jedna notorna”, rekao je Veljko Džakula iz Srpskog demokratskog foruma.

„Neko je vrlo pametno procenio da će efekti takvih presuda biti bolji za njih nego ova borba sa tenkovima i puškama, avionima. I jeste, rat je trajao četiri godine, a sa ovim presudama nema kraja i mi iz toga ne možemo izaći”, rekao je predsednik Dokumentaciono informativnog centra „Veritas” Savo Štrbac.

Žalbe su predstavnici Srba uputili na mnoge adrese, ali su propisi na strani hrvatske države.

„Žalili smo se državnom tužilaštvu i Ministartvu pravosuđa da se taj zakon izmeni, jer nisu postignute pretpostavke za povratak u povratničkim sredinama tako da se ne može decidno primenjivati zakon i ta privatna imovina ne može se tako olako oduzimati”, rekao je Vojislav Stanimirović, poslanik SDSS-a u Saboru.

„Vlada je u svom programu napisala i spremna je da razmotri sva pitanja koja spadaju u te domene, jer je u toku izrada novog zakona o potpomugnitim područjima i očekujem o da će biti izglasano u Saboru do kraja ove godine”, kaže pomoćnik ministra regionalnog razvoja i fondova EU Stanko Janić.

Do tada otvorena je polemika u javnosti, ali i postavljeno pitanje ko će snositi odgovornost za sudske troškove koje će hrvatska država morati da plati, ako od tužbi odustane. (RTS)



http://www1.serbiancafe.com/lat/vesti/14/102971/zatvor-zbog-prodaje-obnovljenih-kuca.html
 
Срећом просербиа није права држава,
па да запрети рушењем кућа и ишћеривањем хрвата, тако да им се може како год им воља.
Чак верујем да ће просербиа испоручивати све оптужене сусједној, уз ''каберне'' и осмјехе дакако.
А сад ме пљујте, згрожени грађани обећане......

Bice pre da su ti nesretnici stavljeni van interesa i zakaona, kako tamo, tako i ovde!!
 
čekaj bre, beš rvate, nego jel su Srbi uzeli pare ili nisu?

Lazu hrvati kakve pare,jedino ako su blokovi,crep,cement,sljunak pare a i to je kod njih u lepoj njihovoj.
Ako je neki srbin srecnik uspeo da proda nekom hrvatu izbeglici taj je uzeo novac pre ce biti da su hrvati
smislili nacin kako da proteraju ostatak srba a to je mi vama napravimo kucu koju cete prodati nasem hrvatu
za mali novac a vi srbi kaput u Srbiju.
 
Lazu hrvati kakve pare,jedino ako su blokovi,crep,cement,sljunak pare a i to je kod njih u lepoj njihovoj.
Ako je neki srbin srecnik uspeo da proda nekom hrvatu izbeglici taj je uzeo novac pre ce biti da su hrvati
smislili nacin kako da proteraju ostatak srba a to je mi vama napravimo kucu koju cete prodati nasem hrvatu
za mali novac a vi srbi kaput u Srbiju.

Видиш да недају.
 
Lazu hrvati kakve pare,jedino ako su blokovi,crep,cement,sljunak pare a i to je kod njih u lepoj njihovoj.
Ako je neki srbin srecnik uspeo da proda nekom hrvatu izbeglici taj je uzeo novac pre ce biti da su hrvati
smislili nacin kako da proteraju ostatak srba a to je mi vama napravimo kucu koju cete prodati nasem hrvatu
za mali novac a vi srbi kaput u Srbiju.

A nego što su nego pare?

Jel blokovi, cement i ostalo rastu po livadi, pa ih se može ubrati?

Svde to košta.

Srbi su tražili obnovu kuća o trošku države i dobili su je pod uvjetom da se vrate u Hrvatsku i tu žive najmanje 10 godina.

Znali su dobro koji su uvjeti prije uzimanja sredstava.

Oni koji obnove kuću o svom trošku, mogu je prodati istog trena i to je njegovo pravo.

Ali oni kojima Hrvatska obnovi kuću, a ne pridržavaju se uvjeta pod kojim dobivaju BESPOVRATNA sredstva, krše zakon i nastoje steći protupravnu korist.
 
Hrvatska ima ustašku vlast.Šta to znači?To znači da ti kriminalci i ubice hoće da otmu Srbima imovinu i da ih likvidiraju ili proteraju.Lek za njih je Strazbur.Hrvatska može da donosi diskriminatorske zakone i pokušava da pljačka ljude,ali ako neće da obnovi i vrati imovinu Srbima,moraće da plati ogromne pare,koje nema stranim advokatima,sudovima i na kraju odštetu Srbima ili njihovim rođacima ako tužioci ne dočekaju kraj procesa.
 
A nego što su nego pare?

Jel blokovi, cement i ostalo rastu po livadi, pa ih se može ubrati?

Svde to košta.

Srbi su tražili obnovu kuća o trošku države i dobili su je pod uvjetom da se vrate u Hrvatsku i tu žive najmanje 10 godina.

Znali su dobro koji su uvjeti prije uzimanja sredstava.

Oni koji obnove kuću o svom trošku, mogu je prodati istog trena i to je njegovo pravo.

Ali oni kojima Hrvatska obnovi kuću, a ne pridržavaju se uvjeta pod kojim dobivaju BESPOVRATNA sredstva, krše zakon i nastoje steći protupravnu korist.
Donesete diskriminatorski zakon i mislite da će da ga institucije UN i EU da aminuju?:lol:
 
A nego što su nego pare?

Jel blokovi, cement i ostalo rastu po livadi, pa ih se može ubrati?

Svde to košta.

Srbi su tražili obnovu kuća o trošku države i dobili su je pod uvjetom da se vrate u Hrvatsku i tu žive najmanje 10 godina.

Znali su dobro koji su uvjeti prije uzimanja sredstava.

Oni koji obnove kuću o svom trošku, mogu je prodati istog trena i to je njegovo pravo.

Ali oni kojima Hrvatska obnovi kuću, a ne pridržavaju se uvjeta pod kojim dobivaju BESPOVRATNA sredstva, krše zakon i nastoje steći protupravnu korist.

ako ste im srusili treba i da obnovite za free
 
A nego što su nego pare?

Jel blokovi, cement i ostalo rastu po livadi, pa ih se može ubrati?

Svde to košta.

Srbi su tražili obnovu kuća o trošku države i dobili su je pod uvjetom da se vrate u Hrvatsku i tu žive najmanje 10 godina.

Znali su dobro koji su uvjeti prije uzimanja sredstava.

Oni koji obnove kuću o svom trošku, mogu je prodati istog trena i to je njegovo pravo.

Ali oni kojima Hrvatska obnovi kuću, a ne pridržavaju se uvjeta pod kojim dobivaju BESPOVRATNA sredstva, krše zakon i nastoje steći protupravnu korist.

Gde si ti rastao kad si tako pametan, u tegli,srbi su trazili samo svoje sto ste im uzeli i porusili a ne stracare koje ste napravili pa ih ucenjujete.
Nisu srbi dosli sa Marsa oni su vekovima ziveli na svome gde su stvarali generacijama.Taj vas zakon obrisite Josipovicu i onim prodanim srbima
o guzice,kad bi Srbija tako nesta uradila digla bi se sva jevropa da nas optuze za genocid a mozda bi nas i bombardovali.
 
To nije nikakav razlog da ostave Hrvatskoj imovinu i ne traže odštetu na sudovima u EU i UN.

У оваквој ситуацији морала би да реагује и Србија, а не да буде остављено тим људима да се сами боре на судовима.

Шта би била реципрочна мера према Хрватима у Србији? Може и тако да се размишља.
 

Back
Top