Затварање цркава у време короне

Padre

Veoma poznat
Poruka
12.199
Ових дана полиција је почела да улази у цркве, прекида богослужења, прети и хапси вернике и свештенике јер се наводоно противе одлукама државе иако је према законодавсвту јасно дефинисана аутонимија цркава и верских заједница. Било оних регистрованих, или нерегистрованих...

https://www.srpskoujedinjenje.com/n...vPojHHS6GI01lSYG3BUJj35gUbeP0BIPoOjTm7CRg1DM4

али и да хапси епископе Епархије рашко-призренске у егзилу који су под јурисдикцијом Артемија

www.srpskoujedinjenje.com/novosti/uhapshen-horepiskop-naum?fbclid=IwAR1CP-VmrgAmWknb-GGNXivQK6OuH8c_LKzlJBFAUw-uKyhaHFnlsUuTfKM

Пре неколико дана је полиција упала и на литиргију у Великој плани

https://www.kurir.rs/vesti/drustvo/...asteruje-vernike-iz-crkve-ovo-je-prava-istina

о чему се касније огласио и МУП

https://www.espreso.rs/vesti/drustv...ke-plane-oglasio-se-mup-ovo-se-zapravo-desilo


О томе да ли полиција сме да улаз и прекида богослужења своје мишљење је дао и проф. правног факултета у Крагујевцу

https://www.srpskoujedinjenje.com/n...FeqBiYP9v11TPDorrs1EPDwYtIDxeidhIZCHHVno9pVSc
 
Po clanu 202 naseg ustava, jasno stoji da ova prava, verska prava i slobode, cak ni za vreme vanredniog stanja ne mogu biti ugrozena, a cini mi se da to isto objasnjava i ovaj profesor koga si naveo u linku.

Prema tome, svako proganjanje svestenika i verujucih od strane policije, ako ga ima, neustavno je i za to neko treba da odgovara, osim sto licno mislim ne iz straha vec zbog preporuka, da treba postovati distancu od metar do dva, prilikom bilo kakvog okupljanja.

Takodje mislim da ne treba da se obustavljaju liturgije za verne, jer kako mogu da izadju u susret vlasnicima pasa, valjda je razlog vise da izadju u susret verujucima koji bi zeleli da prisustvuju liturgijama i valjda je duh coveka vazniji od nekog setanja psa.
 
Poslednja izmena:
Po clanu 202 naseg ustava, jasno stoji da ova prava, verska prava i slobode, cak ni za vreme vanredniog stanja ne mogu biti ugrozena, a cini mi se da to isto objasnjava i ovaj profesor koga si naveo u linku.

Prema tome, svako proganjanje svestenika i verujucih od strane policije, ako ga ima, neustavno je i za to neko treba da odgovara, osim sto licno mislim ne iz straha vec zbog preporuka, da treba postovati distancu od metar do dva, prilikom bilo kakvog okupljanja.
srpska crkva nije samo u srbiju pogle link sto ti dadoh u neke eparhije van srbiju nema ovih mera
 
Ових дана полиција је почела да улази у цркве, прекида богослужења, прети и хапси вернике и свештенике јер се наводоно противе одлукама државе иако је према законодавсвту јасно дефинисана аутонимија цркава и верских заједница. Било оних регистрованих, или нерегистрованих...

https://www.srpskoujedinjenje.com/n...vPojHHS6GI01lSYG3BUJj35gUbeP0BIPoOjTm7CRg1DM4

али и да хапси епископе Епархије рашко-призренске у егзилу који су под јурисдикцијом Артемија

www.srpskoujedinjenje.com/novosti/uhapshen-horepiskop-naum?fbclid=IwAR1CP-VmrgAmWknb-GGNXivQK6OuH8c_LKzlJBFAUw-uKyhaHFnlsUuTfKM

Пре неколико дана је полиција упала и на литиргију у Великој плани

https://www.kurir.rs/vesti/drustvo/...asteruje-vernike-iz-crkve-ovo-je-prava-istina

о чему се касније огласио и МУП

https://www.espreso.rs/vesti/drustv...ke-plane-oglasio-se-mup-ovo-se-zapravo-desilo


О томе да ли полиција сме да улаз и прекида богослужења своје мишљење је дао и проф. правног факултета у Крагујевцу

https://www.srpskoujedinjenje.com/n...FeqBiYP9v11TPDorrs1EPDwYtIDxeidhIZCHHVno9pVSc
Stvar je u tome da ovakve krize prouzrokuju nova pravila..
A ta pravila su da drzava daje sebi za pravo da na brzinu uvodi pravila koja su protivna dosadasnjim zakonima, ali su pravno osigurana, jer uvedu zacas takva pravila ili zakone koji ih osiguraju.
Problem je sto ce im narod tu praksu dozvoliti u buduce. I nece uciniti nista da se to u buducnosti spreci.
Nego ce postati praksa.
Takve prakse unose nesigurnost medju ljudima.
I oduzimaju im mir i slobodu u daljem zivotu.
Ali sa druge strane manjak solidarnosti naroda, koju vlast iskoriscava da po tim izgovorom uvede sebi ne demokratske mehanizme i u stvari vecu kontrolu naroda.
Iako narod nije birao vlast da to radi.
Sto znaci da svaka nova i sadasnja vlast prestaje da bude narodna vlast.
Jer pocinje da vlada pod tim istim mehanizmima, a narod bira vlast i dalje?
Onda se buni posle, a izabere vlast koja ce vladati pod postojecim mehanizmima.
Koji u stvari sluze svakoj vlasti da ju niko ne moze srusiti.
I onda dugo sedi na plecima naroda i prehranjuje se a narod se cudi zasto je to tako?
Stvar je u neupucenosti naroda.
 
Ових дана полиција је почела да улази у цркве, прекида богослужења, прети и хапси вернике и свештенике јер се наводоно противе одлукама државе иако је према законодавсвту јасно дефинисана аутонимија цркава и верских заједница...

Mislim da virusi ne priznaju autonomiju crkava i verskih zajednica.
 
Ko hoce na pricest uzivo nek potpise saglasnost da ako se zarazi da nece od drzave da trazi ni respirator, ni smesta ni nista.
Ovo je jedino resenje

А јел ја могу да тражим од државе да не дајем месечно 60.000 само за здравствено с тим да немам никакво право у здравственом систему? Значи одрчем се свега што се тиче здравственог система али и да не морам да платим. Јер и поред тих 60.000 месечно ја се лечим приватно јер ми у Клиничком закажу за 6 месеци...
 
Zasto bi potpisao kada ima pravo po Ustavu na svoju versku slobodu?

Mislim, kad je tako hajde onda svi u karantin po 24 casa, pa kom opanci, kom obojci.
Nek veruje u sta god hoce ali nemoj da srlja u propast pa posle od nas da kuka kako mu treba lecenje
А јел ја могу да тражим од државе да не дајем месечно 60.000 само за здравствено с тим да немам никакво право у здравственом систему? Значи одрчем се свега што се тиче здравственог система али и да не морам да платим. Јер и поред тих 60.000 месечно ја се лечим приватно јер ми у Клиничком закажу за 6 месеци...
Ne znam zaista ali podrzavam, logicno bi bilo
 
Nek veruje u sta god hoce ali nemoj da srlja u propast pa posle od nas da kuka kako mu treba lecenje

Ne znam zaista ali podrzavam, logicno bi bilo
Onda ti pojma nemas o Ustavu i pravima ljudi i to onim elementarnim.

Niko nije kriv niti duzan da se pravda sto veruje i zeli da sprovodi veru u praksi i za vreme vanrednog stanja, bas kao sto nije duzan da se pravda zasto ide u prodavnicu da kupi ono sto mu treba za hranu. To su neka elementarna ljudska prava.
 
А јел ја могу да тражим од државе да не дајем месечно 60.000 само за здравствено с тим да немам никакво право у здравственом систему? Значи одрчем се свега што се тиче здравственог система али и да не морам да платим. Јер и поред тих 60.000 месечно ја се лечим приватно јер ми у Клиничком закажу за 6 месеци...
Kolika je tebi plata kad 60000 ide samo na zdravstvo. :) Ti mozes kako oces.
 
ne bi trebalo da postoji ni opcija da se postavlja to pitanje ako drzava nije duzna da leci vernike

Не него верник сам одлучује шта жели. Нпр. мој ђакон и ја имамо по неким питањима супротне ставове када је у питању корона. Ја не носим маску, рукавице и сл. Подлеили смо пар стина маски, нешто рукавица, пар стотина литара асепсола... Он носи маску, води рачуна о мерама заштите... Ни једно ни друго није у супротности с учењем црвве. То је став појединац/верник - Бог. Као што нпр. ја немам проблем с кремацијом а у СПЦ рецимо кремација није званично дозвољена и сл.
 
ne bi trebalo da postoji ni opcija da se postavlja to pitanje ako drzava nije duzna
Koga je briga dal si vernik ili nevernik, ja bih ukinuo to pitanje na popisu
Onda ti pojma nemas o Ustavu i pravima ljudi i to onim elementarnim.
Taj ustav nisam krojio ja a nisi ni ti. Krojili su a nas nisu nista pitali
 
Kolika je tebi plata kad 60000 ide samo na zdravstvo. :) Ti mozes kako oces.

Израчунај :) Знаш и сам да свештеничке плате нису минималац.

И још нешто. Уплата здравственог и пензионог осигурања не мора да одговара стварним примањима свештеника. Тако каже закон и то важи само за свештенике. Хвала Патријаршији СПЦ што је то озбоксовала :)
 

Back
Top