ЗАТИРУ НАМ СРПСКО СЕМЕ

tomcat318

Ističe se
Banovan
Poruka
2.412
Zatiru nam srpsko seme!

Nedelja, 10. April, 2011.

Srbi su narod čiji se broj smanjuje najbrže na svetu! U tome nam i te kako „pomažu“ susedne države u kojima su Srbi manjina. Kurir je istražio šta se sve radi da bi se ostvario projekat „svet bez Srba“



BEOGRAD - Srbi nestaju kao narod!


Nebeski narod ili ne, inadžije ili borci za svoja prava i svoje mesto pod suncem, uvek na putu velikih sila i raznih interesa ili „leva smetala“, tek Srba je sve manje, kako u matičnoj zemlji, tako i u komšiluku.

Goran Tenev, istraživač Centra za demografska istraživanja Srbije, prognozira za Kurir da će za manje od 40 godina u našoj zemlji biti svega šest miliona stanovnika!

- Prema podacima poslednjeg popisa stanovništva, koji je sproveden 2002. godine, na teritoriji Srbije živi oko sedam miliona stanovnika. Na osnovu projekcija demografskog istraživačkog centra, 2052. godine u našoj zemlji živeće milion ljudi manje - kaže Tenev. On dodaje da je tendencija smanjenja populacije u Srbiji trajna i da je, u poređenju sa situacijom nakon Drugog svetskog rata, u stalnom padu.

- Tada se godišnje rađalo oko 150.000 beba, dok je taj broj danas skoro dvostruko manji i iznosi oko 80.000. Broj starih porastao je za oko pola miliona u odnosu na 2002. godinu, dok se broj mladih smanjio sa skoro dva miliona na svega 690.000. Broj umrlih je za 30.000 veći od broja rođenih na godišnjem nivou - naglašava Tenev.

Prema njegovim rečima, u svakom trećem naselju ne rodi se nijedno dete.
- Prema poslednjem istraživanju, sprovedenom 2009. godine, od 4.700 naselja samo 460 ima pozitivan prirodni priraštaj - ističe Tenev.
Reč je uglavnom o naseljima u kojima Srbi nisu većina.
Da ne bude da moramo „sve sami“, i okolne države se svojski trude da daju svoj doprinos smanjenju broja Srba. Evo kako one to rade.

Ekipa Kurira

Slovenija: Brisanje iz spiskova

U Sloveniji, prema poslednjem popisu, živi skoro 40.000 Srba (1,98 odsto). Pre raspada SFRJ Srbi su činili 2,7 odsto stanovništva sa skoro 48.000 ljudi. Razlog za ovaj veliki pad je nezakonito brisanje Srba iz spiska državljana tokom i neposredno posle proglašenja nezavisnosti.



Mađarska: Za 100 godina Srba deset puta manje!

Razlozi: Iseljavanje, asimilacija

Prema poslednjem popisu iz 2001, u Mađarskoj živi oko 5.000 Srba, koji su u ovoj zemlji zvanična nacionalna manjina. Najviše ih ima u Budimpešti (1.851 Srbin), a jedino većinsko srpsko selo je Lovra, južno od Budimpešte.

Direktor Srpskog instituta u Mađarskoj Pera Lastić objašnjava za Kurir da se broj Srba u Mađarskoj smanjuje iz dva razloga: doseljenici su se mahom raselili u „treće zemlje“ ili su se vratili u Srbiju. Dodaje da i asimilacija, odnosno sklapanje mešovitih brakova čini svoje.

- Prema popisu iz 1910, u Mađarskoj je živelo više od 25.000 Srba. Posle Prvog svetskog rata veliki broj iselio se u Kraljevinu SHS, pa je na popisu iz 1930. upisano tek nešto više od 7.000 Srba. Trend smanjenja broja Srba se nastavio, početkom devedesetih u Mađarskoj je živelo oko 4.000 Srba. Najnoviji popis planiran je za jesen, ali čini mi se da će biti još manje Srba nego u 2001 - ističe Lastić.


Rumunija: Strah od sledećeg popisa

Razlozi: Asimilacija, denacionalizacija

U Rumuniji je u 2002. živelo 22.518 Srba, a oni su po brojnosti peta nacionalna manjina. U odnosu na prethodni popis, iz 1992, kada je Srba bilo 29.408, broj se drastično smanjio. Najviše ih živi u Temišvaru i u pograničnom delu Srbije i Rumunije.
Predsednik Saveza Srba u Rumuniji Slavomir Gvozdenović tvrdi da diskriminacije nema, ali je činjenica da je Srba sve manje i da bukvalno strepe od narednog popisa.

- Dva su glavna razloga za to. Na prvom mestu je prirodna asimilacija jer se mešoviti brakovi lako spajaju, posebno jer je u pitanju ista vera. U takvim situacijama, u više od 80 odsto slučajeva mi smo „gubitnici“. Takođe, stižu nas rezultati strahovite denacionalizacije koju je režim Nikolaja Čaušeskua otvoreno vodio protiv nacionalnih manjina - objašnjava Gvozdenović.


KiM: Istrebljenje Srba

Razlozi: Proterivanje, nasilje, niska stopa nataliteta, pritisci

Srbi čine drugu po brojnosti etničku skupinu u južnoj pokrajini. Prema popisu iz 1991, tačno 194.190 Srba živelo je na Kosmetu (10 odsto stanovništva). Prema procenama iz 2000, bilo ih je između 126.000 i 140.000 (sedam odsto stanovništva). Na Kosovu se trenutno sprovodi popis, koji srpsko stanovništvo bojkotuje, pa sa sigurnošću ne možemo da tvrdimo koliko Srba živi na ovim prostorima. Svakako da se broj iz dana u dan smanjuje, posebno nakon martovskog nasilja 2004, kada su albanski ekstremisti napali i oskrnavili srpske kulturno-istorijske spomenike, spalili mnoge srpske kuće i mnoge proterali.


Hrvatska: Srba nikad manje

Razlozi: Genocid, ratovi, politički pritisak, proterivanje

Srba u Hrvatskoj trenutno ima manje nego ikada - gotovo pet puta manje nego što ih je bilo na popisu iz 1931. godine! Samo za vreme ratova tokom devedesetih godina sa prostora Hrvatske istrebljeno je oko 380.000 Srba. Veliki deo njih stradao je u sukobima, a čak oko 250.000 izbeglo je u akciji „Oluja“ u avgustu 2005. godine.

- Cilj tamošnjih vlasti uvek je bilo stvaranje etnički čiste Hrvatske, što se najbolje pokazalo na demonstracijama početkom 20. veka, a kasnije i u Drugom svetskom ratu i ustaškoj ideologiji - kaže Miodrag Linta, predsednik Koalicije udruženja izbeglica iz Hrvatske.


BiH: Sve manje Srba u Federaciji

Razlozi: Niska stopa priraštaja, iseljavanje

Prema podacima CIA iz 2000. godine, u BiH živelo je 48 odsto Bošnjaka, 37,1 odsto Srba, 14,3 odsto Hrvata i 0,6 ostalih. Prema procenama iste agencije iz 2004. godine, BiH ima 4.007.608 stanovnika. Nemoguće je ne primetiti da se broj Srba u BiH iz godine u godinu smanjuje.

- Razlozi su brojni, od ekonomskih, bezbednosnih, pa do kulturnih i ličnih osećanja. Niko ovde ništa ne garantuje, niti se može verovati da je Federacija dobar prostor za življenje - kaže Dušan Šehovac, direktor Biroa za ljudska prava Demokratske inicijative sarajevskih Srba.


Crna Gora: Sa 90 na dva odsto

Razlozi: Pritisci vlasti prilikom popisa građana

Srbi su u Crnoj Gori druga etnička grupa po brojnosti. Ima ih otprilike 200.000, i čine 32 odsto stanovništva. Statistički podaci o broju Srba u bratskoj nam Crnoj Gori govore da se brojka rapidno smanjuje, tako od više od 90 odsto početkom prošlog veka, u 1948. bilo ih je manje od dva odsto. U Crnoj Gori je u toku popis stanovništva, a lider opozicione Nove srpske demokratije smatra da će vlast pokušati da smanji broj Srba u Crnoj Gori.
- Veoma je značajno ohrabrivati ljude da na popisu saopšte ono što smatraju da jesu. Želim da ohrabrim svakog Srbina u Crnoj Gori da slobodno napiše šta je i kojim jezikom govori - rekao je Mandić.


Makedonija: Obespravljeni

U Makedoniji živi oko 36.000 Srba (1,78 odsto). Pošto po broju daleko zaostaje za Albancima, Turcima i Romima, srpska manjina nema prava na zvanično korišćenje srpskog jezika, osim u opštinama u kojima čini više od 20 odsto stanovništva. Poseban problem ima Srpska pravoslavna crkva: kanonski nepriznata Makedonska pravoslavna crkva prisvojila je sve objekte nekadašnje Ohridske arhiepiskopije.

Izvor Kurir
 
KiM: Istrebljenje Srba

Razlozi: Proterivanje, nasilje, niska stopa nataliteta, pritisci

Srbi čine drugu po brojnosti etničku skupinu u južnoj pokrajini. Prema popisu iz 1991, tačno 194.190 Srba živelo je na Kosmetu (10 odsto stanovništva). Prema procenama iz 2000, bilo ih je između 126.000 i 140.000 (sedam odsto stanovništva). Na Kosovu se trenutno sprovodi popis, koji srpsko stanovništvo bojkotuje, pa sa sigurnošću ne možemo da tvrdimo koliko Srba živi na ovim prostorima. Svakako da se broj iz dana u dan smanjuje, posebno nakon martovskog nasilja 2004, kada su albanski ekstremisti napali i oskrnavili srpske kulturno-istorijske spomenike, spalili mnoge srpske kuće i mnoge proterali.

Ово није тачно, на КиМ Срби имају позитиван природни прираштај, који ће кроз коју годину надмашити шиптарски просек који је у рапидном паду.

Остало је на жалост тачно.
 
Zatiru nam srpsko seme!

Nedelja, 10. April, 2011.

Srbi su narod čiji se broj smanjuje najbrže na svetu! U tome nam i te kako „pomažu“ susedne države u kojima su Srbi manjina. Kurir je istražio šta se sve radi da bi se ostvario projekat „svet bez Srba“



BEOGRAD - Srbi nestaju kao narod!


Nebeski narod ili ne, inadžije ili borci za svoja prava i svoje mesto pod suncem, uvek na putu velikih sila i raznih interesa ili „leva smetala“, tek Srba je sve manje, kako u matičnoj zemlji, tako i u komšiluku.

Goran Tenev, istraživač Centra za demografska istraživanja Srbije, prognozira za Kurir da će za manje od 40 godina u našoj zemlji biti svega šest miliona stanovnika!

- Prema podacima poslednjeg popisa stanovništva, koji je sproveden 2002. godine, na teritoriji Srbije živi oko sedam miliona stanovnika. Na osnovu projekcija demografskog istraživačkog centra, 2052. godine u našoj zemlji živeće milion ljudi manje - kaže Tenev. On dodaje da je tendencija smanjenja populacije u Srbiji trajna i da je, u poređenju sa situacijom nakon Drugog svetskog rata, u stalnom padu.

- Tada se godišnje rađalo oko 150.000 beba, dok je taj broj danas skoro dvostruko manji i iznosi oko 80.000. Broj starih porastao je za oko pola miliona u odnosu na 2002. godinu, dok se broj mladih smanjio sa skoro dva miliona na svega 690.000. Broj umrlih je za 30.000 veći od broja rođenih na godišnjem nivou - naglašava Tenev.

Prema njegovim rečima, u svakom trećem naselju ne rodi se nijedno dete.
- Prema poslednjem istraživanju, sprovedenom 2009. godine, od 4.700 naselja samo 460 ima pozitivan prirodni priraštaj - ističe Tenev.
Reč je uglavnom o naseljima u kojima Srbi nisu većina.
Da ne bude da moramo „sve sami“, i okolne države se svojski trude da daju svoj doprinos smanjenju broja Srba. Evo kako one to rade.

Ekipa Kurira

Slovenija: Brisanje iz spiskova

U Sloveniji, prema poslednjem popisu, živi skoro 40.000 Srba (1,98 odsto). Pre raspada SFRJ Srbi su činili 2,7 odsto stanovništva sa skoro 48.000 ljudi. Razlog za ovaj veliki pad je nezakonito brisanje Srba iz spiska državljana tokom i neposredno posle proglašenja nezavisnosti.



Mađarska: Za 100 godina Srba deset puta manje!

Razlozi: Iseljavanje, asimilacija

Prema poslednjem popisu iz 2001, u Mađarskoj živi oko 5.000 Srba, koji su u ovoj zemlji zvanična nacionalna manjina. Najviše ih ima u Budimpešti (1.851 Srbin), a jedino većinsko srpsko selo je Lovra, južno od Budimpešte.

Direktor Srpskog instituta u Mađarskoj Pera Lastić objašnjava za Kurir da se broj Srba u Mađarskoj smanjuje iz dva razloga: doseljenici su se mahom raselili u „treće zemlje“ ili su se vratili u Srbiju. Dodaje da i asimilacija, odnosno sklapanje mešovitih brakova čini svoje.

- Prema popisu iz 1910, u Mađarskoj je živelo više od 25.000 Srba. Posle Prvog svetskog rata veliki broj iselio se u Kraljevinu SHS, pa je na popisu iz 1930. upisano tek nešto više od 7.000 Srba. Trend smanjenja broja Srba se nastavio, početkom devedesetih u Mađarskoj je živelo oko 4.000 Srba. Najnoviji popis planiran je za jesen, ali čini mi se da će biti još manje Srba nego u 2001 - ističe Lastić.


Rumunija: Strah od sledećeg popisa

Razlozi: Asimilacija, denacionalizacija

U Rumuniji je u 2002. živelo 22.518 Srba, a oni su po brojnosti peta nacionalna manjina. U odnosu na prethodni popis, iz 1992, kada je Srba bilo 29.408, broj se drastično smanjio. Najviše ih živi u Temišvaru i u pograničnom delu Srbije i Rumunije.
Predsednik Saveza Srba u Rumuniji Slavomir Gvozdenović tvrdi da diskriminacije nema, ali je činjenica da je Srba sve manje i da bukvalno strepe od narednog popisa.

- Dva su glavna razloga za to. Na prvom mestu je prirodna asimilacija jer se mešoviti brakovi lako spajaju, posebno jer je u pitanju ista vera. U takvim situacijama, u više od 80 odsto slučajeva mi smo „gubitnici“. Takođe, stižu nas rezultati strahovite denacionalizacije koju je režim Nikolaja Čaušeskua otvoreno vodio protiv nacionalnih manjina - objašnjava Gvozdenović.


KiM: Istrebljenje Srba

Razlozi: Proterivanje, nasilje, niska stopa nataliteta, pritisci

Srbi čine drugu po brojnosti etničku skupinu u južnoj pokrajini. Prema popisu iz 1991, tačno 194.190 Srba živelo je na Kosmetu (10 odsto stanovništva). Prema procenama iz 2000, bilo ih je između 126.000 i 140.000 (sedam odsto stanovništva). Na Kosovu se trenutno sprovodi popis, koji srpsko stanovništvo bojkotuje, pa sa sigurnošću ne možemo da tvrdimo koliko Srba živi na ovim prostorima. Svakako da se broj iz dana u dan smanjuje, posebno nakon martovskog nasilja 2004, kada su albanski ekstremisti napali i oskrnavili srpske kulturno-istorijske spomenike, spalili mnoge srpske kuće i mnoge proterali.


Hrvatska: Srba nikad manje

Razlozi: Genocid, ratovi, politički pritisak, proterivanje

Srba u Hrvatskoj trenutno ima manje nego ikada - gotovo pet puta manje nego što ih je bilo na popisu iz 1931. godine! Samo za vreme ratova tokom devedesetih godina sa prostora Hrvatske istrebljeno je oko 380.000 Srba. Veliki deo njih stradao je u sukobima, a čak oko 250.000 izbeglo je u akciji „Oluja“ u avgustu 2005. godine.

- Cilj tamošnjih vlasti uvek je bilo stvaranje etnički čiste Hrvatske, što se najbolje pokazalo na demonstracijama početkom 20. veka, a kasnije i u Drugom svetskom ratu i ustaškoj ideologiji - kaže Miodrag Linta, predsednik Koalicije udruženja izbeglica iz Hrvatske.


BiH: Sve manje Srba u Federaciji

Razlozi: Niska stopa priraštaja, iseljavanje

Prema podacima CIA iz 2000. godine, u BiH živelo je 48 odsto Bošnjaka, 37,1 odsto Srba, 14,3 odsto Hrvata i 0,6 ostalih. Prema procenama iste agencije iz 2004. godine, BiH ima 4.007.608 stanovnika. Nemoguće je ne primetiti da se broj Srba u BiH iz godine u godinu smanjuje.

- Razlozi su brojni, od ekonomskih, bezbednosnih, pa do kulturnih i ličnih osećanja. Niko ovde ništa ne garantuje, niti se može verovati da je Federacija dobar prostor za življenje - kaže Dušan Šehovac, direktor Biroa za ljudska prava Demokratske inicijative sarajevskih Srba.


Crna Gora: Sa 90 na dva odsto

Razlozi: Pritisci vlasti prilikom popisa građana

Srbi su u Crnoj Gori druga etnička grupa po brojnosti. Ima ih otprilike 200.000, i čine 32 odsto stanovništva. Statistički podaci o broju Srba u bratskoj nam Crnoj Gori govore da se brojka rapidno smanjuje, tako od više od 90 odsto početkom prošlog veka, u 1948. bilo ih je manje od dva odsto. U Crnoj Gori je u toku popis stanovništva, a lider opozicione Nove srpske demokratije smatra da će vlast pokušati da smanji broj Srba u Crnoj Gori.
- Veoma je značajno ohrabrivati ljude da na popisu saopšte ono što smatraju da jesu. Želim da ohrabrim svakog Srbina u Crnoj Gori da slobodno napiše šta je i kojim jezikom govori - rekao je Mandić.


Makedonija: Obespravljeni

U Makedoniji živi oko 36.000 Srba (1,78 odsto). Pošto po broju daleko zaostaje za Albancima, Turcima i Romima, srpska manjina nema prava na zvanično korišćenje srpskog jezika, osim u opštinama u kojima čini više od 20 odsto stanovništva. Poseban problem ima Srpska pravoslavna crkva: kanonski nepriznata Makedonska pravoslavna crkva prisvojila je sve objekte nekadašnje Ohridske arhiepiskopije.

Izvor Kurir

Опет неко кукумавчење.

Ко вам је крив, ви, национално несвесни Срби, што сте такви - национално несвесни, и што се не рађате и не множите, што не радите на очувању српске историје и традиције?
 
Опет неко кукумавчење.

Ко вам је крив, ви, национално несвесни Срби, што сте такви - национално несвесни, и што се не рађате и не множите, што не радите на очувању српске историје и традиције?

Питаш распет народ, на крст прикован, зашто сам себи не помогне и муку себи укине, ко богоборни Јевреји! Много личите!

Духовна пустош и јаловост, рађају телесну.

Србима не треба само број (форма), него и квалитет (суштина)!
 
KiM: Istrebljenje Srba

Razlozi: Proterivanje, nasilje, niska stopa nataliteta, pritisci

Srbi čine drugu po brojnosti etničku skupinu u južnoj pokrajini. Prema popisu iz 1991, tačno 194.190 Srba živelo je na Kosmetu (10 odsto stanovništva). Prema procenama iz 2000, bilo ih je između 126.000 i 140.000 (sedam odsto stanovništva). Na Kosovu se trenutno sprovodi popis, koji srpsko stanovništvo bojkotuje, pa sa sigurnošću ne možemo da tvrdimo koliko Srba živi na ovim prostorima. Svakako da se broj iz dana u dan smanjuje, posebno nakon martovskog nasilja 2004, kada su albanski ekstremisti napali i oskrnavili srpske kulturno-istorijske spomenike, spalili mnoge srpske kuće i mnoge proterali.

Ово није тачно, на КиМ Срби имају позитиван природни прираштај, који ће кроз коју годину надмашити шиптарски просек који је у рапидном паду.

Остало је на жалост тачно.

srbi na kosovu i u sandzaku su u plusu
 
Zatiru nam srpsko seme!

Nedelja, 10. April, 2011.

Srbi su narod čiji se broj smanjuje najbrže na svetu! U tome nam i te kako „pomažu“ susedne države u kojima su Srbi manjina. Kurir je istražio šta se sve radi da bi se ostvario projekat „svet bez Srba“



BEOGRAD - Srbi nestaju kao narod!


Nebeski narod ili ne, inadžije ili borci za svoja prava i svoje mesto pod suncem, uvek na putu velikih sila i raznih interesa ili „leva smetala“, tek Srba je sve manje, kako u matičnoj zemlji, tako i u komšiluku.

Goran Tenev, istraživač Centra za demografska istraživanja Srbije, prognozira za Kurir da će za manje od 40 godina u našoj zemlji biti svega šest miliona stanovnika!

- Prema podacima poslednjeg popisa stanovništva, koji je sproveden 2002. godine, na teritoriji Srbije živi oko sedam miliona stanovnika. Na osnovu projekcija demografskog istraživačkog centra, 2052. godine u našoj zemlji živeće milion ljudi manje - kaže Tenev. On dodaje da je tendencija smanjenja populacije u Srbiji trajna i da je, u poređenju sa situacijom nakon Drugog svetskog rata, u stalnom padu.

- Tada se godišnje rađalo oko 150.000 beba, dok je taj broj danas skoro dvostruko manji i iznosi oko 80.000. Broj starih porastao je za oko pola miliona u odnosu na 2002. godinu, dok se broj mladih smanjio sa skoro dva miliona na svega 690.000. Broj umrlih je za 30.000 veći od broja rođenih na godišnjem nivou - naglašava Tenev.

Prema njegovim rečima, u svakom trećem naselju ne rodi se nijedno dete.
- Prema poslednjem istraživanju, sprovedenom 2009. godine, od 4.700 naselja samo 460 ima pozitivan prirodni priraštaj - ističe Tenev.
Reč je uglavnom o naseljima u kojima Srbi nisu većina.
Da ne bude da moramo „sve sami“, i okolne države se svojski trude da daju svoj doprinos smanjenju broja Srba. Evo kako one to rade.

Ekipa Kurira

Slovenija: Brisanje iz spiskova

U Sloveniji, prema poslednjem popisu, živi skoro 40.000 Srba (1,98 odsto). Pre raspada SFRJ Srbi su činili 2,7 odsto stanovništva sa skoro 48.000 ljudi. Razlog za ovaj veliki pad je nezakonito brisanje Srba iz spiska državljana tokom i neposredno posle proglašenja nezavisnosti.



Mađarska: Za 100 godina Srba deset puta manje!

Razlozi: Iseljavanje, asimilacija

Prema poslednjem popisu iz 2001, u Mađarskoj živi oko 5.000 Srba, koji su u ovoj zemlji zvanična nacionalna manjina. Najviše ih ima u Budimpešti (1.851 Srbin), a jedino većinsko srpsko selo je Lovra, južno od Budimpešte.

Direktor Srpskog instituta u Mađarskoj Pera Lastić objašnjava za Kurir da se broj Srba u Mađarskoj smanjuje iz dva razloga: doseljenici su se mahom raselili u „treće zemlje“ ili su se vratili u Srbiju. Dodaje da i asimilacija, odnosno sklapanje mešovitih brakova čini svoje.

- Prema popisu iz 1910, u Mađarskoj je živelo više od 25.000 Srba. Posle Prvog svetskog rata veliki broj iselio se u Kraljevinu SHS, pa je na popisu iz 1930. upisano tek nešto više od 7.000 Srba. Trend smanjenja broja Srba se nastavio, početkom devedesetih u Mađarskoj je živelo oko 4.000 Srba. Najnoviji popis planiran je za jesen, ali čini mi se da će biti još manje Srba nego u 2001 - ističe Lastić.


Rumunija: Strah od sledećeg popisa

Razlozi: Asimilacija, denacionalizacija

U Rumuniji je u 2002. živelo 22.518 Srba, a oni su po brojnosti peta nacionalna manjina. U odnosu na prethodni popis, iz 1992, kada je Srba bilo 29.408, broj se drastično smanjio. Najviše ih živi u Temišvaru i u pograničnom delu Srbije i Rumunije.
Predsednik Saveza Srba u Rumuniji Slavomir Gvozdenović tvrdi da diskriminacije nema, ali je činjenica da je Srba sve manje i da bukvalno strepe od narednog popisa.

- Dva su glavna razloga za to. Na prvom mestu je prirodna asimilacija jer se mešoviti brakovi lako spajaju, posebno jer je u pitanju ista vera. U takvim situacijama, u više od 80 odsto slučajeva mi smo „gubitnici“. Takođe, stižu nas rezultati strahovite denacionalizacije koju je režim Nikolaja Čaušeskua otvoreno vodio protiv nacionalnih manjina - objašnjava Gvozdenović.


KiM: Istrebljenje Srba

Razlozi: Proterivanje, nasilje, niska stopa nataliteta, pritisci

Srbi čine drugu po brojnosti etničku skupinu u južnoj pokrajini. Prema popisu iz 1991, tačno 194.190 Srba živelo je na Kosmetu (10 odsto stanovništva). Prema procenama iz 2000, bilo ih je između 126.000 i 140.000 (sedam odsto stanovništva). Na Kosovu se trenutno sprovodi popis, koji srpsko stanovništvo bojkotuje, pa sa sigurnošću ne možemo da tvrdimo koliko Srba živi na ovim prostorima. Svakako da se broj iz dana u dan smanjuje, posebno nakon martovskog nasilja 2004, kada su albanski ekstremisti napali i oskrnavili srpske kulturno-istorijske spomenike, spalili mnoge srpske kuće i mnoge proterali.


Hrvatska: Srba nikad manje

Razlozi: Genocid, ratovi, politički pritisak, proterivanje

Srba u Hrvatskoj trenutno ima manje nego ikada - gotovo pet puta manje nego što ih je bilo na popisu iz 1931. godine! Samo za vreme ratova tokom devedesetih godina sa prostora Hrvatske istrebljeno je oko 380.000 Srba. Veliki deo njih stradao je u sukobima, a čak oko 250.000 izbeglo je u akciji „Oluja“ u avgustu 2005. godine.

- Cilj tamošnjih vlasti uvek je bilo stvaranje etnički čiste Hrvatske, što se najbolje pokazalo na demonstracijama početkom 20. veka, a kasnije i u Drugom svetskom ratu i ustaškoj ideologiji - kaže Miodrag Linta, predsednik Koalicije udruženja izbeglica iz Hrvatske.


BiH: Sve manje Srba u Federaciji

Razlozi: Niska stopa priraštaja, iseljavanje

Prema podacima CIA iz 2000. godine, u BiH živelo je 48 odsto Bošnjaka, 37,1 odsto Srba, 14,3 odsto Hrvata i 0,6 ostalih. Prema procenama iste agencije iz 2004. godine, BiH ima 4.007.608 stanovnika. Nemoguće je ne primetiti da se broj Srba u BiH iz godine u godinu smanjuje.

- Razlozi su brojni, od ekonomskih, bezbednosnih, pa do kulturnih i ličnih osećanja. Niko ovde ništa ne garantuje, niti se može verovati da je Federacija dobar prostor za življenje - kaže Dušan Šehovac, direktor Biroa za ljudska prava Demokratske inicijative sarajevskih Srba.


Crna Gora: Sa 90 na dva odsto

Razlozi: Pritisci vlasti prilikom popisa građana

Srbi su u Crnoj Gori druga etnička grupa po brojnosti. Ima ih otprilike 200.000, i čine 32 odsto stanovništva. Statistički podaci o broju Srba u bratskoj nam Crnoj Gori govore da se brojka rapidno smanjuje, tako od više od 90 odsto početkom prošlog veka, u 1948. bilo ih je manje od dva odsto. U Crnoj Gori je u toku popis stanovništva, a lider opozicione Nove srpske demokratije smatra da će vlast pokušati da smanji broj Srba u Crnoj Gori.
- Veoma je značajno ohrabrivati ljude da na popisu saopšte ono što smatraju da jesu. Želim da ohrabrim svakog Srbina u Crnoj Gori da slobodno napiše šta je i kojim jezikom govori - rekao je Mandić.


Makedonija: Obespravljeni

U Makedoniji živi oko 36.000 Srba (1,78 odsto). Pošto po broju daleko zaostaje za Albancima, Turcima i Romima, srpska manjina nema prava na zvanično korišćenje srpskog jezika, osim u opštinama u kojima čini više od 20 odsto stanovništva. Poseban problem ima Srpska pravoslavna crkva: kanonski nepriznata Makedonska pravoslavna crkva prisvojila je sve objekte nekadašnje Ohridske arhiepiskopije.

Izvor Kurir

Pozitivna demografija je temelj za bilo kakav napredak drustva, bez dovoljno ljudi nema nicega a narocito drzave i jake ekonomije.....
". A lepo kaze lik iz filam.. "HOCES DA JEDES 'OCES DA *EBES E PA NE MOZE TAKO!!!". Imas da *ebes i KADA NEMAS STA DA JEDES!!! .
No istinitu salu na stranu...
Sta predlazem kao resenje problema. Pa sustina problema je sto ljudi ne zele da prihvate 21-i vek i da koriste savremena tehnoloska dostignuca izmedju ostalog i za nalazenje emotivnog i bracnog partnera npr pomocu FACEBOOK-a se mnogo lakse i uz mnogo veci izbor moze naci emotivni pa i bracni partner. Nekako se na te stvari gleda previse opusteno i sve je u fazonu"kada bude bice a do tada cu da uzivam u zivotu". To je jednostavno demografski neodrzivo. Drzava treba u svakom mestu da organizuje sluzbu koja ce voditi racuna da svi stanovnici jedne opstine recimo koji su stariji od 27 godina budu obavezni da se recimo jednom u 3 meseca pojave na organizovanim skupovima za upoznavanje ma kojima bi se ljudi kategorisali prema profilu osobe kakvu traze i tako organizovalo upoznavanje. Naravno ideju treba razraditi ovo je samo pocetna zamisao.... mislim mozda nekome ovo zvuci kao iznosenje stoke na pijacu ali to je najbolji nacin da se popravi demografija a drugi nacin je da Srbija TOTALNO osiromasi da ljudi ivse nemaju ni kompijutere ni televizore i da ne idu u skole a onda nece imati sta drugo da rade uvece nego da se bave reprodukcijom malih Srba i Srpkinja pardon Srbijanaca i Srbijanki posto Srbija nije samo drzava Srba vec i drugih naroda koji u njoj zive sa nama....
 
Poslednja izmena:
Kad dodjemo mi iz Dveri i Obraza na vlast, muskarac koji se ne ozeni do 25.godina ima da se ustroji.Ako ne napravi dete do 29 godina ima da se razvede i da mu se zena dodeli drugom muskarcu.
Ukoliko imaju samo jedno dete, imaju pravo na usvajanje.
Ko ima drugo dete, dobija dodatak za njega.
Ko ima troje dece, ima pravo kad god zeli da ide u Moskvu i da letuje u Sociju.
 
Kad dodjemo mi iz Dveri i Obraza na vlast, muskarac koji se ne ozeni do 25.godina ima da se ustroji.Ako ne napravi dete do 29 godina ima da se razvede i da mu se zena dodeli drugom muskarcu.
Ukoliko imaju samo jedno dete, imaju pravo na usvajanje.
Ko ima drugo dete, dobija dodatak za njega.
Ko ima troje dece, ima pravo kad god zeli da ide u Moskvu i da letuje u Sociju.

Pa vi ste čudo jedno! :hahaha:
 
Kad dodjemo mi iz Dveri i Obraza na vlast, muskarac koji se ne ozeni do 25.godina ima da se ustroji.Ako ne napravi dete do 29 godina ima da se razvede i da mu se zena dodeli drugom muskarcu.
Ukoliko imaju samo jedno dete, imaju pravo na usvajanje.
Ko ima drugo dete, dobija dodatak za njega.
Ko ima troje dece, ima pravo kad god zeli da ide u Moskvu i da letuje u Sociju.

A ti si brat blizanac onoj komunistkinji, a ?
 
Kad dodjemo mi iz Dveri i Obraza na vlast, muskarac koji se ne ozeni do 25.godina ima da se ustroji.Ako ne napravi dete do 29 godina ima da se razvede i da mu se zena dodeli drugom muskarcu.
Ukoliko imaju samo jedno dete, imaju pravo na usvajanje.
Ko ima drugo dete, dobija dodatak za njega.
Ko ima troje dece, ima pravo kad god zeli da ide u Moskvu i da letuje u Sociju.
dobro je da se vraćate svojim korijenima
 
dosta se i bili od tokya do millwokia

Надам се да ће модерација казнити овај прикривни позив и одобравање тихог геноцида над Србима.

Оно што другима злурадо желиш, тебе и породицу твоју ће задесити и то кад се најмање будеш надао.
 
Да је народ мој послушао Мене, да је Израиљ (изабрани народ) ходио путевима Мојим, до ништавила бих непријатеље њихове понизио, и на тлачитеље њихове ставио бих руку Моју. Пс.80,14-15

Mnogi ne razumeju ni globalno znacenje ovog Psalma,a kamoli duhovno.Malo je Izabranih,malo duhovno prosvecenih,a i onoliko koliko ima,Narod nece da slusa. Zato i "necuje" :)
 
Надам се да ће модерација казнити овај прикривни позив и одобравање тихог геноцида над Србима.

Оно што другима злурадо желиш, тебе и породицу твоју ће задесити и то кад се најмање будеш надао.


Ima da idemo i do Beca ako treba
to ti ja kažem :ok:
 

Back
Top