ZASTO ?

  • Začetnik teme TANASKO RAJIC
  • Datum pokretanja
Ako prasta zasto sudi?
Ako je jaci zasto dozvoljava da u najgorim mukama umiru oni koji su toliko mladi da nisu ni stigli kad da pogrese?
 
Nista se bato moj neprasta. Veruj mi na rec. Ako se neko npr. drogira ima da propadne kao i ceo njegov zivot. Znaci kako sejes tao ces i poznjeti. Ako si los prema drugima i oni ce prema tebi isti takvi da budu. To je sasvim logicno. Za grehe cemo ispastati kad za to dodje vreme, a to je posle smrti, jer je smrt kraj tela ali ne i duha, duse. Naravno za dobra dela bicemo nagradjeni.
E sad zasto se potencira to prastanje. Sigurno da ako tebe neko uvredi i ti mu onako zaista, u srcu oprostis, ne smo na recima, da je to plemenito i govori da imas dobar karakter i za to delo ces biti nagradjen. U danasnjem hriscanstvu se na sva zvona govori kako Bog oprasta i to se toliko potencira zbog toga sto dansnji hriscani su to vise manje samo deklarativno. Kao ajd verujemo u Boga ali i dalje radimo gresna dela. Reci da si hriscanin, pa i musliman, je vise potreba za nekim identitetom,za nekom pripadnoscu, dok u praksi mozes da radis sta hoces. Uzmi recimo nase politicare. Svi vole da ih slikaju u crkvi kao eto oni su veliki vernici a koliko su samo pozavadjani i koliko tu netrpeljivosti ima sto ne prilici pravim vernicima.
 
tanasko rajic:
Ako prasta zasto sudi?
Ako je jaci zasto dozvoljava da u najgorim mukama umiru oni koji su toliko mladi da nisu ni stigli kad da pogrese?
Ne znam. Verujem u reinkarnaciju iako sam pravoslavka. Ne priznajem dogme, koje propoveda svaka crkva, ne verujem ljudima bespogovorno, pa makar oni bili sveštenici - ljudi su. Zato dozvoljavam sebi da verujem u karmu i ponavljanje. Mislim da tu ima nečega. Možda je u tome deo odgovora na tvoje pitanje.
Ali, mi moramo da se pomirimi sa tim da ne znamo.
Možemo samo da verujemo da neki smisao postoji i da ćemo ga kroz veru napipati.
Pozdravljam te.
 
SZlatko:
Nista se bato moj neprasta. Veruj mi na rec. Ako se neko npr. drogira ima da propadne kao i ceo njegov zivot. Znaci kako sejes tao ces i poznjeti. Ako si los prema drugima i oni ce prema tebi isti takvi da budu. To je sasvim logicno. Za grehe cemo ispastati kad za to dodje vreme, a to je posle smrti, jer je smrt kraj tela ali ne i duha, duse. Naravno za dobra dela bicemo nagradjeni.
E sad zasto se potencira to prastanje. Sigurno da ako tebe neko uvredi i ti mu onako zaista, u srcu oprostis, ne smo na recima, da je to plemenito i govori da imas dobar karakter i za to delo ces biti nagradjen. U danasnjem hriscanstvu se na sva zvona govori kako Bog oprasta i to se toliko potencira zbog toga sto dansnji hriscani su to vise manje samo deklarativno. Kao ajd verujemo u Boga ali i dalje radimo gresna dela. Reci da si hriscanin, pa i musliman, je vise potreba za nekim identitetom,za nekom pripadnoscu, dok u praksi mozes da radis sta hoces. Uzmi recimo nase politicare. Svi vole da ih slikaju u crkvi kao eto oni su veliki vernici a koliko su samo pozavadjani i koliko tu netrpeljivosti ima sto ne prilici pravim vernicima.
Kako to da ti verujemo na reč? :roll:
I kako se nište ne prašta? Pa Bog nam valjda sve prašta. Mi smo Njegova deca. Kao što dobar roditelj kazni svoje dete, pljusne ga i izgrdi u cilju njegove bezbednosti i učenja, tako se i Bog ophodi sa nama. Normalno je da nam se greške vraćaju. Mi lutamo i tražimo put. Ali, to što se vraća nije nepraštanje, već zakonitost, kao što ti i reče: kako radiš, tako ti se vraća.
Što se tiče licemerja u crkvama, ovim ili onim, mislim da o tome najviše treba da brinu oni koji se opredeliše da šire Misao i Reč Božiju među ljudima.
A koliki smo vernici, to Bog zna i bolje od nas.
Pozdravljam te.
 
Kako to da ti verujemo na reč? :roll:
I kako se nište ne prašta? Pa Bog nam valjda sve prašta. Mi smo Njegova deca. Kao što dobar roditelj kazni svoje dete, pljusne ga i izgrdi u cilju njegove bezbednosti i učenja, tako se i Bog ophodi sa nama. Normalno je da nam se greške vraćaju. Mi lutamo i tražimo put. Ali, to što se vraća nije nepraštanje, već zakonitost, kao što ti i reče: kako radiš, tako ti se vraća.
Što se tiče licemerja u crkvama, ovim ili onim, mislim da o tome najviše treba da brinu oni koji se opredeliše da šire Misao i Reč Božiju među ljudima.
A koliki smo vernici, to Bog zna i bolje od nas.
Pozdravljam te.[/quote]

Vidimo da postoji zakonitost po kome nam se sve vraca a ona mora da potice od Boga ako prihvatimo da on postoji. I sama vidis da se sve vraca pa mozes da mi verujes jer je to ocigledno. Moja poenta je nesto sledece. Sadasnje hriscanstvo jako istice da nam Bog sve prasta. I sama u to verujes. To dolazi od ljudi koji hriscanstvo predstavljaju mada oni tako vise manje moraju. S jedne strane se zna kakav je zivot Isus vodio a kakav mi danas iako kazemo da smo hriscani. Ok ne mozemo bas da budemo mi Isus, on je bio daleko duhovno napredniji od nas, ali mnogi danasnji hriscani se cak ni ne trude da ga imalo slede. Malo je tih pravih duhovnih vrednosti. Pa u takvoj situaciji ajde da kazemo sve ce biti oprosteno. Ako kazu da moramo biti i u praksi strogo dosledni onda ima svi da odemo iz crkve. Ovo moze biti i samo moje misljenje ali za neke stvari ne treba puno mozga da bi se videle. Svedoci smo velikih podela medju hriscanima, nema tu nimalo ljubavi i tolerancije o kojoj je Isus propovedao, cak ni unutar nas samih, pa sad da me neko ubedi kako su vecina danasnjih hriscana dosledni....mmmm....malo teze. Da mi nosimo svestenicke odore radili bi isto jer zavisimo od ljudi koji dodju u crkvu i moramo im reci i dati razlog da je sve ok bez obzira sta oni radili. Znas onu ideju radis sta hoces i cim udjes u crkvu sve ti se zaboravi. mozda je ovo malo surovo receno, ali je blizu realnosti.
 
Ma, tu se ja slažem sa tobom. Oko toga kakva je situacija u crkvama kao institucijama, bilo ovim ili onim, tu nema šta da se dikutuje. Tako je.
Možda sam malo burnije reagovala zbog onoga "ništa se ne prašta". Ali, ja to gledam i ovako: otvori srce pa zapitaj sebe šta bi ti sam sebi oprostio. Ne ti, već svako. Svako zna da li čini dobro ili loše. Može čovek da pogreši, ali ako se preispita, uvideće da je pogrešio. Oni koji kao greše, a nisu toga svesni, ukoliko nemaju dijagnozu da su ozbiljno bolesni, njima ja ne verujem. A ako mora zbog nečega da greši, jer ne može drugačije, ne zavisi sve od njega, onda mora i toga da bude svestan pa da se kaje i moli Bogu, a ne da se pravi kao nije to ništa.
Ako smo se razumeli.
Pozdrav.
 
TANASKO RAJIC:
Zasto Bog ne oprosti djavolu?
Od nas trazi da prastamo a On?
1. Ako prihvatimo da je djavo biće (morao bi se pokajati za svoja dela) suština ili osnova oproštenja je u pokajanju.
2.Da bi mu bilo oprošteno djavo je morao sagrešiti (setimo se da je čovek doveo smrt grehom a ne djavo koji je prije pogrešio)
-znači nešto neštima?

Djavo nije biće već personifikacija naših loših osobina, svetskih vlada i protivništva.
Pozdrav
 
Christadelphian:
TANASKO RAJIC:
Zasto Bog ne oprosti djavolu?
Od nas trazi da prastamo a On?
1. Ako prihvatimo da je djavo biće (morao bi se pokajati za svoja dela) suština ili osnova oproštenja je u pokajanju.
2.Da bi mu bilo oprošteno djavo je morao sagrešiti (setimo se da je čovek doveo smrt grehom a ne djavo koji je prije pogrešio)
-znači nešto neštima?

Djavo nije biće već personifikacija naših loših osobina, svetskih vlada i protivništva.
Pozdrav
DJavo je "bivsi" andjeo
 
Prihvatam tvoje mišljenje ali onda predlažem da sebi odgovoriš na par pitanja!
1. Gde to piše?
2. Kako andjeo može da greši?
3. Kako andjeo ne umire ako greši?
4. Ako je andjeo glasnik Božiji onda kako može da bude nešto drugo?
5. Ako nam Pismo govori "svi" andjeli onda što ih mi delimo u dve grupe?
6. Ako nam je cilj i savršenstvo karaktera da postanemo andjelima slični kako da posle opet možemo zastraniti?
7. Koja nam je garancija da se opet neki andjeo neće odmetnuti ?
8. Ako nam Bog kaže da je On jedina moć otkud moći andjelima koji nisu uz Njega?
9. Koje su nam šanse pobediti biće koje udje u nas i čini šta mu je volja u naše ime?
Dovoljno za početak
ako imaš vremena i interesovanja ako ne zaboravi !
Pozdrav
 
tanasko:
Christadelphian:
TANASKO RAJIC:
Zasto Bog ne oprosti djavolu?
Od nas trazi da prastamo a On?
1. Ako prihvatimo da je djavo biće (morao bi se pokajati za svoja dela) suština ili osnova oproštenja je u pokajanju.
2.Da bi mu bilo oprošteno djavo je morao sagrešiti (setimo se da je čovek doveo smrt grehom a ne djavo koji je prije pogrešio)
-znači nešto neštima?

Djavo nije biće već personifikacija naših loših osobina, svetskih vlada i protivništva.
Pozdrav
DJavo je "bivsi" andjeo

Па да, он је био анђелом и био је веома великим али...гордост, гордост...

Поздрав!
 
Christadelphian:
Ponoviću
andjeli ne mogu imati osobine ljudske prirode
jer onda ne bi bili andjeli :lol:

Ej, brate :) Kontradiktorno je, da najpre uspoređuješ đavolov greh sa ljudskim a nakon toga dolaziš do zaključka, da ipak nismo mi i anđeli isti...
 
tanasko rajic:
Ako prasta zasto sudi?
Ako je jaci zasto dozvoljava da u najgorim mukama umiru oni koji su toliko mladi da nisu ni stigli kad da pogrese?

U haosu koji vlada ljudi smo izgubili razumevanje čak i suštine vlastitih reči, pojmova...

Jedno je praštanje a nešto drugo je doživljavanje suštih rezultata našeg prestupka (greha). Npr. neko vozio brzo, izletio s ceste i razbio se o banderu. Umro čovek. Bog će mu valjda oprostiti tu ludost ali on je ipak umro zbog nje, zar ne?

I - zašto umiru nevini? To pitanje postavlja svako ko se sa srcem interesuje za Istinu - i treba ga postaviti (jer ko ne pita, ne interesuje se, a takav je praktično mrtav).

Odgovor ću dati u obliku (retoričkog) pitanja: "Pa zar ga/jih je Bog ubio? Ili ga je ipak čovek, otuđen od Boga. Ili pak društvo, koje favorizuje lične egoističke koristi i fućka mu se za one, koji trebaju pomoć? Koje slavi "velike" ljude (a na kraju vidimo, šta je večina tih "velikih" ljudi sve radila sa ostalima).

Zašto je Isus rekao, da se ljubimo međusobno, da se pomažemo... Da li je to rekao, jer Boga nema? Razmislimo malo o tome. Meditirajmo :lol: .
 
Christadelphian:
Ponoviću
andjeli ne mogu imati osobine ljudske prirode
jer onda ne bi bili andjeli :lol:

Али кад ми видимо анђео може имати...грех као и човек. И ми, и они имамо слободну вољу а ово као није странно разлог за грех.

Велики поздрав!
 

Back
Top