Zašto Windows ažuriranja postaju sve veća i puna dodatnog u većini slučajeva, bespotrebnog softvera

doppler

Elita
Moderator
Poruka
15.992
Windows 11 ažuriranja poslednjih godina su značajno porasla i danas često dostižu između 4 – 9 GB. Nekada su ista ažuriranja bila višestruko manja, ali promene u načinu razvoja i distribucije dovele su do toga da paketi postanu znatno obimniji i preterano glomazni.

Jedan od glavnih razloga za rast veličine je integracija AI funkcija. Kompanija Microsoft u svaki paket uključuje i komponente za napredne funkcije, iako ih veliki broj računara uopšte ne koristi. Sistem tokom instalacije proverava šta je zaista potrebno, pa od preuzetih nekoliko gigabajta često iskoristi samo deo, dok ostatak ostaje neiskorišćen.

1778226848855.png

Windows 11 ažuriranja – AI, kumulativni model i ciklus isporuke povećavaju veličinu​

Drugi ključni faktor je kumulativni model ažuriranja. Svako novo mesečno ažuriranje sadrži sve prethodne ispravke, kako bi sistem ostao bezbedan čak i ako su neka ranija ažuriranja preskočena. Ovaj pristup povećava stabilnost, ali direktno utiče na veličinu paketa, jer se količina podataka konstantno uvećava.

Microsoft je pokušao da ublaži problem uvođenjem takozvanih „checkpoints“ tačaka u Windows 11 24H2 verziji, ali razmaci između njih su postali preveliki, pa efekat optimizacije nije značajan.

Treći razlog je fiksni mesečni ciklus isporuke ažuriranja. Za razliku od pristupa kompanije Apple, koja ažuriranja objavljuje kada su spremna, Microsoft koristi strogo definisan raspored. To često dovodi do grupisanja većeg broja promena u jedan paket, umesto češćih i manjih ažuriranja.

Korisnici mogu proveriti količinu preuzetih podataka kroz sistemske opcije:
Settings > Windows Update > Advanced options > Delivery Optimization > Activity monitor

Ovde je moguće videti koliko podataka dolazi direktno sa Microsoft servera, a koliko iz lokalne mreže ili keša.

Kombinacija AI funkcija, kumulativnog modela i fiksnog rasporeda jasno pokazuje zašto Windows ažuriranja nastavljaju da rastu i zašto se taj trend neće uskoro promeniti, objašnjava PCWorld.


Svakih par nedelja važan WIN updejt...
Ja sam podesio da nadogradnja kasni po nedelju dana , pa ako ima nekih bugova tj problema valja sve isprave....
Da li je to opasno ako nadogradnja rešava neki bezbedonosni problem?
 
naiva za chrome koji bez pitanja dl 4gb ai gemini nano i smesti ga na lokaciju %LOCALAPPDATA%\Google\Chrome\User Data\OptGuideOnDeviceModel
И постави га поново ако га неко избрише.
Тако функционише Windows.
Нема тога на Линуксу.
Уосталом, пређите на Ungoogled Chromium или Mozilla Firefox.
 
И постави га поново ако га неко избрише.
Тако функционише Windows.
Нема тога на Линуксу.
Уосталом, пређите на Ungoogled Chromium или Mozilla Firefox.
na safariju kod meka toga nema za sad.

ali ko ima chrome na bilo kom os-u sa tim je suocen od pre neki dan.
 
kako nema kad imas chrome za fedoru i ubuntu koliko znam?

problem je sa svima koji koriste chrome bez obzira na os.
Ниси никада радио са Линуксом.
Линукс није монолитна и иста ствар.
Једну апликацију можеш инсталирати на више начина.
Appimage није исто као flatpak, а то се разликује од препаковане или инсталације из source-a.
Дистрибуције се међусобно разликују.
Ако постоји проблем, постоји негде на Линуксу. Проблем не може обухватати цео Линукс само јер се користи иста апликација
 
Kristen Schaal Lol GIF by My Spy
 
Ниси никада радио са Линуксом.
Линукс није монолитна и иста ствар.
Једну апликацију можеш инсталирати на више начина.
Appimage није исто као flatpak, а то се разликује од препаковане или инсталације из source-a.
Дистрибуције се међусобно разликују.
Ако постоји проблем, постоји негде на Линуксу. Проблем не може обухватати цео Линукс само јер се користи иста апликација
jes vala nijesam ga ni vido samo cuo za njega :lol:

nadji weights.bin ako ga imas...a da, ti ga ne koristis ko ja pa ga nemas....

za one koje misle da chrome ne moze na linuxa...sklinite .deb pa probajte

https://support.google.com/chrome/a/answer/9025903?hl=en
 
jes vala nijesam ga ni vido samo cuo za njega :lol:

nadji weights.bin ako ga imas...a da, ti ga ne koristis ko ja pa ga nemas....

za one koje misle da chrome ne moze na linuxa...sklinite .deb pa probajte

https://support.google.com/chrome/a/answer/9025903?hl=en
Koристим Ungoogled Chromium i Thorium browser.
Tи не разликујеш source based и бинарне дистрибуције.
Није Линукс монолитна машина па да је све исто.
Jeсте, не користиш Линукс, само читаш вести о Линуксу, види се по томе што пишеш.
Jeл знаш за разлику flatpak, snap, appimage и системске инсталације ? Кад један исти програм можеш инсталирати на више начина, последице нису увек исте.
 
Koристим Ungoogled Chromium i Thorium browser.
Tи не разликујеш source based и бинарне дистрибуције.
Није Линукс монолитна машина па да је све исто.
Jeсте, не користиш Линукс, само читаш вести о Линуксу, види се по томе што пишеш.
Jeл знаш за разлику flatpak, snap, appimage и системске инсталације ? Кад један исти програм можеш инсталирати на више начина, последице нису увек исте.
provalio si me :sad2:

dal da slikam default screen od open core-a da vis koji linux koristim :lol:

omasio si korporativno ko da si free verzija open ai-a, onaj sto voli da se svadja 5,2 :lol:
 
provalio si me :sad2:

dal da slikam default screen od open core-a da vis koji linux koristim
Слушај ме пажљиво.
Не разликујеш бинарне дистрибуције од open source.
:lol:

omasio si korporativno ko da si free verzija open ai-a, onaj sto voli da se svadja 5,2 :lol:
Није срамота немати појма.

The following German Heise article suggests that at this point in time Google Chrome does not download a 4 GB sized LLM to all Google Chrome users.
https://www-heise-de.translate.goog...l=auto&_x_tr_tl=en&_x_tr_hl=de&_x_tr_pto=wapp
 
Vidite kakvim vas linuks napravi... 😁 nervozni, svadljivi... 😁 koristite win ko ljudi 😁
Ma то су Windows корисници, не разумеју Линукс. :)
Где да користим Windows, па то ти је Мајкрософтов спајвер, само да покренем систем оде ми 4 гигабајта за ништа.
Да ти не причам о вирусима који више нису толико наивни као некада.
Линукс ми ради у idle-u са 250 мегабајта (на слабој) односно 500 мегабајта (на јачој конфигурацији).
 
Jel može makOS još uvek na PCju?
Не знам ни да је могао?
Мислим и да је актуелна верзија МекОС последња која ће радити на Интел моделима, од следеће само Епл хардвер.
 
Слушај ме пажљиво.
Не разликујеш бинарне дистрибуције од open source.

Није срамота немати појма.

The following German Heise article suggests that at this point in time Google Chrome does not download a 4 GB sized LLM to all Google Chrome users.
https://www-heise-de.translate.goog...l=auto&_x_tr_tl=en&_x_tr_hl=de&_x_tr_pto=wapp
auh sacemo i o llm-u :lol:

cek da gurnem telegram sto dalje od sebe da ne gledam vise open claw
 
inace najvise volim, prosto obozavam linuks kosrinike koji misle da su uhvatili boga za onu stavr :hahaha:
Mda. Kao da nemreš skinuti i kompajlirati source za windowse, nego samo za Linux. I tako svaki put kad izađe nova verzija Chromea. Nego, kome se da s tim zayebavati? Samo neradnicima koji cijele božije dane čeprkaju po Linuxu. Uostalom, u ćemu je problem ako Chrome i zauzme par gigabajta. ako baš nemaš mjesta, pobrišeš malo pornjave i sve pet.
 
Mda. Kao da nemreš skinuti i kompajlirati source za windowse, nego samo za Linux. I tako svaki put kad izađe nova verzija Chromea. Nego, kome se da s tim zayebavati? Samo neradnicima koji cijele božije dane čeprkaju po Linuxu. Uostalom, u ćemu je problem ako Chrome i zauzme par gigabajta. ako baš nemaš mjesta, pobrišeš malo pornjave i sve pet.
Већина дистрибуција има унапред компајлиране пакете. Питај неког ко користи Линукс.
На Убунту су пријављивали постојање овог фајла који снима Сhrome.
Видећемо у којим још дистрибуцијама има проблем
 

Back
Top